Dodany: 15.06.2022 13:57|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Nominacje do Nagrody Literackiej Nike 2022

Kto zdobędzie Nagrodę Literacką Nike w tym roku? O miano najlepszej książki 2022 rywalizować będą powieści, tomiki poetyckie, reportaże, eseje, biografie i tom wspomnień. „Gazeta Wyborcza" i Wyborcza.pl zaprezentowały 20 dzieł nominowanych do 26. edycji Nagrody Literackiej Nike. Siódemkę finalistów poznamy na początku września, a zwycięzcę - w pierwszą niedzielę października br.

Oto 20 książek nominowanych do Nagrody Literackiej Nike 2022 (kolejność alfabetyczna wg autorów):

- Dewocje (Ciarkowska Anna),
- Rozpływaj się (Cieplak Anna),
- Wygnaniec: 21 scen z życia Zygmunta Baumana (Domosławski Artur),
- Stanisław Lem: Wypędzony z Wysokiego Zamku: Biografia (Gajewska Agnieszka),
- Wojenka: O dzieciach, które dorosły bez ostrzeżenia (Grzebałkowska Magdalena),
- Mondo cane (Jarniewicz Jerzy),
- Heksy (Szpila Agnieszka),
- Sclavus (Tymański Tymon (właśc. Tymański Ryszard)),
- Kierunek zwiedzania (Wicha Marcin),
- Gra w rasy: Jak kapitalizm dzieli, by rządzić (Wielgosz Przemysław),
- Mireczek: Patoopowieść o moim ojcu (Zbroja Aleksandra).

Nagroda Literacka Nike przyznawana jest za najlepszą książkę roku. W konkursie mogą startować wszystkie gatunki literackie. Nagrody nie można podzielić ani nie przyznać. Laureata jurorzy wyłaniają w dniu wręczenia nagrody, zawsze w pierwszą niedzielę października. Zwycięzca otrzymuje 100 tys. zł i statuetkę projektu Gustawa Zemły. Organizatorami Nagrody są „Wyborcza" i Fundacja Nike, a fundatorem Fundacja Agory.

W tym roku w jury Nagrody Literackiej Nike zasiadają: Marek Beylin, Przemysław Czapliński (przewodniczący), Inga Iwasiów, Iwona Kurz, Tadeusz Nyczek, Magdalena Piekara, Szymon Rudnicki, Maria Topczewska oraz Maria Zmarz-Koczanowicz.

W 2021 r. jury przyznało Nike Zbigniewowi Rokicie za reporterską książkę o Śląsku i śląskości "Kajś". Wśród wcześniejszych laureatów są m.in. Olga Tokarczuk, Joanna Bator, Wiesław Myśliwski, Mariusz Szczygieł i Andrzej Stasiuk.

Co sądzicie o tych nominacjach? Macie swoich faworytów lub faworytki spośród wymienionych tytułów? Kto ma największą szansę na statuetkę?

Źródło: inf. prasowa
Zdjęcie: Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl
Opracowanie: DZ

Użytkownik: janmamut 15.06.2022 14:46 napisał(a):
Odpowiedź na: Kto zdobędzie... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Z recenzji Kazimiery Szczuki:
"Nikt znany mi do tej pory nie pisał tak obszernie, szczegółowo i poetycko o uprawianiu seksu z roślinami. Z tatarakiem, mchem, drzewami, kwiatami i owocami. Motyw ten pojawia się w Wegetariance Han Kang, ale w sposób subtelny i metaforyczny.

Szpila nie kryje, że inspiracją dla tego wątku Heks były jej rozczarowujące badania nad współczesnym porno, wciąż nieznośnie przewidywalnym w swym fallocentryzmie. Nawet wówczas, gdy mamy do czynienia z porno kobiecym. "

Czyli Heksy (Szpila Agnieszka) musi być według Wyborczej arcydziełem.
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 15.06.2022 16:05 napisał(a):
Odpowiedź na: Z recenzji Kazimiery Szcz... | janmamut
Taaak, jest to promowane z uporem godnym lepszej sprawy. Ja polecam tę recenzję z obszernymi fragmentami – nagroda Nike przekracza granice kuriozalności:

www.youtube.com/watch?v=Mlesrm6J2_o
Użytkownik: Monika.W 15.06.2022 17:13 napisał(a):
Odpowiedź na: Z recenzji Kazimiery Szcz... | janmamut
A czy rośliny zostały zapytane o zdanie? Bo może nie miały ochoty na ten seks? :)