Dodany: 30.12.2021 20:13|Autor: mafiaOpiekun BiblioNETki

Książki i okolice> Książki w ogóle

Książkowe wspomnienia z grudnia 2021

Zapraszam. :)
Użytkownik: benzmanOpiekun BiblioNETki 30.12.2021 22:53 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam. :) | mafiaOpiekun BiblioNETki
W grudniu przeczytałem dwie książki:
Listy (Faulkner William) - książka, która jako ostatnia rzecz Faulknera której nie znałem, czekała na swój czas, aż się doczekała🙂. Po przeczytaniu biografii pisarza wiele spraw poruszanych w listach nie była mi obca, ale tam była zaopiniowana przez biografa, a tu mogłem poznać punkt widzenia autora. Ciekawy gość z tego Faulknera, można powiedzieć, że prawdziwy południowiec. I pewnie dlatego pisał tak świetne książki o Południu Stanów Zjednoczonych. Cóż, tym którzy lubią Faulknera polecam, choć nie czyta się tego jak powieść i może czasem nużyć.

Droga do zniewolenia (Hayek Friedrich August von) - pozycja z gatunku "must read"! Nawet jeżeli ktoś jest zdeklarowanym socjalistą, choć mam wrażenie, że dziś ten termin jest tak rozmyty, zamglony, rozlany w otaczającej rzeczywistości, że wiele osób sobie nawet nie zdaje sprawy, że ideologicznie jest właśnie socjalistą! No cóż, ta książka z pewnością otworzy mu oczy. Jest trudna w czytaniu, długie, złożone zdania, trzeba czasem przeczytać dany akapit kilka razy, żeby uchwycić myśl autora. Aż nie mogłem uwierzyć, że czytam ją tak późno, że dopiero krajowa i światowa sytuacja polityczno-społeczna sprawiła, że ta książka trafiła w moje ręce. Polecam każdemu, kto ceni wolność (szeroko rozumianą) jednostki, ale nie chodzi tu o anarchię wolności. Mam kilka zastrzeżeń do wniosków autora, ale oceniłem na 6 za temat, analizę i ocenę ideologii socjalistycznej i aby wysoka ogólna ocena podniosła czytelność tej książki. Po przeczytaniu doszedłem do wniosku, że UE jest już prawie ukończonym tworem, o którym Hayek pisał, że to politycznie-gospodarczo najgorsze co może spotkać Europę. Brakuje jeszcze tylko zorganizowanego terroru totalitarnego, ale myślę, że to już za rokiem się czai. Nadmienię tylko, że książka napisana w 1944 roku, a jakby opisująca teraźniejszość. Polecam! I niech każdy wysnuje własne wnioski, szczególnie w tym, niestety "nie miłościwie" nam panującym okresie historii ludzkości.
Użytkownik: Monika.W 01.01.2022 11:23 napisał(a):
Odpowiedź na: W grudniu przeczytałem dw... | benzmanOpiekun BiblioNETki
Zaintrygowałeś mnie tym Hayek'iem (??? w sumie chyba powinno być bez apostrofu?? Hayekiem??). Nie wiedziałam, że noblista ekonomiczny napisał książki, które kwalifikują jako eseje. Wygląda instrygująco.
Użytkownik: benzmanOpiekun BiblioNETki 01.01.2022 15:50 napisał(a):
Odpowiedź na: Zaintrygowałeś mnie tym H... | Monika.W
Bo to jest dla wielu intrygująca książka. Dziś ludzie już zapomnieli jak to bywało w ustroju zwanym słusznie minionym, i nie zauważają, że idziemy dokładnie w tym kierunku, socjalizmu rozlanego na całą sferę życia społecznego. Tak, ekonomista, ale przez swoje doświadczenie rynku, znajomość prawideł handlu itd. celnie interpretuje rzeczywistość i nieubłagany bieg poczynań ludzkich. Bardzo polecam! Książka trudna w odbiorze, ale warta poświęconego czasu.
Użytkownik: ilia 30.12.2021 23:37 napisał(a):
Górny Śląsk
1. Bar na starym osiedlu (Waszut Sabina) (4)
O książkach
2. Dom z papieru (Dominguez Carlos Maria) (4)
Nobel 1954 i Pulitzer 1953
3. Stary człowiek i morze (Hemingway Ernest) (5) powtórka, zmiana oceny z 4 na 5
Użytkownik: nutinka 31.12.2021 10:44 napisał(a):
Rytm wojny: Tom 1 (Sanderson Brandon) - 5
Rytm wojny: Tom 2 (Sanderson Brandon) (99%) - 5
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 31.12.2021 16:23 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam. :) | mafiaOpiekun BiblioNETki
GRUDZIEŃ 2021 (ΣR=23906s; Σm=1673s;𝔼m=1992)

1.(63.) Umysł zamknięty (Bloom Allan) na zamknięcie KWP[6][2021-12-13], będą wypiski, na 5.5 (502s)

2.(64.) Nela i tajemnice świata (Nela mała reporterka (pseud.)) Na szybko chwycona pożyczanka bbtekowa córki. Bardzo ładne zdjęcia, parę interesujących faktów, ale strasznie pobieżnie, łopatologicznie (może w sam raz dla 9-latki), no i Nela niestety pełni zbyt centralną rolę w książce. 4.0 (190s)

Akcja CSA - Czytam Słynne Arcydzieła

3.(65.)(CSA.120.3) Piękni dwudziestoletni (Hłasko Marek) "(…) nigdzie nie żyje się tak dobrze jak na koszt klasy robotniczej."[81] Hłasko daje popis bajery i lekko wodzi za nos czytelnika (np. pozornie dissuje Żeromskiego, by potem wspomnieć, o tym, jak wysoko go ceni). Trochę dziwnych fragmentów ("poradniki" jakie są potencjalne metody kręcenia wałków na emigracji, aby przeżyć), natomiast podnoszę ocenę za nieustanną niemal krytykę peerelu i systemu komunistycznego, ze szczególnym uwzględnieniem jego ofiar. 4.5 (171s)

4.(66.)(CSA.32) Święto wiosny (Carpentier Alejo) recenzja Święto ględy i propagandy 2.5 (810s)
Użytkownik: Monika.W 01.01.2022 11:25 napisał(a):
Odpowiedź na: Kajś: Opowieść o Górnym Ś... | Marylek
A czemuś tak nisko dla duetu Sjowal-Wahloo? Właśnie czytam 3 ich książkę i podoba mi się. Lepsze niż współczesne przesocjologizowanie.
Użytkownik: Marylek 01.01.2022 17:53 napisał(a):
Odpowiedź na: A czemuś tak nisko dla du... | Monika.W
To jest ostatni tom cyklu. Poprzednie są dobre, a ten - nudny, przegadany, mało śledztwa, za to dużo polityki, często w formie czyichś płomiennych tyrad. Raczej sensacja, niż kryminał. Kiepskie zakończenie dobrego cyklu.
Użytkownik: Monika.W 02.01.2022 09:39 napisał(a):
Odpowiedź na: To jest ostatni tom cyklu... | Marylek
I wszystko jasne - czytamy skandynawski duet do połowy (może do 3/4) cyklu. Potem już nie.
Użytkownik: Marylek 02.01.2022 09:51 napisał(a):
Odpowiedź na: I wszystko jasne - czytam... | Monika.W
Mam jeszcze pożyczony niegdyś tom Człowiek z Säffle (Sjöwall Maj, Wahlöö Per). Skoro mam, to przeczytam. To część 7. Może tylko ten ostatni tom to taka wpadka.
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 31.12.2021 22:03 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam. :) | mafiaOpiekun BiblioNETki
Mój grudzień przedstawia się tak:

Yoda: Mroczne spotkanie (Stewart Sean) (4) [recenzja: Ciemna strona przyciąga i kusi, ale wyboru każdy dokonuje sam ]
Krysia: Mała książka wielkich spraw (Grzesiak Michalina) (4,5) [recenzja: „Oddajmy dzieciom i rybom głos”[1] ]
Ucieczka (Opiat-Bojarska Joanna) (3,5) [recenzja: Nie w każdym towarzystwie warto szukać przygód ]
Zaginione miasta, prastare grobowce: 100 odkryć, które zmieniły świat (< praca zbiorowa / wielu autorów >) (5) [recenzja: Odkrycia archeologiczne w (solidnej) pigułce ]
Dobre wychowanie (Towles Amor) (5) [recenzja: Kto czyta, przynajmniej czasem wie, co wybrać ]
Ziemiański savoir-vivre (Pruszak Tomasz Adam) (4) [recenzja: Jak żyć po ziemiańsku? ]
Tokio: Kultowe przepisy (Murota Maori) (4,5) [czytatka: Czytatka-remanentka XII 21 ]
Elżbieta, Filip, Diana i Meghan: Zmierzch świata Windsorów (Rybarczyk Marek) (4) [czytatka: Czytatka-remanentka XII 21 ]
Nie taki król straszny (Gough Julian, Field Jim) (4) [czytatka: Czytatka-remanentka XII 21 ]
Antylopa z Podbeskidzia (Andrus Artur) (5,5) [czytatka: Czytatka-remanentka XII 21 ]
Północ: Na przekór losowi i logice wbrew (Cegiełka Krzysztof) (1,5) [recenzja: Na przekór wysokiej jakości, czyli jak nie pisać o podróżowaniu ]

Rendez-vous z Agathą Christie:
Strzały w Stonygates (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) (powt.; zmiana oceny z 5 na 4,5) [recenzja: Panna Jane nie nabierze się na iluzje ]

Własna półka:
Wyprawa czarownic (Pratchett Terry) (powt.; zmiana oceny z 5 na 6) [czytatka: Czytatka-remanentka XII 21 ]
Bezruch (Kapla Grzegorz) (4) [recenzja: Zbrodnia sprzed lat wciąż zbiera żniwo ]
Modliszki (Oates Joyce Carol (pseud. Smith Rosamond)) (4) [czytatka: Groźne... czy sprowokowane? ]

Użytkownik: Monika.W 01.01.2022 11:10 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam. :) | mafiaOpiekun BiblioNETki
Grudzień wyszedł mi nietypowy: kryminalno-fantastyczny. Aż 7 kryminałów - zdecydowanie starsze lepsze, niż nowe. I powrót do 2 klasyków - "Diuna" zachwyciła mnie po 35 latach (pamiętam lato 1987 roku, gdy ją czytałam) . "Pożeglować do Biznacjum" miałam ocenione, ale nie pamiętałam zupełnie nic, nietypowa powtórka.

75. Papierowy człowiek (Hammett Dashiell), ocena: 5
Miał być czarny kryminał. A bardziej była to opowieść z życia wyższych sfer. Ale jakże urocza. A wątek kryminalny całkiem udany, taki w porządnym, dawnym stylu. I żadnej socjologii...

76. Wada (Małecki Robert), ocena: 4
Typowy współczesny kryminał - przegadany po prostu przegadany. Całkiem dobra intryga gubi się w natłoku rzeczy zupełnie niepotrzebnych. Szkoda.

77. Tajemnicza historia w Styles (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)), ocena: 5
Herkules Poirot po raz pierwszy. Oczywiście rewelacja. Jakże może być inaczej.
Minus był taki, że przy powtórce - słuchałam. Lektor Krzysztof Gosztyła jest po prostu okropny, omijać.

78. Diuna (Herbert Frank), ocena: 5
Powtórka po 35 latach, pamiętam to lato, gdy czytałam pierwsze polskie wydanie z 1986 roku. To jest naprawdę dobra rzecz. Aż mi się zachciało przeczytać cały cykl. Zupełnie się nie zestarzała - polityka, manipulacje, planowanie, próby wpływu na bieg dziejów.

79. Roseanna (Sjöwall Maj, Wahlöö Per), ocena: 5
Dobry, stary kryminał. Taki w punkt. Wszystkiego w sam raz. Będę nadal czytała duet Sjowall - Wahloo. Kiedyś pisano kryminały, które pokazywały, jak się prowadzi śledztwo, a nie - jakie to problemy ma współczesny świat.

80. Niewolnicy słońca: Podróż przez zachodnią połać Afryki podzwrotnikowej w 1925/26 r. (Ossendowski Ferdynand Antoni), ocena: 3
Ossendowski świetnie pisze o Azji. Ale o Afryce - już nie. Spojrzenie z góry białego człowieka. Nie to, że źle pisze o Afrykańczykach. On po prostu pisze bardziej o białych i ich polityce, co robią w tej Afryce: jednych chwali, innych gani. Ale wciąż centrum książki są biali. A po 100 latach to już całkiem nie pasuje.

81. Nie zabija się świętego Mikołaja (Siewierski Jerzy Kwiryn (pseud. Quiryn George)), ocena: 4,5
Dawno się tak dobrze nie bawiłam - 3 opowiadania z wczesnej PRL, jakieś lata 50 XX wieku. Jakiś piękny PRL: aktywistki ZMP, banda Rudego, która po wojnie zła była, picie w gospodzie, samochód sam w sobie podejrzany prawie, wroga ambasada, przemyt ikon. Urocze.

82. Pożeglować do Bizancjum: Najlepsze opowiadania (Silverberg Robert), ocena: 5
Zbiór opowiadań. Nie wszystkie są świetne, niektóre w ogóle mnie nie przekonały. Ale 2 zachwyciły: "Gilgamesz na Pustkowiu" oraz "Na scenę wkracza żołnierz. Za nim wkracza drugi". Majstersztyk. Przy czym to w ogóle nie jest S-F, bliżej im do esejów. Bo jak inaczej można ocenić rozmowę Pizarra z Sokratesem?

83. Prosta sprawa (Chmielarz Wojciech), ocena: 4,5
Chmielarz ma bardzo dobry warsztat. jeden z lepszych wśród współczesnych polskich pisarzy kryminałów. Czytanie go to przyjemność. Tym razem to raczej sensacja, niż kryminał. Ale bardzo dobrze zrobiona.

84. Osaczony (Carey Michael (właśc. Burton Edward J.)), ocena: 3
Stara seria z Jamnikiem. Kupuje nałogowo po 5zł w antykwariacie. Ale to całkiem nieudane. Powieść sądowa, całkiem nudna.

85. Świerczewski: Śmierć i kult bożyszcza komunizmu (Potaczała Krzysztof), ocena: 3
Świerczewskiego w tej książce prawie nie ma, może z 5%. Prawie cała książka to opisy kolejnych rajdów śladami Świerczewskiego czy też ku czci tegoż. Zupełnie bez sensu rok po roku autor omawia te imprezy, jakby to miało znaczenie, jak było w 1955, a jak w 1965. Słabiutkie. Wielkie rozczarowanie.
Użytkownik: Rbit 01.01.2022 22:15 napisał(a):
Odpowiedź na: Grudzień wyszedł mi niety... | Monika.W
Ale chyba nie o Świerczewskim miała być ta książka. Tylko właśnie o próbie budowania jego kultu i o historii pomnika w Jabłonkach.
Nie byłbym tak surowy w ocenie — bo te aspekty akurat wyszły nie najgorzej.
Użytkownik: Monika.W 02.01.2022 09:10 napisał(a):
Odpowiedź na: Ale chyba nie o Świerczew... | Rbit
Opisy rajdów w kolejnych latach? Jaki to ma sens? Pieszy, motocyklowy, nocny, jesienny, wiosenny, itd.. Rok po roku. To główna treść książki. Zirytowało mnie to.
Analizy żadnej prawie nie ma.
Użytkownik: mafiaOpiekun BiblioNETki 01.01.2022 12:08 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam. :) | mafiaOpiekun BiblioNETki
Grudzień okazał się nieco lepszy niż listopad.

21. Portret wisielca (Wroński Marcin) - 4 (z półki)
22. Artyści, PRL i bezpieka (Ligarski Sebastian, Majchrzak Grzegorz) - 3 (z półki)
23. Czas Herkulesów (Wroński Marcin) - 5 (z półki)

Ale zaczęte i nieskończone książki zawsze się znajdą.

Biblia (antologia; < autor nieznany / anonimowy >)
Wołanie w górach (Jagiełło Michał)

Użytkownik: margines 01.01.2022 14:48 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam. :) | mafiaOpiekun BiblioNETki
Mój grudzień 2021 wygląda… jak wygląda; mógłby o wiele lepiej (ale i mógłby gorzej, bądźmy szczerzy):

Z tamtego miesiąca w ten wprowadziły mnie Tajemnice ukrytych skarbów (Lamparska Joanna) (akurat „jestem w” Srebrnej Górze, w której byłem już kilkanaście lat temu) - przy których odkrywaniu towarzyszy mi… Lisek Czytusek.

Wojna (Jorge Letria Jose, Letria André) - 5,5; 22 grudnia 2021
Powiedz to w mig (Jančiauskaitė Rasa) - 5,5; 18 grudnia 2021 - ludzie głusi, język migowy.
Wszystko o przyjaźni (Brooks Felicity) - 5, 18 grudnia 2021 - przyjaźń.
To ja, Pusheen (Belton Claire) - 5,5; 18 grudnia 2021 - „kocia literatura”
Wielki książę (Goscinny René, Morris (właśc. Bèvére Maurice de)) - 4,5; 12.12.2021 r. - czyli kolejna przygoda, której przewodzi Lucky Luke; Bohaterowie literaccy czytający książki.
Angst with happy ending (Łodyga Weronika) - 4,5; 3 grudnia 2021 - dzielnie wspierał mnie w tym i pomagał Lisek Czytusek.

Już dwadzieścia dwa! miesiące (prawie dwa! lata) rządzą „Kwarant Anna” i „pan Demia”
Użytkownik: yyc_wanda 01.01.2022 17:39 napisał(a):
Listopad i grudzień razem:

Samokontrola umysłu metodą Silvy (Silva José, Miele Philip), ocena: 5
Książka dla tych, co chcą nauczyć się metody Silvy we własnym zakresie. Autor krok po kroku prowadzi czytelnika przez ćwiczenia wykonywane na kursie i opowiada o osiągnięciach uczestników. Uświadamia nam możliwości i niewykorzystany potencjał, jaki nosi w sobie każdy z nas.

Ostatni lot (Clark Julie); ocena: 4,5
Jak wyrwać się z matni toksycznego związku? Dwie kobiety, dwie historie o konsekwencjach nieprzemyślanych decyzji życiowych. Dość ciekawy i sprawnie napisany kryminał.

Guardian Angels – Linda Georgian; ocean: 4,5
Anioły przenikają nasz świat po to, by nad nami czuwać i nieść pomoc. Trzeba tylko o to prosić. Wiele ludzi z tej pomocy korzysta, o czym świadczą przykłady zamieszczone w tej książce.

W obronie syna (Landay William); ocena: 5
Bardzo dobry thriller sądowy, w którym morderstwo czternastoletniego chłopca i podejrzenie o zabójstwo syna prokuratora zburzyło spokój małego miasteczka. Również dramat rodziny, która stanęła w obliczu niewyobrażalnego dylematu - czy naprawdę ich syn mógłby dokonać takiego czynu?

How to Make a Wish – Ashley Herring Blake; ocena: 4,5
Powieść dla młodzieży, której głównym tematem są skomplikowane relacje pomiędzy matką i córką. Siedemnastoletnia Grace, bardziej dorosła i odpowiedzialna niż jej matka, marzy o normalnej rodzinie. W rzeczywistości musi czuwać nad nieobliczalną matką, która co kilka miesięcy zmienia kochanków i miejsca zamieszkania. Ciekawa, naładowana emocjami powieść z sympatyczną bohaterka, której życie – albo raczej matka – nie oszczędza problemów.

Więcej szczegółów: Przeczytane Q4, 2021

Użytkownik: ka.ja 01.01.2022 21:34 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam. :) | mafiaOpiekun BiblioNETki
Wedlowie: Czekoladowe imperium (Garbal Łukasz) - ależ to jest smakowita książka! Nie jestem szczególną wielbicielką czekolady, ale po tej lekturze uważam, że Wedlom należą się pomniki, a już szczególnie Janowi. Książka jest do tego pięknie wydana i zawiera fascynujące zdjęcia. Polecam - czytajcie, zupełnie się od tego nie przybiera na wadze ;)

Hawaikum: W poszukiwaniu istoty piękna (antologia; Czaja Dariusz, Francuz Hubert, Kozień Monika i inni) - trochę rozczarowanko; głownie dlatego, że większość tekstów napisana jest jakimś takim nieprzyjemnym tonem wyższości. Kiedy Olga Drenda pisze o tych samych zjawiskach w kulturze materialnej, brzmi to całkiem inaczej, z większym szacunkiem, chociaż czasem dowcipnie i na wesoło.

Stommowisko: O mojej rodzinie i o mnie (Stomma Ludwik) - z jednej strony to jest bardzo ciekawa autobiografia z rodziną w tle. Z drugiej strony chyba lepiej by było, gdyby to ktoś napisał biografię Stommy albo Stommów, bo jednak w pierwszej osobie brzmi megalomańsko, a czasem nieco jak opowieści wuja na imieninach i lekko mnie żenowała.

Pocztówka z Mokum: 21 opowieści o Holandii (Oczko Piotr) - jedna z książek roku! Uwielbiam czytać o sztuce, jeśli pisze o niej ktoś, kto ją kocha, ale nie ma tendencji do wymądrzania się. Stawiam Piotra Oczkę na tej samej wysokiej półce, na której mam już Bożenę Fabiani z jej gawędami o sztuce i uroczego gościa radia Nowy Świat - Olafa Kwapisa, który o wędrówkach po Rzymie opowiada tak, że mnie potem nogi bolą ;)

Rachunki włóczęgi (Iwaszkiewicz Jarosław (pseud. Eleuter)) - jak to bywa ze zbiorami, ten także jest nierówny, ale mnóstwo w nim znakomitych uwag oraz błyskotliwych i dowcipnych porównań (że na przykład Londyn to olbrzymi Kalisz obrzucony czterdziestoma Białystokami).

Gattora: Życie Leonor Fini (Hartwich Dorota) po lekturze biografii Konstantego Jeleńskiego koniecznie musiałam sięgnąć po biografię Leonor Fini; obie bardzo mi się podobały i przy obu ciągle grzebałam w internecie, żeby sobie samodzielnie zilustrować teksty, bo ilu by zdjęć nie umieścić w książce tego typu, zawsze będzie za mało.

Pańszczyzna: Prawdziwa historia polskiego niewolnictwa (Janicki Kamil) - nie mogę nie porównywać tego do Chamstwo (Pobłocki Kacper), ale ostateczny wniosek mam taki, że warto przeczytać obie, bo choć Janickiego czyta się łatwiej, to Pobłocki bardziej się zagłębia w różne kwestie.

W ciemnej dolinie: Rodzinna tragedia i tajemnica schizofrenii (Kolker Robert) znakomity reportaż, a do tego kopalnia wiedzy na temat postępów medycyny i psychiatrii, które wciąż są bezradne wobec schizofrenii. Czytałam cały dzień z ledwie kilkoma przerwami.

Autobiografia Alicji B. Toklas (Stein Gertruda) - a tu ze mnie wylazł znerwicowany konserwatysta z całym workiem przecinków, które koniecznie chciał wstawiać w odpowiednie miejsca. Bardzo jestem ciekawa, jaka by to była książka, gdyby Gertrude Stein nie eksperymentowała z językiem, interpunkcją i ortografią, a po prostu napisała autobiografię Alice B. Toklas. Przypuszczam, że przynajmniej jedna czytelniczka nie musiałaby sobie niektórych akapitów czytać na głos, żeby zrozumieć, o co chodzi.
Użytkownik: margines 01.01.2022 23:30 napisał(a):
Odpowiedź na: Wedlowie: Czekoladowe imp... | ka.ja
Co do czekolady (której smak i zapach roznosił się wkoło!) to tej książki nie znam, ale z tego słodkiego tematu poznałem Smak dzieciństwa (Wiśniewski Wojciech (ur. 1933)) (Nie mam go w ocenach?!) i Moc czekolady: Opowieść o Wedlach i czekoladzie (Czerwińska-Rydel Anna)
Użytkownik: Monika.W 02.01.2022 09:26 napisał(a):
Odpowiedź na: Wedlowie: Czekoladowe imp... | ka.ja
Jaki piękny miesiąc czytelniczy. Właściwie na wszystko mam ochotę. No może oprócz tego eksperymentu interpunkcyjnego. Na Wedlów już się zapisałam, a pocztówki zakupiłam przed chwilą. Bo ile razy może mnie atakować ta sama książka? Spodziewam się takiego Herberta.

Ten Iwaszkiewicza to jakaś staroć? Pochlebiam sobie, że nieźle znam Iwaszkiewicza, a o tej książce nie słyszałam. To coś nowego niż jego Podróże po ..., czy może inne ułożenie tekstów już gdzie indziej wydanych?
Użytkownik: Rbit 01.01.2022 22:10 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam. :) | mafiaOpiekun BiblioNETki
Rada egipska (Sciascia Leonardo) (4,5)
100% Sycylii w Sycylii, a jednak uniwersalne. Sciascia w pełnej krasie. Nie dziwię się, że Herling-Grudziński tak bardzo lubił go czytać.

Rekursja (Crouch Blake) (4,0)
Ciut neuronauki, kapka podróży w czasie, dużo akcji i styl jak z kursów kreatywnego pisania. Efekt: przyzwoita literatura pociągowa.

Prywatne armie świata czyli Jak wyglądają współczesne konflikty (Parafianowicz Zbigniew) (4,5)
Reportażowo o nowym sposobie prowadzenia polityki. Prywatne armie, którymi państwa załatwiają interesy, a których szybko mogą się wyprzeć. Prawie cała poświęcona rosyjskim Wagnerowcom zwanym Ichtamniet (ros. ich tam niet)

Dzika biblioteka (Dunin-Wąsowicz Paweł) (4,0)
Porno dla bibliofila, bukinistyczne Eldorado i antykwaryczny bedeker w jednym. Niecodzienny opis biblioteki autora. Niektóre pozycje bardzo intrygujące.

Podręcznik łowcy potworów: Pokonaj wady, lęki, pożądania! (Goso Diego) (3,5)
Katolicki coaching fantasy. Nie wiem, czy bardziej zabawny, czy żenujący.
Poradnik o duchowych wampirach, wilkołakach, czy ograch, dedykowany animatorom życia parafialnego.

Żądła rządzą: Moje przygody z trzmielami (Goulson Dave) (4,5)
Po lekturze nie sposób nie zacząć planować gdzie i jakie kwiaty zasadzić, by trzmiele miały łatwiej. Książka nie tylko o samych owadach, ale też o pasji, jaką może być ich badanie.

Lampka (Schaap Annet) (5,0)
Subtelna, wciągająca, nastrojowa powieść dla młodszej młodzieży. Ciekawa wariacja na temat Małej syrenki Andersena i Tajemniczego ogrodu Burnett.

Król, który uciekł (Napiecek Jędrzej) (4,0)
Ironicznie, sarkastycznie, współcześnie. Luźno inspirowane faktami przypadki Jana Krasowskiego, czyli znanego historii "karła jej królewskiej mości".
Może Walezy dzięki Rzeczpospolitej dorósł do tego, by być dobrym królem Francji?

Trylogia tebańska (Sofokles (Sophocles)) (powtórka, nadal 5,5)
Gdyby młodzież nie była katowana przekładem Morawskiego, a dostała Liberę, może więcej by zrozumiała. Chociaż to arcydzieła z typu tych, które tym bardziej zachwycają, im więcej sami przeżyliśmy.

Elf i pierwsza Gwiazdka (Pałasz Marcin) (4,5)
Jeśli jeszcze nie znacie serii książek o psie Elfie, to zachęcam. Przednia zabawa dla całej rodziny. Bawi zarówno dorosłych, jak i dzieci.

Gdy rozerwą się więzy czasu... Kazania krótkie (Heller Michał (ur. 1936)) (3,5)
Po popularnonaukowej, po raz pierwszy sięgnąłem po religijną część twórczości ks. Hellera. M. in. po to by szukać śladów herezji panenteizmu, o który jest czasem podejrzewany. Nie stwierdziłem. Za to jest, niestety, "najmniejsza linia oporu".

Planeta wirusów: Czy wirusy sterują życiem na ziemi? (Zimmer Carl) (4,5)
Krótki, popularny zarys historii wirusologii i jej perspektyw. Bardzo łatwo przyswajalny, acz rzeczowy. [Zniechęcający, bezsensowny podtytuł dodany niestety przez polskiego wydawcę].
Użytkownik: Monika.W 02.01.2022 09:31 napisał(a):
Odpowiedź na: Rada egipska (4,5) 100% ... | Rbit
Sciascia z wydawnictwa Próby?
Ta książka też mnie atakuje zewsząd. Skoro taka dobra, to chyba wreszcie zrobię większe zamówienie z Prób.

Lubię ten wątek miesięcznych podsumowań w Biblionetce najbardziej. Co miesiąc zwiększa mi się lista książek do czytania.

Ja Napieckowi za uciekającego króla dałam 5. Ironia tej książki zachwyciła mnie. Powinna być bardziej znana i promowana. A trafiłam na nią przez przypadek, nie jest o niej głośno.
Użytkownik: Rbit 03.01.2022 17:50 napisał(a):
Odpowiedź na: Sciascia z wydawnictwa Pr... | Monika.W
Tak, Sciasia z Prób.

Do Napiecka mam jedno zastrzeżenie. Ja rozumiem, że to współczesna powieść ubrana w szaty historyczne. Rozumiem nawet rezygnację z jakiejkolwiek archaizacji języka. Ale czy naprawdę musiał w mowę bohaterów wpleść aż tak wiele najwspółcześniejszych wulgaryzmów?
Użytkownik: verdiana 02.01.2022 19:55 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam. :) | mafiaOpiekun BiblioNETki
137. "Chąśba" Katarzyna Puzyńska"
138. "Dolina" Bernard Minier
139. "Polowanie" Bernard Minier
140. "Zła królowa" Holly Black
141. "Waleczna" Holly Black
142. "Żelazna kraina" Holly Black
143. "Horror, czyli Skąd się biorą dzieci" Grzegorz Kasdepke
Użytkownik: Marylek 02.01.2022 20:12 napisał(a):
Odpowiedź na: 137. "Chąśba" Katarzyna P... | verdiana
I jaki ten nowy Minier? Bardzo krwawy? Giną tam jakieś zwierzęta?