Dodany: 30.11.2021 18:09|Autor:

Książka: Zmysł udziału
Szymborska Wisława
Notę wprowadził(a): Pingwinek

Najważniejsze polskie dzieła na jednej półce! Wyjątkowa kolekcja, która pozwala poznać bogactwo polskiej literatury. By je odkrywać i stale powracać.

Wisława Szymborska (1923-2012) - wybitna polska poetka, eseistka, krytyk literacki, tłumaczka i felietonistka. Laureatka literackiej Nagrody Nobla (1996), odznaczona Orderem Orła Białego (2011). Urodzona w Kórniku w Wielkopolsce, przez całe życie związana z Krakowem.

Mistrzyni liryki refleksyjno-filozoficznej, w której emocje splatają się z racjonalną diagnozą rzeczywistości, żart i językowy dowcip z empatią i zatroskaniem nad losem człowieka. Bohaterami lirycznymi poezji Szymborskiej często bywają zwierzęta, rośliny, przedmioty, bo ludzki świat to dla poetki tylko jeden ze "światów możliwych". Wyróżniającą cechą jego opisu jest zdziwienie - umiejętność zaskakiwania czytelnika niezwykłością zjawisk uważanych za zwykłe, ujawnianie w nich niespodziewanych i wielowymiarowych sensów. Sama poetka tak opisała tę właściwość w wierszu "W zatrzęsieniu":

"Jestem kim jestem.
Niepojęty przypadek
jak każdy przypadek. (...)
Mogłam być sobą - ale bez zdziwienia,
a to by oznaczało,
że kimś całkiem innym".

"ABC Klasyka polska. Lektury" - książki obowiązkowe w każdym wieku.

[Wydawnictwo Literackie, 2017]