Dodany: 11.01.2022 11:58|Autor: Uleczkaa38

Znakomita lekcja biologii dla każdego!

Typ recenzji: Oficjalna PWN

Recenzent: Urszula Janiszyn

W znakomitej i już bestsellerowej serii Wydawnictwa Naukowego PWN „50 idei, które powinieneś znać” ukazała się pozycja poświęcona jakże ważnej dziedzinie nauki - biologii. Na blisko 270 stronach znajdziemy podstawy wiedzy biologicznej, a dokładniej rzecz ujmując, najważniejsze informacje na temat ewolucji gatunków, łańcucha DNA, budowy komórek, naszej fizjologii oraz naturalnych zachowań. To także odniesienia do tego wszystkiego, co nas trapi przez całe życie – na czele z wadami, chorobami i procesem starzenia się. To moc informacji i faktów, uporządkowana w postaci chronologicznej względem tyleż rozwoju człowieka jako jednostki biologicznej, ile stopnia poszerzania naszej wiedzy o życiu organizmów.

Tradycyjnie już całość publikacji została podzielona na kilkadziesiąt krótkich rozdziałów, z których każdy omawia inny aspekt tytułowego zagadnienia. I tak też znajdziemy tu m.in. zagadnienia stanowiące podstawy wiedzy biologicznej, jak budowa komórek, genów i proces tworzenia życia. Nie zabrakło tu również odniesień do bardziej skomplikowanych kwestii - m.in. kształtowania płci, dziedziczności cech i chorób, podziałów komórek i powstałych przez to schorzeń. Wreszcie autorzy dali nam ciekawe spojrzenie na bardzo intrygujące zagadnienie procesu starzenia, wpływu medycyny na nasze ciało czy też naturalnej ewolucji, która wbrew powszechnym przypuszczeniom wciąż trwa i na nas oddziałuje.

I znów - podobnie jak w przypadku innych odsłon tej serii - możemy wyrazić wielkie uznanie względem merytorycznej jakości książki, w której zawarto absolutnie wszystkie najważniejsze kwestie, dane, pytania i odpowiedzi. Przewodnim motywem jest człowiek, budowa jego ciała i umysłu oraz funkcjonowanie, aczkolwiek nie zabrakło tu także odniesień do kwestii medycyny, biotechnologii czy też farmakologii, które to dyscypliny łączą się z biologią w coraz większym stopniu wraz z postępem i rozwojem nauki. I można powiedzieć w tym miejscu, że znajdziemy tu absolutnie wszystko na temat biologii, co tylko znaleźć powinniśmy.

Warto docenić także sposób przekazu tejże wiedzy: przystępny sposób relacji - który co prawda zawiera wiele skomplikowanych pojęć, ale przedstawia je w możliwie najbardziej prostej i zrozumiałej postaci - i wiele przydatnych grafik: tabel, wykresów, rysunków i schematów, które w przypadku tej konkretnej dziedziny nauki są niezbędnymi do tego, by móc zrozumieć tak złożone kwestie, jak chociażby budowa łańcucha DNA. Całości pozytywnego efektu dopełnia szata edytorska, w obrębie której mamy twardą oprawę, klimatyczną okładkę, przejrzysty układ treści, dobrą jakość papieru i druku.

Wskazując właściwą grupę odbiorców tej książki, należy wymienić z pewnością uczniów szkoły średniej, studentów biologii i pokrewnych nauk oraz nauczycieli tego przedmiotu, którzy dostają coś na wzór gotowego konspektu ciekawych i rzetelnie przygotowanych zajęć. Oczywiście jest to także idealny wybór dla wszystkich miłośników wiedzy o nas i otaczającym nas świecie, którzy pragnąć w ten sposób się kształcić, rozwijać i zaspokajać własną ciekawość. A przyznam szczerze, że lektura naprawdę intryguje i porywa ciekawym, barwnym i wielce zajmującym sposobem narracji.

„Biologia:50 idei, które powinieneś znać”, to kolejna udana, interesująca i mająca wiele do zaoferowania odsłona tej świetnej serii. To niezwykła podróż do świata biologii, jej tajemnic oraz kluczowych odpowiedzi na pytania o to, jacy jesteśmy, dlaczego tak wyglądamy, czy też z jakich powodów musimy zmagać się z chorobami, niepełnosprawnością, starością. To cenne źródło wiedzy, do którego w mej ocenie naprawdę warto sięgnąć. Do tego was gorąco zachęcam. Polecam – naprawdę warto.

Ocena recenzenta: 6/6