Dodany: 29.12.2021 23:20|Autor: martynak

Zwierzęta podbijają miasto


Oficjalna recenzja PWN
Recenzent: Martyna Kardyś

„WygibLasy” to seria książek aktywizujących dla dzieci autorstwa Piotra Marcina Kraski. Głównymi bohaterami są zwierzęta, z którymi młody czytelnik może przeżyć wspaniałą przygodę. Autor pod postacią rymowanek przemyca także treści edukacyjne, obejmujące postawy ekologiczne czy podstawy dobrego zachowania.

„WygibLasy 2” zabierają młodego czytelnika w podróż z lasu do miasta i z powrotem. Poznajemy przygody całej gromady leśnych zwierząt, które lepiej lub gorzej odnajdują się w miejskim świecie. Zając zdobywa pierwsze miejsce w maratonie, mrówki urządzają własne przedstawienie w teatrze, a jeleń nie rozumie sztuki współczesnej. Wszystko to podane jest w postaci zabawnych wierszyków.

Książeczka autorstwa Piotra Marcina Kraski to zbiór zabawnych rymowanek, które z pewnością przypadną do gustu małemu czytelnikowi. Przy ich poznawaniu przyda się jednak osoba dorosła, ponieważ pojawiają się w nich trudne słowa, których kilkulatki na pewno nie znają. Dzięki temu dziecko może wzbogacić swój zasób słów.

„WygibLasy 2” pozbawione są jakichkolwiek ilustracji. Autor postawił na kreatywność czytelników, dlatego obok każdego wierszyka zostawiona jest pusta strona. Zadaniem dziecka jest przyozdobić ją obrazkiem, który kojarzy się z przeczytaną rymowanką. Dzięki temu książka jeszcze lepiej oddziałuje na wyobraźnię. W ten sposób pociechy uczą się również, że literatura to dobra zabawa.

Dodatek do treści stanowią hipermisje. To różnego rodzaju zadania, które ma wykonać po lekturze wierszyka dziecko. Znajdziemy tutaj misje prostsze i trudniejsze, więc pomoc rodzica może okazać się niezbędna. Polecenia aktywizują dziecko, skłaniają do myślenia, czy wykazania się kreatywnością. Raz trzeba policzyć samochody, innym razem stworzyć teatrzyk kukiełkowy czy wybrać się na sprzątanie świata.

Na końcu książeczki umieszczono kilka pytań typu prawda/fałsz. Dzięki nim można łatwo sprawdzić, jak dobrze dziecko zapoznało się z treścią. Nie zabrakło również orderu podróżniczego, który jest nagrodą za przeżycie przygody z „WygibLasami 2”. Wszystko to sprawia, że jest to dobra propozycja dla małego czytelnika. Z pewnością zachęci go do dalszego obcowania z literaturą.

Ocena: 5/6

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 386
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: