Dodany: 12.11.2021 14:53|Autor:

Arcydzieło jednego z najlepszych pisarzy amerykańskich.

"Olśniewająca niezwykłą delikatnością... Prosta, ale tajemnicza, zagadkowa, ale zdumiewająco jasna. »Droga« nie niesie ze sobą obietnicy pocieszenia czy ucieczki do lepszego świata. Lecz ukryta w niej mądrość oferuje czytelnikowi znacznie więcej niż jakiekolwiek słowa pociechy".

"The New York Times"

"McCarthy »Drogą« wyrywa z marazmu, jego wizja rzuca się na czytelnika jak wściekłe zwierzę i zmusza go do zadawania sobie pytań, o których istnieniu zdążył już dawno zapomnieć. A wszystko to przebiega z precyzją diamentowego cięcia - tak czysty i zwięzły jest styl Amerykanina. Jeśli współcześnie powstają jeszcze powieści wybitne, »Droga« jest niewątpliwie jedną z nich".

Jacek Żulczyk, "Dziennik"

"Porażająca powieść... Zaskakująco ciepła i smutna... Arcydzieło".

"Entertainment Weekly"

"Opowieść o skazanej na tragiczny koniec wędrówce, podana zaskakująco pięknym językiem, w najbardziej ponurych momentach osiągającym lotność poezji - jakby cmentarne ballady Nicka Cave’a czy Toma Waitsa przepisać na oszczędną, chirurgiczną prozę. »Droga« to czarna jak węgiel elegia o tym kolorowym raju, w którym żyjemy, nie zdając sobie sprawy z naszego szczęścia".

Jacek Dukaj

"Ta książka każe nam iść tam, dokąd iść nie chcemy, i zmusza do zadawania pytań, od których wolelibyśmy uciec".

Ron Charles, "The Washington Post"

"Piękna, mądra książka".

Zdzisław Pietrasik, "Polityka"

"Droga" utrzymywała się na liście bestsellerów "The New York Timesa" przez 6 tygodni, w 2006 roku została przyjęta do Klubu Książki Oprah Winfrey, a w 2007 otrzymała Nagrodę Pulitzera oraz najstarszą angielską nagrodę literacką w dziedzinie fikcji - The Tait Black Memorial Prize. Na podstawie powieści powstaje film.

Cormac McCarthy (właśc. Charles McCarthy, ur. 1933) - amerykański pisarz, scenarzysta, dramaturg, mieszka w Nowym Meksyku. Uważany za jednego z czterech - obok Thomasa Pynchona, Roberta DeLillo i Philipa Rotha - najlepszych współczesnych pisarzy amerykańskich, następcę Faulknera. Jest autorem dziesięciu powieści, m.in. "Blood Meridian..." (1985), "Rącze konie" (1996), "Przeprawa" (2000) oraz uznanej przez krytyków za arcydzieło "Drogi" (2006).

"The New York Times" uznał "Blood Meridian..." za jedną z pięciu najlepszych amerykańskich książek ostatnich 25 lat; na podstawie "Rączych koni" powstał film (2000) z Mattem Damonem i Penelope Cruz. Inną jego powieść "To nie jest kraj dla starych ludzi" (2005) sfilmowali (2007) bracia Coen; otrzymali nagrodę Złotego Globu 2008 za scenariusz, a film zdobył aż cztery statuetki Oscara 2008.

[Wydawnictwo Literackie, 2008]