Dodany: 17.01.2022 13:42|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

KONKURS: Wygraj książki z serii Wielkie Litery

Zachęcamy Was do wzięcia udziału w konkursie - do wygrania są książki wydane w ramach serii Wielkie Litery! Co należy zrobić?

Wielkie Litery to specjalna seria książek z dużą czcionką dostosowana do potrzeb seniorów, osób słabowidzących i wszystkich czytelników poszukujących komfortu podczas lektury. Przygotowaliśmy dla BiblioNETkowiczów specjalny konkurs, w którym do wygrania będą pozycje wydane właśnie w ramach Wielkich Liter:

1. Max Czornyj, Miłość i wojna (Filia);
2. Aneta Jadowska, Denat wieczorową porą (SQN);
3. Jakub Małecki, Saturnin (SQN);
4. Jakub Małecki, Święto ognia (SQN);
5. Marcin Ryszka, Nie widzę przeszkód (SQN).

Co należy zrobić? W komentarzu pod tym wpisem wystarczy odpowiedzieć na pytanie: Jaka książka kojarzy Ci się z Twoją babcią lub Twoim dziadkiem i dlaczego?

Na Wasze zgłoszenia czekamy do 23 stycznia do końca dnia.

Regulamin znajdziecie TUTAJ.

Więcej o serii Wielkie Litery: Prezent książkowy dla babci i dziadka? Pamiętaj o dużej czcionce

Użytkownik: fabelhaft 17.01.2022 18:07 napisał(a):
Odpowiedź na: Zachęcamy Was do wzięci... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Gdybym miała cofnąć się do pierwszych wspomnień łączących postać mojego Dziadka i książki, byłaby to długa podróż w czasie. Minęło już ponad 20 lat, kiedy to siedziałam na jego kolanach i słuchałam "Pali się" Jana Brzechwy. Tak często ulegał prośbom wnuczki o ponowne przeczytanie tego utworu, że niedługo później obydwoje znaliśmy go na pamięć. A także mnóstwo innych wierszy, wierszyków i bajek dla dzieci.
Gdy podrosłam, nasz wspólny repertuar stał się poważniejszy - Dziadziuś interesował się II WŚ. Wymienialiśmy się książkami o tej tematyce, opiniami
o nich a przede wszystkim słuchałam opowieści z lat dzieciństwa Dziadzia, które przypadły na ten trudny czas w historii Polski.
Użytkownik: magpye 18.01.2022 08:15 napisał(a):
Odpowiedź na: Zachęcamy Was do wzięci... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Niestety nie mam zbyt dużo wspomnień związanych z Dziadkami, gdyż stosunkowo młodo umarli i nie dane mi ich było zbyt dobrze poznać. Mogę jedynie odpowiedzieć z perspektywy córki, która ma to szczęście (choć nie w pełni je docenia), że to najstarsze pokolenie wciąż jest z nami. Książką, którą niedawno czytałyśmy, a która nawiązuje do tego tematu jest "Sklep z babciami" Dominiki Gałki - bardzo ciepła, wzruszająca opowieść, która przypomina nam i każe docenić instytucję Babci :)
Użytkownik: WiadomościOpiekun BiblioNETki 19.01.2022 13:11 napisał(a):
Odpowiedź na: Zachęcamy Was do wzięci... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Zachęcamy do udziału! Konkurs trwa do 23 stycznia do końca dnia! :)

/Magda
Użytkownik: Clyss 19.01.2022 14:35 napisał(a):
Odpowiedź na: Zachęcamy Was do wzięci... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Tym, co należy do literackiego świata i kojarzy mi się z moją babcią, nie jest konkretnie książka, ale utwór. Chodzi o wiersz Józefa Ignacego Kraszewskiego "Dziad i baba". Babcia znała wiele utworów na pamięć i recytowała je nam, kiedy byliśmy mali. Ja w szczególności upodobałam sobie ten konkretny i nieustannie prosiłam babcię o opowieść o dziadzie i babie. Dzięki niej znam go na pamięć do dzisiaj.
Użytkownik: carly 19.01.2022 19:51 napisał(a):
Odpowiedź na: Zachęcamy Was do wzięci... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Na jednej z półek w moim rodzinnym domu stoi pewna stara książka. Rogi jej okładek są pozaginane, strony poznaczone licznymi śladami dziecinnych rączek, a na grzbiecie na wieczność utrwaliłam odcisk moich mleczaków:) Ta książka to "Baśnie" Hansa Christiana Andersena- moja ukochana książka z czasów dzieciństwa, z czasów kiedy żyła moja babcia. Jako mały, nieznający literek brzdąc męczyłam codziennie wszystkich domowników prośbami o "pocytanie" i to właśnie moja babcia najczęściej ulegała i po raz setny czytała mi o przygodach Kaja i Gerdy tuląc mnie do snu. Ten stary, zaczytany egzemplarz już na zawsze skojarzył się w mojej głowie i sercu z postacią babci i jej uśmiechem.
Użytkownik: WiadomościOpiekun BiblioNETki 21.01.2022 11:33 napisał(a):
Odpowiedź na: Zachęcamy Was do wzięci... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Drodzy, ostatnie dni na wzięcie udziału w konkursie i zgarnięcie książkowych nagród :) Na Wasze odpowiedzi czekamy do niedzieli, 23 stycznia, do godz. 23:59 - niech weekend sprzyja literackim wspomnieniom ;) / Daria
Użytkownik: ewakuta96 22.01.2022 15:33 napisał(a):
Odpowiedź na: Zachęcamy Was do wzięci... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Z babcią kojarzy mi się książka "Ptaki ciernistych krzewów". Byłam już nastolatką, gdy babcia pożyczyła mi tę książkę, mówiąc, że to najpiękniejsza i najsmutniejsza historia miłosna jaką kiedykolwiek czytała. Na początku byłam nastawiona sceptycznie, bo wtedy czytałam głównie fantastykę i typowo młodzieżowe przygodówki. Ale zaufałam babci i... "Ptaki" totalnie mnie porwały. W ten sposób narodziła się we mnie miłość do książek obyczajowych. A wracając do babci... Gdy z wypiekami na twarzy przyszłam do niej po świeżo skończonej lekturze, żeby porozmawiać o wrażeniach, wydarzyło się coś magicznego w naszej relacji - przestałam być dla niej małą dziewczynką, a stałam się nieco większą kobietką ;). Od tamtego czasu babcia zaczęła rozmawiać ze mną jak z dorosłą, opowiadała więcej o swojej młodości i różnych historiach miłosnych, które jej się przytrafiały zanim poznała dziadka. Bardzo się do siebie zbliżyłyśmy. A "Ptaki ciernistych krzewów" już zawsze będą dla mnie takim symbolem dorosłości, swego rodzaju przepustką do świata dorosłych kobiet - dla zagubionej nastolatki to było ogromne wydarzenie, że zaczęłam poznawać ten dorosły świat, tym bardziej, że wprowadziła mnie do niego moja ukochana babcia, która znając mnie na wylot doskonale wiedziała, jaką książkę mi pożyczyć.
Użytkownik: ola100pa 22.01.2022 19:10 napisał(a):
Odpowiedź na: Zachęcamy Was do wzięci... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Z jaką książką kojarzy się babcia lub dziadek? Trudne pytanie. Próbuję wyłowić z pamięci jakiekolwiek wspomnienie. Błądzę. Jako, że sama mam już dzieci, to słowo "babcia" przywołuje mi na myśl przede wszystkim moją mamę, babcię dla moich synów. Czyta sobie najczęściej w łóżku, kiedy jej przerwę figlarnie spogląda zza okularów, pojawiają się lekkie dołeczki w policzkach. Tylko jaką książkę trzyma wtedy w ręku?  A może sięgnąć do moich lat nastoletnich, kiedy często przesiadywałyśmy z siostrami w kuchni? Najstarsza czytała na głos kolejne tomy Jeżycejady, a mama zawsze z nami, ręce zajęte, słuchałyśmy wszystkie. To jest takie ciepłe, takie dobre i proste. Może jednak współcześnie, bardziej babciowo, kiedy zdobywa w bibliotekach książki dla moich synów i wieczorami czyta trzem urwisom wytrwale do snu, choć czasem to ona w końcu zasypia jako pierwsza. Sama nie wiem...

Gdy wracam do głównego pytania, to jest tam wyraźnie napisane "Twoja babcia, Twój dziadek", więc nic z tego chyba nie będzie. Mama, choć babcią jest wzorcową, jednak wymyka się ramom konkursu.
W końcu przyszło olśnienie. Wiem z jaką książką kojarzą mi się moi dziadkowie: "Nie ma" Mariusza Szczygła, bo pokazuje jak ważne jest nieobecne.

PS. Komentarz poza konkursem, rezygnuję z ewentualnej nagrody i dziękuję za okazję do pisania i przemyśleń :)
Użytkownik: edit-ka 23.01.2022 16:35 napisał(a):
Odpowiedź na: Zachęcamy Was do wzięci... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Pytanie okazało się początkowo dla mnie trudne, dlatego że babcie straciłam na tyle wcześnie, że zupełnie ich nie pamiętam, a dziadek czytał głównie pisma dla pszelarzy ;)
Gdy jednak przywołałam w pamięci wszystkie opowieści o babci, uświadomiłam sobie, jak bardzo zbliżony miałybyśmy gust czytelniczy. Była bowiem kobietą mocno stąpającą po ziemi, zaradną i praktyczną. Żadne tam "fiu-bździu" w głowie (jak twierdziła moja mama) ;) Jednocześnie była opiekuńcza i bardzo dbała o piątkę dzieci. Dlatego babcia kojarzy mi się z prozą Jakuba Małeckiego, gdzie każde słowo jest na wagę złota, ludzkie dramaty przeplatają się z silnymi uczuciami. "Dżozef" z pewnością babcię by zachwycił! Można się pośmiać, wzruszyć, zadumać, przestraszyć i zachodzić w głowę, o co chodzi z tymi ścianami w szpitalu ;)
A chodzi tu o kilka spraw - o to, aby nie marnować swojego życia na błahostki i namiastki szczęścia. Nie można zamykać się w obrębie swoich lęków, ograniczeń, snuć marzenia, lecz nie podejmować prób ich realizacji. Trzeba żyć…żyć całym sobą!
Jest to również historia, które ukazuje jak wielką moc mają słowa :)
O tak, charakter babci to taki właśnie "Dżozef" :)
Użytkownik: WiadomościOpiekun BiblioNETki 24.01.2022 08:46 napisał(a):
Odpowiedź na: Zachęcamy Was do wzięci... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Dziękujemy za udział w konkursie ;-) W gronie laureatów znaleźli się:
fabelhaft
Clyss
carly
ewakuta96
edit-ka
Zdecydowaliśmy się także dodatkowo wyróżnić magpye.

Ze zwycięzcami skontaktujemy się w wiadomości prywatnej - gratulujemy! Mamy nadzieję, że kolejne tego typu inicjatywy będą się cieszyć większą popularnością wśród naszej społeczności ;-) / Daria
Użytkownik: janmamut 24.01.2022 09:06 napisał(a):
Odpowiedź na: Dziękujemy za udział w ko... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Jeśli ta społeczność nie będzie znała dotychczasowych zwycięzców, to raczej nie przyczyni się to do wzrostu popularności inicjatywy.
Użytkownik: WiadomościOpiekun BiblioNETki 24.01.2022 09:57 napisał(a):
Odpowiedź na: Jeśli ta społeczność nie ... | janmamut
@Mamut edytowałam swój pierwotny komentarz - i oczywiście, zachęcam Cię do udziału w kolejnych konkursach! Serdeczności / Daria
Użytkownik: janmamut 24.01.2022 11:32 napisał(a):
Odpowiedź na: @Mamut edytowałam swój pi... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Dziękuję! Ja nie o sobie myślę, bo pisać mi zawsze trudno, ale jakaś informacja zwrotna, co jest dobre, jest bardzo cenna, zwłaszcza wobec całkowicie niezrozumiałych dla ogółu i samych zainteresowanych decyzji Admina.
Użytkownik: WiadomościOpiekun BiblioNETki 24.01.2022 13:10 napisał(a):
Odpowiedź na: Dziękuję! Ja nie o sobie ... | janmamut