Dodany: 15.01.2022 00:29|Autor: Losice

Czytatnik: Biblioteka skojarzeń

Rok 2021 w czytelniczym podsumowaniu

Nowy rok zacząłem z chwilą, kiedy bąbelki szampańskiego sylwestrowego nastroju zakończyły wędrówkę w mojej umęczonej głowie, a moja żona "dobiła" mnie stwierdzeniem.
- Jacku mam nadzieję, że w tym roku zrobisz wreszcie coś na czas, bez przypominania Ci i wskazywania palcem.
Nastąpiła chwila pełnej napięcia i wyczekiwania ciszy. Przez moment miałem jeszcze nadzieję, że bąbelki powrócą, ale była to tylko złuda. I nagle, ta myśl, ta wreszcie odnaleziona myśl.
- Wiesz Marylko, z całym przekonaniem chciałbym Ci powiedzieć, że w tym roku zdążę. Właśnie zdecydowałem, że porzucę kalendarza gregoriański i powrócę do juliańskiego. Nowy Rok wypadnie za 13 dni, więc na pewno ze wszystkim zdążę.

Pokrzepiony tym postanowieniem, nie czuję specjalnych wyrzutów sumienia, że pora na podsumowanie czytelniczego roku 2021 jest zbyt późna.

Książka roku 2021: Pianistka (Jelinek Elfriede)

Największa niespodzianka 2021 roku: Obietnica poranka (Gary Romain (właśc. Kacew Roman, pseud. Ajar Émile))

Gwiazdy sezonu:
Zima 2021:
Żar (Márai Sándor)
Wiosna 2021:
Postrzyżyny (Hrabal Bohumil)
Lato 2021:
Konsul honorowy (Greene Graham)
Jesień 2021:
Ruchome święto (Hemingway Ernest)

Nagroda specjalna dla książki, która najbardziej wpłynęła na zmianę mojego postrzegania świata, w którym żyłem (i żyję):
Kadysz za nienarodzone dziecko (Kertész Imre)

Najlepsza książka 2021 w dziedzinie biografia/autobiografia/pamiętnik/reportaż:
Osobisty przewodnik po Pradze (Szczygieł Mariusz)

Najbardziej urzekający cytat 2021 roku:

"Jeżeli miałeś szczęście mieszkać w Paryżu jako młody człowiek, to dokądkolwiek się udasz, przez resztę życia idzie on za tobą, bo Paryż jest świętem ruchomym."

Ernest Hemingway
do przyjaciela , 1950" [1]

[1] Ernest Hemingway Ruchome święto (Hemingway Ernest)
, przeł. Bronisław Zieliński, Warszawskie Wydawnictwo Literackie MUZA SA, Warszawa 2000, s. 7.