Dodany: 13.06.2022 09:14|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Finał 15. Nagrody Literackiej m.st. Warszawy 18 czerwca

18 czerwca podczas jubileuszowej gali zostaną ogłoszeni laureatki i laureaci 15. Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. Gala odbędzie się na barce przy Bulwarach Wiślanych.

Nagroda Literacka m.st. Warszawy zostanie przyznana w tym roku po raz 15., w pięciu kategoriach: proza, poezja, literatura dziecięca (tekst i ilustracje), książka o tematyce warszawskiej oraz - pierwszy raz - w kategorii komiks i powieść graficzna. Podczas wydarzenia okaże się także, kto otrzyma tytuł Warszawskiego Twórcy i nagrodę w wysokości 100 tysięcy złotych.

Nagroda Literacka, sięgająca w swojej historii I połowy XX w., w obecnej formie przyznawana jest od 2008 roku. Wyróżnienie to łączy w sobie wieloletnią tradycję z otwartością na czytelnika i nowe media oraz ma na uwadze promocję czytelnictwa. Wszystkie wyróżnione tytuły można znaleźć już w warszawskich bibliotekach.

Gala ogłoszenia laureatek i laureatów 15. Nagrody Literackiej m.st. Warszawy odbędzie się w sobotę 18 czerwca o godzinie 18:00, na barce Nowa Fala (Bulwar Gen. George'a Smitha Pattona). A 19 czerwca w godz. 14:00-17:00 na skwerze przed Muzeum Sztuki Nowoczesnej (nad Wisłą) odbywać się będą spotkania z nagrodzonymi - szczegóły znajdziecie tutaj.

Przypominamy listę nominowanych do 15. Nagrody Literackiej m.st. Warszawy:

Proza
1. Golem (Płaza Maciej)
2. Przewóz (Stasiuk Andrzej)
3. Pocztówka z Mokum: 21 opowieści o Holandii (Oczko Piotr)

Poezja
1. O, tu jestem (Bąk Tomasz)
2. gdzie są moje dzieci? (Witkowska Ilona)
3. gift. z Podlasia (Kulikowska Justyna)

Literatura dziecięca (tekst i ilustracje)
1. Bajka i jej gang (Podolec Marcin (pseud. Kolec))
2. Tkaczka chmur (Jackowska-Enemuo Katarzyna) (ilustracje: Sztyma Marianna)
3. Beskid bez kitu (Strzelecka Maria)

Książka o tematyce warszawskiej
1. Krahelska. Krahelskie (Gitkiewicz Olga)
2. Warszawski trójkąt Zagłady (Leociak Jacek, Żmijewski Artur, Waślicka-Żmijewska Zofia)
3. Wstecz: Historia Warszawy do początku (Brzostek Błażej)

Komiks i powieść graficzna
1. Twarz, brzuch, głowa (Hagedorn Wanda, Szmida Aleksandra)
2. Dziadostwo: Tom 1 (Topor Jakub)
3. O, Choroba (Janiszewski Boguś (Janiszewski Bogusław), Skorwider Max)

Źródło: um.warszawa.pl
Zdjęcie: J. Nadzielko