Dodany: 07.05.2022 22:46|Autor: Asienkas

Czy sowa to "mądra głowa"?

Wielkie oczy, puszyste upierzenie – każdy potrafi bezbłędnie ją rozpoznać. Sowa uchodzi za symbol mądrości. Czy naprawdę wyróżnia się inteligencją na tle innych zwierząt? O smutnym człowieku można powiedzieć, że jest osowiały. Czy sowy jakoś wyraźnie okazują gorsze samopoczucie? Czy sowy są wyjątkowe? Radosław Włodarczyk i Maciej Kamiński postarają się opowiedzieć nam „Wszystko o sowach”.

Czego dowiemy z tej publikacji? M.in.: jak sowa jest zbudowana i dlaczego tak?; jakie są gatunki sów?; gdzie mieszkają, jak polują i jak długo żyją?; czym jest wypluwka?; dlaczego sowa widzi w ciemności?; czy sowy są czułymi rodzicami?; jak wygląda cykl życia tego ptaka?; A także poznamy wiele ciekawostek na ich temat – nie tylko z dziedziny biologii.

Kiedy zobaczyłam książkę „Wszystko o sowach” pomyślałam sobie: „Kurczaczki, ptak tak znany, tak charakterystyczny, a niewiele się o nim mówi.” Okazuje się, że to liczna i zróżnicowana rodzinka. Dzięki tej publikacji będziemy mogli poznać jej zwyczaje, a nawet wstydliwe sekreciki – bo i takie ona ma. A to wszystko przedstawione w sympatyczny sposób. „Wszystko o sowach” czyta się jak zbiór ciekawostek. Autorzy nie przynudzają. Zwięźle mówią nam, jak to z tymi sowami jest. Czytanie umilają ilustracje Blanki Olasik, z których emanuje słodycz. Cóż, sowy okazały się wyjątkowo wdzięcznymi modelami i modelkami.

„Wszystko o sowach” ma nieco mniejszy format niż wcześniejsze publikacje z serii. Podoba mi się ta zmiana, bo dzięki niej książka jest dużo bardziej poręczna. Jedyne, co bym zmieniła, to czcionka. Mianowicie mogłaby być większa. Da się czytać – nie trzeba wyciągać lupy, aby poznać sowie sekrety – jednak mamy poznawać ptaki, nie mrówki.

Psy, koty, zwierzęta gospodarskie, egzotyczne, owady – o nich można znaleźć wiele popularnonaukowych publikacji dla czytelników w różnym wieku. A sowy? Półki w księgarniach jakoś nie uginają się od ich wizerunku. Dobrze, że znalazł się ktoś, kto postawił to zmienić.

[Recenzja była publikowana na blogu oraz innych portalach czytelniczych]