Dodany: 11.04.2022 10:23|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Zmarł Jack Higgins

Jack Higgins, autor kilkudziesięciu bestsellerowych powieści przygodowych, zmarł w sobotę, 9 kwietnia, w swoim domu na wyspie Jersey w kanale La Manche. O jego śmierci poinformował na Twitterze brytyjski oddział wydawnictwa HarperCollins. Miał 92 lata.

Jack Higgins był autorem bestsellerowych powieści, specjalizował się w tematyce sensacyjno-przygodowej. Swoje książki wydawał pod pseudonimami (Jack Higgins, Martin Fallow, James Graham lub Hugh Marlow), chociaż naprawdę nazywał się Henry Patterson. Jego powieści ukazały się w prawie 30 językach. W swoich utworach łączył wydarzenia II wojny światowej z fikcją literacką.

Najbardziej znanym jego utworem jest "Orzeł wylądował", niezwykle popularna opowieść o grupie niemieckich komandosów, którzy przenikają do Wielkiej Brytanii i próbują porwać premiera Winstona Churchilla podczas II wojny światowej. Wydana w 1975 roku książka została zaliczona do 100 najlepszych powieści kryminalnych wszech czasów wg brytyjskiego Stowarzyszenia Pisarzy Literatury Kryminalnej. Na podstawie tej powieści powstał film Johna Sturgesa z Michaelem Cainem oraz Donaldem Sutherlandem w rolach głównych.

Źródło: Onet
Zdjęcie: PAP
Opracowanie: DZ

Użytkownik: reniferze 11.04.2022 13:58 napisał(a):
Odpowiedź na: Jack Higgins, autor ... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Twórca klasyczny w swoim gatunku. Pamiętam go jeszcze z dzieciństwa, kiedy ukradkiem czytałam książki z biblioteki rodziców.