Dodany: 31.10.2021 17:58|Autor: mafiaOpiekun BiblioNETki

Książki i okolice> Książki w ogóle

Książkowe wspomnienia z października 2021

Zapraszam. ;)
Użytkownik: mafiaOpiekun BiblioNETki 01.11.2021 07:50 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam. ;) | mafiaOpiekun BiblioNETki
Październik pod względem książkowym okazał się kiepski pod względem ilości przeczytanych.

Tylko jedna, ale za to dobra:

19. Rysiek Riedel we wspomnieniach (Sitko Marek) - 5 (z półki)

W trakcie, te co zawsze:

Biblia (antologia; < autor nieznany / anonimowy >)
Wołanie w górach (Jagiełło Michał)
Artyści, PRL i bezpieka (Ligarski Sebastian, Majchrzak Grzegorz)

;)
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 01.11.2021 08:06 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam. ;) | mafiaOpiekun BiblioNETki
Świetny czytelniczo miesiąc - mimo jednej kiepskiej lektury średniej ocenie niewiele brakuje do 5 (dokładnie 4,83), co mi się nieczęsto zdarza!

Zaraza: Najskuteczniejsi zabójcy naszych czasów (Quammen David) (5,5) [recenzja: One na nas czyhają, a my im pomagamy... ]
Stany ostre: Jak psychiatrzy leczą nasze dzieci (Szarejko Marta) (5) [recenzja: Mówią specjaliści od dziecięcej duszy ]
Pocztówka z Mokum: 21 opowieści o Holandii (Oczko Piotr) (6) [recenzja: Refleksje niderlandofila ]
Stan miłosny... przerywany: Zapiśnik 1988, 2013-2018 (Baran Józef) (5) [czytatka: Czytatka-remanentka X 21 ]
Gen (Adel Juliusz) (2) [recenzja: Damian uratował sprawę i parę osób, ale nie książkę... ]
Rok magicznego myślenia (Didion Joan) (6) [recenzja: Był John, jest fotografia na stole ]
Młodość i gwiazdy (Paukszta Eugeniusz) (4,5) [czytatka: Książkowy wehikuł czasu - wyprawa piąta ]
TOPR: Żeby inni mogli przeżyć (Sabała-Zielińska Beata) (5,5) [recenzja: Zawsze gotowi iść z pomocą ]
TOPR 2: Nie każdy wróci (Sabała-Zielińska Beata) (5,5) [recenzja: Są odważni i dają z siebie wszystko, ale czy można się o nich nie bać? ]
Pięć Stawów: Dom bez adresu (Sabała-Zielińska Beata) (5,5) [recenzja: Raz nabruździ łakomy miś, raz nieokrzesany turysta... a schronisko działać musi ]
Drugi album poezji miłosnej (antologia; < praca zbiorowa / wielu autorów >, Woroszylski Wiktor) (5) [czytatka: Kolejny połów w oceanie poezji - cz. IV i V ]
Odkrycie Amsterdamu (Banach Ella, Banach Andrzej) (5) [czytatka: Czytatka-remanentka X 21 ]
Szpital na peryferiach (Dietl Jaroslav) (powt.; zmiana oceny z 4 na 4,5) [czytatka: Książkowy wehikuł czasu - wyprawa szósta (ze skokiem w bok, a dokładnie na południe) ]

Rendez-vous z Agathą Christie:
Detektywi w służbie miłości (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) (4) [recenzja: Detektyw nie zawsze potrzebny ]

Własna półka:
Równoumagicznienie (Pratchett Terry) (powt.; ocena bez zmian) [czytatka: Czytatka-remanentka X 21 ]
Śmierć nadeszła wczoraj (Marinina Aleksandra (właśc. Aleksiejewa Marina)) (4,5) [recenzja: Rosyjskie baby kontra PTSD i szajka łajdaków ]

Użytkownik: Monika.W 02.11.2021 12:27 napisał(a):
Odpowiedź na: Świetny czytelniczo miesi... | dot59Opiekun BiblioNETki
W Dwójce słuchałam audycji o "Pocztówce z Mokum", zaraz chciałam biec do księgarni i zacząć czytać. Ale widzę, że przyprawiłaś ją deserem "Odkrycie Amsterdamu". Starowinka z PRL. Można ją znaleźć w bibliotekach, ale daleko ode mnie. Warto?
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 02.11.2021 16:10 napisał(a):
Odpowiedź na: W Dwójce słuchałam audycj... | Monika.W
Nie powiem, że nie warto, chociaż "Pocztówka..." mi bardziej przypadła do gustu pod względem stylu narracji, no i, rzecz jasna, oprawy graficznej. Zależy, jak bardzo daleko masz do biblioteki. U mnie był kwadrans szybkim marszem :-).
Użytkownik: Monika.W 02.11.2021 16:20 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie powiem, że nie warto,... | dot59Opiekun BiblioNETki
U mnie godzinę samochodem - na Hucie są, a to po drugiej stronie remontu ze względu na nową linię tramwajową. Postanowiłam nie jeździć tam , aż zbudują linię.
Może kupię na Allegro?
Użytkownik: margines 01.11.2021 17:06 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam. ;) | mafiaOpiekun BiblioNETki
Październik 2021 - już dwadzieścia! miesięcy (ponad 1,5 roku!) rządzą „Kwarant Anna” i „pan Demia”:

Miłosz Czesław „Campo di Fiori”.
Nuka: Owczarek węgierski na polskich nizinach (Dobosiewicz Maciej) - psy - 4,5; 23 października 2021
John Lennon (Sánchez Vegara María Isabel) - 4,5; 23 października 2021 „Mali Wielcy”.
Agatha Christie (Sánchez Vegara María Isabel) - 4, 23 października 2021
Astrid Lindgren (Sánchez Vegara María Isabel) - 4,5; 23 października 2021
Steve Jobs (Sánchez Vegara María Isabel) - 4,5; 11 października 2021
Tata Tosi jest feministą (Leet Rhonda) - 5, 8 października 2021
Wrocław?: Ciekawe dlaczego? (Förster Arkadiusz) — 4,5; 5 października 2021 — po Wirtualnym Zwiedzaniu Wrocławia, gdzie kilkukrotnie oprowadzał właśnie pan Förster Arkadiusz. Tu też towarzyszył mi Lisek Czytusek.
Pan Mamutko i zwierzęta (Beręsewicz Paweł) — porzuciłem
Kolorowe serca (Ostrowicka Beata) - 5,5; 2 października 2021
M jak morze (Concejo Joanna) - 3,5; 2 października 2021 - książka graficzna
Przyjaciele (mykupyku (właśc. Gawęda Adam), Koza Janek (pseud.)) - 5, 2 października 2021 - komiksowo
Użytkownik: ahafia 01.11.2021 17:21 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam. ;) | mafiaOpiekun BiblioNETki
Na początki aż trzy książki Miłoszewskiego:
- Ziarno prawdy (Miłoszewski Zygmunt)
- Gniew (Miłoszewski Zygmunt)
- Jak zawsze (Miłoszewski Zygmunt), przy czym oceny coraz niższe, a potem jeszcze:
- Suknia: Opowieść o królewskim ślubie (Robson Jennifer) - zwróciłam uwagę dzięki recenzji misiaka, ale czytany we wrześniu Francuski romans: Miłość w czasach Wielkiej Wojny (Robson Jennifer) lepszy, mniej czytadłowaty.
- Uczciwa oszustka (Jansson Tove)

W czytatniku więcej

Użytkownik: yyc_wanda 01.11.2021 23:02 napisał(a):
Lampedusa – Steven Price; ocena: 4,5
Zbeletryzowana biografia Giuseppe Tomasi di Lampedusa, a właściwie dwóch ostatnich lat życia pisarza i retrospektywne powroty do wydarzeń z przeszłości. Powieść melancholijna, naznaczona piętnem przemijania. Smutne było życie księcia di Lampedusa, a najsmutniejsze było to, że jego powieść, opus magnum jego życia, została dwukrotnie odrzucona przez wydawców, a wydana rok po jego śmierci zrobiła zawrotną karierę. Smutne, bo umarł w przekonaniu, że stworzył nikomu niepotrzebne dzieło.

Idź krok po kroku (Kagge Erling); ocena: 3
Chaotyczny zbiór mini-esejów na temat korzyści z chodzenia na spacery. Brakło mi jakiejś idei przewodniej, która połączyłaby i nadała sens tym fragmentarycznym przemyśleniom. Minimalizm i brak rozwinięcia poruszanych tematów sprawia, że treści ulatują z pamięci zaraz po przeczytaniu.

Anioły w moim życiu: Prawdziwa opowieść o pomocy i opiece istot anielskich (Byrne Lorna); ocena: 4
Wspomnienia kobiety, dla której życie wśród aniołów było normą. Zawsze widziała je koło siebie, rozmawiała z nimi, słuchała ich rad, prosiła o pomoc. Osobom twardo stąpających po ziemi, ta opowieść może wydać się nierealna, mało przekonywująca. Osoby otwarte na tajemnice i wydarzenia nadprzyrodzone mogą tu znaleźć ciekawy materiał do przemyśleń.

Kod nadzwyczajnego umysłu: Dziesięć reguł niezwykłego życia (Lakhiani Vishen); ocena: 4,5
Jako poradnik self-help nie jest odkrywcza, ale wiele szczegółów autobiograficznych pozwala spojrzeć na sukces jako ciernistą drogę i nieustającą nigdy chęć (samo)rozwoju i pracy nad sobą. Sukces nikomu nie spada z nieba; trzeba na niego zapracować, a do tego mieć odwagę, by wyjść z bezpiecznej strefy własnego komfortu.

Więcej szczegółów: Przeczytane Q4, 2021
Użytkownik: Monika.W 02.11.2021 12:39 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam. ;) | mafiaOpiekun BiblioNETki
Wydawało mi się, że prawie nie czytałam w październiku, a tutaj jednak uzbierało się całkiem sporo. I poza ostatnią - pozycją: same dobre. Piękna jesień z piękną książką po prostu.

60. Dzienniki 1954-1957 (Lipski Jan Józef), ocena: 5
Dziennik spisywany w tamte dni. Dni, które napełniły ludzi nadzieją. Lipski był zaangażowany, zwłaszcza w wybory w 1957, chyba jedyne w miarę wolne w PRL. Pokazuje przyczyny porażki wyborów, walkę o władzę w PZPR (trochę, bo sam ją z boku obserwuje i czasami nie wie więcej, niż plotki), budowanie pozycji przez Gomułkę. Bardzo dobra rzecz.

61. Władcy Polski: Historia na nowo opowiedziana (antologia; Maciejewska Beata, Maciorowski Mirosław, Bogucka Maria i inni), ocena: 6
Wywiady z profesorami wieloma, specjalistami od kolejnych władców i królów. Czytałam bardzo długo, bo to nie jest rzecz do czytania ciągiem. Dużo się dowiedziałam, zmieniłam spojrzenie na wielu władców. Dobry lub czarny PR może bowiem wiele namieszać. Polecam każdemu. Rewelacja.

62. Wywiad z historią (antologia; Fallaci Oriana, Kissinger Henry, Nguyễn Văn Thiệu i inni), ocena: 5,5
Wywiady z pierwszej połowy lat 70 XX wieku. Niby dawno, a wciąż ważne. Ważne jest bowiem to, jak Fallaci pokazuje ludzi władzy, jakie pytania im zadaje, jakie odpowiedzi otrzymuje. Nie zawsze moje sympatie są takie same, jak Fallaci, trochę może za dużo Włoch (ze szczegółami po 50 latach nie do odczytania przez nie-Włocha). Ale całość jest rewelacyjna. Tak dobra, że z pewnością sięgnę po jej kolejne książki. Jest mi bliska.

63. Listopadowy wieczór (Kijowski Andrzej (1928-1985)), ocena: 5
Esej o tym, skąd się wziął wieczór listopadowy w 1830 roku. Bardzo ciekawe. Lubię takie spojrzenia, pokazanie, że nie należy na wszystko patrzeć tylko z perspektywy naszej własnej, że warto postarać się zrozumieć, co widzieli inni.

64. W stronę Ochrydy: Podróż przez wojnę i pokój (Kassabova Kapka), ocena: 5
Ochryda i Prespa i okolice. Czyli Bałkany - gdzie granice nie są oczywiste, bo wciąż je zmieniano, przesuwano. A ludzie żyli, niezależnie od granic. Piękna opowieść o Bałkanach, o tym, jak złe są państwa i nacjonalizmy, a jak ludzie bez tych durnych państw świetnie by sobie radzili. Opowieść tak piękna, że oczywiście chcę tam pojechać. I zobaczyć - zarówno krajobrazy z przyrodą, jak i tę mieszankę wszystkiego: religii, języków, korzeni.

65. Blizna (Ólafsdóttir Auður Ava), ocena: 3,5
Seria skandynawska, którą cenię. Ale tym razem książka do mnie nie trafiła. Nie ma Islandii, na którą liczyłam. A jest dzielenie włosa na czworo, za czym nie przepadam.
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 02.11.2021 16:14 napisał(a):
Odpowiedź na: Wydawało mi się, że prawi... | Monika.W
Fallaci gorąco polecam - u mnie ma średnią ocenę 5,6 z 6 przeczytanych książek!
Użytkownik: Monika.W 03.11.2021 08:02 napisał(a):
Odpowiedź na: Fallaci gorąco polecam - ... | dot59Opiekun BiblioNETki
Mówisz, masz. Zamówiłam w bibliotece. Tym razem powieść - Kapelusz...
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 03.11.2021 08:59 napisał(a):
Odpowiedź na: Mówisz, masz. Zamówiłam w... | Monika.W
Tej jeszcze nie czytałam, mam na półce i czeka.
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 03.11.2021 09:00 napisał(a):
Odpowiedź na: Mówisz, masz. Zamówiłam w... | Monika.W
Tej jeszcze nie czytałam, mam na półce i czeka.
Użytkownik: Rbit 04.11.2021 19:52 napisał(a):
Odpowiedź na: Wydawało mi się, że prawi... | Monika.W
Podzielam zachwyt nad "Władcami Polski". Z tych samych powodów.
Zupełnie zmieniłem opinię o Jagiellonach. No i sympatię zyskał w moich oczach Michał Wiśniowiecki.
Użytkownik: Monika.W 05.11.2021 07:49 napisał(a):
Odpowiedź na: Podzielam zachwyt nad "Wł... | Rbit
Dużo takich przewartościowań - np. Sobieski jako zły król, no dobrze może nie tyle zły, co na pewno nie za wybitny. Sas, nie będący wcale całkowicie najgorszym, itp.

Nigdy się nie zastanawiałam nad sprawami poruszanymi w tych wywiadach. Uczono nas historii tylko poprzez bitwy, i nic więcej.
Użytkownik: ilia 02.11.2021 16:12 napisał(a):
Nobliści
1. Opowieść rozbitka (García Márquez Gabriel) (4) Nobel 1982
2. Ararat (Glück Louise) (5) Nobel 2020, cytat z książki
3. Przejrzysta pogoda: Wiersze wybrane (Heaney Seamus) (3,5) Nobel 1995, cytat z książki
Nagroda Pulitzera
4. Kroniki portowe (Proulx Annie E.) (5) Pulitzer 1994
Nike
5. Kajś: Opowieść o Górnym Śląsku (Rokita Zbigniew) (5,5) Nike 2021
Literatura zagraniczna
6. Asymetria (Halliday Lisa) (4)
Kryminał
7. Sekta (Stelar Marek (właśc. Biernawski Maciej)) (4,5) t. 2 cyklu "Komisarz Rędzia"
8. Niespokojna krew (Rowling Joanne (pseud. Rowling J. K., Skamander Newt, Whisp Kennilworthy, Galbraith Robert)) (5,5) t. 5 cyklu "Cormoran Strike"
9. Ścisła tajemnica (Werber Bernard) (4)
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 02.11.2021 16:27 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam. ;) | mafiaOpiekun BiblioNETki
Zaległości, zaległości, zaległości - tyle m-cy nie publikowałem wspomnień, bo wciąż próbuję napisać parę recenzji. Więc spodziewajcie się KIEDYŚ tego typu opinii o tych spośród poniższych, które mają dopisaną jedynie ocenę:

==================================================​​​​​​

SIERPIEŃ 2021 (ΣR=16512s; Σm=1725s;𝔼m=2064)

1.(39.) Zakochana sister (Cazenove Christophe, William (właśc. Maury William)) pierwszy nowy komiks czytany w tym roku - podebrałem córce pożyczkę bbteczną. Kreskówka jest naprawdę sympatyczna, tutaj, niestety nie ma ciągłości akcji, a jedynie 1-2-stronicowe epizody. Więc "zaledwie" 4.5 (46s)

2.(40.) Krok za tobą (Gardner Lisa (pseud. Scott Alicia)) Polecone na grupce fb. Całkiem poprawne, wydaje się być książką o prostej fabule, ale od połowy sprawy zaczynają się mocno komplikować i przestają wyglądać oczywiście. Pewien minus za nadmuchiwanie treści i to, że zbyt mało się nie udaje bohaterom. 4.5 (373s)

3.(41.) Kiedy umieram (Faulkner William) czytatka "Kiedy umieram" Faulknera 5.0 (205s)

4.(42.) Dół (Łysiak Waldemar (pseud. Baldhead Valdemar)) Łysiak jak zwykle arogancki i zadufany w sobie, jednak celnie punktuje współczesne lewactwo, które z walki o kwestie równości ekonomicznej itp. przerzuciła się na niszczenie kultury i dziedzictwa cywilizacyjnego Zachodu. Dużo interesujących przykładów cancell culture, terroru i wynaturzeń poprawności politycznej. Nauczył mnie wartościowej maksymy, która pasuje do wielu dzisiejszych profesorów: morosophi moriones pessimi (najgorsi są uczeni głupcy). 5.0 (309s)

5.(43.) Dorośli odbierają wydarzenia inaczej: Wspomnienia młodocianych więźniów Stutthofu (Kłys Agnieszka) recenzja: Młodzi w obozie koncentracyjnym 5.0 (196s)

6.(44.) Wilk Ambaras (Samojlik Tomasz) Podebrane synowi, który w 1.5 dnia przeczytał. Bajka o wilczku, który urodził się bez powonienia, ale ma za to inne zdolności. Trochę interesujących faktów z życia tych drapieżników, ale całość dość "mała" jako historia - wolę Mowgliego ;) 4.0 (151s)

Akcja CSA - Czytam Słynne Arcydzieła

7.(45.) Dziwne losy Jane Eyre (Brontë Charlotte (Brontë Karolina; pseud. Bell Currer)) czytatka: Moralny diament Jane Eyre 4.5 (445s)

==================================================​​​​​​

WRZESIEŃ 2021 (ΣR=18351s; Σm=1839s;𝔼m=2039)

1.(46.) Nieśmiertelny diament: W poszukiwaniu prawdziwego ja (Rohr Richard) 4.5 (236s)

2.(47.) Loteria [powieść graficzna] (Hyman Miles, Jackson Shirley) komiksowa adaptacja opowiadania. Idylliczne miasteczko i doroczna loteria - w której nikt nie chce wygrać. Czemu? - wyjaśnia się na końcu. Niepokojące, dające do myślenia, ale trochę surowe. Moje skojarzenia - "kastracja" dziewczynek w Afryce i tradycyjne okaleczanie stóp w Chinach. Ale złe tradycje mają mnóstwo mniej drastycznych przykładów. 4.5 (141s)

3.(48.) Fuga (Szostak Wit (właśc. Kot Dobrosław)) Przeciągnięte w formie fugato-ostinato. Może być opowieścią o mitomanii, o ułomności ludzkiej pamięci i o zdolności ludzkiego mózgu do preparowania wspomnień. Także o samotności, układaniu i porządkowaniu świata, ambicji "bycia kimś" i przemianach spojrzenia na świat, przychodzących z wiekiem. Być może o warsztacie pracy historyka, który w sprzecznych i przeładowanych relacjach szuka punktów wspólnych, aby dotrzeć do prawdy o wydarzeniach? Niestety dość męcząca, najsłabsze spotkanie z Szostakiem. 3.5 (329s)

4.(49.) Lista nieobecności (Urbaniak Michał Paweł) 5.0 (489s)

5.(50.) Musimy porozmawiać o Kevinie (Shriver Lionel) powtórka na 6.0, kolejna czytatka: Kevin atakuje po raz czwarty (426s)

Akcja CSA - Czytam Słynne Arcydzieła

6.(51.)(CSA.) Nakręcana pomarańcza (wersja A) (Burgess Anthony (Burgess Wilson John Anthony)) Intrygująca lektura, także ze względu na język (dobrze, że wziąłem wersję A, nie musiałem zbytnio zaglądać do słowniczka - współczesny wolapik internetowy/korporacyjny też podobnie brzmi). Bezhołowie opisane w książce przywodzi mi na myśl zamieszki z okazji #BLM. Ważny niesłychanie także ostatni rozdział (obcinany w wielu wydaniach wg posłowia), w którym widzimy dojrzenie psychiczne bohatera. Ważny portret nieumiejętności ukierunkowania młodzieńczej energii i entuzjazmu na coś innego niż destrukcja - przy braku wzorców i aktywnego wychowywania. 5.0 (218s)

==================================================​​​​​​

PAŹDZIERNIK 2021 (ΣR=20366s; Σm=2015s;𝔼m=2037)

Miesiąc pod znakiem akcji KWP[6][2021-12-13]

1.(52.) W stronę Swanna (Proust Marcel) powtórka na 5.0, czytane ponownie po VII klasie podstawówki. Tym razem dużo więcej dostrzegłem, lektura na pewno wnikliwsza i rozszerzająca perspektywy. Zwróciłem m.in. uwagę na "francuskie" wychowanie, na francuską kochliwość, a także - w historii Karola Swanna - na prototyp dzisiejszego zjawiska tzw. simpów: facetów uległych wobec kobiet i utrzymujących je, aby tylko ich nie odrzuciły, podczas gdy te kobiety zdradzają ich na prawo i lewo. (413s)

2.(53.) Skąd się biorą wierzące dzieci?: Jak skutecznie przekazać wiarę swoim dzieciom (Wołochowicz Mariola, Wołochowicz Piotr) czytatka Wychować w wierze 4.0 (260s)

3.(54.) Wirus paniki: Historia kontrowersji wokół szczepionek i autyzmu (Mnookin Seth) 5.5 (391s)

4.(55.) Spisek tęczowej koalicji (Hughes Spenser) czytatka Ludzideologia 4.5 (387s)

5.(56.) W cieniu zakwitających dziewcząt (Proust Marcel) powtórka na 5.0 Wrażenia przekute w czytatkę: Miłosny idealizm (486s)

6.(57.) Książeczka wojskowa (Pawlak Antoni) Intermezzo w akcji KWP, z czytatką: Czasowe pozbawienie praw obywatelskich (78s)
Użytkownik: Rbit 04.11.2021 19:40 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam. ;) | mafiaOpiekun BiblioNETki
Dobry miesiąc. Pierwsza 6,0 w tym roku.

Listy do Konstantego Symonolewicza z lat 1928-1949 (Parnicki Teodor) (5,0)
O tym jak "Pan Pijodor" wyszedł na ludzi. Czyta się niczym powieść epistolograficzną o zdolnym i krnąbrnym młodzieńcu, który chciał być pisarzem, a którego omal nie zgubiło studenckie życie.

V2 (Harris Robert) (4,0)
Przeciętnie. Na poziomie Monachium, a może nawet ciut słabiej. Wiedza historyczna jak zwykle dobra. Fabularnie kiepściutko. Na szczęście dzięki sprawnemu stylowi, czyta się szybko. No i kolejny raz bohaterem jest "dobry Niemiec". Zaczyna to być nudne.

Szczelina (Karika Jozef) (5,0)
Fajne uczucie. Znów, jak za szczeniaka, wczytywać się z napięciem w każdą stronę i zarwać noc, by skończyć. I to prostą historię grozy, nieskomplikowaną w formie. Kiedyś taką rozrywkę zapewniał Stephen King, teraz Jozef Karika.

Jak się zostaje albinosem: Wojna w Afganistanie oczami sowieckiego żołnierza 1979-1981 (Stankus Zigmas) (3,5)
Naturalistyczny opis żołnierskiej rzeczywistości w Afganistanie przed 40 laty. Ciężka lektura, szczególnie gdy zbrodnie stają się normalnością.

Opowieści ze świata mrówek (Wilson Edward Osborne) (4,5)
Krótki zbiór ciekawostek z myrmekologii i życia myrmekologa. Nieco chaotycznie, ale to nic. Bo gdy człowiek z pasją opowiada o swojej pasji, rozdziawiamy buzię z zachwytu i chcemy być tacy, jak on.

Elf wszechmogący (Pałasz Marcin) (4,0)
Kolejny tom cyklu o ojcu — pisarzu, dorastającym synu i nadaktywnym psie. Nadal bawi.

Czarownica z Funtinel (Wass Albert) (6,0)
Piękna, klimatyczna opowieść do powolnego smakowania.

Zbigniew, książę Polski (Delestowicz Norbert) (3,0)
Niestety słabizna. Wielka szkoda, bo postać Zbigniewa warta jest większej uwagi. Niewątpliwie autor, młody mediewista, jest oczytany. Niestety jego praca o Zbigniewie to raczej komparystyka. No i o samym księciu bodaj 100 stron z 220.
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 04.11.2021 21:00 napisał(a):
Odpowiedź na: Dobry miesiąc. Pierwsza 6... | Rbit
Niezbyt wylewny-ś o tej 6.0!

A a propos "Szczeliny" - polecam (chyba już o nim dyskutowaliśmy) Pan Żniw (Tryon Thomas) :)
Użytkownik: Rbit 05.11.2021 22:07 napisał(a):
Odpowiedź na: Niezbyt wylewny-ś o tej 6... | LouriOpiekun BiblioNETki
O książce Waasa trudno mi napisać cokolwiek. Każda myśl wydaje się zbyt banalna i płytka.
Zdaje sobie sprawę, że ma wady, ale idealnie wstrzeliło się w nastrój, który uwielbiam.
Użytkownik: ka.ja 06.11.2021 12:16 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam. ;) | mafiaOpiekun BiblioNETki
Tylko matka (Jacobsen Roy) - zżyłam się z tym cyklem, chociaż zaczynam podejrzewać, że jeśli powstaną kolejne części, to Barroy zostanie przemianowane na Bullerbyn.

Wyjechali (Sebald W. G.) - uwielbiam Sebalda, niektóre akapity czytałam po kilka razy, tak mi się podobała ich zawiła budowa - wielokrotnie złożone i pełne dygresji zdania posplatane ze sobą jak nitki w koronce.

Ballada o śpiącym lwie (Listoś-Kostrzewa Agata) - mieszkałam w Bytomiu przez ponad siedem lat i wyjechałam stamtąd z ogromną ulgą, bo zdecydowanie lepiej o tym mieście czytać, niż w nim żyć. A już szczególnie warto przeczytać tę książkę, bo jest w niej chyba wszystko o tym dlaczego.

Wiedźmie drzewo (French Tana) - lubię drobiazgowość i kompletny brak tempa opowieści Tany French, ta książka jednak jakoś mnie zmęczyła. Czytałam ją ponad tydzień!

Matki (Rankov Pavol) - wielowymiarowa opowieść o macierzyństwie, doceniam, chociaż im współcześniejszy plan czasowy, tym słabiej literacko - postaci pana promotora i panny seminarzystki jakoś mi zgrzytały, takie przerysowane, trochę karykaturalne.

Sposób życia: Z Pawłem Hertzem rozmawia Barbara N. Łopieńska (Hertz Paweł, Łopieńska Barbara) - bardzo interesujący wywiad rzeka, chociaż niektóre pytania wydwały mi się zupełnie niepotrzebne, a innych mi brakło, szkoda, że pani Łopieńska nie zdobyła się na zgłębienie kwestii koturnowego konserwatyzmu swojego rozmówcy. Wspomnienia z młodości - bardzo ciekawe, ale im bliżej czasów współczesnych, tym słabiej i sztywniej.
Użytkownik: Losice 06.11.2021 18:43 napisał(a):
Odpowiedź na: Tylko matka - zżyłam się ... | ka.ja
W uwielbieniu Sebald W. G. nie jesteś osamotniona, jest zresztą w biblioNetce przepiękny o nim esej W. G. Sebald - poławiacz historii (często do niego wracam). Myślę, że Sebald W. G. staje się pomału pisarzem kultowym - jego powieści naznaczone są tak dużą dawką indywidualności i niepodrabialności, a poruszane tematy tak ważne i istotne dla każdego, komu nie jest obca krytyczna postawa i autorefleksja w naszym pędzącym do przodu i oszalałym świecie, że nie można przejść obok niego obojętnie. Tragiczna śmierć, w momencie szczytowego rozkwitu twórczości jest tylko dopełnieniem tego obrazu.
Użytkownik: ktrya 07.11.2021 16:33 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam. ;) | mafiaOpiekun BiblioNETki
Robinson w Bolechowie (Płaza Maciej) - 3,5 (i tak sukces, bo poprzednią książkę zaczynałam kilka razy i nie dawałam rady dokończyć... tutaj od połowy nawet relacje malarstwa i wsi mnie zaintrygowały)
Nic tu po was (Wilson Kevin) - 4,5 (recenzja przed chwilą wjechała na bloga)
Dickens, cukrowa wata i inne smakołyki (Delerm Philippe) - 3,5 (spodziewałam się zupełnie czegoś innego)
Szklany klosz (Plath Sylvia) - 5 (choć trudno mi empatyzować z bohaterką, powieść czyta się z nadzwyczajną lekkością jak na wagę tematu)
Miki i myszy: Walt Disney i film rysunkowy w przedwojennej Polsce (Sitkiewicz Paweł) - 4
Somatografia (Kwiatkowska Paulina) - 3
Sezon na truskawki (Dzido Marta) - 5
(W poszukiwaniu żeńskiego pierwiastka w języku)
Postkolonialna Europa: Etnoobrazy współczesnego kina (Loska Krzysztof) - 5
Długie spacery nad Olzą (Kronhold Jerzy) - 4
Cnym rozkoszom (Lanchester John) - 3 (że też autor śmiał w ogóle porównywać się z Fizjologią smaku...)
Ciecz: O cudownych i niebezpiecznych substancjach, które wpływają na nasze życie (Miodownik Mark) - 4,5
Automat z wodą gazowaną z syropem lub bez: Powieść mińska (Niaklajeu Uładzimir) - 4
Kanały czasoprzestrzeni: Eseje i inne pisma (Fowles John) - 5 (uwielbiam takie inspirujące eseje)