Dodany: 20.12.2021 09:46|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Nagroda Literacka im. Juliana Tuwima przyznana

W weekend poznaliśmy laureatkę 9. edycji Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima. Została nią Ewa Kuryluk, pisarka i plastyczka.

Nagroda im. Juliana Tuwima przyznawana jest od 2013 roku przez Dom Literatury w Łodzi oraz Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział Łódź za twórczość literacką o wysokich walorach artystycznych, która powinna "otwierać nowe obszary dialogu oraz charakteryzować się ambicją diagnozowania i zmieniania rzeczywistości, wrażliwością społeczną i humanistyczną".

Jury podkreśliło, że dorobek artystyczny laureatki robi wrażenie – to wiele prac z zakresu sztuki, historii sztuki, eseistyki czy literatury. “Kusi, by traktować olbrzymi dorobek Ewy Kuryluk jak rodzaj przewodnika, rodzaj mądrościowego poradnika wspierającego w czasach kryzysu – jak choćby ten, w którym się znaleźliśmy. (...) Kusi, by traktować Ewę Kuryluk jak mistrzynię, u której można zasięgać języka, szukać porady – może i nawet pocieszenia” – podkreślała podczas rozdania nagród Anna Marchewka, członkini jury.

“Pomoc drugiemu w potrzebie należy do obowiązków człowieka, lecz w tym przypadku chodzi także o odpowiedzialność polityczną i obywatelską, a więc osobistą, jaką za te wojny ponosimy” – powiedziała Ewa Kuryluk w nagraniu zaprezentowanym podczas gali, jednocześnie przekazując główną nagrodę - 50 tysięcy złotych - Fundacji Ocalenie.

Ewa Kuryluk jest autorką m.in. “Wiedeńskiej apokalipsy. Esejów o sztuce i literaturze wiedeńskiej około 1900”, “Podróży do granic sztuki. Eseje z lat 1975-1979”, esejów “Art mon amour. Szkice o sztuce" oraz trylogii autobiograficznej “Goldi. Apoteoza wieżyczkowatości”, “Frascati” i “Feluni. Apoteoza enigm”. Jej twórczość została przetłumaczona na kilka języków.

Na liście nominowanych do Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima w 2021 roku znaleźli się także Inga Iwasiów (poetka, prozaiczka i literaturoznawczyni) oraz Paweł Sołtys (muzyk, autor piosenek i opowiadań). Wśród laureatów poprzednich edycji są: Tulli Magdalena, Krall Hanna, Rymkiewicz Jarosław Marek, Głowiński Michał, Lipska Ewa, Filipiak Izabela (Morska Izabela), Szejnert Małgorzata i Nowicki Wojciech.

Zdjęcie: PAP
Autor: DZ