Dodany: 21.03.2022 08:40|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

21 marca - Światowy Dzień Poezji

21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny - pod tą datą kryje się także Światowy Dzień Poezji, ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku. Którzy poeci cieszą się największą popularnością wśród społeczności BiblioNETki?

Celem Światowego Dnia Poezji jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. UNESCO zadeklarowało, że ten dzień ma "dać nowy impuls, aby docenić poezję oraz poprzeć krajowe, regionalne i międzynarodowe ruchy poetyckie".

Celebrujmy ten dzień wspólnie - może znajdziecie dzisiaj czas na refleksje nad tomikiem poezji? Być może pomocne będzie poniższe zestawienie najwyżej ocenianych zbiorów poezji przez Was - społeczność BiblioNETki.

Na pierwszym miejscu spośród wszystkich pozycji z kategorii "Poezja" oceniacie Wiersze (Świetlicki Marcin) - tom zawierający 9 książek poetyckich Świetlicki Marcin, wydanych w latach 1992-2009 oraz 77 wierszy niepublikowanych i 44 rozproszone w antologiach, prasie lub wydaniach poszerzonych.

Według Waszych ocen kolejne rankingowe miejsca zajmują:

2. 150 wierszy (Cummings E. E. (Cummings Edward Estlin)),
3. Wiersze na polskich obłokach (Gałczyński Konstanty Ildefons),
4. Wiersze zebrane [a5] (Herbert Zbigniew),
5. Zaufałem drodze: Wiersze zebrane 1932-2006 (Twardowski Jan),
6. Amerykańska noc (Morrison Jim (właśc. Morrison James Douglas)),
7. Wiersze zebrane (Kawafis Konstandinos (Kabafēs Konstantinos Petrou)),
8. Poezja 1 (Poświatowska Halina),
9. Raport z oblężonego Miasta i inne wiersze (Herbert Zbigniew),
10. Hermes, pies i gwiazda (Herbert Zbigniew).

Zachęcamy Was do przeczytania chociaż jednego wiersza, nawet jeżeli na co dzień nie jest Wam z tym gatunkiem literackim po drodze. Wszak: "Jedyną rzeczą, która może uratować świat jest odzyskanie świadomości o świecie. To właśnie czyni poezja." (Ginsberg Allen).

Opracowanie: DZ