Dodany: 21.01.2022 19:24|Autor: Uleczkaa38

Lekcja polityki, którą winien poznać każdy z nas

Typ recenzji: Oficjalna PWN

Recenzent: Urszula Janiszyn

My, Polacy, znamy się na wszystkim, ale tak najbardziej to oczywiście na sporcie, zdrowiu i polityce - prawda? Wydaje się jednak, iż z tą ostatnią kwestią można by jednak polemizować, o czym przekonują nas chociażby wyniki kolejnych wyborów i kompromitacje naszych politycznych wybrańców. Na szczęście i to da się zmienić za pomocą niezawodnej literatury, a dokładniej rzecz biorąc - kolejnej odsłony znakomitej serii „50 idei, które powinieneś znać”, która tym razem nosi tytuł „Polityka”.

Ben Dupre, autor tej książki i zarazem doświadczony politolog, zaprasza nas do świata polityki. Polityki, przedstawionej w ujęciu stricte teoretycznym, czyli zawierającym wyjaśnienia kluczowych pojęć i znaczeń, aczkolwiek nawiązującym również i do dziejów naszego świata. I to też wydaje się jak najbardziej właściwym krokiem autora, który w ten sposób daje nam szansę na poznanie i zrozumienie polityki i jej mechanizmów w ujęciu globalnym i uniwersalnym, gdyż niezależnie od czasu i miejsca na świecie, polityka jest zawsze taka sama.

Książka ta została podzielona na kilka głównych części - teorię polityki, ideologie, narzędzia polityki, istotę polityki oraz politykę międzynarodową. To właśnie za sprawą tych rozdziałów możemy dowiedzieć się m.in., czym jest polityka, na czym opiera się jej idea oraz jak bardzo zmieniało się jej pojmowanie przez ludzkość. Poznamy tu także główne ideologie polityczne wraz z ich charakterystyką - na czele z anarchizmem, kapitalizmem, komunizmem oraz demokracją. Nie zabrakło tu także odniesień do kwestii narzędzi sprawowania polityki przez państwo, parlament, partie, czy też świat mediów i organizacji społecznych.

Bardzo ciekawie jawią się dwie ostatnie części tej publikacji, które zostały poświęcone celom polityki oraz zagadnieniu polityki zagranicznej. Pierwsza z nich skupia się na roli państwa, władzy i polityków, którzy muszą zadbać o bezpieczeństwo finansów, obywateli i codzienności funkcjonowania kraju - m.in. w zakresie gospodarki, ale też chociażby pomocy społecznej. Z kolei druga część określa kierunki polityki zagranicznej danego państwa, które może wybrać międzynarodową współpracę w zakresie danego formatu, izolacjonizm, imperializm, bądź też, jakże zawsze dramatyczną, drogę wojny...

Co nam daje spotkanie z tą książką...? Przede wszystkim obiektywny, podparty fachową wiedzą i do tego niezwykle przejrzyście wyłożony pogląd na to, czym jest polityka. To cenne informacje, które możemy odnieść również do naszego „własnego podwórka”, co z kolei przekłada się na to, iż bardzo szybko zdamy sobie sprawę z marności naszej polskiej sceny politycznej. Jednocześnie pozycja ta uzmysławia nam, czego powinniśmy oczekiwać od naszych polityków, rządu i mężów stanu, niestety tak bardzo mijających się z ideą politycznego powołania, które winno wiązać się ze służbą na rzecz swojego narodu, a nie własnych korzyści.

Tradycyjnie już nie zawodzi nas jakość wydania najnowszej odsłony tej świetnej serii, gdzie obok merytorycznego i bardzo fachowego ujęcia tematu, mamy także przejrzysty układ treści, pomocne wyszczególnianie najważniejszych kwestii oraz piękno jednolitej szaty graficznej. To wszystko wpływa na jeszcze większą przyjemność i zarazem łatwość odbioru samej lektury, a poza tym znamionuje coś, co osobiście niezwykle sobie cenię – szacunek wydawcy względem czytelnika, który w ten sposób może kompletować jednolitą serię na swojej domowej półce.

Książkę tę poleciłabym wszystkim dorosłym osobom, gdyż w odróżnieniu od wielu innych dziedzin wiedzy, nauki i życia, polityka dotyczy absolutnie każdego z nas. Co więcej, na całe szczęście żyjemy w kraju o takim systemie, że mamy wpływ na to, jaką ona będzie – poprzez udział w wyborach. I mam taż nadzieję, że książka ta sprawi, iż każdy Polak będzie korzystał z tego przywileju, a następnie dokonywał właściwych wyborów w świetle zdobytej wiedzy o tym, jak może wyglądać dobra polityka i jej bezpośredni wykonawcy.

„Polityka: 50 idei, które powinieneś znać”, to kolejna znakomita odsłona tej serii, którą cechuje jakość, wiedza autora i umiejętność jej łatwego przekazania szerokiemu gronu odbiorców. Dlatego też oceniam ten tytuł bardzo dobrze, jak i zachęcam wszystkich do tego, by się nim zainteresować. Pięknie byłoby, gdyby zrobili to również nasi szanowni politycy, aczkolwiek w tym względzie nie pokładam zbyt wielkiej nadziei…

Ocena recenzenta: 6/6