Dodany: 12.12.2021 23:47|Autor: karolina_helena

Czytatnik: co tam czy tam

Grudzień 2021 wreszcie

Suppose and Tell: The Semantics and Heuristics of Conditionals (Williamson Timothy)
?,?
Jest to jedna z tych książek, których nie potrafię ocenić, ponieważ zwyczajnie się z autorem nie zgadzam, chociaż szanuję jego pracę. Nie pomaga wcale to, że do czytania jej musiałam się zmuszać, chociaż tematyka mnie interesuje. Skończyłam ją tylko z poczucia obowiązku. Zajęło mi to ponad rok.

Sekretne życie drzew (Wohlleben Peter)
4,0
Mam mieszane uczucia względem tej książki, chociaż przeważają te pozytywne. Z jednej strony, jest to cudowna skarbnica wiedze o drzewach i o lesie, i to podanej w tak przystępny sposób, że jej wkład w edukację ekologiczną jest nie do przecenienia. Tylko szkoda, że nie została wydana w formie bogato ilustrowanego albumu, pełnego zdjęć drzew oraz wszelkich innych leśnych stworzeń, o których w książce mowa.
Z drugiej strony drażniło mnie antropomorfizowanie drzew, które w książce przyjaźnią się, planują, boją sią, krzyczą. To co drzewa potrafią jest fascynujące i bez przypisywania im wyższych funkcji kognitywnych. Oczywiście autor nie robi tego do końca na poważnie, jest to raczej swego rodzaju maniera pisarska, ale ta maniera nie przypadła mi do gustu, a wręcz spowodowała, że nie byłam w stanie czytać więcej niż po dwóch (króciutkich) rozdziałach na raz. Jestem jednak skłonna wybaczyć autorowi tę manierę, ze względu na cel, któremu przyświeca. Być może przyczyni się do tego, że obdarzymy drzewa i całe trochę większą empatią i bardziej będziemy skłonni stawać w ich obronie.

Fugitive Telemetry (Wells Martha)
4,5
Szósta część cyklu "The Murderbot Diaries". Tym razem jest to swego rodzaju kryminał w fantastyczno-naukowej oprawie.

Ostatnie życzenie (Sapkowski Andrzej)
5,0
Powtórka po wielu, wielu latach, zainspirowana Netflixową ekranizacją, a raczej tym, że serial pozostawia po sobie pewien niedosyt.