Dodany: 2021-11-13 09:37|Autor: Ciachoo

Czytatnik:

2 osoby polecają ten tekst.

Bohaterstwo i przemoc


Ulice Laredo (McMurtry Larry)

Po dziś dzień Larry McMurtry byłby pewnie dalej mało znanym autorem w naszym kraju, gdyby nie rewelacyjne "Na południe od Brazos", które wydawnictwo Vesper postanowiło debiutancko u nas wydać - i tym samy "odkurzyć" tego świetnego pisarza - kilka lat temu. W efekcie udało im się też zachwycić masę czytelników, którzy po "Brazos" - podobnie zapewne jak ja - zwiększyli zainteresowanie autorem i z nadzieją zaczęli wyczekiwać kolejnych części z bohaterami z tej serii. I tak w końcu dostaliśmy kontynuację, czyli "Ulice Laredo".

Kapitan Woodrow Call otrzymuje od pułkownika Sheridana Terry'ego zlecenie wytropienia młodego i groźnego meksykańskiego przestępcy, który napada i rabuje pociągi. Niegdyś Call współpracował ze świetnym strażnikiem i przyjacielem Gusem McCrae, i razem siali strach wśród bandytów. Dziś jednak Woodrow musi sobie radzić sam, mimo że w wyprawie będzie mu towarzyszył zastępca szeryfa i księgowy pułkownika Terry'ego, który ma rzetelnie odnotowywać postępy i koszty pościgu. Ten długi i niebezpieczny pościg poprowadzi ich przez ostatnie dzikie obszary Zachodu do piekielnej dziury znanej jako Miasto Wron i wreszcie na rozległe, bezlitosne równiny pogranicza Teksasu, gdzie wszystko się może wydarzyć.

Gdyby nie świetnie przyjęte "Brazos" prawdopodobnie nie otrzymalibyśmy tej książki do rąk. I wielu z nas by przy tym straciło, bo mimo iż "Ulice Laredo" to nie jest tak doskonała pod każdym względem epopeja jak "Brazos", to jednak z całą pewnością jest to powieść, która chwyta za serce, dostarcza sporą dawkę emocji i zwyczajnie świetnie się ją czyta.

Od początku otrzymujemy bardzo dobry, wyrazisty obraz Dzikiego Zachodu, znanego z poprzedniej części, i wiemy na czym będzie skupiać się ta historia. To będzie przede wszystkim emocjonujący pojedynek Calla ze ściganym bandziorem. Starcie starości i doświadczenia z młodością i świeżością, dobra ze złem, legendy z młodą gniewną naturą. Mimo że całkiem różni to jednak jest to dwóch godnych siebie przeciwników, którzy z różnych pobudek będą chcieli wyjść z tego starcia zwycięską ręką. Call wymierzając sprawiedliwość i uwalniając niewinnych od bandyty. Joey Garza zabijając najsłynniejszego i niepokonanego strażnika, co przyniesie mu wielki autorytet i pozwoli jednocześnie rabować dalej.

Ale ta książka to nie tylko pojedynek tej dwójki. To także obraz bohaterstwa, przyjaźni, miłości i wytrwałości wśród zwykłych ludzi, czego najlepszym dowodem jest główna bohaterka Lorena Parker, znana z poprzedniej książki. Była prostytutka, a później kochanka Gusa, dzisiaj jest żoną Ślepkiego, z którym ma pięciorga dzieci i przewodzi ogniskiem domowym tak dobrze jak tylko potrafi. Nie ma jednak łatwego zadania, bo Ślepki to nieodłączony towarzysz Woodrowa, z którym od przygód w "Brazos" przez wiele lat potem razem tropili bandytów, a co zawsze było nie na rękę Lorenie, która nie dość, że musiała potem sama dbać o dom i wychowywać dzieci, ale także przy okazji żyć w ciągłej obawie, że może nie zobaczyć więcej męża. Można by jej współczuć, ale to twarda kobieta, która potrafi sobie radzić i mimo przeszłości jest bardzo szanowana i podziwiana. I sam czytelnik też z pewnością polubi tę silną i waleczną kobietę.

Jeśli mamy Dziki Zachód to i są oczywiście bandyci, zezwierzęcenie, brud, smród, pył i kurz. Dzikie zwierzęta, pościgi i walki. Bezwzględne krwawe pojedynki i bezlitosne okrutne egzekucje. To nie jest zwykły western, lecz sowity dramat człowieka z westernem w tle. McMurtry serwuje nam tu bowiem nagromadzenie różnych defektów i uszkodzeń ludzkich. Kalekie niewinne dzieci, wykorzystywanie kobiet, bezwzględność bandytów (ale i strażników prawa, którzy też potrafią wyrządzić krzywdę zasłaniając się odznaką), nienawiść do własnej rodziny i celowe wyrządzanie im krzywdy. Dramat, krzywda, cierpienie, zło. Nie ma lekko kiedy się to czyta, ale z satysfakcją odkłada się potem powieść z powrotem na półkę.

Niech się nie zraża ten, kto wynajduje we wszelakich opisach tej książki słowo 'western', które nie oddaje za bardzo głębi tej książki, mimo iż fani westernu na pewno nie pożałują, gdy po nią sięgną. Czytając tę książkę mocno nasuwały mi się do głowy podobne powieści Johna Steinbecka i Cormaca McCarthy'ego, co może niektórym bardzo rozjaśnić w głowie z jakim typem literatury będzie miał do czynienia, kiedy sięgnie po "Ulice Laredo". Świetnie oddaje charakter tej książki Michał Stanek, analizując ją w swoim posłowiu 'Western jak pieśń śmierci', który udowadnia między innymi, że ta książka jest westernem i nie jest westernem.

Ogólnie rzecz biorąc można by sporo mówić o tej powieści, ale na koniec sprowadzę to do banalnego stwierdzenia, że po prostu warto te "Ulice Laredo" przeczytać. A jeśli jeszcze czytelniku lubisz pościgi za niebezpiecznymi przestępcami ze świetnie odmalowanym tłem Dzikiego Zachodu, a przy tym znasz i dobrze Ci się czyta(ło) prozę Steinbecka lub McCarthy'ego to ta książka z pewnością jest dla Ciebie.

Recenzja z bloga: Świat Bibliofila.

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 223
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 6
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 2021-11-14 12:38 napisał(a):
Odpowiedź na: Ulice Laredo Po dziś d... | Ciachoo
Bardzo fajna zachęta!

A propos zdania:

"Niech się nie zraża ten, kto wynajduje we wszelakich opisach tej książki słowo 'western', które nie oddaje za bardzo głębi tej książki, mimo iż fani westernu na pewno nie pożałują, gdy po nią sięgną."

Akurat wczoraj na TVP Kultura leciał legendarny western "Pat Garret i Billy Kid" (ten z rolą Boba Dylana) - do niego też pasuje raczej określenie "western psychologiczny" ;)
Użytkownik: Ciachoo 2021-11-17 20:43 napisał(a):
Odpowiedź na: Bardzo fajna zachęta! ... | LouriOpiekun BiblioNETki
Dziękuję. Western, psychologiczny, dramat. Tak myślę najcelniej byłoby oddać charakterystykę tej powieści.

Autor posłowia wskazuje, że "Ulice Laredo" to wszak antywestern, który charakteryzuje się brakiem podziału na dobro i zło, brak bohatersko postępującego rewolwerowca itp. Aczkolwiek chyba jemu bardziej chodziło o to, że akcja się dzieje u schyłku Dzikiego Zachodu, gdzie rewolwerowcy odchodzą w zapomnienie, czego w zasadzie przykładem jest główny bohater - Call.


W każdym razie no literatura wartościowa, dająca do myślenia. Nie bez powodu przytoczyłem tutaj powiązanie z McCarthym czy Steinbeckiem. Ja ich trzech stawiam na jednej półce. :)

Użytkownik: Urszulla 2021-11-16 19:04 napisał(a):
Odpowiedź na: Ulice Laredo Po dziś d... | Ciachoo
Dzięki za opinię. Zastanawiałam się nad zakupem tej książki ale w opiniach o niej na Amazonie wyczytałam, że dużo w niej okrucieństwa, znacznie więcej niż w "Na południe od Brazos". To by mi raczej nie odpowiadało. Poza tym pierwsza książka wydała mi się taka kompletna i nie chciałabym popsuć tego wrażenia kontynuacją. Jakie jest Twoje zdanie w tej materii?
Użytkownik: Ciachoo 2021-11-17 20:57 napisał(a):
Odpowiedź na: Dzięki za opinię. Zastana... | Urszulla
Kurczę, nie pamiętam już tak dobrze całego "Brazos", żeby porównać poziom okrucieństwa. W każdym razie "Ulice Laredo" to na pewno nie jest książka lekka w odbiorze, bo niewiele jest tutaj pozytywnych akcentów. A jeśli są to w drobnych gestach, zachowaniach, czynach. Nikt nie jest tutaj z góry tym dobrym, bez żadnych wad, z piękną przeszłością. Każdy ma coś na sumieniu, aczkolwiek Ślepki i jego żona, była prostytutka, Lorena dają nadzieję na lepsze jutro w tej powieści. Ale już na przykład taki Call to bohater, który niby zły nie jest, ale też nie do końca ten dobry, bo ściąga tragedie na wielu dobrych ludzi, którzy sią z nim w jakikolwiek sposób zwiążą.

Wielu jest bandytów, no i ich poczynania momentami są okrutne. Ale czy aż tak? Ciężko mi to ocenić, bo ja już znacznie gorsze rzeczy czytałem, które często był na faktach. Niemniej jednak jest to literatura, która nie została napisana, żeby szokować okrucieństwem, tylko poruszać jakieś wartości, docierać do głębi człowieka, dawać do myślenia. Myślę, że raczej się nie zawiedziesz. ;)
Użytkownik: Urszulla 2021-11-17 23:09 napisał(a):
Odpowiedź na: Ulice Laredo Po dziś d... | Ciachoo
Dziękuję bardzo za obszerną odpowiedź.
Użytkownik: Ciachoo 2021-11-21 18:02 napisał(a):
Odpowiedź na: Dziękuję bardzo za obszer... | Urszulla
Nie ma sprawy. :)
Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: