Dodany: 26.04.2022 11:02|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Ile czytają Polacy? Wyniki badania Biblioteki Narodowej

Jak informuje Biblioteka Narodowa, czytelnictwo w Polsce wróciło do poziomu sprzed pandemii. Oznacza to, że trend spadkowy został trwale powstrzymany. Ile i jak czytali Polacy w ciągu ostatnich 12 miesięcy?

Na pytanie o lekturę co najmniej jednej książki w ciągu 12 miesięcy poprzedzających badanie, twierdząco odpowiedziało 38% respondentów. Jest to powrót do poziomu statystyk czytelniczych z roku 2019 – ostatniego przed nadzwyczajnymi okolicznościami spowodowanymi pandemią COVID-19. Podobieństw między wynikami pomiarów z 2019 roku i z marca 2022 roku jest więcej – nie tylko
czytelników książek było tyle samo, ale też odsetki osób deklarujących sporadyczną bądź względnie intensywną lekturę książek okazały się bardzo zbliżone. Z tego punktu widzenia najnowsze badanie skłania do wniosku, że czytelnictwo w Polsce wróciło do
poziomu sprzed pandemii
i że odnotowany w badaniu niewielki wzrost w roku 2020 ani nie przyniósł trwałej zmiany w tej dziedzinie, ani tym bardziej nie był początkiem nowego trendu.

Czytelnikami książek są w największym odsetku osoby najlepiej wykształcone, częściej kobiety niż mężczyźni. Prawdopodobieństwo sięgnięcia po książkę maleje przy tym wraz z wiekiem – im starsi badani, tym mniej osób deklarujących lekturę.

Najczęstszym źródłem czytanych książek są zakupy, przy czym w czasie pandemii wzrosło znaczenie sprzedaży online.

Zamknięcie bibliotek w wyniku przepisów ogólnokrajowych lub z powodu miejscowego wzrostu zakażeń w latach 2020–21 ograniczyło dostęp do książek osobom rzadziej kupującym i mogło wpłynąć na niższy poziom czytelnictwa – spadek czytelnictwa jest podobny do zmniejszenia wypożyczeń z 18% do 13%, co dowodzi, jak ważną rolę pełnią biblioteki publiczne w utrzymaniu poziomu czytelnictwa.

Tak prezentuje się szczegółowy procentowy rozkład źródeł czytania książek z podziałem na lata w przedziale 2019-2022:

Pełne opracowanie wstępnych wyników badań znajdziecie na stronie Biblioteki Narodowej.

Źródło: Biblioteka Narodowa
Zdjęcie: Biblioteka Narodowa
Opracowanie: DZ

Użytkownik: janmamut 26.04.2022 19:27 napisał(a):
Odpowiedź na: Jak informuje Bibliotek... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Ciekawe, co dostali autorzy tego opracowania: pan dr hab. Roman Chymkowski i pani dr Zofia Zasacka? Bo występujące w nim stwierdzenie "im starsi badani, tym mniej osób deklarujących lekturę" nie oznacza nic bez dodatkowych objaśnień, których nie ma. Na przykład bez wątpienia nie było osób w wieku ponad 120 lat, które deklarowały czytanie książek.

Mam tylko nadzieję, że to opracowanie nie będzie się liczyło do ich dorobku naukowego.
Użytkownik: wwwojtusOpiekun BiblioNETki 26.04.2022 20:17 napisał(a):
Odpowiedź na: Ciekawe, co dostali autor... | janmamut
Być może pełny raport rozjaśni sytuację, to co jest zalinkowane, to tylko wstępne wyniki.
Ale to ciekawe, że nie ma wykresu z podziałem na wiek, płeć i wykształcenie. Wydawałyby się dość oczywiste, bo w końcu z reguły takie grupy z reguły się wyodrębnia w badaniach sondażowych.