Dodany: 31.01.2022 22:28|Autor: margines

Moje „przeczytanki” i „przesłuchanki” 2022

Grudzień 2022 (niestety 24.02.2022 „światem zaczęła rządzić…” wojna):

U mnie po tych wszystkich porzuconych w połowie albo jeszcze szybciej i zawirowaniach wszelkiego typu - tylko jedna skończona lektura.
Pomylony narzeczony (Szczygielski Marcin), czyli „Czarownica piętro niżej” po raz piąty - 5, 22 grudnia 2022 - pomagały mi przy tym „Podróże na piórze”. „Bohaterowie literaccy czytający książki”.

Listopad 2022 (niestety 24.02.2022 „światem zaczęła rządzić…” wojna):

Migranci (Watanabe Issa) - tym razem książkowo chociaż… realnych i tak cały czas mam w głowie; ci książkowi kojarzyli się (przez tę NOC, czarność i wszędobylską ciszę!) z „Wojną w Kuropatkach”. – 6, 19 listopada 2022
Intruzi (Isern Susanna, Wimmer Sonja) - którzy powinni być w cudzysłowie „”. 6!, 19 listopada 2022
Dwudziesty pułk kawalerii; Eskorta; Zasieki na prerii (Goscinny René, Morris (właśc. Bèvére Maurice de)) - 5, 2 listopada 2022

Październik 2022 (niestety 24.02.2022 „światem zaczęła rządzić…” wojna):

Wujaszkowie Dalton (Gerra Laurent, Pessis Jacques, Achdé (właśc. Darmenton Hervé)) - 5, 30 października 2022
Drzewo (Mattioli Rodrigo) - 5, 29 października 2022
Magiczne skrzypce (Klebańska Izabella) - 5, 23 października 2022; pomagały mi „Podróże na piórze”. „Bohaterowie literaccy czytający książki”.
Mała Nina (Scherrer Sophie) - 5, 15 października 2022; w końcu! po recenzji „Czy to wina Niny, że jest dzieckiem? ”; pomagały mi „Podróże na piórze”. „Bohaterowie literaccy czytający książki”.
Uroczysko Szyszymory (Święcki Adam) - mitologia słowiańska w komiksie. 5, 11 października 2022.
Pyszna środa (Procházková Iva) - 5, 7 października 2022
Jak Maciek Szpyrka z dziadkiem po Nikiszowcu wędrowali = Ô tym, kiej Maciek Szpyrka cuzamen ze starzikiym wandrowali pō Nikiszu (Zarębska Magdalena) - 5, 5 października 2022
Bercik i niuniuch (Soukupová Petra) - „bo Petra Soukupová”. 5, 2 października 2022

Wrzesień 2022 (niestety 24.02.2022 „światem zaczęła rządzić…” wojna):

W muzeum (Verde Susan, Reynolds Peter Hamilton) - 6, 30 września 2022 - bo „Przemek Staroń poleca”.
Bercia i Orson (Samojlik Tomasz) - 5, 28 września 2022 - „bo Samojlik” i „Zwierzaki” - z recenzji Dot „Las to dom niedźwiedzia
Wojna w Kuropatkach (Ryrych Katarzyna (Dziki-Ryrych Katarzyna, Dziki Katarzyna, Ryrych-Korczyńska Katarzyna)) - „bo Ryrych”… i niestety temat; 5,5; 27 września 2022 „Wojny dorosłych – Historie dzieci”. Pomagał mi Smoczek wawelski; „Bohaterowie literaccy czytający książki”.
Sempé i jego świat (Sempé Jean Jacques) - 5,5; 21 września 2022
Tajemnica Floriana (Nissimov Chava) - 5,5; 18 września 2022 „Bohaterowie literaccy czytający książki”.
XY (Rudniańska Joanna (Rudniańska-Zalejska Joanna; pseud. J. B. R.)) - 5, 12 września 2022
Sekret sprzedawcy rowerów (Sempé Jean Jacques) - 5, 4 września 2022
Marcelek (Sempé Jean Jacques) - 5, 2 września 2022 - („To jest takie ładne” by Martin Kac i Michał Łangowski i „Jakie to jest piękne” by Elektryczne Gitary)
Tato, ta ci się udała (Svěrák Zdeněk) - 5,5; 1 września 2022 - aż chciałoby się więcej:) W trochę inny sposób niż zwykle, ale też pomagał mi Smoczek wawelski. „Bohaterowie literaccy czytający książki”.
Ziemia obiecana (Jul (właśc. Berjeaut Julien), Achdé (właśc. Darmenton Hervé)) - 4, powiedzmy, że 1 września 2022. „Bohaterowie literaccy czytający książki”.

Sierpień 2022 (niestety 24.02.2022 „światem zaczęła rządzić…” wojna):

24 sierpnia 2022 -
Duda Tamara - spotkanie autorskie i cały Skovoroda Fest
Wysiedleni (Combrzyńska-Nogala Dorota) (niedawno na żywo, teraz książkowi) 4,5; 14 sierpnia 2022 - towarzyszą mi Puk ze „Snu nocy letniej” i „Shakespeare lives”.
Krzysztofa Pączka droga do sławy (Onichimowska Anna) - 4, 3 sierpnia 2022 - „Bohaterowie literaccy czytający książki” - pomagali mi przy tym Puk ze „Snu nocy letniej” i „Shakespeare lives”.
Klara: Słowo na "Szy" (Wicha Marcin) -5, 1 sierpnia 2022 - „Bohaterowie literaccy czytający książki” - pomagał mi tu Smoczek wawelski.

Lipiec 2022 (niestety 24.02.2022 „światem zaczęła rządzić…” wojna):

Stan splątania (Jędrzejewska-Wróbel Roksana) - 5,5; 19 lipca 2022 -„Przemek Staroń poleca” - tag/hasło przedmiotowe: wolontariat. Mój wolontariat*2

Czerwiec 2022 (niestety 24.02.2022 „światem zaczęła rządzić…” wojna):
Rado Boy (Jaworska Dorota) - w trakcie i po lekturze czułem się i w sumie czuję mocno wstrząśnięty, polecam bardzo tę książkę niektórym dorosłym, 28 czerwca 2022
Dyżur w niedzielę i inne opowiadania z NRD (antologia; Holtz-Baumert Gerhard, Preuss Gunter, Flierl Resi i inni) - jak by nie liczyć to i tak wychodzi 4,8, więc dam 5, 16 czerwca 2022 - Czytajmy książki mniej popularne i mało oceniane
* „Niedzielne przedpołudnie pani sroki”: 5,5
* „Ferdi i Ellen”: 5,5 - jak „Ważne Sprawy Dziewcząt i Chłopców” albo „Nastoletnie Problemy”.
* „Prababcia i prostak”: 5,5
* „Dlaczego Jaśmina?”: 6!
* „Wizyta starej przyjaciółki”: 4,5
* „Mam wychodzi za mąż”: 4
* „Jutro zaczynamy”: 3,5-4
* „Andrzej”: 3,5
* „Wiecznie drugi”: 4,5
* „Siostra Dorota, ta krowa”: 5
* „Tandem z Kettmannem”: 5
* „Dyżur w niedzielę”: 5,5
W staropolskiej kuchni i przy polskim stole (Żakiej Tadeusz (pseud. Marek Tadeusz lub Lemnis Maria i Vitry Henryk)) - 5,5; 8 czerwca 2022 Prosto z czytatki Wszystko przez ten krupnik!

Maj 2022 (niestety 24.02.2022 „światem zaczęła rządzić…” wojna):

Hubert w Wielkim Kapeluszu: Opowieść o krasnoludkach (Preussler Otfried) - 5,5; 29 maja 2022 (trafił do mnie przez przypadek).
Anonimowi Heretycy (Henry Katie) - 5, 23 maja 2022 - książka antykościelna;) To, co marginesy lubią najbardziej:) Bohaterowie literaccy czytający książki.
Z biegiem sztuki (Smudja Ivana, Smudja Gradimir) - 5, 12 maja 2022 - komiks o sztuce światowej
Bystrzak (Murail Marie-Aude) - 5, 1 maja 2022 - Bohaterowie literaccy czytający książki; przy okazji niedawnego Dnia Autyzmu.

Kwiecień 2022 - już dwadzieścia… sześć! miesięcy (ponad dwa! lata) rządzą „Kwarant Anna” i „pan Demia”, 24.02.2022 dołączyła do nich… wojna:

Dziewczynka (Frankel Alona) - nie doczytałem - wziąłem na wolne, to miała być lektura „na okoliczność” 19 kwietnia, czyli dnia wybuchu powstania w getcie warszawskim, ale… nie da się jej czytać. Nie po 2014, a tym bardziej nie po 24 lutego 2022.
Dziewczyna w niebieskim płaszczu (Hesse Monica) - 5, 3 kwietnia 2022

Marzec 2022 - już dwadzieścia… pięć! miesięcy (ponad dwa! lata) rządzą „Kwarant Anna” i „pan Demia”, 24.02.2022 dołączyła do nich… wojna:

Cudowny lek (Christa Janusz) - prosto z wątku „Czytatka-remanentka II 22 - 5,5; 19 marca 2022
Bez piątej klepki (Szczygielski Marcin) - „bo Szczygielski”! - 5,5; 13 marca 2022 „Bohaterowie literaccy czytający książki”. Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu
Tyle miłości nie może umrzeć (Nilsson Moni) - przykuło moją uwagę już jakiś czas temu, zdecydowanie jeszcze… w innym świecie. Bez aż takich skojarzeń. 5,5; 6 marca 2022.
Pewność siebie (Filliozat Isabelle, Laprun Amandine, Riefolo Violene, Rojzman Chantal) - 4,5; 1 marca 2022

Luty 2022 - już dwadzieścia… cztery! miesiące (dwa! lata) rządzą „Kwarant Anna” i „pan Demia”, dołączyła do nich… wojna:

O sołtysie Salomonku i tęczy (Szczygielski Marcin) — 5, 26 lutego 2022
Dyktator (Abadía Ximo) — 5,5; 26 lutego 2022
Kury czyli Krótka historia o równości (Cardon Laurent) — 5,5. 26 lutego 2022— moje drugie „Kury”.
24 lutego 2022 - Rosja napada na Ukrainę:(
Milczenie Hipopotama: Opowieści i bajki afrykańskie (Böhm David [komiks]) - 4,5; 19 lutego 2022 - towarzyszył mi przy nim Kolorowy Ptak
Chłopiec z ostatniej ławki (Raúf Onjali Q.) - 5, 17 lutego 2022, „Bohaterowie literaccy czytający książki”; książka mająca już kilka lat, a niestety ciągle aktualna; jakby nawet coraz bardziej. I bardzo potrzebna! (I to nawet w wersji świata sprzed ataku rosyjskiego!).
Jak wiele to nic? (Kur Maciej (Kur Maciek), Kania Dorota) - 5, 15 lutego 2022 - świetny komiks o próbach w przyjaźni, koleżeństwie, o snobizmie i trochę o… pantomimie i kinie niemym. Przede wszystkim świetna zabawa w fantazję, jak Jonka, Jonek i Kleks.
Żaba (Przyborska Katarzyna) - 4,5; 15 lutego 2022
Kury czyli Krótka historia o wspólnocie (Cardon Laurent) - 4,5; 14 lutego 2022
Jestem dzieckiem książek (Jeffers Oliver, Winston Sam) - 4, 14 lutego 2022
Nie lubię książek: Koniec kropka (Perry Emma) - 5, 14 lutego 2022
Ja, człowiek: Księga empatii (Verde Susan) - 4, 14 lutego 2022
Uniejowskie duchy (Bąkiewicz Grażyna, Wakuła Paweł) - 5, 14 lutego 2022
Wirus i inne drobne ustrojstwa (Janiszewski Boguś (Janiszewski Bogusław), Skorwider Max) - 5, 6 lutego 2022
Robią to… wszyscy (Wojciechowski Borys) - 5,5; 5 lutego 2022 - przyznaję, że świetne, trochę wierszowane, ale przede wszystkim z dowcipem pisane, a i ilustracje dają uciechę.
Skok (Mendoza Molly) - 5, 4 lutego 2022 - pasowałby tu Kolorowy Ptak, ale z tego wszystkiego… nie znalazł czasu, żeby przysiąść.
Straszydło w czarnowskim młynie: Baśnie kaszubskie (Patok Jan) - 5, 3 lutego 2022 - „Czytajmy książki mniej popularne i mało oceniane”. Czytatka: „Straszydło w czarnowskim młynie: Baśnie kaszubskie”.

Styczeń 2022 - już dwadzieścia trzy! miesiące (prawie dwa! lata) rządzą „Kwarant Anna” i „pan Demia”:

Daleka wyprawa (Cholewińska-Szkolik Aniela) — niestety, tylko książkowo — 4,5-5; 30 stycznia 2022, Bohaterowie literaccy czytający książki. W tej podróży towarzyszył mi nie szmaragdowy motyl, ale kolorowy ptak.
WOŚP — 30 stycznia 2022
Człowiek jaki jest, każdy widzi (Matuszak Marzena, Rigall Grażyna) — 4, 29 stycznia 2022
Dobre wieści czyli Dlaczego świat wcale nie jest taki zły (Sirdeshpande Rashmi) — 5,5; 28 stycznia 2022 — aktywizm, ruch na rzecz zmian
Wyspa cieni (Cali Davide, Palmarucci Claudia) polecana mi przez czytelnika; 4,5; 15 stycznia 2022 - ta książeczka (też raczej „książczycho”) rzeczywiście… ma w sobie to „coś”.
Milion ostryg na szczycie góry (Nogues Alex) - 5, 15 stycznia 2022; całkiem ciekawa i dobra książeczka (wielkością to zdecydowanie bardziej „książczycho”) - zaczyna się bzdurnie „oto pierwsza strona, przejdź dalej, następna strona, ale to jeszcze nie to, co nas interesuje, idźmy dalej”, ale potem zaczynają się konkrety („konie i krety”): geologia, tektonika, płyty i ruchy tektoniczne, magma, skała osadowa, skamieniałości… wychodnia.
Ja, miłość: Księga współodczuwania (Verde Susan) - 5, 15 stycznia 2022 - empatia. Ze znakiem firmowym „Przemek Staroń poleca”. Przy czytaniu towarzyszy mi… Lisek Czytusek.
Razem: W stadzie, ławicy i chmarze (Rzezak Joanna) - 5, 7 stycznia 2022
Wszystko o emocjach (Brooks Felicity, Allen Frankie) - 5, 7 stycznia 2022
Zagadka mazurskiej mumii (Guzowska Marta) - 4,5; 4 stycznia 2022 - Bohaterowie literaccy czytający książki.
Tajemnice ukrytych skarbów (Lamparska Joanna) - 5,0; 2 stycznia 2022 - przy ich odkrywaniu towarzyszy mi… Lisek Czytusek. Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu