Dodany: 29.12.2021 13:49|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

BiblioNETka ocenia: najlepsze książki 2021 roku

Nadchodzi czas podsumowań! Także w serwisie BiblioNETka chcemy poświęcić chwilę na analizę minionych 12 miesięcy, dlatego zapraszamy Was do zapoznania się z listą 10 najwyżej ocenianych przez Was książek wydanych w 2021 roku!

10. Nabór (Severski Vincent V. (właśc. Sokołowski Włodzimierz)), Wydawnictwo Czarna Owca

Nabór to ostatnia część trylogii zapoczątkowanej przez ZamętOdwet, w której łączą się wątki i powracają bohaterowie tetralogii Nielegalni.

Rośnie napięcie między Iranem i USA, świat stoi na progu wielkiej wojny. W Polsce do władzy wrócił autorytarny premier Bolecki, Sekcja została rozwiązana, a prokuratura szuka haków na Romana Leskiego.Tymczasem Dima uzyskuje z Rosji informację, która elektryzuje Konrada Wolskiego i Sarę Korską. Dawny Wydział Q i rozwiązana Sekcja łączą siły, by rozwiązać ten problem. Wraca Jagan. Zaczyna się wyścig z czasem, bo sytuacja międzynarodowa pogarsza się z każdym dniem.

9. Etap Piąty: Szachy Karmadonta (Machanienko Wasilij), Wydawnictwo Insignis

Barliona. Wirtualny świat przygód i tajemnic. Świat, w którym gracze spragnieni tego, czego w prawdziwym życiu nigdy nie zaznają, realizują swoje najśmielsze marzenia. Przebywasz tu online całymi miesiącami. Zamknięty w kapsule podtrzymującej funkcje życiowe, ścigasz się z innymi w levelowaniu postaci i zdobywasz kolejne osiągnięcia. Tu niemal wszystko jest dozwolone. I możesz całkiem nieźle zarobić. Chyba że jesteś więźniem. Wtedy to, co dla innych jest rozrywką, dla ciebie może stać się udręką.

8. Niespokojne niebo (Link Charlotte), Wydawnictwo Znak Horyzont

Powieść Niespokojne niebo to tom zamykający bestsellerową sagę rodzinną Charlotte Link. Na tle ważnych wydarzeń historycznych poznaliśmy losy kobiet z rodziny Dombergów, które walczyły o swoją pozycję w świecie, uczyły się nawzajem od siebie, czasem sobą pogardzały. Dokąd je to doprowadziło? Niemcy, lata 70. Felicja dożyła sędziwego wieku, ale nadal jest twardą kobietą biznesu, zarządczynią majątku i głową rodziny. Jej relacje z córkami pozostawiają jednak wiele do życzenia, szczególnie z Belle, która cierpi z powodu nieszczęśliwego małżeństwa i coraz bardziej zatraca się w nałogu. Nadzieją Felicji pozostaje córka Belle Alexandra. Ta młoda, uparta, niezależna kobieta odziedziczyła po babce zdrowy rozsądek i umiejętność pragmatycznego działania. Jednak wyzwanie, przed którym Felicja postawi wnuczkę, może okazać się za trudne. Co gorsza, Felicja nie może się uwolnić od przeszłości pod postacią Maksyma Marakowa… Czy kobieta darzy go jeszcze uczuciem? Ile dla niego znaczy? Czy tych dwoje się odnajdzie?

7. 11 września: Dzień, w którym zatrzymał się świat (Zuckoff Mitchell), Wydawnictwo Poznańskie

11 września 2001 roku terroryści porwali cztery samoloty, zamierzając rozbić je o najważniejsze budynki Stanów Zjednoczonych. Dwa boeingi uderzyły w wieże World Trade Center, jeden w Pentagon. Ostatni zamach został częściowo udaremniony przez bohaterskich pasażerów – samolot spadł na ziemię w terenie niezabudowanym.
Mitchell Zuckoff zaczął dokumentować losy osób dotkniętych przez zamachy terrorystyczne z 11 września już następnego dnia – i nie przestawał przez kilkanaście lat. Bohaterami jego książki są pasażerowie porwanych samolotów, strażacy, pracownicy World Trade Center i ich bliscy, a także mieszkańcy Shanksville w Pensylwanii, gdzie rozbił się ostatni samolot. Zuckoff odtwarza ten dzień minuta po minucie, z precyzją i empatią, w skali intymnej i monumentalnej. Przenosi czytelnika do samolotów, do płonących wież i do wozów strażackich pędzących w ich stronę. Ta książka to misterna układanka z ludzkich historii, eksponująca siły, które łączą ludzi w ekstremalnych okolicznościach.

6. Lato, gdy mama miała zielone oczy (Țîbuleac Tatiana (Tibuleac Tatiana)), Książkowe Klimaty
Aleksy, kipiący gniewem nastolatek, po ukończeniu szkoły zamierza pojechać z kolegami do Amsterdamu, zamiast tego jednak udaje się z matką na wieś do Francji. Mają spędzić razem lato. Ich trudna relacja powoli się odmienia, aż w końcu – na krótko – przechodzi w autentyczną bliskość. Po latach, już jako uznany artysta, Aleksy powraca pamięcią do dni spędzonych z mamą i w swoim wściekło-lirycznym monologu stopniowo – w serii retrospekcji i narkotycznych malarskich wizji – dociera do istoty tego, co wówczas przeżywał i czuł.

5. Rytm wojny: Tom 2 (Sanderson Brandon), Wydawnictwo Mag

W opanowanym przez pieśniarzy i Stopionych Urithiru Kaladin i Navani walczą o ocalenie Rodzeństwa, sprena wieży, przed całkowitym zepsuciem. Upadek wieży, stanowiącej główny punkt przerzutowy dla wojsk koalicji monarchów, oznaczałby katastrofę i ostateczne zwycięstwo sił Odium. Aby osiągnąć swój cel, Navani decyduje się na niebezpieczną grę z Raboniel, Stopioną zwaną niegdyś nie bez powodu Panią Bólu.

3. Maria: Dziewczyna z kwiatem we włosach (Sawicka Wioletta), Prószyński i S-ka

Dramatyczne dzieje polskiej rodziny ziemiańskiej z wileńskich Kresów. Trzeci tom opowieści o niezłomnych kobietach, które w czasach wzniosłych spraw i wielkiej historii, kiedy miłość przeplatała się z nienawiścią, musiały sobie radzić z trudną rzeczywistością. Konigsberg, rok 1933, początki Trzeciej Rzeszy. Naziści pod przywództwem Hitlera dochodzą do władzy. Córka Oleńki, Marysia, ma dziewiętnaście lat i nową tożsamość. Z polskiego życia nie pamięta nic. Po śmierci swej ukochanej Joachim zabrał czteroletnią córeczkę do Prus i wychował w niemieckim duchu. Dziewczynka dorasta jako Marie von Lauen. Nieświadoma przeszłości przyjmuje oświadczyny oficera SS Klausa von Hoffenberga. Ta decyzja zaważy na życiu kolejnych pokoleń. Czy Marie dowie się, kim jest, i czy miłość pozwoli jej przetrwać okrutny czas wojny?

2. Golem (Płaza Maciej), Wydawnictwo W.A.B.

Wywodzący się z żydowskich tradycji golem, mający postać człowieka, lecz pozbawiony duszy, od wieków rozpala wyobraźnię. Można go spotkać w chasydzkich legendach, literaturze jidysz i w popkulturze. Płaza Maciej przywołał jego postać, by zanurzyć czytelnika w świecie sztetla na Podolu z początku XX wieku. Wątki kabalistyczne i mesjańskie równoważą się z realistycznym obrazem kultury i obyczajów chasydów. Wszystko to, łącznie z legendarną postacią, nabiera nowego życia pod piórem jednego z najwspanialszych stylistów polskiej prozy.

1. TOPR 2: Nie każdy wróci (Sabała-Zielińska Beata), Prószyński i S-ka

Ta książka to dokument – relacje ratowników TOPR-u, świadków i ofiar wypadków, opinie ekspertów, głos środowisk górskich. I… kobiet – matek, żon, partnerek. Tych, które muszą cierpliwie czekać. To książka pełna emocji – strachu, smutku i bólu. Wszystkie iskry nadziei, które zapalają się na chwilę w opowieściach bohaterów, szybko gasną. Tak jakby Tatry mówiły: „Żarty się skończyły!”. Pozostaje śmierć, która nie ma nic wspólnego z romantyzmem. Jak ze stratą najbliższych radzą sobie ci, którzy zostają? Co widzą i czują, patrząc na Tatry? Opisane historie każą ponownie zastanowić się, czy można narażać kilka istnień, ratując jedno życie. Czy można narażać jedno życie, ratując wiele? Jak daleko powinni posuwać się ratownicy i kiedy mają prawo powiedzieć: „Dość. Zrobiliśmy wszystko, co mogło być zrobione”? Ta książka stawia również nam, turystom, ważne pytanie: „Jak wiele możemy oczekiwać od ratowników?”

A jak wyglądają Wasze zestawienia najlepszych książek w tym roku? Czekamy na Wasze odkrycia i książkowych faworytów w komentarzach!

Zdjęcia i opisy pochodzą od wydawców.
Opracowanie: DZ

Użytkownik: reniferze 30.12.2021 10:38 napisał(a):
Odpowiedź na: Nadchodzi czas podsumow... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Nie czytałam żadnej z tych książek - i większości wcale nie mam ochoty przeczytać. Może tylko "Golem" zapowiada się ciekawie.

Swoją drogą, nie mamy w biblioNetce możliwości sortowania ocen po roku wydania książki :).
Użytkownik: WiadomościOpiekun BiblioNETki 30.12.2021 11:02 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie czytałam żadnej z tyc... | reniferze
@reniferze A co trafiło do Twojej "topki" w tym roku? Jakie książki z 2021 roku możesz polecić? :) / Daria
Użytkownik: reniferze 30.12.2021 11:40 napisał(a):
Odpowiedź na: @reniferze A co trafiło d... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Jeśli bierzemy pod uwagę rok pierwszego wydania polskiego, a nie pierwszego na świecie, to raptem pięć książek oceniłam na piątki (od dłuższego czasu nie zdarzyła mi się żadna szóstka):

Mireczek: Patoopowieść o moim ojcu (Zbroja Aleksandra)

Requiem dla nikogo (Enew Złatko) (pierwsze wydanie 2011),

Wyborny trup (Bazterrica Agustina) (pierwsze wydanie 2017),

Informacja zwrotna (Żulczyk Jakub)

Monteperdido (Martínez Agustín) (pierwsze wydanie 2015).

Czyli formalnie rzecz biorąc, mój "top of the top" to byłby w tym roku Żulczyk i Zbroja :).
Użytkownik: Monika.W 30.12.2021 19:48 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie czytałam żadnej z tyc... | reniferze
Ja też tylko o "Golemie" z tej listy myślę. Płaza dobrze pisze, niedawno przeczytałam "Robinsona z Bolechowa". Ale pisze zdecydowanie za dużo. Tego Robinsona mogłoby być 1/3. I to mnie przed "Golemem" trochę wstrzymuje.
Użytkownik: OlimpiaOpiekun BiblioNETki 30.12.2021 12:32 napisał(a):
Odpowiedź na: Nadchodzi czas podsumow... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Nie dość, że żadnej z tej listy nie czytałam i raczej nie przeczytam, to na dodatek w tym roku jedyną książką wydaną w Polsce, przeczytaną przeze mnie w 2021r. i ocenioną na 5 (którą mogę polecić każdemu) to komiks I nie było już nikogo [komiks] (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary), Davoz Pascal, Callixte (właśc. Schmitz Damien), Van Linthout Georges)

Jednak królują u mnie książki, które chociaż rok przeleżały na półce, a nie świeżynki :)
Użytkownik: Vemona 30.12.2021 13:19 napisał(a):
Odpowiedź na: Nadchodzi czas podsumow... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Jakoś nie trafiłam na żadną z wymienionych książek, ale możliwe, że przeczytam TOPR 2: Nie każdy wróci (Sabała-Zielińska Beata). Dla mnie jedyną w tym roku szóstkową pozycją jest Niewidzialne kobiety: Jak dane tworzą świat skrojony pod mężczyzn (Criado Perez Caroline).
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 30.12.2021 13:41 napisał(a):
Z powyższych przeczytałam dwie i obie oceniłam na 5-5,5
TOPR 2: Nie każdy wróci (Sabała-Zielińska Beata) i
11 września: Dzień, w którym zatrzymał się świat (Zuckoff Mitchell) ,
a na pewno przeczytam (tylko czy się zmieszczę w 2022, bo przecież wcześniej jest tych tomów kilka, razem parę tysięcy stron?) Rytm wojny: Tom 2 (Sanderson Brandon).

Postawiłam dwie szóstki książkom czytanym po raz pierwszy (z których jedna jest wznowieniem, druga tegoroczną nowością, przynajmniej w postaci książkowej):
Rok magicznego myślenia (Didion Joan) i
Pocztówka z Mokum: 21 opowieści o Holandii (Oczko Piotr),
a dwóm czytanym po raz kolejny podniosłam oceny do 6:
Straż nocna (Pratchett Terry) i
Wyprawa czarownic (Pratchett Terry) .

Piątek z plusem było kilkanaście, w tym znów kilka podbitych wyżej Pratchettów, reszta z gatunku literatury faktu, esejów, biografii.
Dokładniejsze podsumowanie roczne sporządzę, jak zawsze, za kilka dni.
Użytkownik: WiadomościOpiekun BiblioNETki 30.12.2021 13:44 napisał(a):
Odpowiedź na: Z powyższych przeczytałam... | dot59Opiekun BiblioNETki
Rok magicznego myślenia (Didion Joan) właśnie czytam i jestem zauroczona, choć tematyka ciężka

/Magda
Użytkownik: reniferze 30.12.2021 13:48 napisał(a):
Odpowiedź na: Rok magicznego myślenia w... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Chyba możemy spodziewać się wznowień jej twórczości.
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 30.12.2021 14:55 napisał(a):
Odpowiedź na: Rok magicznego myślenia w... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Ciężka to mało powiedziane - ale jeśli człowiek ma siłę, to warto, bo język i styl tak doskonały, że aż dech zapiera, a autorka ani nie udaje, że wszystkie rozumy zjadła i jest "ponad to", czymkolwiek by owo "to" było, ani też nie próbuje się na siłę robić równą babką, nawet w smutku i żałobie puszczającą oczko do czytelnika.
A ja z wiekiem te walory coraz bardziej cenię. Chyba dlatego prawie nie znajduję beletrystyki, która by mi aż tak przypadała do gustu, jak proza biograficzna i eseistyczna.
Fantastyczna pod tym względem jest też W ustach sól (Runcie Charlotte) (5,5), pełna uroku, głęboka i tematycznie znacznie lżejsza.
Użytkownik: olka76 13.01.2022 07:52 napisał(a):
Odpowiedź na: Nadchodzi czas podsumow... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Dla mnie ubiegłorocznym odkryciem była Diuna (Herbert Frank)
Było trochę książek, które zrobiły na mnie duże wrażenie (m.in. "Tajemna historia" Donny Tartt, "Płynąc w ciemnościach" Tomasza Jędrowskiego), ale "Diuna" to olśnienie. Zabawne, bo wcześniej nawet nie lubiłam sci-fi i byłam przekonana, że co jak co, ale to jest właśnie "not my cup of tea". No i proszę, niespodzianka!
Użytkownik: wwwojtusOpiekun BiblioNETki 13.01.2022 10:13 napisał(a):
Odpowiedź na: Nadchodzi czas podsumow... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
To może i ja też napiszę pokrótce, co u mnie było najlepszego.

W beletrystyce zdecydowanie wygrywa:
Dom z liści (Danielewski Mark Z.) - dawno nie czytałem tak dziwnej i wciągającej książki. Na szczęście miałem na to dużo czasu leżąc na L4.

W literaturze faktu i popularnonaukowej będzie to Sonnenschein (Drndić Daša)
Co ciekawe obie powyższe książki czytałem równolegle i również w tej drugiej było bardzo nietypowo, jak na reportaż, z przeskokami w czasie i dygresjami niemal jakbym czytał jakąś powieść Cabre.

Na specjalne wyróżnienie zasługują w kategorii powieść Niewinni w Norymberdze (Szmaglewska Seweryna), a w kategorii niebeletrystycznej: Spowiedź: Dzieje rodziny żydowskiej podczas okupacji hitlerowskiej w Polsce (Perechodnik Calel (właśc. Perechodnik Calek))

Mam problem z komiksami, bo czytałem kilka, które zrobiły na mnie ogromne wrażenie:
Miracleman (antologia; Moore Alan (pseud. Pierwotny Scenarzysta), Anglo Mick, Leach Gary i inni)
Śmiech i śmierć (Tomine Adrian)
Porozmawiajmy o czymś przyjemniejszym (Chast Roz)
Patience (Clowes Daniel)
I chyba właśnie ten ostatni zasługuje na tytuł komiksu roku, jeśli mam kierować się kryterium nietypowości.

Najlepsza książka wydana w 2021? Niewiele przeczytałem, ale trafiłem na perełkę: Bellingcat: Ujawniamy prawdę w czasach postprawdy (Higgins Eliot)