Dodany: 20.04.2022 08:19|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Znamy finalistów Nagrody Europejski Poeta Wolności

7. edycja Międzynarodowego Festiwalu Literatury Europejski Poeta Wolności odbędzie się 9-11 czerwca w Gdańsku. W ramach festiwalu organizowane jest rozstrzygnięcie konkursu o Nagrodę Europejskiego Poety Wolności. Poznaliśmy finalistów.

W każdej edycji konkursu nominowanych jest od trzech do sześciu żyjących poetów i poetek z krajów europejskich. Co ważne, nominacje zgłaszają tłumacze i tłumaczki, którzy jednocześnie proponują swoją wizję przekładu. Laureatów wybiera jury złożone z tłumaczy, poetów, pisarzy, krytyków i przedstawicieli innych dyscyplin sztuki i humanistyki. Poeta lub poetka uhonorowani Nagrodą otrzymują 100 000 zł. Osobne wyróżnienie trafia do tłumacza lub tłumaczki nagrodzonego tomu. Organizatorem Festiwalu Literatury Europejski Poeta Wolności jest Miasto Gdańsk.

W tym roku w gronie nominowanych znaleźli się:

- Luljeta Lleshanaku, "Woda i węgiel", tłum. Dorota Horodyska,
- Petr Hruška, "Chcieliśmy się uratować. Wiersze wybrane", tłum. Dorota Dobrew, Franciszek Nastulczyk,
- Anja Golob, "Didaskalia do oddechu", tłum. Marlena Gruda, Miłosz Biedrzycki,
- Kateryna Kałytko, "Nikt nas tu nie zna i my – nikogo", tłum. Aneta Kamińska,
- Marianna Kijanowska, "Babi Jar. Na głosy", tłum. Adam Pomorski.

Laureata Nagrody spośród nominowanych wyłoni Jury w składzie: Krzysztof Czyżewski (przewodniczący), Anna Czekanowicz, Paweł Huelle, Zbigniew Mikołejko, Stanisław Rosiek, Anda Rottenberg, Beata Stasińska, Olga Tokarczuk. Sekretarzem Jury jest Andrzej Jagodziński.

Źródło: europejskipoetawolnosci.pl
Zdjęcie: Dziennik Bałtycki