Dodany: 17.05.2022 08:52|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Lektura coraz droższa

Główny Urząd Statystyczny podał oficjalne dane o inflacji za kwiecień. W porównaniu do kwietnia ubiegłego roku ceny wzrosły o 12,4 proc., najbardziej od ćwierćwiecza. Jak przełożyło się to na ceny książek?

W kwietniu ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 2 proc., a w przypadku książek - o 0,5 proc. w stosunku do marca. Gdyby porównać je z kwietniem 2021 roku to okazuje się, że ceny książek w ciągu roku wzrosły aż o 6,9 proc. Z kolei ceny gazet i czasopism wzrosły w kwietniu o 5,1 proc. rok do roku, a o 2 proc. w porównaniu z marcem 2022 roku.

Czy ciągły wzrost cen książek powstrzymuje Was od zakupu kolejnych pozycji? Może częściej odwiedzacie biblioteki lub pozyskujecie książki "z drugiego obiegu"? A może cena w przypadku pasji nie ma dla Was znaczenia? :)

Źródło: GUS
Zdjęcie: AdobeStock
Opracowanie: DZ

Użytkownik: OlimpiaOpiekun BiblioNETki 17.05.2022 10:27 napisał(a):
Odpowiedź na: Główny Urząd Sta... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Mniej kupuję, ale nadal mimo wszystko wolę zakup niektórych pozycji, bo po prostu do niektórych tekstów wracam co jakiś czas.
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 17.05.2022 11:05 napisał(a):
Odpowiedź na: Główny Urząd Sta... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Od dawna staram się ograniczyć zakupy (brak miejsca na półkach), przeważnie jak już, to kupuję przecenione lub antykwaryczne książki. Jeśli chcę mieć nowość, to korzystam ze zniżek i promocji w internetowych księgarniach. Wyjątek robię dla książek "lokalnych", tj. takich, które mogę dostać tylko w okolicy, do której zawitałem (jak w tym roku Tajemnice lubelskiego koziołka: Dwadzieścia jeden opowieści: Wydanie jubileuszowe na 700-lecie Królewskiego Miasta Lublina (Zięba Józef Wiesław), Rzeka niepokorna: Saga cieszyńska (Niedoba Andrzej) czy Zrozumieć Mazury: Rzecz w 50 odsłonach (Mierzwa Waldemar) ) Jeśli wprowadzony zostanie poroniony pomysł jednolitej ceny książki, wówczas nowości niemal na pewno nie będą w ogóle kupowane przeze mnie – i ogólnie sądzę, że per saldo zarobek na książkach będzie mniejszy.
Użytkownik: wwwojtusOpiekun BiblioNETki 17.05.2022 14:23 napisał(a):
Odpowiedź na: Główny Urząd Sta... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Ja ten wzrost obserwuję w komiksach już od 2021, ale tamte podwyżki były spowodowane raczej problemami z brakami papieru.
Teraz często trafiają się komiksy z ceną okładkową 130+ lub nawet 200+, a wcześniej to były sporadyczne przypadki lub jakieś wyjątkowe, ekskluzywne wydania.