Dodany: 30.03.2022 08:49|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Miasto Wisła kupuje dom Jerzego Pilcha

Tomasz Bujok, burmistrz Wisły, poinformował, że władze miasta postanowiły odkupić budynek, w którym dzieciństwo spędził Jerzy Pilch.

W najbliższych dniach zostanie sfinalizowana transakcja zakupu domu na wiślańskim Parteczniku, który należy teraz do rodziny Magdaleny Bielskiej, córki pisarza. Budynek powstał w połowie lat 80. ubiegłego wieku, a przez ponad 30 lat mieszkała w nim Wanda Pilch, matka Jerzego Pilcha. „Dom nie jest zabytkowy, to współczesna architektura, ale to miejsce z duszą, więc zainteresowała się nim gmina” - powiedziała Bielska („Gazeta Wyborcza” z 28 marca 2022 roku). Miasto chce wykorzystać obiekt na cele kulturalne związane z twórczością Jerzego Pilcha, ale plany nie są jeszcze sprecyzowane.

Jak mówił burmistrz Wisły, Tomasz Bujok, jedno piętro ma być poświęcone wyłącznie pisarzowi, włącznie z gabinetem, w którym tworzył. Na drugim piętrze planowane jest stworzenie salek warsztatowych. W fazie rozważań znajduje się utworzenie pokoi dla artystów, którzy chcieliby w Wiśle popracować przez np. kilka tygodni.

Co sądzicie o takim pomyśle promowania życia i twórczości pisarza? Bylibyście skłonni odwiedzić miejsce, w którym Jerzy Pilch spędził swoje dziecięce lata?

AKTUALIZACJA 6.04.2022: Dom został wczoraj (5 kwietnia) oficjalnie kupiony przez miasto. „We wtorek 5 kwietnia podpisaliśmy umowę. Budynek został przekazany. Kupiliśmy go od córki pisarza – Magdaleny Bielskiej. Chcemy, aby w powstał w nim dom pracy twórczej. Jedno piętro poświęcimy upamiętnieniu Jerzego Pilcha. Przybliżone zostanie jego życie i twórczość; laury, które otrzymał. Chcielibyśmy, aby można tam było organizować spotkania autorskie. W ogrodzie mogłyby się odbywać koncerty, wieczory poetyckie” – poinformował burmistrz Wisły, Tomasz Bujok.

Źródło: GW, rynek-ksiazki.pl, booklips.pl
Zdjęcie: Wojciech Druszcz / East News
Opracowanie: DZ

Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 30.03.2022 10:36 napisał(a):
Odpowiedź na: Tomasz Bujok, burmistrz... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Świetny pomysł, od a do z! Można by też stamtąd urządzać wycieczki szlakiem miejsc opisanych w "Bezpowrotnie utraconej leworęczności".
Użytkownik: Monika.W 31.03.2022 08:05 napisał(a):
Odpowiedź na: Świetny pomysł, od a do z... | dot59Opiekun BiblioNETki
Jak już kupią i zorganizują muzeum - to koniecznie musimy potraktować jak punkt wyjścia dla spotkania.
Spacery i wędrówki za dnia. A ile będzie można wieczorem wypić pod egidą bratania się z kulturą...
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 31.03.2022 08:40 napisał(a):
Odpowiedź na: Jak już kupią i zorganizu... | Monika.W
Koniecznie! Zwłaszcza, że do tego czasu może wreszcie naprawią tory kolejowe (bo na razie pociąg kursuje tylko do Skoczowa, a dalej komunikacja zastępcza) i będzie można ze wszech stron Polski bez większego problemu dojechać do Wisły. Raz się zlot udał, to uda i drugi!
Użytkownik: WiadomościOpiekun BiblioNETki 06.04.2022 09:04 napisał(a):
Odpowiedź na: Tomasz Bujok, burmistrz... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Aktualizacja - dom został wczoraj (5 kwietnia) oficjalnie kupiony przez miasto. :) Za PAP: „We wtorek 5 kwietnia podpisaliśmy umowę. Budynek został przekazany. Kupiliśmy go od córki pisarza – Magdaleny Bielskiej. Chcemy, aby w powstał w nim dom pracy twórczej. Jedno piętro poświęcimy upamiętnieniu Jerzego Pilcha. Przybliżone zostanie jego życie i twórczość; laury, które otrzymał. Chcielibyśmy, aby można tam było organizować spotkania autorskie. W ogrodzie mogłyby się odbywać koncerty, wieczory poetyckie” – poinformował burmistrz Wisły, Tomasz Bujok.