Dodany: 22.04.2022 09:00|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

23 kwietnia - Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich


23 kwietnia obchodzić będziemy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich! Święto to organizowane jest przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich proklamowany został w 1995 roku, na 28. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO. Historycznie, idea święta książki ma swój początek w Katalonii i sięga roku 1930. Dzień ten został wybrany ze względu na swoją symbolikę w literaturze światowej. W tym dniu w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Szekspir i historyk peruwiański Inca Garcilaso de la Vega (tu pod uwagę trzeba wziąc, że datę śmierci Szekspira podaje się według kalendarza juliańskiego, a Cervantesa i de la Vegi – według gregoriańskiego). Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin innych pisarzy, np. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa czy Manuela Mejíi Vallejo.

Główne obchody Dnia tradycyjnie odbywają się w mieście mianowanym Światową Stolicą Książki. Na rok 2022 Dyrektor Generalna UNESCO tytułem tym obdarzyła Guadalajarę (Meksyk). Tam właśnie 23 kwietnia rozpocznie się, trwające przez cały rok, święto książki. Złożą się na nie wydarzenia literackie, organizowane we współpracy z pisarzami latynoamerykańskimi, projekty artystyczne łączące teatr, muzykę i literaturę oraz wykorzystanie lokalnych rozgłośni radiowych do czytania i promocji poezji.

Guadalajara wybrana została Światową Stolicą Książki ze względu na wdrażany tam kompleksowy plan działań związanych z książką jako narzędziem kreowania pozytywnych zmian społecznych, zwalczania przemocy i budowania kultury pokoju. Program koncentruje się na trzech celach strategicznych: odzyskiwaniu przestrzeni publicznych za pomocą różnego rodzaju zajęć i wydarzeń czytelniczych, organizowanych w parkach i innych miejscach publicznych, wzmacnianiu więzi i spójności społecznej poprzez organizację warsztatów czytania i pisania dla dzieci oraz budowanie tożsamości lokalnej poprzez wzmacnianie więzi międzypokoleniowych poprzez promocję opowiadania historii i poezji ulicznej.

Wszystkim BiblioNETkowiczom z okazji tego książkowego święta życzymy samych trafionych lektur, a także czasu i energii na pochłanianie kolejnych pozycji. :)

Czytanie dobrych książek jest niczym rozmowa z najwspanialszymi ludźmi minionych czasów. (Kartezjusz)

Źródło: unesco.pl
Zdjęcie: AdobeStock
Opracowanie: DZ

Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: