Dodany: 11.05.2022 08:51|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Nagroda Żółtej Ciżemki 2022 - poznaliśmy finalistów

Znamy finalistów 5. edycji Nagrody Żółtej Ciżemki, wyróżnienia przyznawanego najlepszej książce dla dzieci i młodzieży.

Nagroda Żółtej Ciżemki za najlepszą książkę dla dzieci i młodzieży została powołana przez Bibliotekę Kraków w 2017 roku, w setną rocznicę śmierci Antoniny Domańskiej, autorki opowiadań i powieści m.in. "Historii żółtej ciżemki", na której wychowały się pokolenia Polaków. W ten sposób nawiązano do najlepszych polskich tradycji literatury dla dzieci.

Celem Nagrody jest uhonorowanie najpiękniejszych i najbardziej wartościowych polskich wydawnictw adresowanych do młodszych czytelników. To wyróżnienie rodzimych autorów, ilustratorów i grafików, dzięki którym literatura może wciąż silnie oddziaływać na wszechstronny rozwój dzieci i młodzieży, a przy tym dawać im przyjemność obcowania z dobrą książką.

W tegorocznej edycji nominowano następujące pozycje:
- Justyna Bednarek, "Maryjki. Opowieści o Matce Boskiej" (il. Marianna Oklejak);
- Roksana Jędrzejewska-Wróbel, "Stan splątania";
- Hanna Łupińska, "Jestem. Filozoficzne pytania, które zadają sobie dzieci";
- Mikołaj Pasiński, "Van Dog" (il. Gosia Herba);
- Katarzyna Samosiej, "Boso".

Zwycięski tytuł zostanie ogłoszony 1 czerwca, a wręczenie Nagrody odbędzie się 25 czerwca.

Laurerat Nagrody Żółtej Ciżemki otrzyma 25 000 zł. Fundatorem Nagrody jest Prezydent Miasta Krakowa, prof. Jacek Majchrowski. Zwycięzcy otrzymują również wyjątkową statuetkę autorstwa prof. Krzysztofa Nitscha.

Źródło: biblioteka.krakow.pl
Zdjęcie: biblioteka.krakow.pl