Dodany: 28.02.2022 07:57|Autor: mafiaOpiekun BiblioNETki

Książki i okolice> Książki w ogóle

Książkowe wspomnienia z lutego 2022

Zapraszam. ;)
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 28.02.2022 09:11 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam. ;) | mafiaOpiekun BiblioNETki
Możliwe, że na marzec zmienię plany czytelnicze, aby uwzględnić w lekturach Nic dobrego na wojnie (Sołonin Mark) (autor parę dni temu udostępniał swoją relację z Kijowa).

LUTY 2022 (ΣR=5014s;Σm=2398s;𝔼m=2507)

1.(8.) Roztopy (Pasierski Jędrzej) Schowkowane po Książkowe wspomnienia z maja 2019 – istotnie, wspaniale było czytać o znajomych miejscach, sama przełęcz Warnicka to niemal na pewno przełęcz Małastowska, chociaż Bukowce raczej nie mają odpowiednika w rzeczywistości. Kryminał sam mroczny, zagmatwany, dość dobrze się czytający. 4.5 (334s)

2.(9.) Clint: Życie i legenda (McGilligan Patrick) czytatka: Legenda kina vs. jadowity biograf 3.5 (637s)

3.(10.) Niegrzeczne: Historie dzieci z ADHD, autyzmem i zespołem Aspergera (Hołub Jacek) czytatka: "Niegrzeczne", bo inne 4.0 (226s)

4.(11.) Player One (Cline Ernest) POŁKNIĘTA w 2 dni powtórka na 5.0, dałem szerszy komentarz tutaj: Lektura obowiązkowa gamera (415s)

5.(12.) Przestępstwo (Schirach Ferdinand von) Nadal interesujące opowieści adwokata, jednak w dużej mierze niesłychanie przygnębiające – przykładami tego, jak straszne rzeczy i życie potrafią niektórzy wymyślić… 4.5 (213s)

Akcja CSA - Czytam Słynne Arcydzieła

6.(13.)(CSA.105) Kobieta w bieli (Collins Wilkie (Collins William Wilkie)) Niewątpliwa klasyka, napisana przez przyjaciela Dickensa. Rys fabuły: Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu Powieść poprawna, gładko się czyta, choć nie jest jakoś szczególnie porywająca. Zainteresować powinna miłośników kryminałów – jako pewnego rodzaju pierwowzór. Aha – wydanie MG zawiera mnóstwo literówek, błędów, lapsusów – mam nadzieję, że przynajmniej treść jest kompletna, a nie obcięta… 4.0 (573s)
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 04.03.2022 15:34 napisał(a):
Odpowiedź na: Możliwe, że na marzec zmi... | LouriOpiekun BiblioNETki
Kanał YT w/w Sołonina, na którym m.in. na bieżąco komentuje wydarzenia na Ukrainie: www.youtube.com/channel/UChLpUGaZO35ICTltBP50VSg
Użytkownik: ilia 28.02.2022 14:05 napisał(a):
Wojna
1. Pociągi pod specjalnym nadzorem (Hrabal Bohumil) (4,5) II wojna św.
2. Na Zachodzie bez zmian (Remarque Erich Maria (właśc. Remark Erich Paul)) (6) I wojna św.
3. Rzeczy, które nieśli (O'Brien Tim) (5) wojna w Wietnamie
Literatura zagraniczna
4. "Coraz dalej od miłości" Miłosne ucieczki (Schlink Bernhard) (5,5)
5. Wszystko, co piękne, zaczęło się potem (Van Booy Simon) (5)
Wędrowanie
6. Góry Kaczawskie słowem malowane (Gdula Krzysztof Jan) (5)
Kryminał
7. Nie całkiem białe Boże Narodzenie (Knedler Magdalena (Knedler Magda)) (5)
Obyczajowa
8. Inni mają lepiej (Mirek Krystyna) (4,5)
Użytkownik: Monika.W 03.03.2022 09:57 napisał(a):
Odpowiedź na: Straż nocna - powtórka, o... | Marylek
Widzę, że i Tobie "Śledztwo" nie przypadło do gustu. Bardzo to dziwna książka.
Użytkownik: Marylek 03.03.2022 10:33 napisał(a):
Odpowiedź na: Widzę, że i Tobie "Śledzt... | Monika.W
Dziwna. Może gdyby Lem nie upierał się przy sztafażu powieści kryminalnej, może gdyby te wszystkie przemyślenia, o które mu pewnie chodziło,a które "sprytnie" przemycał w dialogach, mój odbiór byłby inny. Ale śledztwo jako takie rozłazi się w szwach, pociągając za sobą całe napięcie w powieści.
Użytkownik: mchpro 03.03.2022 12:31 napisał(a):
Odpowiedź na: Dziwna. Może gdyby Lem ni... | Marylek
Jeśli dobrze pamiętam, to śledztwo rozłazi się w szwach, bo nie ma przestępstwa i nie ma winnego. A nastrój grozy i tajemniczości mimo to istnieje.
Użytkownik: Marylek 03.03.2022 12:38 napisał(a):
Odpowiedź na: Jeśli dobrze pamiętam, to... | mchpro
No właśnie, ten nastrój okropnie się rozmywa we wszechobecnej londyńskiej mgle.

Wiem, że są fani tej książki, jednak mnie rozczarowała. Gdyby to nie był Lem, który poprzeczkę stawiał wysoko...
Użytkownik: margines 28.02.2022 16:13 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam. ;) | mafiaOpiekun BiblioNETki
Luty 2022 - już dwadzieścia… cztery! miesiące (dwa! lata) rządzą „Kwarant Anna” i „pan Demia”, dołączyła do nich… wojna:

O sołtysie Salomonku i tęczy (Szczygielski Marcin) — 5, 26 lutego 2022
Dyktator (Abadía Ximo) — 5,5; 26 lutego 2022
Kury czyli Krótka historia o równości (Cardon Laurent) — 5,5. 26 lutego 2022— moje drugie „Kury”.
24 lutego 2022 - Rosja napada na Ukrainę:(
Milczenie Hipopotama: Opowieści i bajki afrykańskie (Böhm David [komiks]) - 4,5; 19 lutego 2022 - towarzyszył mi przy nim Kolorowy Ptak
Chłopiec z ostatniej ławki (Raúf Onjali Q.) - 5, 17 lutego 2022, „Bohaterowie literaccy czytający książki”; książka mająca już kilka lat, a niestety ciągle aktualna; jakby nawet coraz bardziej. I bardzo potrzebna! (I to nawet w wersji świata sprzed ataku rosyjskiego!).
Jak wiele to nic? (Kur Maciej (Kur Maciek), Kania Dorota) - 5, 15 lutego 2022 - świetny komiks o próbach w przyjaźni, koleżeństwie, o snobizmie i trochę o… pantomimie i kinie niemym. Przede wszystkim świetna zabawa w fantazję, jak Jonka, Jonek i Kleks.
Żaba (Przyborska Katarzyna) - 4,5; 15 lutego 2022
Kury czyli Krótka historia o wspólnocie (Cardon Laurent) - 4,5; 14 lutego 2022
Jestem dzieckiem książek (Jeffers Oliver, Winston Sam) - 4, 14 lutego 2022
Nie lubię książek: Koniec kropka (Perry Emma) - 5, 14 lutego 2022
Ja, człowiek: Księga empatii (Verde Susan) - 4, 14 lutego 2022
Uniejowskie duchy (Bąkiewicz Grażyna, Wakuła Paweł) - 5, 14 lutego 2022
Wirus i inne drobne ustrojstwa (Janiszewski Boguś (Janiszewski Bogusław), Skorwider Max) - 5, 6 lutego 2022
Robią to… wszyscy (Wojciechowski Borys) - 5,5; 5 lutego 2022 - przyznaję, że świetne, trochę wierszowane, ale przede wszystkim z dowcipem pisane, a i ilustracje dają uciechę.
Skok (Mendoza Molly) - 5, 4 lutego 2022 - pasowałby tu Kolorowy Ptak, ale z tego wszystkiego… nie znalazł czasu, żeby przysiąść.
Straszydło w czarnowskim młynie: Baśnie kaszubskie (Patok Jan) - 5, 3 lutego 2022 - „Czytajmy książki mniej popularne i mało oceniane”. Czytatka: „Straszydło w czarnowskim młynie: Baśnie kaszubskie”.
Użytkownik: mafiaOpiekun BiblioNETki 01.03.2022 08:03 napisał(a):
Odpowiedź na: Luty nieco lepszy niż sty... | mafiaOpiekun BiblioNETki
Zaczęłam jeszcze:
Córka Izebel (Collins Wilkie (Collins William Wilkie))
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 28.02.2022 20:14 napisał(a):
Ilościowo nieźle, poziom wyrównany:

Mordercza rozgrywka (Ćwirlej Ryszard) (4) [recenzja: Mordercy, rabusie i milicja u schyłku PRL-u ]
Zaklęty Las (Blyton Enid) (5) [recenzja: Wejdź na drzewo, a trafisz... nie wiadomo, gdzie ]
Polio: Historia pokonania choroby Heinego-Medina (Oshinsky David M.) (4) [czytatka: Czytatka-remanentka II 22 ]
Podaruj mi swoje sny: Wiersze zebrane (Sztąpka Katarzyna) (3,5) [czytatka: Czytatka-remanentka II 22 ]
Kot w Tokio (Bradley Nick) (5) [recenzja: Miasto, kot, literatura... i zagubieni ludzie ]
Księga dla starych urwisów: Wszystko, czego jeszcze nie wiecie o Edmundzie Niziurskim (Varga Krzysztof) (5) [czytatka: Czytatka-remanentka II 22 ]
Szklany pokój (Cleeves Ann) (4,5) [recenzja: Kurs pisarski = element podwyższonego ryzyka? ]
Dziecko w literaturze (Górski Jarosław (ur. 1970)) (4) [czytatka: Czytatka-remanentka II 22 ]
Po drugiej stronie książki (Pilipiuk Andrzej (pseud. Olszakowski Tomasz), Skrzypacz Jacek) (4) [recenzja: Jak powstają światy Pilipiuka i co Pilipiuk myśli o świecie ]
Co mówią zwłoki: Opowieści antropologa sądowego (Black Sue) (5) [czytatka: Czytatka-remanentka II 22 ]
Zemsta "Wilka" (Kłodzińska Anna (pseud. Załęski Stanisław lub Mierzański Stanisław)) (3,5) [czytatka: Czytatka-remanentka II 22 ]
Na okrężnych drogach: Tłumaczenie literackie i jego światy (Sławek Tadeusz) (bez oceny) [czytatka: Czytatka-remanentka II 22 ]
Polskie powieści dla dziewcząt po roku 1945 (Kruszewska-Kudelska Anna) (3,5) [czytatka: Czytatka-remanentka II 22 ]
Morderstwa w Somerset (Horowitz Anthony) (4) [recenzja: Czasem lepiej nie wiedzieć, kto zabił... ]

Rendez-vous z Agathą Christie:
Noc i ciemność (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) (4,5) [recenzja: Jest zbrodnia, ale ważniejszy jest mrok ]

Własna półka:
Maskarada (Pratchett Terry) (powt; zmiana z 4,5 na 5) [recenzja: Opera jak życie, życie jak opera ]
Podróże na drugi kraniec świata: Dalsze przygody młodego przyrodnika (Attenborough David) (4,5) [czytatka: Czytatka-remanentka II 22 ]
Cała obfitość: Wegetariańskie święto urodzaju (Ottolenghi Yotam) (4) [recenzja: Czy posmakuje nam "dramat na języku"[1]? ]

Użytkownik: ewa1207 28.02.2022 23:12 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam. ;) | mafiaOpiekun BiblioNETki
Wcelowanie we właściwą lekturę to loteria, przynajmniej u mnie. W lutym pewniaki mnie zawiodły, żeby nie powiedzieć, że rozczarowały, za to na najlepszą trafiłam pod wpływem impulsu.
1. Kasztanowy ludzik (Sveistrup Søren)
Angażuje uwagę i trzyma w napięciu, ale w czasie przerw w czytaniu przychodziła refleksja, że to nafaszerowana okrucieństwem bzdura. A ofiary, to oczywiście młode kobiety i dzieci, bo jakżeby inaczej.
5 za realizację, 2 za pomysł - średnia 3,5.
2. Lato, gdy mama miała zielone oczy (Țîbuleac Tatiana (Tibuleac Tatiana))
Piękna, wzruszająca opowieść napisana zaskakującym jak na temat stylem. Choć potrzeba mi było ze 30 stron (bardzo krótkiej powieści), żeby się do niej przekonać, to cieszę się, że na tę książkę trafiłam.
Ocena 5,0.
3. Rok magicznego myślenia (Didion Joan)
Liczyłam na coś odkrywczego o przeżywaniu żałoby, ale nic tu dla siebie nie znalazłam. Wspomnienia Didion były tak prywatne i osobiste, a przy tym jakieś oschłe przez swoją szczegółowość, że zamiast wywołać u mnie współodczuwanie, wydały mi się po prostu nudne.
Ocena 3,0.
4. Dom w butelce: Rozmowy z Dorosłymi Dziećmi Alkoholików (antologia; Jucewicz Agnieszka, Kicińska Magdalena, < autor nieznany / anonimowy >)
Dobrze, że książka powstała, bo z pewnością daje poczucie ludziom z domów alkoholowych, że nie są odosobnieni, że inni też przez to przechodzili. Jednak bardziej byłam przekonana o istnieniu syndromu DDA przed niż po lekturze.
Ocena: 4,0
5. Pijane banany (Šabach Petr)
Oczekiwałam, że będzie zabawnie. Jednak moje poczucie humoru wyraźnie rozmija się z poczuciem humoru czeskich pisarzy, bo to już kolejna książka Czecha, która miała śmieszyć, a nie śmieszyła.
Ocena 2,5.
6. Puste spojrzenie (Peixoto José Luís)
Magiczna, poetycka, zaskakująca. Dziwna. ale wciągająca.
Ocena 4,5.
7. Gniazdo (Pasierski Jędrzej)
Wydumany ten kryminał, a właściwie to do połowy obyczajówka. Poprzednie trzy z cyklu też nie powalały, więc już dam sobie spokój z tym autorem, nie w moim guście jego intrygi.
Ocena 2,5.
Użytkownik: Monika.W 03.03.2022 09:53 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam. ;) | mafiaOpiekun BiblioNETki
W lutym przeczytałam 1 (słownie: jedną) książkę. Kryminał. Dość krótki.
To był ciężki czas.
Choć ten na prawdę ciężki zaczął się 24 lutego :(

12. Nieprzyjemność w klubie Bellona (Sayers Dorothy Leigh), ocena: 5
Maksymalnie brytyjski kryminał - lata 20 XX wieku, klub, arystokracja, klasowość. Po prostu miód.
Użytkownik: Rbit 04.03.2022 21:18 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam. ;) | mafiaOpiekun BiblioNETki
Ominąłem wątek styczniowy. Oto zatem urobek z dwóch miesięcy:

Czy naprawdę trzeba dzielić historię na epoki? (Le Goff Jacques) (5,0)
Inspirujący esej nie tylko o periodyzacji historii. To też propozycja "długiego średniowiecza" trwającego od IV do XVIII wieku, z wieloma renesansami jako składowymi. Polecam.

Herbatka z Hitlerem: Jak brytyjskie elity chciały zjednać Trzecią Rzeszę (Bouverie Tim) (5,0)
O "dra­pa­niu kro­ko­dy­la po gło­wie z na­dzie­ją, że w końcu za­cznie mru­czeć”, czyli polityce appeasementu. Czysto brytyjska perspektywa. Nawet Francuzi są tylko tłem. Pozwala nabrać dystansu wobec dyskursu skupionego na polskiej polityce tamtych lat.

Wyspa mojej siostry (Ryrych Katarzyna (Dziki-Ryrych Katarzyna, Dziki Katarzyna, Ryrych-Korczyńska Katarzyna)) (4,0)
Niełatwo jest dzieciom opowiedzieć historię samotnego ojca wychowującego dwie córki, z których jedna ma trisomię. Autorka czasami bywa zbyt ckliwa, ale ogólnie próba całkiem udana.

Srebrne orły (Parnicki Teodor) (powtórka, zmiana oceny z 5,5 na 6,0)
Bez wątpienia jedna z najlepszych — o ile nie najlepsza — powieści historycznych, które wyszły spod pióra polskiego autora. Do wielokrotnego czytania. Za każdym razem odkryć można coś nowego, skupić na innym z wielu wątków. Za pierwszym razem bardziej skupiałem się na dylematach mieszańca, czy miejscu Polski Chrobrego w układzie europejskich sił. Teraz bardziej na wątku budowy siły Kościoła, no i na, jakże charakterystycznym dla Parnickiego, motywie kobiecych bosych stóp.

Siedem zacnych grzechów głównych (Kwiatkowski Tadeusz (pseud. Randon Noël lub Randoński Wigiliusz)) (4,5)
Krotochwilna satyra o kwestarzu Makarym, któren jezuicką zgraję od pani na Tęczynie podstępem był przegonił. Księga dla person osobliwą predylekcję dla facecyj maiących.

Nie ma już Moa: Ptaki, pamięć historyczna i największa tajemnica Nowej Zelandii (Polit Jakub) (5,0)
Recenzja: Tajemnicze Moa

Rycheza królowa Polski: (ok. 995-21 marca 1063): Studium historiograficzne (Delimata-Proch Małgorzata) (5,0)
Rycheza: Pierwsza polska królowa: Miniatura w czerni i czerwieni (Lesiak Janina) (3,5)
Czytatka: O pierwszej królowej słów kilka

Misja profesora Gąbki (Pagaczewski Stanisław) (powtórka, nadal 4,0)
Sentymentalna powtórka po latach. Sympatycznie, ale jednak tom pierwszy, poza przygodą, niósł ze sobą więcej. Tu zabrakło drugiego dna.

Bromba i inni: Po latach także (Wojtyszko Maciej) (4,5)
Powrót po latach. Zgodnie z intencją autora, który dopisał dalsze dzieje bohaterów. Bardziej satyra społeczna dla dorosłych niż bajki dla dzieci. Jedna z pozycji "dla czytelnika od 2 do 99 lat".

Bromba i inni: Po latach także (Wojtyszko Maciej) (4,5)

Anarchia: Niepowstrzymany rozkwit Brytyjskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej (Dalrymple William) (5,0)
Rewelacja! Autor opowiada historię korporacji, która krok po kroku zawłaszczyła Indie. Książka o chciwości, ryzyku, przemocy i polityce. Niesamowicie wciągająca opowieść, której zaletą są liczne cytaty źródeł oraz przybliżanie cech charakteru licznych bohaterów.

Świadek mimo woli (Carofiglio Gianrico) (5,0)
Rację mają ci, którzy twierdzą, że miłośnicy kryminałów nie mają czego tu szukać. Za to jeśli ktoś chce poczytać o 38-letnim adwokacie wchodzącym w kryzys wieku średniego, będzie zadowolony. Ja jestem (ale kolejny tom lepszy).

Nie oświadczam się (Łuka Wiesław) (5,0)
Mocne, porażające, pouczające. Dla mnie lepsze niż "Z zimną krwią" T. Capote

Zdrada, córka Nocy: pojęcie zdrady narodowej w świadomości Polaków w latach 1861-1914 (Micińska Magdalena) (5,0)
Jakiż to potężny temat, skoro ta praca zdaje się być jedynie zarysem i wstępem do pogłębionych badań
Całkiem udana próba systematyki i typologii różnorakich odcieni zdrady narodowej i jej ocen. Tylko tyle i aż tyle. Bardzo ciekawa.
Użytkownik: Raptusiewicz 05.03.2022 13:06 napisał(a):
Odpowiedź na: Ominąłem wątek styczniowy... | Rbit
Le Goff wrzucony do schowka. :)
Użytkownik: margines 05.03.2022 15:38 napisał(a):
Odpowiedź na: Ominąłem wątek styczniowy... | Rbit
Ryrych Katarzyna (Dziki-Ryrych Katarzyna, Dziki Katarzyna, Ryrych-Korczyńska Katarzyna) wg mnie ogólnie dobrze pisze. Właśnie tak bardziej dla młodzieży.
Podobne książki są wydane w serii „Nasza Biblioteka”. Zresztą tę serię stawiam sobie zawsze za wzór książek młodzieżowych, a jednak „o czymś” i pisanych konkretnie.
Użytkownik: ka.ja 05.03.2022 14:52 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam. ;) | mafiaOpiekun BiblioNETki
Księga dla starych urwisów: Wszystko, czego jeszcze nie wiecie o Edmundzie Niziurskim (Varga Krzysztof) - nie byłam wielbicielką książek Niziurskiego w swoim czasie, ale czytałam kilka z nich i doskonale pamiętam ich nietypowość oraz późniejsze skojarzenie z "Ferdydurke". Fascynujące jest to, jak głęboko tkwią w ludziach lektury z okresu dorastania - znam dorosłych, którzy już od dawna nie czytają książek, ale wciąż używają zapisanych w głowie cytatów albo motywów zapamiętanych z lektur dzieciństwa i dorastania; wielką frajdę sprawiło mi obserwowanie fascynacji Niziurskim. Polecam serdecznie nawet tym, którzy w ogóle niczego tego autora nie czytali.

Aleja Narodowa (Rudiš Jaroslav) - wyjątkowo lubię Rudiša, ale tej książki się nieco bałam - że niby co mnie obchodzą wewnętrzne rozterki nacjonalisty z tendencjami przemocowymi. A jednak obchodzą! Bardzo uniwersalna opowieść o tożsamości na jej wielu poziomach.

Osiem (Třeštíková Radka) - dość oryginalny kryminał, porządne czytadło.

Bratanek Wittgensteina: Przyjaźń (Bernhard Thomas) - książka, która męczy, ale jednak warto się nad nią nieco spocić. Pewnie lepsza by była jako audiobook, bo napisana jest jako monolog, gadulstwo, powtarzanie się i snucie dygresji.

Gdzie się podziałeś, Buzzie Aldrinie? (Harstad Johan) - nieźle, ale za dużo dłużyzn.

Shuggie Bain (Stuart Douglas) - zdecydowanie najlepsza lektura od dawna. Najpierw czytałam oryginał, ale koło połowy przeskoczyłam na polskie tłumaczenie, bo jednak męczyłam się przy dialogach. Nadal siedzi we mnie ta książka, nadal myślę o jej bohaterach, rzadko mi się zdarza aż tak wziąć opowieść do siebie.

Czystka (Surmiak-Domańska Katarzyna) - zdążyłam przeczytać tuż przed wybuchem wojny w Ukrainie. Mała, ludzka historia, ułamek wielkiego nieszczęścia, opowieść o traumach i psychicznych bliznach. Wbrew tematyce - bardzo podnosząca na duchu.
Użytkownik: Rigel90 02.02.2023 09:48 napisał(a):
14. Wiktor Hajdenrajch, „Dopaść Leona Waganta”, Novae Res 2021
15. Helen Philips, „Kancelaria”, przeł. Anna Maria Nowak, Prószyński i S-ka 2019
16. Helen Phillips, „Wizyta”, przeł. Maciejka Mazan, Prószyński i S-ka 2021
17. Soren Gauger, „Nie to/Nie tamto”, Ha!art 2014
18. Soren Gauger, „Rzeczy niewysłowione”, Nisza 2020
19. Anthony Warner, „Wściekły kucharz. Cała prawda o zdrowym jedzeniu i modnych dietach”, przeł. Katarzyna Makaruk, Buchmann 2018
20. Anthony Warner, „Jak nakarmić świat, nie niszcząc go przy okazji”, przeł. Mateusz Rulski-Bożek, Wielka Litera 2021
21. Dorota Masłowska, „Bowie w Warszawie”, Wydawnictwo Literackie 2022
22. Michał Centarowski, „Gnoza”, Powergraph 2021
23. Sasza Hady, „Zefiryna i Księga Uroków”, Wydawnictwo Literackie 2021
24. Richard Wrangham, „Paradoks dobra. Dlaczego jesteśmy tak dobrzy, skoro jesteśmy tak źli”, przeł. Piotr J. Szwajcer, CiS 2020
25. Nicholas Evans, „Zaklinacz koni”, przeł. Paweł Witkowski, Zysk i Sk-a 2021
26. Patrick Leigh Fermor, „Czas drogi. Pieszo z Konstantynopola”, przeł. Ewa Ledóchowicz, Książkowe Klimaty 2021
27. Krzysztof Jasza, „Tajemnice sulwalskiego jeziora”, Novae Res 2021
28. Paweł Sylwester Więzik, „Dreszcze Beskidów”, kpb 2021
29. Konrad Witkowski, Janusz Grażyński, „Święte Niemcy”, Wydawnictwo Poligraf 2021
30. Przemysław Wielgosz, „Gra w rasy. Jak kapitalizm wynalazł Innych, żeby podporządkować wszystkich”, Karakter 2021
31. Wojciech Zieliński, „Banita”, cykl: Kula Światów, t. II, Warbook 2021
32. Robert D. Ballard, Christopher Drew, „W głębinach. Wspomnienia człowieka, który odkrył wrak Titanica”, przeł. Maciej Jabłoński, Słowne 2021
33. Michał Wyzga, „Jestem przy tobie”, Genius Creations 2021
Użytkownik: margines 02.02.2023 16:23 napisał(a):
Odpowiedź na: 14. Wiktor Hajdenrajch, „... | Rigel90
Ale na pewno chodzi ci o… luty 2022?
:o
Toż to prawie rok temu było!
:P
Użytkownik: Rigel90 02.02.2023 16:37 napisał(a):
Odpowiedź na: Ale na pewno chodzi ci o…... | margines
A i owszem :) Cały rok skrupulatnie zapisywałam wszystkie przeczytane pozycje, to co się mają zmarnować :)