Dodany: 2022-01-09 23:13|Autor: yyc_wanda

Przeczytane Q1, 2022


STYCZEŃ
Długi płatek morza (Allende Isabel) (Chile-2019); ocena: 4
Powieść epicka, której akcja rozgrywa się na przestrzeni 50 lat. Na początku poznajemy bohaterów walczących w hiszpańskiej wojnie domowej przeciwko reżimowi Franco, a kiedy pada Katalonia, ostatni bastion obrony przed hiszpańskim faszyzmem, setki tysięcy uchodźców opuszcza Hiszpanię, przekraczając granicę Francji. Wśród nich są nasi bohaterowie, Victor Dalmau i jego bratowa, Roser. Tej dwójce udaje się dostać na czarterowany przez Pablo Nerudę statek SS Winnipeg, na którym 2.000 hiszpańskich emigrantów opuszcza Francję i udaje się do Chile. Dalszy ciąg powieści to adaptacja naszych bohaterów w nowej ojczyźnie, ukazana na tle historii i aktualnych wydarzeń tego kraju. Przebiga ona w sumie bezproblemowo, do czasu przewrotu Pinocheta, kiedy to raz jeszcze Historia wprowadzi zamęt w ich spokojne życie.
Powieść Isabel Allende ma bogate tło historyczne. Widać, że autorka poświęciła wiele czasu na research i zapoznanie się z historią opisywanych etapów dziejowych. Być może zbyt wiele, bo suchy, reporterski przekaz faktów historycznych całkowicie zapanował na stylem powieści, spychając na margines osobiste przeżycia bohaterów. Są to postacie papierowe, choć, o ironio, Victor, hiszpański emigrant zamieszkały w Chile istniał naprawdę i to jego losami zainspirowana została ta powieść. Rękopis ukończonej już powieści Allende planowała dać mu do przeczytania przed opublikowaniem. Niestety, Victor zmarł kilka tygodni wcześniej, nigdy nie dowiedziawszy się, że został bohaterem literackim.
Być może ten fakt zaważył na tym, że wyszła z tego powieść-laurka z bardzo pozytytywnymi, ale mało interesującymi bohaterami. Sterylna powieść, w której historia jest opowiedziana, a postacie opisane; takie streszczenie czyjegoś życia całkowicie wyzute z emocji. Tu i ówdzie autorka próbuje ożywić akcję, wprowadzając romantyczne akcenty, które balansują na granicy pompatyczno-melodramatycznych. I też są opisane, a nie przeżyte. I też beznamiętne.
W tej powieści Allende wykazuje sprawne, reporterskie pióro. Gorzej z kreacją bohaterów. Nie wiem, czy jest to jej pisarska słabość, czy takim suchym, beznamięnym stylem pisane są wszystkie jej powieści, ale myślę, że musi w nich być coś więcej, by zapewnić jej międzynarodowe uznanie. Więc pewnie dam jej jeszcze jedną szansę.
B-netka: średnia ocena: 4,41 / ilość ocen: 35
Goodreads: średnia ocena: 4,06 / ilość ocen: 64.807

Przeczytane Q4, 2021

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 145
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 4
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 2022-01-10 08:54 napisał(a):
Odpowiedź na: STYCZEŃ Długi płatek mor... | yyc_wanda
Piszesz o Allende "autorka poświęciła wiele czasu na research i zapoznanie się z historią opisywanych etapów dziejowych" - być może jest to częściowa prawda, jednak jej spojrzenie jest jednak okrojone i mocno skrzywione w stronę lewicowego panegiryku – nazwisko (pokrewieństwo) w tym przypadku zobowiązuje, a ideologiczne skrzywienie analizowałem tutaj: Zła political fiction, głupkowaty realizm magiczny.
Użytkownik: yyc_wanda 2022-01-13 00:31 napisał(a):
Odpowiedź na: Piszesz o Allende "autork... | LouriOpiekun BiblioNETki
„Długi płatek morza” rozreklamowany jest jako powieść o imigrantach, a ponieważ jest to temat, który mnie interesuje, postanowiłam zapoznać się z tą książką i jednocześnie z prozą Isabel Allende. No cóż, zachwytów nie było. Pomyślałam sobie jednak, że może warto sięgnąć do jej wcześniejszych powieści, zanim spiszę na straty jej twórczość. „Dom duchów” wydał mi się odpowiednim reprezentantem, ustawiłam się nawet w bibliotecznej kolejce do tej książki. Twoja opinia ostudzila jednak mój zapał, a zamieszczone cytaty, zwłaszcza ten o psie Barrabasie, zniesmaczyły mnie do tego stopnia, że na razie podziękuję pani Allende.
W „Długim płatku morza” nie odczułam nachalnej polityki lewicowej. Prokomunistyczne oddziały walczące z Franco nie są wybielane. Allende wspomina o ich bestialskim traktowaniu księży i zakonnic i rabowaniu kościołów. Jednak to Hiszpania, więc uczucia patriotyczne nie ograniczały jej wizji. Akcja powieści w większości odgrywa się w Chile. Ale tam polityka nie gra pierwszych skrzypiec. Owszem, wspomniana jest czystka i obozy koncentracyjne dla zwolenników prezydenta Allende, gdy Pinochet doszedł do władzy, ale trudno kwestionować prawdziwość tych relacji.
Polityka nie przeszkadzała mi specjalnie w odbiorze tej powieści. Być może nie przykładalam uwagi do szczegółow. Interesował mnie ogólny zarys historyczny opisywanych wydarzeń. Bardziej emocjonalnie i szczegółowo naświetlona była wojna domowa w Hiszpani. Wydarzenia w Chile przedstawione na przestrzeni wielu lat były rozmyte i nie zapadały w pamięć. Jedyne wrażenie jakie odniosłam – to że Chile do roku 1973 było krajem w miarę spokojnym i życzliwym dla imigrantów.
To co najbardziej mi przeszkadzało, to wplatanie różnych historyjek – o czym i Ty wspominasz – mało interesujących i zupełnie niepotrzebnych i całkowite pominięcie psychologii postaci. A także suchy, opisowy styl całkowicie wyprany z emocji. W tej powieści nawet z romansów wieje chłodem. Jeśli „Dom duchów” posiada te same mankamenty, lepiej zrezygnuję z czytania.
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 2022-01-13 09:23 napisał(a):
Odpowiedź na: „Długi płatek morza” rozr... | yyc_wanda
Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu
Użytkownik: yyc_wanda 2022-01-14 19:32 napisał(a):
Odpowiedź na: (Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu)... | LouriOpiekun BiblioNETki
Jeśli jeszcze sięgnę po twórczość Isabel Allende, to tylko non-fiction.
„Plugawy ptak nocy” – literatura ciężka, turpizm – nie, dziękuję. Staram się unikać lektur dołujących.
Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: