Dodany: 2022-01-03 14:38|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

130. rocznica urodzin J.R.R. Tolkiena


3 stycznia 1892 roku urodził się John Ronald Reuel Tolkien, brytyjski pisarz oraz profesor filologii klasycznej i literatury staroangielskiej na Uniwersytecie Oksfordzkim.

Tolkien J. R. R. (Tolkien John Ronald Reuel) przyszedł na świat 3 stycznia 1892 roku w Bloemfontein w Oranii. Po przedwczesnej śmierci jego ojca, cała rodzina przeniosła się do Anglii. Matka sama zatroszczyła się o wykształcenie syna, zaszczepiając miłość do nauki języków. Tolkien opublikował ponad 100 prac z dziedziny filologii i literatury dawnej. Jest również współtwórcą największego słownika języka angielskiego, Oxford English Dictionary, który został wydany po I wojnie światowej. Był poliglotą - znał ponad 30 języków m.in. łacinę, nordycki, staroislandzki, anglosaski czy staroirlandzki.

W 1920 roku rozpoczął pracę na uniwersytecie w Leeds jako docent literatury angielskiej, gdzie 4 lata później otrzymał tytuł profesora języka angielskiego. Rok później przeniósł się na katedrę języków Uniwersytetu Oksfordzkiego. Początek lat 30. XX wieku był dla Tolkiena Rok 1930 oznaczał dla Tolkiena początek pracy nad Hobbit czyli Tam i z powrotem (Tolkien J. R. R. (Tolkien John Ronald Reuel)), którego pisanie skończył w 1936 roku, a opublikował w 1937 roku. Jako profesor anglistyki w kolegium Merton w Oxfordzie skończył pisać „Władcę Pierścieni”, ktory ukazał się w 3 tomach - 6 księgach. Drużyna Pierścienia (Tolkien J. R. R. (Tolkien John Ronald Reuel)) oraz Dwie wieże (Tolkien J. R. R. (Tolkien John Ronald Reuel)) ukazały się w 1954 roku, a rok później ukazał się ostatni tom, czyli Powrót króla (Tolkien J. R. R. (Tolkien John Ronald Reuel)). Zmarł 2 września 1973 roku w prywatnym szpitalu.
 
25 marca The Tolkien Society organizuje Dzień Czytania Tolkiena. Po raz pierwszy zorganizowano go w 2003 roku. Dzień ten jest też obchodzony również w Polsce.
 
Jesteście fanami twórczości Tolkien J. R. R. (Tolkien John Ronald Reuel)? Która z jego powieści należy do Waszych ulubionych?

Autor: DZ
Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: