Dodany: 01.01.2022 19:59|Autor: Kakyuu

Czytatnik:

Podsumowanie roku 2021

Klasycznie nastał czas podsumowań. Rok nie był wiele lepszy od poprzedniego, wydarzyło się parę nieprzyjemnych rzeczy, które trzeba było jakoś przetrwać. Z końcem roku było na szczęście co raz lepiej - udało się zobaczyć parę ciekawych miejsc, być na paru niezwykłych koncertach, spotkać dawno niewidzianych ludzi. Odkryłam także audiobooki, a raczej zaprzyjaźniłam się z nimi podczas spacerów.
Oby w kolejnym było jeszcze lepiej.

Książkowe podsumowanie
Przeczytałam 77 książek, w tym 6 powtórek.
Z bibliotek:53
E-book:7
Audiobook:13
Z własnej półki:1
Pożyczone od znajomych/Biblionetkowiczów:3

W oryginale: 1
Po polsku: 76

Kraj pochodzenia autora (jeżeli czytałam więcej książek tego samego autora, to liczę każdą z nich jako sztukę):

Polska -32

klasyka-3
horror-2
przewodnik/podróżnicza-1

Książki roku:
Bieguni (Tokarczuk Olga) (zdecydowanie na tak! zlepek fragmentów opowieści - literacka mozaika, ale tak świetnie napisana, że wciąga i chce się więcej; zasłużony Nobel dla Tokarczuk)
Mur duchów (Moss Sarah) (niepozorna książka, ale wbijająca w fotel; grupa studentów wraz z profesorem w ramach zajęć z archeologii eksperymentalnej przebywa na obozie mającym na celu przybliżyć życie w epoce żelaza; poza nimi jest tu obecna pewna rodzina -małżeństwo i ich córka, którzy są tu za sprawą ojca, który fanatycznie interesuje się historią Celtów i Brytów, co nie odbywa się bez wpływu na rodzinę i ich życie)
Shantaram (Roberts Gregory David) (Shantaram to powieść quasi-biograficzna Robertsa, który uciekł do Indii z australijskiego więzienia za napad z bronią w ręku; Bombaj stał się jego nowym domem, a on sam odkrywa siebie na nowo)
Prosto w splot (Ćwiek Jakub) (akie to było dobre! trochę jak film akcji, odrobinę kryminału i obyczajówki - cały czas coś się działo; Drelich, warszawski złodziej zostaje wplątany w nieprzyjemną sytuację, która komplikuje się coraz bardziej, a on szuka różnych sposobów, niekoniecznie legalnych na wybrnięcie z niej)
Cham z kulą w głowie (Szczerek Ziemowit) (książka mnie zachwyciła -po trochę wszystkim - fabułą, językiem, stworzonym światem alternatywnym, gdzie Polska wygrywa pierwszą wojnę światową i staje się mocarstwem z zapędami trochę imperialistycznymi; w Warszawie i okolicach mają miejsce tajemnicze morderstwa, które łączą zostawione w miejscu zbrodni hieroglify; władze nie potrafią się z nimi uporać, więc Kary, prywatny detektyw, pijak i narkoman, dostaje zlecenie na rozwikłanie zagadki seryjnego mordercy)

Fantastyka/Sci-fi roku:
Pierwsze słowo (Kisiel Marta) (świetne opowiadania fantastyczne; sporo tradycyjnych elementów wykorzystanych w nowy sposób, nawiązania do mitologii słowiańskiej oraz znanych motywów; opowiadania są zabawne i intrygujące, a Ałtorka bawi się z czytelnikiem słowem)
Nomów księga wyjścia (Pratchett Terry) (powtórka; świetny humor Pratchetta; Nomowie żyją w sklepie, który jest dla nich całym światem; jednak z dnia na dzień muszą stamtąd uciekać i ruszają w świat)
Nomów księga odlotu (Pratchett Terry) (ostatni tom przygód Nomów; część Sklepowych Nomów rusza w podróż i odkrywają tajemnicę swojego pochodzenia; uśmiałam się przy niej wybornie)

Kryminał roku:
Mężczyzna, który gonił swój cień (Lagercrantz David) (było to wszystko, czego potrzebowałam, napięcie, zaskoczenie, dużo akcji; Lisbeth rządziła)
Morderstwa w Somerset (Horowitz Anthony) (tak naprawdę to dwa kryminały w jednej książce, czuć tu trochę klimat Agatki, obie historie wciągają!)
Siódma ofiara (Marinina Aleksandra (właśc. Aleksiejewa Marina)) (wątek Anastazji i Tatiany bardzo ciekawy; morderca bawi się obiema kobietami w kotka i myszkę, a jego morderstwa mają nieść pewne przesłanie)

Klasyka roku:
niestety nic nie zachwyciło tak, żeby mogło zostać książką roku

Reportaż/zbiór reportaży roku/biograficzne:
Z miłości? To współczuję: Opowieści z Omanu (Romaniuk Agata [dziennikarka]) (bardzo ciekawy reportaż o sytuacji kobiet we współczesnym Omanie; kraj arabski, ale dzięki ropie odkrytej w XX wieku, bardzo bogaty i dobrze się rozwijający; w ciągu jednego pokolenia zmieniło się wszystko - z państwa pasterskiego w kraj wyedukowany, z nowoczesną technologią, górą pieniędzy i wciąż tradycjami wziętymi rodem z XIX wieku)
Był sobie chłopczyk (Winnicka Ewa) (bardzo mocny reportaż, taki, że podczas czytania łzy same napływają do oczu; historia 2-letniego chłopca, którego odnaleziono wyrzuconego jak śmiecia na cieszyńskich stawach; mimo zaangażowania policji i prokuratury chłopczyk zwany przez śledczych Jasiem przez ponad 2 lata był bezimienny; nikt z otoczenia nie zwrócił uwagi, że brakuje dziecka; przerażające, zostawia ciarki na ciele)

Rozczarowania roku:
Tadeusz Kościuszko w Ojczyźnie, Ameryce, Szwajcarii: Łączmy serca! (Wachowicz Barbara) (co to była za tragedia! liczyłam na ciekawą biografię Tadeusza Kościuszki, a dostałam nudny bełkot! przeskakiwanie z tematu na temat, mieszanie wątków, brak chronologii i wyjaśnień, opisywanie niepotrzebnych postaci, jak np. Elvis Presley czy Scarlett O'Hara, czterdzieści stron zdjęć i listów do Tadeusza Kościuszki od dzieci i młodzieży ze szkół jego imienia, opisywanie przygód autorki w trakcie podróży po Stanach, która, notabene odbyła się prawie dwadzieścia lat przed wydaniem książki!)

Podsumowanie filmowe:
Obejrzałam zaledwie 11 filmów/dokumentów, najlepsze z nich to:
"Twój Vincent" (2017)https://www.imdb.com/title/tt3262342/?ref_=t​tls_li_tt
"Król lew" (2019) https://www.imdb.com/title/tt6105098/?ref_=ttls_li​_tt
"Złodziejka książek" (2013) https://www.imdb.com/title/tt0816442/?ref_=ttls_li​_tt
"P!nk: All I Know So Far" (2021) https://www.imdb.com/title/tt14264844/?ref_=ttls_l​i_tt

Obejrzane seriale (20):
Najlepsze z nich:
"Alienista" (sezon 2) (2018-2020) https://www.imdb.com/title/tt4604612/?ref_=ttls_li​_tt
"The Crown" (sezon 1,2,3,4) (2016-) https://www.imdb.com/title/tt4786824/?ref_=ttls_li​_tt
"Lupin" (sezon 1,2) (2021-) https://www.imdb.com/title/tt2531336/?ref_=ttls_li​_tt
"Breaking Bad" (sezon 1,2,3,4,5) (2008-2013) https://www.imdb.com/title/tt0903747/?ref_=ttls_li​_tt
"Kruk" (sezon 1,2) (2018-) https://www.imdb.com/title/tt8174330/?ref_=ttls_li​_tt
"Rojst" (sezon 1,2) (2018-) https://www.imdb.com/title/tt8174330/?ref_=ttls_li​_tt
"Dom z papieru" (sezon 5A, 5B) (2017-2021) https://www.imdb.com/title/tt6468322/?ref_=ttls_li​_tt
"Klangor" (sezon 1) (2021-) https://www.imdb.com/title/tt13513268/?ref_=ttls_l​i_tt
"Dobry Omen" (sezon 1) (2019) https://www.imdb.com/title/tt1869454/?ref_=ttls_li​_tt

W trakcie czytania/słuchania:
Prosta sprawa (Chmielarz Wojciech)
Przyjdź i zgiń (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary))

W trakcie oglądania (6):
"Zadzwoń do Saula" (sezon 3) (2015-2022_ https://www.imdb.com/title/tt3032476/?ref_=nv_sr_s​rsg_0
"Chirurdzy" (sezon 18) (2005-) https://www.imdb.com/title/tt0413573/?ref_=fn_al_t​t_1
"Przyjaciele" (sezon 2) (1994-2004) https://www.imdb.com/title/tt0108778/?ref_=fn_al_t​t_1
"Mr Robot" (sezon 2) (2015-2019) https://www.imdb.com/title/tt4158110/?ref_=fn_al_t​t_2
"Samotnia" (sezon 1) (2005) https://www.imdb.com/title/tt0442632/?ref_=fn_al_t​t_1
"Wiedźmin" (sezon 2) (2019-) https://www.imdb.com/title/tt5180504/?ref_=fn_al_t​t_1

Zaczęte serie książkowe:
1. Pieśń lodu i ognia Martin George R. R.
2. Hercules Poirot Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)
3. Anastazja Kamieńska Marinina Aleksandra (właśc. Aleksiejewa Marina)
4. Bernard Gross Małecki Robert
5. Metro Glukhovsky Dmitry (Głuchowski Dmitrij)
6. Uniwersum Metro 2033 - seria tematyczna - różni autorzy
7. Na południe od Brazos McMurtry Larry (+reszta po angielsku)
8. Matthew Shardlake Sansom C. J. (po angielsku)
9. Kroniki wampirze Rice Anne (pseud. Roquelaure A. N. lub Rampling Anne) (po angielsku)
10. "Matched" Condie Ally (po angielsku)
11. "Nayir Sharqui&Katya Hijazi" Ferraris Zoë (po angielsku)
12. Długa Ziemia Pratchett Terry Baxter Steve
13. Dożywocie Kisiel Marta
14. Johnny Maxwell Pratchett Terry
15. Świat Dysku Pratchett Terry
16. Proroctwo Sióstr Zink Michelle
17. Ania z Zielonego Wzgórza Montgomery Lucy Maud
18. Ziemiomorze Le Guin Ursula K. (Le Guin Ursula Kroeber)
19. Jeździec miedziany Simons Paullina
20. Kraina Elyona Carman Patrick (+po angielsku)
21. Świat według Clarksona Clarkson Jeremy
31. Robert Langdon Brown Dan
32. Maggie O'Dell Kava Alex
33. Patrick Kenzie i Angela Gennaro Lehane Dennis
34. Przygody Dirka Pitta Cussler Clive Cussler Dirk
35. Światy Pilipiuka Pilipiuk Andrzej (pseud. Olszakowski Tomasz)
36. Jeżycjada Musierowicz Małgorzata
37. "Forrest Gump" Groom Winston
38. Małe kobietki Alcott Louisa May
39. Dr David Hunter Beckett Simon
40. Alicja w Krainie Czarów Carroll Lewis (właśc. Dodgson Charles Lutwidge)
41. Magda.doc Fox Marta
42. Zabić drozda Lee Harper
43. Dzieci z Bullerbyn Lindgren Astrid
44. Muminki Jansson Tove
45. Polka Gretkowska Manuela
46. Chilling Adventures of Sabrina Rees-Brennan Sarah
47. Igrzyska śmierci Collins Suzanne
48. Zmierzch Meyer Stephenie
49. Pokolenie Ikea Piotr C. (pseud.)
50. Król [Szczepan Twardoch] Twardoch Szczepan
51. Dr Laszlo Kreizler Carr Caleb
52. Przygody Mikołajka Goscinny René
53. Bryant i May Fowler Christopher (po angielsku)
54. Komisarz Mortka Chmielarz Wojciech
55. Cmentarz Zapomnianych Książek Ruiz Zafón Carlos
56. Mroczna seria z Kotliny Kłodzkiej Nacht Ina

Doznania kulturalne, czyli koncerty, spotkania z autorami, podróżnikami, wydarzenia sportowe:
11 lipca - mecz żużlowy Kolejarz Opole vs Trans MF Lnadshut Devils
16-18 lipca - Festiwal Muzyki Punkowo-Rockowej Czochraj Bobra Fest 2021 Namysłów - koncerty m. in. Farben Lehre, Habakuk, Kult, Pidżama Porno, KSU, Dezerter, Strachy na Lachy, Organek, Dr Misio
8 sierpnia - Festiwal Teatrów Ulicznych w Opolu i koncert plenerowy z udziałem orkiestry kameralnej nad Stawkiem Barlickiego
28 sierpnia - koncert online Męskie Granie 2021 Żywiec
27 września -10 października -akcja charytatywna Rowerem do Marzeń Małgorzaty Jasińskiej i finał akcji w Barczewie
1 października - Festiwal Filmowy Opolskie Lamy - koncert w NCPP Opole Dr Misio
19 października - Opole Gala Stand-Up Comedy - Stegu Arena Opole (Wiolka Walaszczyk, Mateusz Socha, Piotr Zola Szulowski, Paweł Chałupka, Michał Leja oraz Piotr Szumowski - prowadzenie Rafał Rutkowski)
9 grudnia - koncert Eivor - Akademia Wrocław