Dodany: 24.04.2022 17:37|Autor:

Nie wiadomo, czy John ocalił nerkę i czy nadal mieszka w parku. Śliczna Negin wyjechała do Niemiec, żeby zostać tam policjantką. Merhavi wciąż jest samotny, opiekuje się staruszkami i marzy o miłości. Mahfoud pracuje w Rzymie, w Zarze… a w lesie pod Hajnówką umiera właśnie kolejny człowiek, którego imienia nigdy nie poznamy.

Trzy miesiące, podróż przez cztery kraje, spotkania z ludźmi dziesięciu narodowości. Wszystko po to, żeby zrozumieć motywacje, lęki i nadzieje tych, których nazywamy uchodźcami. Ostatecznie zaś po to, aby odkryć, że próby zatrzymania ruchów migracyjnych skazane są na porażkę. Nawet jeśli mogą umrzeć w drodze - będą iść. Będą iść - tak samo jak my kiedyś szliśmy.

"Nawet jeśli umrę w drodze" to książka dla tych, którzy uchodźców chcą potraktować jak ludzi, a nie jak temat polityczny czy narzędzie propagandy. Każdy z nich ma inną twarz, ale to nie oni nam zagrażają. To my sami zagrażamy naszej cywilizacji, odwracając się od jej największych zdobyczy - troski o najsłabszych i równych praw, przysługujących każdemu człowiekowi.

Monika Białkowska (ur. 1977) - dziennikarka, publicystka, autorka programu "Reportaż z wycinków świata".

[Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2022]

Użytkownik: wwwojtusOpiekun BiblioNETki 24.05.2022 18:52 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie wiadomo, czy John oca... | Marylek
Świetny reportaż uczestniczący, wpadający w publicystykę. Trochę chyba o czymś takim pisał Tomek Michniewicz w Świat równoległy: Reportaże o ludziach i miejscach, które wydaje nam się, że znamy (Michniewicz Tomasz (Michniewicz Tomek))
Autorka opisuje losy kilku uchodźców oraz jak radzą sobie różne państwa na przykładzie Grecji, Szwecji, Włoch, Polski (wraz z historią najnowszą, czyli tą spod granicy z Białorusią oraz wspomina o uchodźcach ukraińskich). Zestawia to też np. z relacjami z dziewiętnastowiecznej emigracji z zaborów. Niestety znów widać, że historia się powtarza...
Użytkownik: margines 25.05.2022 20:46 napisał(a):
Odpowiedź na: Świetny reportaż uczestni... | wwwojtusOpiekun BiblioNETki
Na stronie nie dzieje się za wiele (EUfemistycznie to ujmując), więc z łatwością wczoraj znalazłem twój komentarz.
Żadnej z tych książek nie znam, nie musiałbym czytać ich, żeby dopiero otworzyć oczy, bo zdaję sobie sprawę (oczywiście na tyle, na ile to możliwe z tego punktu widzenia) z ogromu sytuacji uchodźców, a tym bardziej widząc ich na żywo.

Chciałem tylko odnieść się do końcówki twojego komentarza.
Właśnie niedawno ze znajomą wreszcie wybrałem się do kina i z pełną premedytacją kupiliśmy bilety na „Flee/Przeżyć”.
Wiedzieliś… (tu się poprawiliśmy), PODEJRZEWALIŚMY na co idziemy, ale TEGO to się nie spodziewaliśmy!
W trakcie filmu oboje oddzielnie, ale jednogłośnie (za OT.TO) stwierdziliśmy, że „historia lubi się powtarzać”:(