Dodany: 12.05.2022 15:38|Autor: Literadar

"101 dalmatyńczyków"

Rec. Ewa Popielarz
Ocena książki: 4,5/6

Kolejne pokolenia dzieci poznają Disneyowskie historie o królewnach, lwach, czarodziejkach i rozmaitych zwierzakach. Ponad pięćdziesiąt lat temu na ekranach amerykańskich kin zagościła nowa animacja - "One Hundred and One Dalmatians", którą jeszcze w latach sześćdziesiątych polskie dzieci miały okazję oglądać pod tytułem "101 dalmatyńczyków".

Dziś wydawnictwo Egmont powraca do bajek Walta Disneya w niekonwencjonalnej formie. Nie są to już filmy animowane, ale małe książeczki dodatkowo wyposażone w płytę CD, na której nagrani są wybitni polscy aktorzy czytający treść bajki. I tak na przykład historię o stu i jednym dalmatyńczyku opowiada Artur Barciś. Nagranie jest co prawda zaledwie dziewięciominutowe, ale i sama książeczka nie jest zbyt długa. W sam raz na dobranoc jako lektura do poduszki. Dzięki połączeniu klasycznej książki z nagraniem audio dzieci mogą śledzić losy swoich ulubionych bohaterów nawet wtedy, kiedy same jeszcze nie potrafią czytać. Oglądając barwne ilustracje wiernie odwzorowujące filmowe sceny i słuchając mistrzowskiej aktorsko interpretacji Artura Barcisia, maluchy poczują się niemal jak w kinie.

Nie ma chyba na świecie osoby nieznających losów Ponga i Perdity - dwóch dzielnych dalmatyńczyków, które musiały zmagać się z okrutną Cruellą de Mon, pragnącą za wszelką cenę porwać ich dzieci, by z ich pięknych centkowanych skór uszyć dla siebie futro. Jeśli jednak jakieś dziecko nie zetknęło się jeszcze z filmem Disneya, ma teraz doskonałą okazję, by, czytając, słuchając i oglądając, poznać historię o dziewięćdziesięciu dziewięciu szczeniakach i ich mądrych rodzicach.