Dodany: 07.12.2021 14:55|Autor: mirejlle

Czytatnik: Słowo jest darem

Lektury grudnia 2021

78.
Koniec końców (Snicket Lemony (właśc. Handler Daniel))
Gatunek: dziecięca, młodzieżowa
Mnie ta seria już zdecydowanie zmęczyła, a dziecku podobała się do końca. Myślę że to i z powodu różnic w poczuciu humoru między nami i z powodu tego, że dzieci jednak absurdy często mogą wypełnić wyobraźnią.
Ogólnie warto, ale jednak moim zdaniem bardziej, kiedy dziecko czyta sobie samo.
Ale udało się, skończone.
79.
Piwnica pod Baranami (Olczak-Ronikier Joanna)
Ocena: 5/6
Gatunek: biografia, autobiografia, pamiętnik
Niestety nie miałam najnowszego wydania, ale i tak wspaniała lektura. Pięknie ilustrowana, świetnie napisana. Trudno się było oderwać. Musiałam sobie dawkować. Dla kogoś, kto uwielbia wszystko, co związane z Krakowem, jego artystami i kulturą gratka niesamowita. Bardzo miło było wgłębić się w historię Piwnicy.
80.
Służące (Stockett Kathryn)
Ocena: 5,5
Gatunek: społeczna, obyczajowa
O, jakże mi się to podobało! Piękna opowieść o nierówności społecznej, rasizmie, miłości, oczywistej niesprawiedliwości. Pouczająca nie tylko w kwestii koloru skóry, ale i człowieczeństwa.
A przy tym zupełnie nienachalna.
Jedna z lepszych lektur tego roku, to zdecydowanie.
81.
Pomiędzy (Radziszewski Paweł)
Ocena: 5,5/6
Gatunek: literatura polska
Wspaniała książka, pełna niedomówień, bo wszystko dzieje się pomiędzy. Fikcją a rzeczywistością, prawdą a zmyśleniem, dobrem a złem. I wszystko przenika się nawzajem.
82.
Nie tracąc nadziei (Ledzewicz Urszula)
Ocena: 4,5
Polecanka mojej babci, całkiem ciekawa, może trochę nieprawdopodobna miejscami, ale przyjemnie dająca nadzieję historia z czasu wojny i później, aż po czasy współczesne.
104 niestety nie wyszły, ale podołałam świątecznemu wyzwaniu, sama w to nie wierzę. :) Te z wyższymi ocenami bardzo polecam, nie ma strasznego banału, za to jest klimacik, te z niższymi trochę sztampa. Ale ogólnie było przyjemniutko. :)
83.
Zima w Pensjonacie pod Bukami (antologia; Socha Natasza, Stachula Magda, Kosin Renata i inni)
Ocena: 3,5
Gdyby nie te naciągane szczęśliwe zakończenia...
84.
"Niezapowiedziany gość" - Antologia
Ocena: 4
Lepsze jakościowo opowiadania, dużo ciekawsze.
85.
Cztery płatki śniegu (Szarańska Joanna)
Ocena: 5
Jakie to było dobre, świetny pomysł, wszystko dzieje się w obrębie jednej klatki schodowej i mieszkających w konkretnym bloku ludzi. Czasem nawet bywa słodko-gorzko. Najlepsza książka tego typu w tym roku.
86.
Anioł na śniegu (Szarańska Joanna)
Ocena: 4,5
Nieco gorzej, ale nadal trudno się oderwać.
Choinka cała w śniegu (Szarańska Joanna)
Ocena: 4
Odpuściłabym pisanie pewnie po dwóch, ale w sumie miło było jeszcze raz wrócić do tych bohaterów.
88.
Kraina Zeszłorocznych Choinek (Szarańska Joanna)
Ocena: 4,5
Trochę w innym stylu nowy cykl, poruszane inne problemy.
89.
Kraina Spełnionych Życzeń (Szarańska Joanna)
Ocena: 4,5
Nadal ciekawe zakończenie wyzwania.

90.
Sto lat samotności (García Márquez Gabriel)
Ocena: 2
Koszmar, niczego dla siebie z tego nie udało mi się wyciągnąć. Brnęłam z trudem tylko dlatego, że czasem lubię przeczytać coś nie w moim stylu. Taka modernistyczna literatura XX w. w ogóle do mnie nie przemawia. Może nie jestem wystarczająco oczytana. Cały grudzień męczarni. ;)