Dodany: 30.11.2021 10:46|Autor: mafiaOpiekun BiblioNETki

Książki i okolice> Książki w ogóle

Książkowe wspomnienia z listopada 2021

Zapraszam. :)
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 30.11.2021 11:38 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam. :) | mafiaOpiekun BiblioNETki
Wyjątkowo u mnie bez opóźnień:

LISTOPAD 2021 (ΣR=22233s; Σm=1867s;𝔼m=2021)

Kontynuując KWP[6][2021-12-13]

1.(58.) My fajnopolacy (Stankiewicz Piotr (ur. 1983)) Dużo słabsza od poprzedniej, gdzie autor obiektywnie (plusy i minusy) opisuje "polskość" - tutaj dużo więcej marudzenia, słabsze teksty, chaos, silniejsza (dyskusyjna) myśl lewicowa. Choć przyznaję - niektóre teksty cenne i naprawdę dobre ("Głęboki szabat, czyli sztuka odpoczynku" - jak mniej się przejmować i nie angażować całego jestestwa w pracę; "Oda do dawnych butów" - o downbrandingu i krytyce sztucznego zaniżania jakości - w tym miejscu i ja jestem lewicowcem; "Trzy minuty w Polsce" - absolutnie mistrzowski tekst o nagraniu przedwojennym z (żydowskiego) Nasielska i poszukiwaniu po dziesięcioleciach tych ludzi i miejsc, których nagranie dotyczyło). Intrygujące zdanie: "(…) z polską kulturą jest ten problem, że jej kanonem jest ostatnie dwieści lat… czyli właśnie czasy podległości".[216] 3.5 (276s)

2.(59.) Dzieci wolnego chowu: Jak wychować bezpieczne i samodzielne dzieci (i nie zwariować ze zmartwienia) (Skenazy Lenore) czytatka z obfitością cytatów: Rodzicielska paranoja czyli Jak podnieść sobie ciśnienie (na wesoło) 5.0 (246s)

3.(60.) Czerwone liście (Faulkner William) czytatka: "Czerwone liście" Faulknera - ocena opowiadań 4.5 (283s)

4.(61.) Limes inferior (Zajdel Janusz A. (Zajdel Janusz Andrzej)) powtórka oczywiście na 6.0, nawet czytatka powstała, warto odświeżać sobie swoje ulubione: Zajdel, który mnie kształtował (284s)

Akcja CSA - Czytam Słynne Arcydzieła

5.(62.)(CSA.6) Biesy (Dostojewski Fiodor (Dostojewski Teodor)) Bardzo wymagająca, obszerna, potężna powieść (z równie potężnymi przypisami - ~100 stron maczkiem), niesłychanie głęboko osadzona w świecie polityki i rewolucjonistycznej myśli Rosji w połowie XIXw. - i to jest dla mnie najcięższa jakość książki. Doceniam złożoność, wymowę (krytyczną wobec szaleństw osób, wykorzystujących dźwięczne ideologie do wodzenia za nos niezadowolonych), piękny język. Ale zmogło mnie przedzieranie się przez las postaci (czemu nie pomogło wymienne stosowanie nazwisk i imion z otczestwami, a także bardzo podobne nazwiska - Lamszyn, Liputin, Lebiadkin itd.). Ostatecznie zaś ciężko było stwierdzić, kto jest bohaterem, jakie ma cele i jaka jest ostateczna konkluzja. 4.0 (778s)
Użytkownik: Monika.W 30.11.2021 15:52 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam. :) | mafiaOpiekun BiblioNETki
Listopad to niedobry czas dla Polaków. Czy może niebezpieczny? Jak to mówił Wielki Książe? Nie pamiętam chyba dokładnie.
No i niedobry - słabo jakościowo, dużo wpadek. Najlepszy był stary kryminał.

66. Skunks i Borsuk (Timberlake Amy), ocena: 5
O tym jak Borsuk i Skunks po wielu przejściach zaprzyjaźnili się. A w tle: kury, przeskok kwantowy, ukulele, Bardzo Ważna Praca nad Kamieniami. Urocza opowieść.

67. Śledztwo (Lem Stanisław), ocena: 4
Powiedzieli mi, że to będzie kryminał. No raczej nie. Bardziej - po lemowskiemu ukryta w pozornym kryminale praca o zawodnodności nauki i racjonalnego myślenia. Nie przekonało mnie. Co więcej, cały czas miałam wrażenie, że to Chesterton.

68. Najtrudniej jest spotkać Lilit: Opowieści chasydzkich kobiet (Grupińska Anka (Grupińska Hanka)), ocena: 4
Książka jest niejednorodna i bardzo chaotyczna. Opowieści chasydek ciekawe, choć nie stanowią żadnej całości. Druga połowa to jakaś próba wyjaśnienia chasydyzmu, ale wszystko tu wymieszane. Do tego ta część napisana fatalnym językiem, miałam wrażenie, że to tłumaczenia różnych przypadkowych tekstów.

69. Ciemność (Karika Jozef), ocena: 3
Ja po prostu nie lubię horrorów. Jakoś myślałam, że to kryminał będzie, taki czarny i ponury, ale jednak kryminał. Pomyłka.

70. Nos Pinokia (Persson Leif Gustav Willy), ocena: 3,5
Pomysł bardzo dobry, intryga wręcz zaskakuje. Postaci 2 planu dobre. Ale bohater - policjant to katastrofa. Jest uosobieniem wszelkiego zła: szowinista, leń, głupek, skorumpowany, alkoholik, seksista, ksenofob, rasista, egocentryk, itd... Przypuszczam, że to miał być żart taki, ale śmieszne jest tylko przez 100 stron, a nie przez 500. Za intrygę i tak podniosłam ocenę.

71. Śmiejący się policjant (Sjöwall Maj, Wahlöö Per), ocena: 5
Chyba będę czytać tylko stare kryminały. Zniechęcona tymi współczesnymi poszłam do antykwariatu i kupiłam od razu więcej, na zapas (5PLN za sztukę). "Śmiejący się policjant" jest rewelacyjny - wszystkiego w sam raz: intrygi, ciekawych typów, socjologii i obserwacji. Bardzo mi się podobał.

72. Grecja: Gorzkie pomarańcze (Sturis Dionisios), ocena: 4
Kolejny reportaż taki sam, jak inne: opis, chłodny opis. Bez analizy czy komentarza. No cóż - taki trend obowiązuje. Szkoda. Byłoby lepsze, gdyby tej swojej greckości autor dołożył więcej.

73. Góralskie tango (Płoński Janusz, Rybiński Maciej), ocena: 4,5
PRL w pełnej krasie. Miał być kryminał, a to taka powieść obyczajowa bardziej, więcej rajdów samochodowych niż kryminału. A najwspanialsze wszystkie smaczki PRL-wskie.

74. Robinson w Bolechowie (Płaza Maciej), ocena: 4
Angelus w 2018. Skusiła mnie zapowiedź pięknego języka. I ten rzeczywiście był, wyjątkowo piękny. Ale tym pięknym językiem spisano obyczajówkę. A tak już jest taka sobie - początek ma niezły, ale w 1/3 traci impet, a od połowy nudzi. Bo to nadal tylko obyczajówka - pięknie napisana, z bohaterami z wyższej półki - ale nic więcej. Plus za wywód, jak maluje się temperą.
Użytkownik: Alele 03.12.2021 23:21 napisał(a):
Odpowiedź na: Listopad to niedobry czas... | Monika.W
Zachęciłaś mnie do czytania kryminalnych przykurzątek :) Lubię klimaty z z lat 60-70-tych. "Śmiejącego się policjanta" wznowił Amber w 2010 roku, więc pewnie jest również dostępny w bibliotekach.
Użytkownik: Rbit 30.11.2021 16:02 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam. :) | mafiaOpiekun BiblioNETki
Praca głęboka: Jak odnieść sukces w świecie, w którym ciągle coś nas rozprasza (Newport Cal) (4,0)
"spę­dził w pracy dwa­na­ście go­dzin w ciągu dnia (...) Ze wspo­mnia­nych dwu­na­stu go­dzin tylko pół­to­rej go­dzi­ny zaj­mo­wał się „praw­dzi­wą” pracą"
Dobra odtrutka na kult wielogodzinnej pracy. Jak na poradnik całkiem spoko.

Ściana (Haushofer Marlen) (5,0)
Warto sięgać po starsze i zapomniane przykurzątka. Bardzo dobra rzecz. Niby tylko samotność, kobieta, pies, kot, krowa, góry i ściana, a jednak coś więcej.

U boku bazyleusa: Frankowie i Waregowie w cesarstwie bizantyńskim w XI w. (Wierzbiński Szymon) (5,0)
Bez dwóch zdań klasa światowa. Nic tylko tłumaczyć i wydawać w innych krajach.

Tajemnica śmierci Starzyńskiego (Szarota Tomasz) (4,0)
Autor pisze emocjonalnie (nie bez rodzinnego powodu), z wyraźnym zafascynowaniem postacią bohatera. Ciekawa i bardzo przystępna pozycja.

Droga na molo w Wigan (Orwell George (właśc. Blair Eric Arthur)) (3,5)
Kilka przenikliwych obserwacji i błyskotliwych spostrzeżeń ginie w oceanie nudnej, w większości zdezaktualizowanej, gadaniny. Rozczarowanie.

Amnezja (Carey Peter) (3,0)
To ma być jeden z największych australijskich współczesnych pisarzy? Dziękuję, nie skorzystam więcej. Choć przyznaję, że tło ukazujące egzotyczne dla nas wydarzenia polityczne, miało swój urok (np. kryzys z 1975, albo Bitwa o Birisbane w 1942 - polecam wyguglować co to)

Parnicki, Malewska i długie trwanie (Hajduk Jacek) (5,0)
Historia –> historiozofia –> historiografia –> powieść historyczna. Od Blocha, Le Goffa i Braudela przez White'a i Wrzoska, aż do Parnickiego i Malewskiej. Wiele tropów historycznych i literackich. Klasa!

Piłsudski: Studium fenomenu Komendanta (Kloc Krzysztof) (5,0)
Nic nowego w temacie Piłsudskiego nie da się napisać? Autor udowadnia, że jednak można. Na dodatek kilka wątków jest jeszcze do pogłębienia pod kątem politologicznym czy psychologicznym. Ale to już postulat do innych badaczy. Dobre, choć raczej nie dla laików.

Bratnia dusza (Diop David) (4,0)
Gdyby nie postkolonializm i egzotyczna metafizyka, byłaby to tylko jedna z wielu książek o traumie wojennej. Pozycja dobra, ale zdecydowanie przehajpowana (Booker 2021)

Polska-Rosja: Historia obsesji, obsesja historii (Chwalba Andrzej, Harpula Wojciech) (4,0)
Rozmowa o węzłowych momentach w historii relacji polsko-rosyjskich (ruskich/moskiewskich). Trochę wiedzy, kilka małych pomyłek, prostowanie stereotypów (XIX-XX w.), ale też powielanie innych (starsze dzieje). Lekkie, w sam raz na popularyzację historii.
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 30.11.2021 21:02 napisał(a):
Odpowiedź na: Praca głęboka: Jak odnieś... | Rbit
O, dziękuję za ciekawy trop - w ogóle tej książki o Piłsudskim nie widziałam ani w zapowiedziach, ani w nowościach!
Użytkownik: ilia 30.11.2021 19:42 napisał(a):
* Nobel 1913
1. Dom i świat (Tagore Rabindranath (Thaakur Ravindranaatha)) (4,5)
* Nagroda Pulitzera 1998
2. Amerykańska sielanka (Roth Philip) (5)
* 100 niemiecko-języcznych książek z XX i XXI wieku, które warto przeczytać według Deutsche Welle
3. Minuta ciszy (Lenz Siegfried) (5)
* Powieść historyczna
4. Paryż (Rutherfurd Edward (właśc. Wintle Francis Edward)) (4) o dzielnicach - arrondissements Paryża w cytat z książki
* Wywiad/rozmowa
5. Dziwny, dziwny, dziwny (Lipiński Tomek (Lipiński Tomasz), Bratkowski Piotr) (5) książka o Tomku Lipińskim - liderze zespołów Tilt i Brygada Kryzys. Więcej w opisie z okładki i dwóch cytatach, niestety jeszcze są w poczekalni.
* Literatura dla dzieci, choć akurat ten tom jest bardziej dla dorosłych
6. Dolina Muminków w listopadzie (Jansson Tove) (5,5)
* Fantasy
7. Czarownica (Harkness Deborah) (5)
8. Tajemnica (Harkness Deborah) (5)
Użytkownik: ahafia 01.12.2021 19:49 napisał(a):
Odpowiedź na: * Nobel 1913 1. Dom i św... | ilia
Dwa lata temu, też w listopadzie, sięgnęłam po ten sam tom Muminków i wciąż trwam w zachwycie :)
Użytkownik: verdiana 01.12.2021 01:20 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam. :) | mafiaOpiekun BiblioNETki
W październiku nie przeczytałam nic, ale listopad dał mi nadzieję. :)

129. "Przepaść" Remigiusz Mróz
135. "Dobra świnka, dobra" Sy Montgomery
136. "Sakrament obłudy" Robert Samborski
Użytkownik: Vemona 01.12.2021 13:08 napisał(a):
Odpowiedź na: W październiku nie przecz... | verdiana
O, masz na tapecie Jadowską! Ja w listopadzie czytałam jej Ropuszki (Jadowska Aneta).
A tych, które Ty - jeszcze nie, dopiero mam w planach...
Użytkownik: verdiana 01.12.2021 21:36 napisał(a):
Odpowiedź na: O, masz na tapecie Jadows... | Vemona
Staram się ponadrabiać zaległości w cyklach, które czytam. :) Klimat Jadowskiej uwielbiam! Teraz zaczęłam "Chąśbę" Puzyńskiej, ciekawa jestem jej bardzo.
Użytkownik: Vemona 02.12.2021 09:07 napisał(a):
Odpowiedź na: Staram się ponadrabiać za... | verdiana
To jesteś lepsza ode mnie, bo jeszcze tetralogii o wiedźmie nie czytałam, tylko pierwszy tom. Ale też uwielbiam jej klimat, przekonała mnie nawet do opowiadań, których ogólnie nie lubię, ale Dynia i jemioła: Nietypowe historie świąteczne (Jadowska Aneta) mnie zachwyciła, a potem Cud, miód, Malina (Jadowska Aneta) utwierdziło w upodobaniu. :)
Opowiedz potem o "Chąśbie", bo mnie Puzyńska zmęczyła w pewnym momencie Lipowem i odpuściłam.
Użytkownik: verdiana 02.12.2021 23:13 napisał(a):
Odpowiedź na: To jesteś lepsza ode mnie... | Vemona
A ja "Dyni" nie czytałam jeszcze.

Puzyńską dopiero zaczęłam, ale to jest fantasy, i to takie rodzimowiercze, jak lubię. :D Nie ma nic wspólnego z Lipowem. :)
Użytkownik: Vemona 03.12.2021 10:49 napisał(a):
Odpowiedź na: A ja "Dyni" nie czytałam ... | verdiana
"Dynia" jest super, tam jest i Dora i Nikita i Koźlaczki i w ogóle rewelacja. Pierwsze moje spotkanie ze zmiennokształtnymi - zachwycałam się. :)

Czytałam, że "Chąśba" to fantasy, mam nadzieję, że akurat Puzyńska odrobiła lekcję z rodzimowierstwa i ma to ręce i nogi, a nie jest tylko przypudrowane, jak "Szeptucha" :)

Użytkownik: verdiana 02.12.2021 23:15 napisał(a):
Odpowiedź na: To jesteś lepsza ode mnie... | Vemona
Muszę jeszcze zwrócić Twoją uwagę na "Sakrament obłudy", najlepsze wspomnienia, jakie w tym temacie czytałam, bo skupione na psychologicznych aspektach niszczenia kleryków.
Użytkownik: Raptusiewicz 03.12.2021 01:15 napisał(a):
Odpowiedź na: Muszę jeszcze zwrócić Two... | verdiana
Ja sobie wrzuciłam do schowka :)
Użytkownik: Vemona 03.12.2021 10:50 napisał(a):
Odpowiedź na: Muszę jeszcze zwrócić Two... | verdiana
Sakrament obłudy: Wspomnienia z seminarium (Samborski Robert) mam już w schowku w Bonito, czekam na jakąś luźną kasę. :D
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 01.12.2021 13:50 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam. :) | mafiaOpiekun BiblioNETki
W listopadzie udało mi się przeczytać trochę więcej, a pod względem ocen poziom okazał się raczej wyrównany - nic ekstremalnego:
Zasada trzech sprzeciwów (Marinina Aleksandra (właśc. Aleksiejewa Marina)) (5) [recenzja: Boląca noga i za ciasne spodnie nie przeszkadzają w myśleniu ]
Asteroid i półkotapczan: O polskim wzornictwie powojennym (Jasiołek Katarzyna) (5) [czytatka: Czytatka-remanentka XI 21 ]
Uczniowie pana Lindego (Ziółkowska Maria) (5) [czytatka: Książkowy wehikuł czasu - wyprawa siódma ]
Wok: Dania kuchni orientalnej (< praca zbiorowa / wielu autorów >) (3,5) [recenzja: Podręczna, choć niezbyt poręczna ]
Oni (Opiat-Bojarska Joanna) (4) [recenzja: Nawet neurotypowym niełatwo znieść taką prawdę... ]
Dzień przed: Czym żyliśmy 12 grudnia 1981 (Rakowski-Kłos Igor) (5) [recenzja: Jeszcze dzień, jeszcze godzina... i nic już nie będzie takie samo ]
Notatnik: 1965-1972 (Kamieńska Anna) (4) [czytatka: Żałoba i nawrócenie, czyli siedem lat z życia poetki ]
Pomiędzy zbrodniami: Komparatystyka na tropach kryminału (Regiewicz Adam) (4)] [czytatka: Naukowo (choć z błędami) o kryminałach ]
Zobaczyć inaczej: Wybór opowiadań (antologia; Borski Lech, Boglar Krystyna, Gawęcka-Bisko Kalina i inni) (4,5) [czytatka: Książkowy wehikuł czasu - wyprawa ósma ]
Skywalker: Odrodzenie (Carson Rae) (4) [czytatka: Czytatka-remanentka XI 21 ]
Strzeżcie się niezwykłych kobiet (Delannoy Claire) (4) [recenzja: Tak naprawdę nie trzeba się ich bać ]
Mroczny Eros (Rusinek Michał (ur. 1972)) (4) [czytatka: Czytatka-remanentka XI 21 ]
Gdzie jesteś, Leno? (Opiat-Bojarska Joanna) (3) [recenzja: Początki bywają niełatwe ]
Zapach trawy: Opowieści o dzieciach hipisów (Klementowska Iza (Klementowska Izabela)) (5) [recenzja: Nie takie odlotowe dzieciństwo ]
To nie przystoi!: Nieprzyzwoite nawyki znanych i szanowanych (Robins Mikey) (3) [recenzja: Komik w roli historyka? Co kto lubi... ]
Koneser (Opiat-Bojarska Joanna) (3,5) [recenzja: Na tropach nielegalnego procederu ]
Niebieska łódka (Leśniowska Lucyna) (4,5) [czytatka: Zamiast lekturowego wehikułu czasu - lekturowa kuracja odmładzająca ]

Rendez-vous z Agathą Christie:
Przyjdź i zgiń (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) (4,5) [recenzja: Kto czyta, ten się nie nudzi... ]

Własna półka:
Trzy wiedźmy (Pratchett Terry) (powt; zmiana z 5 na 5,5) [czytatka: Czytatka-remanentka XI 21 ]
Jan Sobieski i jego wiek: Tom 1 (Leliwa Ludwik Piotr (właśc. Rzewuska Jadwiga)) (bez oceny) [czytatka: Nieplanowana lektura, niezdefiniowane wrażenia - a wszystko przez legionistów... ]

Użytkownik: ka.ja 01.12.2021 14:16 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam. :) | mafiaOpiekun BiblioNETki
Listopad mi wyszedł udany, i to nie tylko książkowo.

Darowane kreski (Papuzińska Joanna) - urocza opowieść rodzinna pisana językiem odpowiednim do wieku autorki z czasów, o których opowiada, a że opowiada o dzieciństwie, to naprawdę poruszające wrażenie robi zestawienie tego retro dziecięcego stylu z opisywanymi czasami i wydarzeniami. Z jednej strony czuje się, że to lektura dla pierwszaków, no może trzecioklasistów, z drugiej zaś - zamordowanie matki, tułaczka wojenna, mieszkanie w gruzach Warszawy itd. to nie są sprawy, o których chciałoby się czytać współczesnemu dziecku przed snem. Ale sobie - jak najbardziej.

Nieźle się zapowiadało (Suzin Jan) - ostatnio z zachwytem śledzę (oraz zachłannie z niego korzystam) trend polegający na opisywaniu rozmaitych dziedzin polskiej kultury popularnej oraz sztuki użytkowej czasów PRL. Gromadzę książki o wzornictwie, architekturze, prasie, radiu, telewizji i filmie, więc i tę złapałam bez wahania. Nie spodziewałam się wielkiej literatury, ucieszyły mnie anegdoty, możliwość zajrzenia za kulisy i okazja do wspomnień z dzieciństwa (czyli czasów, kiedy często oglądałam TVP). Duży plus za bardzo staranne wydanie i liczne zdjęcia. Teraz mam ochotę na telewizyjne wspomnienia Olgi Lipińskiej.

Matka wszystkich pytań (Solnit Rebecca) - książka wywołująca irytację, ale nie tym, jaka jest, tylko tym, że większość opisanych w niej problemów raz po raz przytrafia mi się w życiu, ale jeśli próbuję protestować, słyszę, że wcale nie dzieje się to, czego właśnie doświadczyłam, a w ogóle to nie ma o co się złościć.

Nasz biedny Fiedia: Kobiety i Dostojewski (Frołow Sylwia) - bardzo mi się podoba pomysł na przyjęcie takiej perspektywy pisania biografii. Przy okazji można się przyjrzeć całej plejadzie wyjątkowych postaci kobiecych. Natomiast sam Fiodor Michajłowicz dość odstręczający.

Chamstwo (Pobłocki Kacper) - jeśli chodzi o styl, to tak sobie, ale ładunek wiedzy - ogromny. Polecam bardzo jako materiał do przemyślenia i przedyskutowania oraz jako punkt wyjścia do dalszych lektur na temat.

Nasze życie (Lafon Marie-Hélène) - piękna książka! Uwialbiam takie pisarstwo - bez wielkich fabuł, skupione na drobiazgach, na czułości i empatii.

Terremoto (Mikołajewski Jarosław) - tuż po wielkim trzęsieniu ziemi, które opisuje Mikołajewski, kupiłam wielki kawał parmezanu uratowany z uszkodzonego magazynu - oddział włoskiego banku w moim mieście prowadził taką akcję, żeby wspomóc dotkniętych żywiołem. Nie pomyślałam wtedy, że popękane kręgi sera to nie jest największy dramat materialny dla Włoch. A tam się przecież w proch obróciły największe zabytki kultury światowej. No i ludzkie życia. Nie jest to typowy reportaż, bardziej połączenie reportażu z esejem, ale lubię właśnie takie nietypowe książki.

Memorial Drive: Wspomnienia córki (Trethewey Natasha) - historia poruszająca, ale jakoś narracja mnie nie przekonała.

W połowie życia (Santos Care) - dawno już nie trafiłam na książkę, którą przeczytałabym w dwóch podejściach, czyli z jedną tylko przerwą na całą lekturę. Świetna historia o koleżankach ze szkolnego internatu, w tle hiszpańskie konflikty polityczne, spóźniona rewolucja seksualna i przemiany obyczajowe (legalizacja rozwodów dopiero w latach '80!). Wartko i sprawnie napisane czytadło z wyższej półki.

Wieczór w raju: Opowiadania zebrane (Berlin Lucia) - zdecydowanie bardziej podobał mi się pierwszy wydany w Polsce zbiór opowiadań autorki, ale i po ten warto sięgnąć.

Do tego jeszcze chcę dopisać dwa spotkania z literaturą w teatrze i jedno w kinie. Otóż bardzo serdecznie polecam adaptację Cesarz (Kapuściński Ryszard) w reżyserii Grabowskiego wystawianą w warszawskim Ateneum oraz piękny monodram na podstawie Zapiski z wygnania (Baral Sabina) w teatrze Polonia w Warszawie. Zachęcam też serdecznie do obejrzenia bardzo udanego filmu o zmierzchu dziennikarstwa "Kurier Francuski z Liberty, Kansas Evening Sun".

Użytkownik: Vemona 02.12.2021 10:04 napisał(a):
Odpowiedź na: Listopad mi wyszedł udany... | ka.ja
Bardzo się zgadzam z Twoją opinią o Papuzińskiej, czytałam dawno, ale pamiętam wrażenie, jakie wywierała.
I zachęciłaś mnie bardzo do Suzina i Solnit. :)
Użytkownik: Marylek 03.12.2021 00:22 napisał(a):
Odpowiedź na: Bardzo udany listopad. :)... | Akrim
"Drzwi do lata" - ten kot! Coś pięknego!
Użytkownik: helen__ 01.12.2021 17:16 napisał(a):
Maria Stuart (Zweig Stefan) - 6
Wojna światów (Wells Herbert George (Wells H. G.)) - 3,5
Użytkownik: Alele 03.12.2021 23:12 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam. :) | mafiaOpiekun BiblioNETki
W listopadzie zwykle czytam dużo więcej.
Ten jakiś taki wyjątkowy.
Siła rzeczy (Ligocka Roma) - 5
Przeznaczenie (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) - 4,5
Głębia (Stelar Marek (właśc. Biernawski Maciej)) - 5
Lew-Starowicz Zbigniew - 5
Sąsiedzi (Gutowska-Adamczyk Małgorzata) - 4,5

Użytkownik: margines 04.12.2021 23:28 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam. :) | mafiaOpiekun BiblioNETki
Listopad 2021 - już dwadzieścia jeden! miesięcy (ponad 1,5 roku!) rządzą „Kwarant Anna” i „pan Demia”:

Kalima nosi piaski Sahary (Miklaszewska Izabella, Miklaszewski Piotr, Sułkowski Filip) - 5, 25 listopada 2021 - czyli drugie „Podróże z pazurem” - komiks podróżniczy, Maroko, zmiany religijne, ocieplenie klimatu, zmiany klimatyczne, „psia” literatura.
Paczłorkowcy (Murawski Jarosław, Wolna Maja) - 4,5; 20 listopada 2021 - jednak... po grafice i kolorach, a zwłaszcza (ta od wróbelka) po tytule spodziewałem się czegoś innego. O wiele bardziej.
Historia łapą pisana (Miklaszewska Izabella, Miklaszewski Piotr, Sułkowski Filip) - (5, 20 listopada 2021) - jak zaczęły się „Podróże z pazurem” - komiks podróżniczy, ale przede wszystkim „psia” literatura.
Królewna w lśniącej zbroi czyli Trochę inne bajki dla dziewczynek i chłopaków (Fransman Karrie, Plackett Jonathan) - 5,5; 14 listopada 2021 - znane i lubiane (albo chyba nieznane) baśnie, ale w wersji… nietypowej;)
O dziewczynce, która chciała ocalić książki (Hagerup Klaus) - 5,5; 8 listopada 2021
Jedyny i niepowtarzalny Ivan (Applegate Katherine) - 5, 7 listopada 2021 - autorki książki Drzewo życzeń (Applegate Katherine)
Użytkownik: mafiaOpiekun BiblioNETki 01.01.2022 12:02 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam. :) | mafiaOpiekun BiblioNETki
W listopadzie się nie chwaliłam.

Przeczytałam tylko jedną:

20. Iłła: Opowieść o Kazimierze Iłłakowiczównie (Kuciel-Frydryszak Joanna) - 5

Zaczętych tradycyjnie było więcej:

Biblia (antologia; < autor nieznany / anonimowy >)
Wołanie w górach (Jagiełło Michał)
Artyści, PRL i bezpieka (Ligarski Sebastian, Majchrzak Grzegorz)
Portret wisielca (Wroński Marcin)