Dodany: 2021-12-31 19:39|Autor: Marylek

Czytatnik: Niepewność

2 osoby polecają ten tekst.

Lektury roku 2022


Styczeń

Nędznicy (Hugo Victor (Hugo Wiktor))11. Krzysztof Wielicki: Piekło mnie nie chciało (Kortko Dariusz, Pietraszewski Marcin)

10. Romans prowincjonalny i inne historie (Filipowicz Kornel)

To jest literatura przez duże L. Każde słowo na miejscu, każde zdanie wyważone. Dopracowane. Przemyślane. Oszczędnie użyte, żadnego nadmiaru. A każde opowiadanie żyje, każde dotyka czegoś ważnego. To, co ważne, może być ulotne, jak ruch ryby w wodzie, jak odbicie księżyca w rzece. Jak życie ludzkie. Jak miłość. Ulotne, ale nie miałkie.

Trzeba perfekcyjnie panować nad językiem, żeby ulotność zawrzeć w słowach.

Nie lubię opowiadań, unikam. Jednak Filipowicz to mistrz słowa, bardzo warto go czytać.9. Księga dla starych urwisów: Wszystko, czego jeszcze nie wiecie o Edmundzie Niziurskim (Varga Krzysztof)

Biografia i szczegółowe omówienie całej twórczości autora, tej dla młodzieży i dla dorosłych. Omówienie to obejmuje streszczenia fabuł wszystkich książek. Gdy ktoś daną pozycję czytał, może to być miłym jej przypomnieniem; w przeciwnym wypadku bywa nużące.

Varga jest zagorzałym fanem Niziurskiego, przeczytał wszystko, cokolwiek zostało wydane, dotarł do żyjących krewnych pisarza.
Plus za edycję - cytaty, quizy, rysunki, zdjęcia - wszystko dla przybliżenia nastroju i konwencji kluczowych (kultowych?) utworów Niziurskiego.


8. Opactwo Northanger (Austen Jane)
7. Perswazje (Austen Jane)

Nadrabianie klasyki, niezbyt udane. Nie jest mi po drodze z panią Austen. Kto przeczytał jedną jej powieść, zna wszystkie.

Perswazje (Austen Jane) -trzy siostry, z czego tylko jedna mądra, a skromna, Anna. Niedoceniana przez ojca i siostry, pozwoliła sobie wyperswadować w wieku lat dziewiętnastu wielką miłość, czego przez kolejne osiem lat żałuje. Spotkanie po latach z niegdysiejszym absztyfikantem owocuje - cóż za zaskoczenie - powrotem wielkich uczuć. Sporo udanych obserwacji obyczajów, stylu życia, wyglądu dworków, mieszkań, strojów, to jest mocna strona Austen.

Opactwo Northanger (Austen Jane) - kompletna klęska. Pierwsza połowa książki to nuda, potem trochę klimatu powieści gotyckiej, ale gdy tajemnica okazuje się nie być tajemnicą, nuda powraca. Siedemnastoletnia bohaterka, bezpretensjonalna i niezepsuta, zagłuszana jest przez koszmarną narrację odautorską, w ramach której Austen komentuje własne pisarskie zamierzenia i poczynania swojej "heroiny". Zupełnie nie moja bajka.


6. Co gryzie weterynarza (Łebek Łukasz)

Książka napisana przez lekarza weterynarii o jego pracy, pacjentach i ich opiekunach. Lekko, choć o sprawach bardzo poważnych. Polecam każdemu opiekunowi zwierzęcia.


5. Rozmowy o odpowiedzialności: Zachłanność (antologia; Oksanowicz Paweł, Giza Anna, Hausner Jerzy i inni)

Przewodnim motywem tego tomu rozmów jest zachłanności jej wpływ na ludzkie postępowanie, a tym samym na społeczeństwo.

Cała seria jest bardzo dobra.


4. Człowiek z Säffle (Sjöwall Maj, Wahlöö Per)

Siódma część cyklu z komisarzem Beckiem.

Ktoś zabija emerytowanego policjanta, leżącego w szpitalu. W poszukiwaniu sprawcy komisarz Beck odkrywa, że ofiara nie była ideałem ani policjanta, ani człowieka. Policjanci szukają kogoś, kogo chęć zemsty za doznane krzywdy mogła pchnąć do działań skrajnych.

Szybka akcja w kryminale to zwykle plus, ale tutaj w miarę upływu czasu tempo robi się wręcz zawrotne. Poza tym, właściwie nie ma zakończenia. Przy całym moim upodobaniu do kryminałów, nie czuję się zachęcona do poszukiwań kolejnych części.


3. Co robić przed końcem świata (Stawiszyński Tomasz)

Zbiór esejów z lat 2019-2020, stanowiących zapis prowadzonej przez autora na antenie Radia TOK FM cyklicznej audycji "Kwadrans filozofa". Stanowią zapis refleksji nad bieżącymi wydarzeniami społeczno-politycznymi w Polsce tamtego czasu, z ładnymi uogólnieniami i nierzadko ekstrapolacją wykraczająca poza omawiane zagadnienie. Te, dotyczące konkretnych wydarzeń politycznych trochę się jednak zestarzały.


2. Hel 3 (Grzędowicz Jarosław)

Nie ma Grzędowicz wysokiego mniemania o ludzkości, oj, nie ma...

Jest rok 2058. Na świecie brakuje różnych surowców, w związku z czym przeciętne kraje żyją w rygorze samoumartwiania się i dobrowolnej (ponoć) rezygnacji z różnych dóbr. Wielkie mocarstwa podzieliły Ziemię według swojej wizji i realizują własne cele. A wielkie religie i broniący ich ogniem i mieczem (laserowym) wyznawcy, stali się jeszcze bardziej ekstremistyczni, jeśli to możliwe. A elity mają się dobrze.

Główny bohater, Norbert vel Fokus, iwenciarz rodem z Polski, usiłuje zarobić na życie. Iwenciarz, to ktoś w rodzaju niegdysiejszego dziennikarza: dostarcza ludowi wiadomości. W praktyce oznacza to, że kręci krótkie filmiki (maksymalnie 3 minuty, nikt nie da rady skupić uwagi dłużej), bez żadnych komentarzy (bo kto by tam słuchał słów) i zamieszcza je w MegaNecie, ku uciesze gawiedzi. Liczba wejść i lajków przekłada się na kasę. Problem w tym, że Norbert jest ambitny i ideowy, chciałby wstrząsnąć odbiorcą. A za takie chęci się płaci...

Jest to kawał dobrej sf, ale też gorzka wizja przyszłości. Bo kroczymy wciąż tą drogą, której dalszy ciąg pokazuje Grzędowicz - łatwą drogą bezmyślnej zachłanności, negowania rzeczywistości i lenistwa.


1. Mistrz: Absolutnie (antologia; Skrzydłowska-Kalukin Katarzyna, Andrus Artur, Bralczyk Jerzy i inni)

Garstka wspomnień o Wojciechu Młynarskim ludzi, którzy z nim pracowali: kompozytorów, piosenkarzy, artystów kabaretowych. Lektura na jeden dzień, bez rewelacji.

Książka wydana niedługo po śmierci Mistrza, wydrukowana wielką czcionką, z ogromnymi marginesami, co ewidentnie obliczone było na zwiększenie liczby stron. Dla mnie jest to działanie żenujące.(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 229
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 8
Użytkownik: jolekp 2022-01-14 13:04 napisał(a):
Odpowiedź na: Styczeń Nędznicy ... | Marylek
A dla mnie "Opactwo Northanger" jest ulubioną powieścią Jane Austen (w odróżnieniu np. od koszmarnej "Emmy", na której umierałam z nudów). Bardzo mi się podobał taki jej ironiczny ton i to, że bohaterka jest tak prostolinijna, że wszelkie aluzje przelatują jej koło głowy:). No i wątek romantyczny bez piętrzących się komplikacji i nieporozumień był dla mnie zdecydowanie przyjemniejszy w odbiorze. W ogóle mam wrażenie, że ta książka to taki "anty-romans", idący w poprzek wszystkich schematów rządzących gatunkiem, a Austen śmieje się tutaj też trochę sama z siebie.
Użytkownik: Marylek 2022-01-14 13:39 napisał(a):
Odpowiedź na: A dla mnie "Opactwo North... | jolekp
Teoretycznie to wszystko widzę, ale zupełnie mnie to nie bierze. Książka nadaje się świetnie do analizy literackiej, ale do czytania dla przyjemności - dla mnie - zupełnie nie.

Odpracowałam panią Austen i już podziękuję ;) Bo miałam niejakie wyrzuty na sumieniu, że znam tylko "Dumę i uprzedzenie".
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki wczoraj, 09:11 napisał(a):
Odpowiedź na: Teoretycznie to wszystko ... | Marylek
Najlepsze życzenia z okazji BNetkowych urodzin :)
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki wczoraj, 11:03 napisał(a):
Odpowiedź na: Najlepsze życzenia z okaz... | LouriOpiekun BiblioNETki
Dołączam się, życząc samych dobrych lektur z satysfakcjonującą liczbą kotów (bo KOTY SĄ MIŁE)!
Użytkownik: Marylek wczoraj, 13:06 napisał(a):
Odpowiedź na: Dołączam się, życząc samy... | dot59Opiekun BiblioNETki
Dzięki wielkie! Koty są przyczyną, treścią i powodem trwania ;)
Użytkownik: Marylek wczoraj, 13:05 napisał(a):
Odpowiedź na: Najlepsze życzenia z okaz... | LouriOpiekun BiblioNETki
Dziękuję! Za rok będę pełnoletnia, kiedy to zleciało?...
Użytkownik: Losice wczoraj, 13:55 napisał(a):
Odpowiedź na: Dziękuję! Za rok będę peł... | Marylek
Też dołączam się do życzeń :):), mam jednocześnie obawy, czy "taka małolata" mogła już czytać Gubernator (Warren Robert Penn) ??
Użytkownik: Marylek wczoraj, 14:04 napisał(a):
Odpowiedź na: Też dołączam się do życze... | Losice
Dziękuję pięknie!

Dobra książka do każdego przemówi, prawda? ;)
Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: