Dodany: 28.04.2022 09:31|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

1 osoba poleca ten tekst.

Marek Radziwon nowym prezesem Polskiego PEN Clubu


Członkowie Polskiego PEN Clubu dokonali wyboru nowego prezesa. Został nim Marek Radziwon, którego kadencja potrwa do 2026 roku.

Marek Radziwon jest absolwentem Wiedzy o Teatrze warszawskiej Akademii Teatralnej, gdzie obecnie wykłada, doktorem nauk humanistycznych w dziedzinie historii, pracownikiem Studium Europy Środkowo-Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmował się krytyką literacką i teatralną, jest autorem książek "Iwaszkiewicz. Pisarz po katastrofie" (2010), "Wstyd było milczeć. Świadectwa radzieckich dysydentów" (2014), a także tomu rozmów z Siergiejem Kowalowem "Żyliśmy jak wolni ludzie" (2017). W latach 2009-2014 był dyrektorem Instytutu Polskiego w Moskwie, jest sekretarzem Nagrody Literackiej „Nike”

Polski PEN Club to założone w 1925 roku przez Stefana Żeromskiego stowarzyszenie literackie, wchodzące w skład międzynarodowego ruchu PEN Clubów. Prezesami Polskiego PEN Clubu byli wcześniej kolejno: Stefan Żeromski, Jan Lorentowicz, Ferdynand Goetel, Jan Parandowski, Juliusz Żuławski, Artur Międzyrzecki, Jacek Bocheński, Janusz Maciejewski, Władysław Bartoszewski, a od 2010 roku Adam Pomorski, który pełnił tę funkcję przez trzy kadencje i nie kandydował na kolejną.

Międzynarodowe stowarzyszenie pisarzy PEN Club (od angielskiego "pen", czyli pióro i od pierwszych liter innych angielskich słów: poets - poeci, essayists - eseiści, novelists - powieściopisarze) zostało założone w 1921 r. w Londynie. Jego cel to promowanie przyjaźni oraz intelektualnej współpracy między pisarzami z całego świata. Stowarzyszenie kieruje się zasadą, że literatura pełni istotną rolę w rozwoju współpracy międzynarodowej.

Międzynarodowa federacja zrzesza ponad sto niezależnych, narodowych PEN Clubów z różnych krajów. Opowiada się za swobodną wymianą twórczości, przeciw antagonizmom narodowym, klasowym, rasowym oraz dyktaturom i cenzurze. Członkowie PEN – pisarze i humaniści – zobowiązują się przestrzegać zasad Międzynarodowej Karty PEN: deklaracji ideowej ruchu.

Polski PEN Club prowadzi działalność opiniotwórczą (oświadczenia, protesty przeciw cenzurze, nietolerancji, ograniczaniu wolności słowa), angażuje się w obronę represjonowanych pisarzy świata, organizuje publiczne odczyty, dyskusje literackie, konferencje międzynarodowe, spotkania z autorami. Polski PEN Club ma siedzibę w Warszawie, obecnie liczy około 300 członków.

Źródło: inf. pras. / penclub.com.pl
Zdjęcie: penclub.com.pl
Opracowanie: DZ

Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: