Dodany: 23.10.2021 17:33|Autor: benzmanOpiekun BiblioNETki

2022 - coś NOWEGO...dla mnie


Witajcie. Dziś leżąc trochę zdołowany "życiem" szeroko rozumianym, przyszła mi pewna myśl - pomysł. O tym dalej, a w tym miejscu musze powiedzieć, że nigdy nie robiłem sobie żadnych wyzwań czytelniczych, nie układałem żadnych schematów, tematów itp. Mam swoje upodobania czytelnicze, mam ulubionych autorów, ulubione gatunki. Na przestrzeni lat zmieniły się moje zainteresowania. Ale nigdy nie planowałem co będę czytał w danym roku czy też miesiącu. Na ogół sięgam po książki tak po prostu, staję przed regałem, wyciągam rękę i "niech będzie ta". Czytam też, myślę sporo książek mało znanych autorów z małą liczbą ocen lub nawet bez oceny. Po prostu z uporem maniaka daję szanse książkom mało znanym, i mam nadzieję, że tak zostanie mi do końca życia, choć przyznaję, że w większości przypadków nie są to wybitne książki i rzadko dostają ode mnie powyżej 3. Ale rozgadałem się, do rzeczy: pomyślałem, że w tym 2022 roku przeczytam 7 książek, które mi polecicie, wy biblionetkowicze. Wiem, to nie dużo, ale brak mi czasu a dodatkowo czytam powoli. Jest grono osób w B-netce, którzy swoją codzienną aktywnością czynią ją tak wyjątkową, na Was liczę szczególnie. I teraz konkrety - chciałbym Was prosić o polecenie mi 7 książek (każdy swoje siedem), ale poprzez wiadomość prywatną, żeby nikt nie widział, co ktoś inny polecił. Powiało tajemniczością ;) Na Wasze propozycje czekam do 27 grudnia. Jeżeli jakieś tytuły będą się powtarzać, z nich wybiorę 7, które obiecuję przeczytać, lub wybiorę subiektywnie jeżeli nie będą się powtarzać; książkę która pojawi się najczęściej zaczynam w styczniu :). Wynik ogłoszę tu w tym poście. W między czasie postaram się Was informować jak się to rozwija, ile osób zareagowało (mam nadzieję, że w ogóle ktoś zareaguje), jaka kategoria literatury przeważa itp.
Zaznaczam, że tematyka polecanych tytułów dowolna! Niech to będą książki, które dla Was coś znaczą (proszę abyście nie pisali, dlaczego akurat takie mi polecacie, niech to będzie z kolei dla mnie tajemnicą). Zapraszam do zabawy!
Wyświetleń: 17175
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 180
Użytkownik: benzmanOpiekun BiblioNETki 23.10.2021 22:17 napisał(a):
Odpowiedź na: Witajcie. Dziś leżąc troc... | benzmanOpiekun BiblioNETki
Hej! Już 3 osoby poleciły mi z jakiegoś powodu wyjątkowe książki. Dziękuję!
No i mam już 21 zupełnie różnych tytułów....
:)
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 24.10.2021 12:17 napisał(a):
Odpowiedź na: Hej! Już 3 osoby poleciły... | benzmanOpiekun BiblioNETki
Po konkursie fajnie, jakbyś wrzucił te listy w komentarzu tutaj (nawet bez autorów, jeśli sobie nie życzą) - może i inni skorzystają?
Użytkownik: Marylek 24.10.2021 15:19 napisał(a):
Odpowiedź na: Po konkursie fajnie, jakb... | LouriOpiekun BiblioNETki
Popieram ten pomysł!
Użytkownik: benzmanOpiekun BiblioNETki 24.10.2021 21:19 napisał(a):
Odpowiedź na: Po konkursie fajnie, jakb... | LouriOpiekun BiblioNETki
LouriOpiekun BiblioNETki pomyślę o tym, jakoś w grudniu na spokojnie zacznę już analizować tytuły poleconych książek i może rzeczywiście się okaże, że warto upublicznić te listy. Ale na pewno bez podawania autorów, niech będzie trochę tajemnicy do końca. Pobieżnie przejrzałem i myślę, że zestawienia są bardzo ciekawe.
Użytkownik: benzmanOpiekun BiblioNETki 24.10.2021 21:03 napisał(a):
Odpowiedź na: Witajcie. Dziś leżąc troc... | benzmanOpiekun BiblioNETki
Hej. Robię małe podsumowanie tej mojej jak na razie dwudniowej akcji. Wszystkim dziękuję serdecznie za aktywność. Od razu zaznaczę, że Ci co myślałem, że wezmą udział - wzięli :)) Ale robię małe puk, puk do tych z Was drodzy biblionetkowi książkocholicy, którzy zaglądacie rzadko lub bardzo rzadko lub mało się udzielacie na portalu, abyście i Wy mnie zasypali propozycjami swoich ulubionych, szczególnie wyjątkowych książek. Bo lista się wydłuża i przyznaję szczerze, że zaczynam się zastanawiać po co mi to było? Dlaczego - a no dlatego, że wybrać będzie trudno, bardzo trudno, a mam już 53 tytuły, z których tylko dwie (o zgrozo) się powtarzają.... Słowo się jednak rzekło, należę do ludzi, którzy są słowni, więc choćby się uzbierała spora trzy cyfrowa liczba to na pewno 7 przeczytam ;) Teraz tydzień pracy, więc kilka dni mogę się nie odzywać i dlatego to podsumowanie. Jeszcze raz wszystkim wielkie dzięki, sam jestem zaskoczony, że tak chętnie daliście się wciągnąć w tę zabawę :)
Użytkownik: misiak297 24.10.2021 21:39 napisał(a):
Odpowiedź na: Hej. Robię małe podsumowa... | benzmanOpiekun BiblioNETki
Przypuszczam, że jeśli upublicznisz te listy, to o anonimowości nie może być mowy (nawet jeśli nie podasz autorów) :D :D :D
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 24.10.2021 22:14 napisał(a):
Odpowiedź na: Przypuszczam, że jeśli up... | misiak297
To może komasacja listy ją zanonimizuje :)
Użytkownik: benzmanOpiekun BiblioNETki 24.10.2021 22:59 napisał(a):
Odpowiedź na: Witajcie. Dziś leżąc troc... | benzmanOpiekun BiblioNETki
Hmmm.....Przyznaję, zaczynam się pocić. Mam już 70 poleconych książek i tylko 4 się powtarzają. Przychodzi mi do głowy myśl, żeby skrócić ten termin, bo jak tak dalej pójdzie.... A wybierając pewnie stwierdzę, że chciałbym poznać wszystkie, i co wtedy? Pewnie będę musiał rozdysponować między Was po kilka sztuk i tak wszystkich uwikłam w akcję "szczęśliwa 7"
;):D
Użytkownik: benzmanOpiekun BiblioNETki 30.10.2021 20:15 napisał(a):
Odpowiedź na: Hmmm.....Przyznaję, zaczy... | benzmanOpiekun BiblioNETki
Hej. Troszkę statystyki: a więc na razie polecanie stanęło...Ale jest już Was 13 osób, które chcą mnie zamęczyć ciężkim zajęciem, jakim jest wybór 7 pozycji spośród bardzo ciekawych tytułów. Mam już 86 książek, z których 9 się powtarza. Z tego 26 tytułów miałem już w schowku (planuję przeczytać). Przeważa oczywiście tzw. ogólnie literatura piękna. Dalej:
literatury angielskojęzycznej - 31 tytułów
polskiej - 26
niemieckojęzycznej - 6
francuskiej - 5
czeskiej - 4
włoskiej - 4
rosyjskiej - 3
hiszpańskojęzycznej - 3
skandynawskiej - 4
Mały quiz: jeden autor/ka ma reprezentację aż 4 tytułów, kto zgadnie któż to taki?
Mam już swoich faworytów, ale pomyślałem , że zastosuję następującą metodę wyboru:
3 tytuły książek, które mam już w schowku;
3 tytuły, których nie mam;
1 pozycja z gatunku poezja (pojawiło się kilka propozycji).
Co Wy na to? W końcu akcja opiera się na Waszych sugestiach książek, więc chętnie poznam Wasze zdanie co do metody wybierania (pewnego schematu, aby ułatwić sobie wybór)
Użytkownik: yyc_wanda 30.10.2021 23:03 napisał(a):
Odpowiedź na: Hej. Troszkę statystyki: ... | benzmanOpiekun BiblioNETki
Czyżby to była Ferrante Elena?
Użytkownik: Losice 31.10.2021 00:35 napisał(a):
Odpowiedź na: Czyżby to była Ferrante E... | yyc_wanda
Gdyby była to Ferrante Elena, znaczyłoby to, że na liście nie ma innych włoskich autorów (bo są tam tylko 4 włoskie tytuły).
Tutaj muszę podzielić się swoja wiedzą i napisać, że tak nie jest - bo jest tam napewno jeden włoski autor/ka, który nie jest Eleną Ferrante.

Obstawił bym raczej Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)
Użytkownik: Losice 31.10.2021 00:38 napisał(a):
Odpowiedź na: Gdyby była to Ferrante El... | Losice
oczywiście - na pewno*
Użytkownik: yyc_wanda 31.10.2021 01:01 napisał(a):
Odpowiedź na: Gdyby była to Ferrante El... | Losice
Owszem, naszła mnie ta refleksja już po wytypowaniu nazwiska Ferrante. Jest jeszcze jeden pisarz włoski, który na mur na beton powinnien znaleźć się wśród polecanek.
Użytkownik: jolekp 31.10.2021 11:06 napisał(a):
Odpowiedź na: Owszem, naszła mnie ta re... | yyc_wanda
Ja polecałam włoskiego autora innego niż Ferrante, więc to na pewno nie o nią chodzi.
Użytkownik: fugare 02.11.2021 13:24 napisał(a):
Odpowiedź na: Gdyby była to Ferrante El... | Losice
To i ja podzielę się swoją informacją, że jest jeszcze dwóch innych pisarzy płci męskiej z kręgu literatury włoskiej, a więc dodając tego, o którym wie jolekp, chyba mamy już komplet. Chyba..., bo może się tak zdarzyć, że oprócz tych, o których ja wiem, jest tylko jeden polecony przez dwie osoby, albo .... no, rachunek prawdopodobieństwa nie był nigdy moją pasją.
Użytkownik: Marylek 31.10.2021 01:07 napisał(a):
Odpowiedź na: Hej. Troszkę statystyki: ... | benzmanOpiekun BiblioNETki
Bardzo jestem ciekawa tej listy!

Mógłbyś ją opublikować potem według klucza, jaki zastosowałeś teraz. Bo myślę, że rację ma Misiak - jak opublikujesz listy składające się z siedmiu propozycji, to zaraz będzie wiadomo, kto jest autorem której! ;) :D
Użytkownik: benzmanOpiekun BiblioNETki 31.10.2021 14:00 napisał(a):
Odpowiedź na: Bardzo jestem ciekawa tej... | Marylek
Hmmm, to nie Ferrante, ale podglądnąłem jej twórczość i na pewno coś wrzucę do schowka.
Ten zasugerowany przeze mnie sposób wyboru może się jeszcze zmienić, może przyjdzie mi do głowy coś innego albo ktoś z Was podsunie jakiś lepszy.
Miłego, zaczytanego, zadumanego nad przemijaniem naszym na tej ziemi długiego weekendu :)
Użytkownik: Losice 02.11.2021 00:19 napisał(a):
Odpowiedź na: Hej. Troszkę statystyki: ... | benzmanOpiekun BiblioNETki
Na marginesie Twojej statystyki polecanych tytułów, zrobiłem kilka prywatnych spostrzeżeń (dotyczą oczywiscie obecnej chwili, bo być moze następne osoby zarekomendują kolejne książki).

1. Nikt nie polecał Murakami Haruki - literatura japońska np. Kronika ptaka nakręcacza (Murakami Haruki)
2. Są 4 pozycje wspaniałej literatury czeskiej, a równie ciekawej literatury węgierskiej nikt nie polecił - myślę chociażby o Márai Sándor np. Żar (Márai Sándor)
3. Brak słynnej Pożegnanie z Afryką (Blixen Karen (pseud. Dinesen Isak lub Andrézel Pierre)) - literatura duńska (chyba, że zaliczono ją do skandynawskiej)
4. Brak literatury tureckiej - myślę o Pamuk Orhan np. Śnieg (Pamuk Orhan)
5. Brak literatury portugalskiej - kontrowersyjny Coelho Paulo np. Alchemik (Coelho Paulo) lub noblista Saramago José i np. jego obrazoburcza Ewangelia według Jezusa Chrystusa (Saramago José)
6. Brak literatury izraelskiej i jidisz - np. Oz Amos lub noblista Singer Isaac Bashevis np. Dwór (Singer Isaac Bashevis)

Oczywiscie wszystkie moje spostrzeżenia w ramach miłej zabawy :D :D :D
Użytkownik: Losice 02.11.2021 00:22 napisał(a):
Odpowiedź na: Na marginesie Twojej stat... | Losice
** chyba, że Singer Isaac Bashevis zaliczono do literatury angielskiej
Użytkownik: Marylek 02.11.2021 08:44 napisał(a):
Odpowiedź na: Na marginesie Twojej stat... | Losice
Obstawiałabym, że Coelho to tutaj nikt nie poleci ;)

Z Portugalczyków mogłabym obstawiać Pessoa Fernando, ale skoro dotąd się nie pojawił, to już chyba go nie będzie.

Z Japończyków osobiście wybrałabym Abe Kōbō (właśc. Kimifusa Abe) gdybym miała polecać, Murakami to dla mnie taka pop literatura, tyle że bardzo na fali.

A Ferrante... cóż, przeczytałam tylko jedną jej książkę, która skutecznie mnie zniechęciła do tej autorki. Nie wiem, skąd ta popularność, ale ja dziwna jestem, a gusta wszak nie podlegają dyskusji ;)
Użytkownik: Losice 02.11.2021 11:38 napisał(a):
Odpowiedź na: Obstawiałabym, że Coelho ... | Marylek
Zastanawiałem się nad Kobieta z wydm (Abe Kōbō (właśc. Kimifusa Abe)) ale uznałem, że popularność Murakamiego (jak również Coelho) jest tak duża wśród czytelników biblioNetki, że ktoś ich zarekomenduje.

Ja Ferrante akurat bardzo lubię ...... ale mam osobiste skojarzenia ... może to przeważa :)
Użytkownik: ilia 02.11.2021 17:44 napisał(a):
Odpowiedź na: Obstawiałabym, że Coelho ... | Marylek
Napisałaś - Obstawiałabym, że Coelho to tutaj nikt nie poleci ;) - i źle byś obstawiła, bo jednak ktoś polecił. Nie byłam to ja, ale nie dlatego, że uważam Coelho za tak złego pisarza jak chyba większość biblionetkowiczów, którzy wręcz się szczycą, że takiego "badziewia" to by nawet do rąk nie wzięli - ja wzięłam i część jego książek podoba mi się - ale nie na tyle, by znaleźć się siódemce polecanych Benzmanowi; tam dałam tylko te, które mnie zachwyciły.
Użytkownik: fugare 03.11.2021 12:13 napisał(a):
Odpowiedź na: Obstawiałabym, że Coelho ... | Marylek
Autor - benzmanOpiekun BiblioNETki, w ostatnim zdaniu napisał "Niech to będą książki, które dla Was coś znaczą.." i jeśli większość z polecających się do tej prośby zastosowała, to trudno będzie, przynajmniej kierując się wyłącznie zasadami logiki, dociec, jakie książki okazały się dla różnych osób ważne, właśnie z powodu "de gustibus.."
Użytkownik: Marylek 03.11.2021 12:15 napisał(a):
Odpowiedź na: Autor - benzman, w ostat... | fugare
No, faktycznie...
Użytkownik: Losice 03.11.2021 15:31 napisał(a):
Odpowiedź na: No, faktycznie... | Marylek
Zastanawiałem się również, co mogło być polecone w literaturze angielskojęzycznej - bo stanowi ona aż 40% wszystkich polecanek dla benzmanOpiekun BiblioNETki -a.
Chodzi mi na przykład o rozkład geograficzny - ile pozycji jest z:

1. USA/Kanada
2. W.Brytania
3. Irlandia
4. RPA
5. Australia/Nowa Zelandia
6. Karaiby
7. byłe kolonie (np. Nigeria, Kenia, Zanzibar ...)

Wszak każdy z tych regionów ma swoich noblistów i swoje gwiazdy, a benzmanOpiekun BiblioNETki wiele już z tej literatury przeczytał (np. prawie cały Steinbeck John) - obstawię więc tylko jedną pozycję (oczywiście pomijam dwie, które sam zgłosiłem ;) - Lolita (Nabokov Vladimir (pseud. Sirin W.))
Użytkownik: Marylek 03.11.2021 18:09 napisał(a):
Odpowiedź na: Zastanawiałem się również... | Losice
Akurat te 40% mnie nie dziwi, jako że angielski - co wynika i z Twojego zestawienia - jest chyba najpopularniejszym językiem literatury współcześnie. Ale też jestem ciekawa!

Poza tym, skoro to miały być książki ważne dla nas, to nie muszą przecież być autorstwa noblistów. Mogą być niszowe, prawda?
Użytkownik: fugare 03.11.2021 19:46 napisał(a):
Odpowiedź na: Akurat te 40% mnie nie dz... | Marylek
Ja wiem o jednej niszowej, ale za to amerykańskiego Noblisty :)
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 02.11.2021 12:24 napisał(a):
Odpowiedź na: Na marginesie Twojej stat... | Losice
Czy na pewno Coelho można określić mianem "kontrowersyjnego"? Kontrowersyjne są na pewno sądy utrzymujące, że jego literatura jest głęboka i przenikliwa oraz odkrywcza ;) Natomiast sklasyfikowałbym ją raczej jako przeciwieństwo kontrowersji - jest nafaszerowana banałami w stylu "dla każdego coś miłego", właśnie aby każdemu (programowo) się spodobała, na wzór pop-psychologicznego efektu Barnuma.

Ewangelia według Jezusa Chrystusa (Saramago José) też jest imho umiarkowanie obrazoburcza - jak napisałem w tym komentarzu: Ewangelia według Szatana

"Oczekiwałem obrazoburczej literatury z wyższej półki, natomiast otrzymałem smutną książkę smutnego człowieka, niezbyt frapującą - świat niewiele by stracił, gdyby tego dzieła nie popełniono. Niekoniecznie traktuję tę powieść jako "antyreligijną" czy antychrześcijańską - jest ona raczej obok nurtu teozofii, a nie naprzeciwko. Wątek Boga w książce Saramago jest jednak tak odległy od jakiegokolwiek religijnego poglądu, że obrazić może tylko tych, którzy chcą poczuć się obrażeni. Jest to zwyczajna fantastyka opleciona znaną wszystkim historią, coś w guście "Mgieł Avalonu" M.Z.Bradley. I podobnie jak w tym dziele, tak i w "Ewangelii..." stawia się na zdobycie rozgłosu poprzez upodlenie i trywializację czyjejś wiary i systemu wierzeń - bardzo blisko genitaliów na krzyżu, tak samo daleko od prawdziwej sztuki."

Punkty 2., 3. i 6. bardzo za to popieram :)
Użytkownik: Losice 02.11.2021 12:45 napisał(a):
Odpowiedź na: Czy na pewno Coelho można... | LouriOpiekun BiblioNETki
Moja lista to były raczej typy, jakie bym obstawił w zakładzie bukmacherskim, gdyby można obstawić "co polecą czytelnicy biblioNetki benzmanOpiekun BiblioNETki -owi".

Jeśli chodzi o Ewangelia według Jezusa Chrystusa (Saramago José) mam akurat zupełnie odmienną opinię od Twojej.

Zresztą książka doczekała się szczęśliwie jednej z najpiękniejszych recenzji w biblioNetce - Krótka rozprawa między trzema osobami: Bogiem Ojcem i Panem, Synem Bożym i Szatanem autorstwa idiom1983, którą naprawdę warto spokojnie przeczytać.
Użytkownik: benzmanOpiekun BiblioNETki 02.11.2021 13:15 napisał(a):
Odpowiedź na: Moja lista to były raczej... | Losice
Wiecie, może dobrze, że nikt nie polecił mi tej książki Ewangelia według Jezusa Chrystusa (Saramago José), bo wnosząc po waszych opiniach raczej po nią nie sięgnę. Co do Coelho to jednak się pojawił, tyle, że zaklasyfikowałem go do włoskiej (no cóż taki objaw nie wiedzy z mojej strony). Nie czytałem żadnej jego książki, ale jak do tej pory omijałem go szerokim łukiem, nie wiem skąd mi się to wzięło.
Kontynuując statystykę: jest Was już szanownych "dręczycieli" piętnastu!
Równo 100 książek do wyboru, powtórki bez zmian;
angielskojęzycznej - 40
w języku ojczystym - 27
skandynawskiej - 5
czeskiej - 4
hiszpańskojęzycznej - 3
rosyjskiej - 3
niemieckiej - 7
francuskiej - 6
włosko/portugalskiej ;) - 4
Przyznaję, że przeważa literatura współczesna (mam na myśli lata 90-te ubiegłego wieku i młodsze), bardzo mało jest książek starszych czy klasyki. Takie moje spostrzeżenie. A ja z kolei czytuję więcej książek dawniej pisanych, ale jakby ktoś zapytał czemu, to raczej nie umiem odpowiedzieć.
Użytkownik: Monika.W 03.11.2021 07:55 napisał(a):
Odpowiedź na: Na marginesie Twojej stat... | Losice
Jeśli idzie o Márai Sándor, to poleciłabym raczej Dziennik (Márai Sándor). Ale nie zmieścił się na liście.
A co do Pożegnanie z Afryką (Blixen Karen (pseud. Dinesen Isak lub Andrézel Pierre)) - książka jest tylko dobra, to film jest genialny. W każdym razie byłby na mojej liście 7 filmów.
Użytkownik: fugare 02.11.2021 13:27 napisał(a):
Odpowiedź na: Hej. Troszkę statystyki: ... | benzmanOpiekun BiblioNETki
Na pytanie - kto to taki?
Intuicja podpowiada mi, że to mógłby być:
Hemingway Ernest
Użytkownik: ilia 02.11.2021 15:49 napisał(a):
Odpowiedź na: Na pytanie - kto to taki?... | fugare
Benzman zaproponował mały quiz - jeden autor/ka ma reprezentację aż 4 tytułów, kto zgadnie któż to taki? Dałaś odpowiedź, że może to być Ernest Hemingway. Nie sądzę, by był to on, choć oczywiście mogę się mylić. Hemingway staje się powoli pisarzem zapomnianym, a młode pokolenie prawie go nie kojarzy. Raczej stawiałabym na Majgull Axelsson lub Olgę Tokarczuk.
Użytkownik: Losice 02.11.2021 22:19 napisał(a):
Odpowiedź na: Benzman zaproponował mał... | ilia
Miałem również takie skojarzenie z Majgul Axelsson (były dokładnie 4 pozycje literatury skandynawskiej), a Axelsson jest bardzo często w wielu naszych dyskusjach polecana.

Axelsson jak również Coelho są jeszcze przede mną, ale na pewno będę ją i jego czytał - bo lubię sam spróbować "smaku tych owoców", nawet gdy niektóre pochodzą z "drzewa owoców zakazanych".
Użytkownik: jolekp 02.11.2021 22:25 napisał(a):
Odpowiedź na: Miałem również takie skoj... | Losice
Ta hipoteza raczej też jest mylna. Polecałam dwóch skandynawskich autorów i żaden z nich nie był Axelsson.
Użytkownik: fugare 03.11.2021 11:52 napisał(a):
Odpowiedź na: Benzman zaproponował mał... | ilia
Masz zapewne rację. Zapomniałam, że moja intuicja korzysta z dostępnych jej zasobów :) , ale mamy w tym rebusie więcej znaków zapytania. Nie znamy też (i pewnie nie poznamy) przedziału wiekowego polecających. Trudno mi się pogodzić z faktem, że Hemingway mógłby być zapomniany, a jeśli chodzi o Coelho Paulo to "brzydzenie się" nim jest taką samą modą jak kiedyś było czytanie. Alchemik (Coelho Paulo) nie wywarł na mnie takiego złego wrażenia, już bardziej raziła mnie powtarzalność autora w kolejnych książkach.
Użytkownik: Losice 06.11.2021 01:25 napisał(a):
Odpowiedź na: Na pytanie - kto to taki?... | fugare
Przyszło mi do głowy, że są również 4 czeskie pozycje, a benzmanOpiekun BiblioNETki nie ma przeczytanego żadnego Hrabal Bohumil.
Akurat u Hrabal Bohumil łatwo jest mieć 4 różne pozycje w polecankach.
Użytkownik: fugare 06.11.2021 18:17 napisał(a):
Odpowiedź na: Przyszło mi do głowy, że ... | Losice
To nie Hrabal Bohumil, chociaż Twoja hipoteza byłaby prawdopodobna, gdyby nie to, że jedna z tych pozycji nie jest na pewno jego autorstwa :)
Użytkownik: fugare 06.11.2021 18:31 napisał(a):
Odpowiedź na: Przyszło mi do głowy, że ... | Losice
Wydaje mi się, że autora 4 poleconych pozycji trzeba szukać wśród angielskojęzycznej literatury i dlatego stawiałabym że to Hemingway Ernest .
Faulkner William to z pewnością nie jest, bo benzmanOpiekun BiblioNETki przeczytał zbyt wiele jego książek, żeby mu go polecać, ale zabawa w poszukiwanie bardzo mi się podoba.
Użytkownik: jolekp 06.11.2021 19:30 napisał(a):
Odpowiedź na: Wydaje mi się, że autora ... | fugare
Ja bym bardziej stawiała na jakiegoś współczesnego popularnego autora, np. Kinga.
A tak swoją drogą, nie wiem skąd to przekonanie, że wszyscy polecali arcydzieła i klasyki - wszak nie było polecenia, żeby polecać książki, które się uważa za najlepsze, tylko ważne.
Użytkownik: fugare 06.11.2021 20:06 napisał(a):
Odpowiedź na: Ja bym bardziej stawiała ... | jolekp
Mój typ wynika trochę z analizy tego co banzman już przeczytał, czyli eliminacji oraz z założenia, że polecają osoby w różnym wieku i zapewne jest to autor, którego cztery różne książki znalazły się w poleceniach czterech różnych osób. King to pisarz popularny, ale czy znając gust biblionetkowiczów można założyć, że będzie polecany jako autor ważnej dla kogoś książki? Łatwiej jest mi założyć, że wspólnym gustom kilku osób, w prawdopodobnie różnym wieku, odpowiada autor klasyki.
Użytkownik: Marylek 07.11.2021 09:16 napisał(a):
Odpowiedź na: Mój typ wynika trochę z a... | fugare
"King to pisarz popularny, ale czy znając gust biblionetkowiczów można założyć, że będzie polecany jako autor ważnej dla kogoś książki?"

Ależ, oczywiście! Dlaczego nie? Właśnie mi uświadomiłaś, że nie poleciłam Kinga, a mogłam. Ale mam nadzieję, że naprawił mój błąd ktoś inny, jest bowiem co najmniej jeden z polecających Biblionetkowiczów, o kim wiem, że wysoko ceni tę samą co ja książkę Kinga :)
Użytkownik: misiak297 07.11.2021 10:10 napisał(a):
Odpowiedź na: "King to pisarz popularny... | Marylek
Ty i Niedźwiedź macie rację - dlaczego nie?
Bliskie książki niekoniecznie muszą się wywodzić z klasyki literatury.
Użytkownik: Losice 07.11.2021 11:39 napisał(a):
Odpowiedź na: "King to pisarz popularny... | Marylek
Ja również nie poleciłem Kinga, ale napisałem, że pierwszym rezerwowym (na 8-ej pozycji) jest - i tutaj wymieniłem książkę Kinga.
Myślę, że można łatwo wymienić 4 pozycje Kinga, na podstawie których powstały nawet Oskarowe adaptacje filmowe ...
Użytkownik: Losice 07.11.2021 12:14 napisał(a):
Odpowiedź na: Mój typ wynika trochę z a... | fugare
Twoja wypowiedź nasunęła mi inne rozwiązanie - a jeśli wśród osób, które nadesłały swoje typy jest np. jeden z fanów fantasy albo sf i umiescił na liście na przykład 4 pozycje Le Guin Ursula K. (Le Guin Ursula Kroeber) (oczywiście wszystkie skądinąd warte polecenia). Nie wiemy czy na tajemniczego piszarza/pisarkę głosowały 4 rózne osoby, czy też były to listy/lista z powtarzającym się autorem/autorką .
Użytkownik: benzmanOpiekun BiblioNETki 07.11.2021 21:30 napisał(a):
Odpowiedź na: Twoja wypowiedź nasunęła ... | Losice
Wprowadzę trochę ładu do Waszej zabawy w zgadywanie, King to nie jest, po za tym przeczytałem bardzo wiele jego książek, gdyż był kiedyś jednym z moich ulubionych autorów, aż do pewnego czasu i którejś z jego ostatnich książek, która mi coś uświadomiła, no i się skończyło lubienie Kinga. Cieszę się, że taką frajdę Wam sprawia ta zabawa, więc nie będę jej kończył na razie. Podpowiem tylko, że jest to autor płodny i bardzo poczytny, i pewne poszlaki już się pojawiły....
Użytkownik: Losice 07.11.2021 22:12 napisał(a):
Odpowiedź na: Wprowadzę trochę ładu do ... | benzmanOpiekun BiblioNETki
Mój pierwszy strzał to była Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)
więc chyba do niej powrócę.
Użytkownik: fugare 10.11.2021 12:55 napisał(a):
Odpowiedź na: Mój pierwszy strzał to by... | Losice
A może rację ma ilia ,że mógłby to być autor polski, jak Tokarczuk albo np. Lem? "Autor płodny i poczytny" wskazuje, że muszę się wycofać z Hemingway'a.
Użytkownik: Losice 10.11.2021 14:51 napisał(a):
Odpowiedź na: A może rację ma Srebrna W... | fugare
Też taka myśl chodzi mi po głowie - poparta dodatkowo, informacją od benzmanOpiekun BiblioNETki'-a, że jest przewaga pozycji najnowszych - lata 90-te XX wieku i później. Niestety współczesna literatura polska nie jest literackim akwenem, po którym żegluję swobodnie - oprócz Tokarczuk wskazanej przez ilia , może Dukaj Jacek albo jakiś polski twórca kryminałów ....
Użytkownik: fugare 10.11.2021 18:01 napisał(a):
Odpowiedź na: Też taka myśl chodzi mi p... | Losice
Idąc tropem: polski, płodny, bardzo poczytny i współczesny to, choć to też nie moje rewiry, przychodzą na myśl, jeszcze: Twardoch, Sapkowski, Mróz, Chmielarz, Krajewski a przede wszystkim Mariusz Szczygieł, którego też bym poleciła, gdyby ta lista miała miejsc kilkanaście. No, ale to domniemania, bo nie wiemy czy to że "jest" oznacza, że jest "wiecznie żywy" dzięki swojej twórczości, czy że jest żywy osobiście :)
Użytkownik: Marylek 10.11.2021 18:16 napisał(a):
Odpowiedź na: Idąc tropem: polski, płod... | fugare
Ryszard Kapuściński może?
Użytkownik: Losice 10.11.2021 20:14 napisał(a):
Odpowiedź na: Ryszard Kapuściński może? | Marylek
Rzeczywiście Kapuściński mógłby być - ale nie wiem czy 4 różne osoby, wybrałby 4 różne jego książki - podejrzewam, że Cesarz (Kapuściński Ryszard) zdominowałby listę - ale może się mylę.
Tokarczuk Olga nie ma chyba takiej "dominanty" i wydaje mi się, że tutaj łatwiej wybrać 4 różne powieści ....... a może, dobrym tropem podąża fugare i jest to np. Szczygieł Mariusz, a u niego chyba rzeczywiście te 4 pozycje rozłożyłby się na 4 różne tytuły ...
Fajne dywagacje ;D
Użytkownik: ilia 10.11.2021 21:47 napisał(a):
Odpowiedź na: Rzeczywiście Kapuściński ... | Losice
Tak, to mógłby być Ryszard Kapuściński. Gdyby nie należało wybrać tylko 7 książek, sama bym go umieściła na mojej liście. Jak pisałam wcześniej, Olga Tokarczuk też ma szanse na cztery książki. Natomiast Jacek Dukaj według mnie - nie. Ale po zastanowieniu się, największe szanse ma chyba Pratchett Terry i Tolkien J. R. R. (Tolkien John Ronald Reuel). A może Aleksijewicz Swietłana?
Użytkownik: benzmanOpiekun BiblioNETki 10.11.2021 22:02 napisał(a):
Odpowiedź na: Tak, to mógłby być Ryszar... | ilia
Tak fajnie sobie zgadujecie, że nie wiem czy przerywać tą zabawę? Dobra, nie będę go denuncjował, okaże się na zakończenie akcji, jak podam listy książek. Rzeczony autor ma już reprezentację 5 książek :)
Użytkownik: ilia 10.11.2021 22:12 napisał(a):
Odpowiedź na: Rzeczywiście Kapuściński ... | Losice
Nie, to nie może jednak być Swietłana Aleksijewicz, bo pisze po rosyjsku (jest Białorusinką), a gdy Benzman ogłaszał mały quiz: jaki jeden autor/ka ma reprezentację aż 4 tytułów, to w puli były tylko 3 książki w języku rosyjskim.
Użytkownik: fugare 12.11.2021 16:08 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie, to nie może jednak b... | ilia
Wróciłabym do hipotezy, że to może być polski pisarz. Warunki spełnia wspomniany przeze mnie wcześniej Lem Stanisław . Bez problemu można wybrać (już) 5 tytułów, które mogłyby się pojawić na listach osób o różnych upodobaniach i w różnym wieku. Chyba pozostanę przy tej propozycji, jeśli nie pojawią się nowe podpowiedzi.
Użytkownik: benzmanOpiekun BiblioNETki 24.10.2021 23:01 napisał(a):
Odpowiedź na: Witajcie. Dziś leżąc troc... | benzmanOpiekun BiblioNETki
Aha, obiecałem: jest już Was 11 osób!
Użytkownik: janmamut 25.10.2021 00:19 napisał(a):
Odpowiedź na: Witajcie. Dziś leżąc troc... | benzmanOpiekun BiblioNETki
Mam pytanie. Czy przy wyborze polecanych omijać już przez Ciebie ocenione?
Użytkownik: benzmanOpiekun BiblioNETki 25.10.2021 10:12 napisał(a):
Odpowiedź na: Mam pytanie. Czy przy wyb... | janmamut
Zdecydowanie tak. Wyjątkowo sporadycznie wracam do już przeczytanych książek, ale się zdarza.
Użytkownik: ilia 05.11.2021 23:43 napisał(a):
Odpowiedź na: Witajcie. Dziś leżąc troc... | benzmanOpiekun BiblioNETki
Gdy już wybierzesz zwycięską siódemkę książek, to zamieść wszystkie listy, które dostałeś.

Proponuję zabawę w odgadywanie - która lista jest od jakiego biblionetkowicza i wcale nie będzie to takie oczywiste, jak napisał Misiak. Bo ja na przykład mogę odgadnąć łatwo autorów kilku list, ale już nie tak łatwo mi pójdzie, gdy jest ich kilkunastu.

Można by to zrobić na dwa sposoby:
- zamieścisz wszystkie listy i oddzielnie autorów tych list, i trzeba będzie dopasować listy do autorów - to łatwiejszy sposób
- zamieścisz wszystkie listy, ale autorów już nie - będzie to trudniejsze.
I jeszcze mogą być dwa sposoby odgadywania:
- ludzie ogłaszają swoje typy na forum
- piszą do Ciebie na PW

Wszystko zależy od Twojej decyzji. A nagrodą dla osoby, która najtrafniej przyporządkuje poszczególne listy do konkretnych biblionetkowiczów, może być to, że wybierze dla Ciebie dodatkową książkę do tej siódemki... i będziesz musiał ją przeczytać :)
Użytkownik: benzmanOpiekun BiblioNETki 06.11.2021 15:20 napisał(a):
Odpowiedź na: Gdy już wybierzesz zwycię... | ilia
Muszę o tym pomyśleć, pewnie upublicznię listy, tyle, że bez upubliczniania autorów, i wtedy można się pokusić o jakiś dodatkowy quiz. Myślę jednak, że jak już te listy się pojawią, niektórzy rozpoznają w nich autorów, choć pewnie nie wszyscy zostaną rozpoznani, ale poczekajmy z tym. Z dokładaniem ósmej książki to nieźle chcesz mnie urządzić, bo w większości są to konkretne tomiska, a ja już gdzieś wspominałem, że nie jest mistrzem prędkości czytania :) Z drugiej strony dobrze, że macie różne pomysły na tą moją "akcję". Dziś lub jutro zrobię update, znowu Was przybyło.
Użytkownik: yyc_wanda 06.11.2021 00:32 napisał(a):
Odpowiedź na: Witajcie. Dziś leżąc troc... | benzmanOpiekun BiblioNETki
A ja proponuję, żebyś to końcowej list dodał również 7 swoich polecanek. Bo zakładam, że znajdą się B-netkowicze, którzy zechcą towarzyszyć Ci w tym wyzwaniu i wybiorą sobie 7 (mniej lub więcej) książek do przeczytania.
Użytkownik: benzmanOpiekun BiblioNETki 06.11.2021 15:22 napisał(a):
Odpowiedź na: A ja proponuję, żebyś to ... | yyc_wanda
Mogę tak zrobić, czemu nie?
Użytkownik: benzmanOpiekun BiblioNETki 07.11.2021 22:25 napisał(a):
Odpowiedź na: Witajcie. Dziś leżąc troc... | benzmanOpiekun BiblioNETki
Przyznaję, że popularność tej mojej akcyjki czytelniczej mnie ogromnie zaskoczyła, a pewnikiem za chwilę również przerośnie....Poleciło mi już swoje wyjątkowe z pewnych względów utwory 21 osób, razem nie powtarzających się tytułów jest już 136. Z tego 13 się powtarza, a kilka pozycji poleciło aż trzy osoby. Z tych 136 książek - 44 mam już w schowku. Wybaczcie, że statystyki są pobieżnie przeze mnie robione i pewnie z lekka chaotycznie, ale troszkę poprawiłem:
angielskojęzyczna (w tym autorzy nie koniecznie wywodzący się z krajów angielskojęzycznych urzędowo, ale książki napisane w tym języku): 54
w języku polskim: 38
niemieckim: 7
francuskim: 7
iberoamerykańska: 3
hiszpańska: 3
portugalska: 1
włoska: 3
skandynawska: 6
czeska: 5
serbska: 1
węgierska: 1
rosyjska: 7
Coraz bardziej utwierdzam się również w przekonaniu, że muszę opublikować tu te listy, po prostu są świetne. Przyjemnej dalszej zabawy życząc, się już wyłączam na dziś.
Użytkownik: benzmanOpiekun BiblioNETki 10.11.2021 12:32 napisał(a):
Odpowiedź na: Przyznaję, że popularność... | benzmanOpiekun BiblioNETki
Pojawił się koncept, żeby skrócić czas akcji do 30 listopada. Nie jest oryginalnym moim pomysłem, chociaż chodziło mi to po głowie. Argumentacja jest z grubsza taka, że z końcem grudnia będzie dużo podsumowań rocznych, miesięcznych itp. i żeby nie robić takiej kumulacji myślę zakończyć akcję wcześniej, będę miał wtedy kilka spokojnych dni na początku grudnia, aby wybrać "7" i spokojnie opublikować listy poleconych mi książek. Wy będziecie też mieli kilka tygodni przed świętami na spokojną zabawę. Przy tej okazji chciałbym prosić te osoby, które z jakiegokolwiek powodu nie chciałyby, żeby ich lista była upubliczniona w wątku głównym, w wiadomości prywatnej dać mi znać. Wielu z Was cieszy się już wcześniej na zabawę odgadywania autorów, więc przemyślcie to, wszak to dzięki Wam ta akcja się tak ciekawie rozwija. Czekam na Wasze opinie.
Użytkownik: fugare 10.11.2021 13:09 napisał(a):
Odpowiedź na: Pojawił się koncept, żeby... | benzmanOpiekun BiblioNETki
To dobry pomysł. Akcja jest znakomita, więc nic dziwnego, że w puli jest coraz więcej książek, a poziom emocji rośnie. Sama jestem ich bardzo ciekawa, no i motywacji polecających, również. W końcu "książka ważna", na co wskazuje dyskusja powyżej, może oznaczać dla każdego co innego. Ważna może być "Iliada" i "Kubuś Puchatek" :)
Użytkownik: benzmanOpiekun BiblioNETki 11.11.2021 19:27 napisał(a):
Odpowiedź na: To dobry pomysł. Akcja je... | fugare
Ok. Postanowieniem szanownego gremium skumulowanym w osobie benzmanOpiekun BiblioNETkia akcja czytelnicza 7 książek na 2022 rok zakończy się 30 listopada. Do tego czasu czekam jeszcze na Wasze propozycje, potem żmudne wybieranie i publikacja Waszych propozycji.
Użytkownik: minutka 11.11.2021 20:58 napisał(a):
Odpowiedź na: Ok. Postanowieniem szanow... | benzmanOpiekun BiblioNETki
Dodaj też listę Twoich 7 polecanek dla nas, może być ciekawie, już ktoś wcześniej o tym pisał.
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 12.11.2021 08:13 napisał(a):
Odpowiedź na: Dodaj też listę Twoich 7 ... | minutka
Przy okazji przypominam taki temat sprzed raptem 7 lat, niektórzy nawet własne czytatki wrzucili ~"10 książek, które mnie ukształtowały": 10 najważniejszych książek
Użytkownik: benzmanOpiekun BiblioNETki 23.11.2021 17:46 napisał(a):
Odpowiedź na: Witajcie. Dziś leżąc troc... | benzmanOpiekun BiblioNETki
Powoli zbliża się zakończenie mojej akcji. Od jakiegoś czasu nie pojawiły się nowe propozycje, ale na tą chwilę i tak będę zmuszony dokonać wyboru spośród 142 książek. Nie będzie to łatwe, myślę, że po opublikowaniu tych list sami się przekonacie. W pierwszych dniach grudnia wkleję listę wszystkich utworów jakie mi poleciliście, w kolejności alfabetycznej, żeby było trochę ciekawiej. Jednocześnie postaram się dokonać już wyboru mojej siódemki. Następnie opublikuję poszczególne siódemki, żebyście mogli pozgadywać, która jest czyja. Jeżeli ktoś zgadnie, mam nadzieję, że ta osoba to potwierdzi, ja nie chcę tego robić. Oczywiście Ci z Was, którzy zaznaczyli, aby nie publikować ich propozycji mogą być spokojni. Z tej całej listy postanowiłem, że byłoby fajnie, jakbyście wybrali dla mnie kolejne 7 książek (nie wiem, głosując każdy najlepiej na jedną pozycję, tu w tym poście). Te które będą miały najwięcej głosów, dorzucę sobie do moich i będę się bardzo starał przeczytać je wszystkie w tym 2022 roku. Taki dodatkowy bonus dla Was. Jeżeli są jakieś uwagi, propozycję, piszcie tu w poście. Ja już zaczynam się pocić nad wyborem....
Użytkownik: fugare 24.11.2021 09:16 napisał(a):
Odpowiedź na: Powoli zbliża się zakończ... | benzmanOpiekun BiblioNETki
Ciekawa jestem, jakiej metody użyjesz (i czy w ogóle użyjesz) do dokonania tego wyboru? Oczywiście to wyłącznie Twoja decyzja i nie musisz tego zdradzać :)
Na liście ogólnej, dobrze byłoby, gdybyś zaznaczył książki już przez Ciebie przeczytane, jeśli takie będą, żeby w kolejnej poleconej siódemce już się nie znalazły.
Użytkownik: benzmanOpiekun BiblioNETki 27.11.2021 13:16 napisał(a):
Odpowiedź na: Witajcie. Dziś leżąc troc... | benzmanOpiekun BiblioNETki
Trochę mi to zajęło, ale skleiłem już listę wszystkich książek (oprócz tych rezerwowych, z których jedna najprawdopodobniej trafi do 7-ki).
Publikuję ją dziś, łamiąc w ten sposób troszkę plan zakończenia akcji, ale jest podstawowy ku temu powód: nie będę miał czasu ani możliwości zrobić tego w przyszłym tygodniu. A i pomyślałem, że Ci z Was, którym się ta akcja podoba, będą mieli trochę czasu z zapoznaniem się z książkami poleconymi mi przez Biblionetkowiczów. Będzie też więcej czasu na różne dyskusje.
Niektórych pozycji nie publikuję, wedle życzenia użytkownika. Jeżeli coś jeszcze wpadnie, uaktualnię listę.
Poszczególne siódemki dopiero będą się tworzyły, z tym, że nie wiem czy w jednym komentarzu czy każdą z osobna? Co myślicie?
Ja już chyba wybrałem (ale było ogromnie ciężko wybrać z tylu świetnych tytułów!), według planu w/w plus intuicja połączona z moimi zainteresowaniami czytelniczymi (pochwalę się 1 grudnia, bo sprawa jeszcze nie przesądzona). Większość tych książek i tak trafi do mojego schowka, i jeżeli pożyję na tyle długo, to pewnie prędzej czy później przeczytam. Bardzo przepraszam Tych z Was, których książki nie zostały przeze mnie wybrane, ale sami oceńcie z takiej liczby świetnych pozycji założyłem, że wybiorę 7. Dlatego obmyśliłem, tę drugą 7 od Was. Także głosujcie, pamiętając, że tylko na jedną książkę. Ustalmy może wstępnie 10 grudnia na koniec tego głosowania.
Akcja kończy się oczywiście 30 listopada, ale już teraz dzięki za udział i świetną zabawę!
Użytkownik: benzmanOpiekun BiblioNETki 27.11.2021 13:18 napisał(a):
Odpowiedź na: Witajcie. Dziś leżąc troc... | benzmanOpiekun BiblioNETki
Wybaczcie, że nie jest wszystko podlinkowane, może przy tworzeniu wszystkich list odrębnie uda mi się z linkami do książek :-)


Lista poleconych książek:
13½ życia kapitana Niebieskiego Misia (Moers Walter)
13 bajek z królestwa Lailonii dla dużych i małych oraz inne bajki (Kołakowski Leszek)
A lasy wiecznie śpiewają (Gulbranssen Trygve)
Agonia dźwięków (Cabré Jaume)
Alicja w Krainie Czarów (Carroll Lewis (właśc. Dodgson Charles Lutwidge))
Archipelag GUŁag 1918-1956: Próba analizy literackiej (Sołżenicyn Aleksander)
Arthur i George (Barnes Julian)
Atlas zbuntowany (Rand Ayn (właśc. Rosenbaum Alissa))
Bajka o Rašce i inne reportaże sportowe (Pavel Ota (właśc. Popper Otto))
Bajki robotów (Lem Stanisław)
Baku, Moskwa, Warszawa (Wysocki Marcin Michał)
Bal w operze (Tuwim Julian)
Barbarzyńca w ogrodzie (Herbert Zbigniew)
Białe na czarnym (Gallego David Rubén González)
Błękitny zamek (Montgomery Lucy Maud)
Bóg rzeczy małych (Roy Arundhati)
Broad Peak: Niebo i piekło (Dobroch Bartek, Wilczyński Przemysław)
Brzemię (Winterson Jeanette)
Chrobot: Życie najzwyklejszych ludzi świata (Michniewicz Tomasz (Michniewicz Tomek))
Ciała i dusze (Meersch Maxence van der)
Cichy Don (Szołochow Michaił (Szołochow Michał))
Cud generalny: Powieść nadziei (Páral Vladimír (pseud. Laban Jan))
Czarny ogród (Szejnert Małgorzata)
Czy Wielki Wybuch był głośny? (Głowacka Karolina, Lasota Jan Piotr (Lasota Jean-Pierre))
De non existentia Dei czyli O nieistnieniu Boga (Kochan Jerzy)
Demony: Według kroniki radcy departamentu Geyrenhoffa (Doderer Heimito von)
Diabły z Loudun (Huxley Aldous)
Diuna (Herbert Frank)
Dom Augusty (Axelsson Majgull)
Dom duchów (Allende Isabel)
Dom z dwiema wieżami (Zaremba Bielawski Maciej (Zaremba Maciej))
Dom z papieru (Dominguez Carlos Maria)
Dotknięcie pustki (Simpson Joe)
Droga (McCarthy Cormac (właśc. McCarthy Charles))
Dziennik pisany nocą: 1971-1981 (Herling-Grudziński Gustaw)
Dzień dobry, północy (Brooks-Dalton Lily)
Dziesięciu Murzynków (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary))
Dziewczyna z pomarańczami (Gaarder Jostein)
Dzikie łabędzie: Trzy córy Chin (Chang Jung)
Dziwne losy Jane Eyre (Brontë Charlotte (Brontë Karolina; pseud. Bell Currer))
Egipcjanin Sinuhe (Waltari Mika)
Eseje (Stempowski Jerzy (pseud. Hostowiec Paweł))
Excentrycy (Kowalewski Włodzimierz)
Folwark zwierzęcy (Orwell George (właśc. Blair Eric Arthur))
Geografia szczęścia (Weiner Eric)
Gówno się pali (Šabach Petr)
Gubernator (Warren Robert Penn)
Hrabia Monte Christo (Dumas Aleksander (ojciec; Dumas Alexandre))
Imię róży (Eco Umberto)
Imperium (Kapuściński Ryszard)
Ja, Dago (Nienacki Zbigniew (właśc. Nowicki Zbigniew Tomasz))
Julian (Vidal Gore)
Kanon w odwróceniu (Maurensig Paolo)
Kochanek Wielkiej Niedźwiedzicy (Piasecki Sergiusz)
Kochankowie z Marony (Iwaszkiewicz Jarosław (pseud. Eleuter))
Kot i mysz (Grass Günter)
Krzyk Czarnobyla (Aleksijewicz Swietłana)
Księga apokryfów (Čapek Karel)
Kto się boi Virginii Woolf? (Albee Edward)
Kwiaty dla Algernona (Keyes Daniel)
Kwietniowa czarownica (Axelsson Majgull)
Lampart (Lampedusa Giuseppe Tomasi di)
Lista nieobecności (Urbaniak Michał Paweł)
Lód (Dukaj Jacek)
Madame (Libera Antoni)
Mała zagłada (Janko Anna)
Małe Licho i tajemnica Niebożątka (Kisiel Marta)
Małe życie (Yanagihara Hanya)
Mały Bizon (Fiedler Arkady)
Marley i ja: Życie, miłość i najgorszy pies świata (Grogan John)
Masłem do dołu (Šabach Petr)
Matematyka współczesna: Dwanaście esejów (antologia; Hammond Allen L., Richards Ian, Alperin Jonathan L. i inni)
Mężczyzna imieniem Ove (Backman Fredrik)
Mgły Avalonu (Bradley Zimmer Marion Eleanor)
Miasto niedźwiedzia (Backman Fredrik)
Miasto Śniących Książek: Powieść z Camonii autorstwa Hildegunsta Rzeźbiarza Mitów (Moers Walter)
Morderstwo odbędzie się... (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary))
Mort (Pratchett Terry)
Morza Wszeteczne (Mortka Marcin)
Most na Drinie (Andrić Ivo)
Mroczna wiedza (Novik Naomi)
Musimy porozmawiać o Kevinie (Shriver Lionel)
My mieliśmy szczęście (Hunter Georgia)
Na nieludzkiej ziemi (Czapski Józef)
Na południe od Brazos (McMurtry Larry)
Natalii 5 (Rudnicka Olga)
Nie odchodź, Julio (Barańska Ewa (właśc. Barańska Stanisława))
Nienawiść, którą dajesz (Thomas Angie)
Niestandardowi (Urbaniak Michał Paweł)
Niewidzialne kobiety: Jak dane tworzą świat skrojony pod mężczyzn (Criado Perez Caroline)
Niewola (Spiró György)
Noce i dnie (Dąbrowska Maria)
Nocny pociąg do Lizbony (Mercier Pascal (właśc. Bieri Peter))
Oddział chorych na raka (Sołżenicyn Aleksander)
Ołowiane żołnierzyki (Aleksijewicz Swietłana)
Opowiadania wybrane [Ossolineum] (Iwaszkiewicz Jarosław (pseud. Eleuter))
Opowieści o Niewidzialnym (Schmitt Éric-Emmanuel)
Ostatni brzeg (Shute Nevil (Shute Norway Nevil))
Outsiderzy (Hinton Susan Eloise)
Pamiętniki Adama i Ewy (Twain Mark (właśc. Clemens Samuel Langhorne))
"Pan raczy żartować, panie Feynman!": Przypadki ciekawego człowieka (Feynman Richard Phillips)
Pani Bovary (Flaubert Gustave (Flaubert Gustaw))
Picie: Opowieść o miłości (Knapp Caroline)
Pięć małych świnek (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary))
Plaga (Raj E.)
Plugawy ptak nocy (Donoso José)
Płytki umysł: Jak internet wpływa na nasz mózg (Carr Nicholas)
Podróże z Herodotem (Kapuściński Ryszard)
Poezje (Szekspir (Shakespeare William))
Pokolenie Kolosów: 15 historii na 15-lecie (Tomza Piotr)
Pokój w kolorach szczęścia: Tom 1 (Hakuri (pseud.))
Poniedziałek zaczyna się w sobotę (Strugacki Arkadij (pseud. Jarosławcew S.), Strugacki Borys)
Profesor Stoner (Williams John Edward)
Przeżyłem, więc wiem: Nieznane kulisy wypraw wysokogórskich (Szafirski Ryszard, Tasz Klaudia)
Raz w roku w Skiroławkach (Nienacki Zbigniew (właśc. Nowicki Zbigniew Tomasz))
Samotność liczb pierwszych (Giordano Paolo)
Silva rerum (Sabaliauskaitė Kristina)
Spotkania z wybitnymi ludźmi (Gurdżijew Georgij)
Srebrzynek i ja: Elegia andaluzyjska (Jiménez Juan Ramón)
Stąd do wieczności (Jones James)
Sto lat samotności (García Márquez Gabriel)
Straż! Straż! (Pratchett Terry)
Stulecie chirurgów: Według zapisków mojego dziadka, chirurga H. St. Hartmanna (Thorwald Jürgen (właśc. Bongartz Heinz))
Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki (Vargas Llosa Mario)
Szkice piórkiem (Bobkowski Andrzej)
Śniła się sowa (Ostrowska Ewa (1938-2012; pseud. Zbyszewski Brunon lub Lane Nancy))
Terror (Simmons Dan)
Tessa d'Urberville: Historia kobiety czystej (Hardy Thomas (Hardy Tomasz))
Trzej towarzysze (Remarque Erich Maria (właśc. Remark Erich Paul))
Wanna z kolumnadą: Reportaże o polskiej przestrzeni [Czarne] (Springer Filip)
Witaj, smutku (Sagan Françoise (właśc. Quoirez Françoise))
Władca skalnej doliny (Curwood James Oliver)
Władcy dyscypliny (Conroy Pat)
Wojna końca świata (Vargas Llosa Mario)
Wszystko czerwone (Chmielewska Joanna (właśc. Kühn Irena))
Wyspy na Golfsztromie (Hemingway Ernest)
Zabić drozda (Lee Harper)
Zaginiona księga Enki: Wspomnienia i proroctwa pozaziemskiego boga (Sitchin Zecharia)
Zapomniane słowa (antologia; Kozioł Urszula, Czyżewski Krzysztof, Ogórek Michał i inni)
Złodziejka książek (Zusak Markus)
Znaczy Kapitan (Borchardt Karol Olgierd)
Znikająca łyżeczka: Dziwne opowieści chemicznej treści (Kean Sam)
Żeglarz na koniu (Stone Irving)
Żołnierze spod Salaminy (Cercas Javier)
Życie przed sobą (Gary Romain (właśc. Kacew Roman, pseud. Ajar Émile))
Użytkownik: fugare 29.11.2021 10:35 napisał(a):
Odpowiedź na: Wybaczcie, że nie jest ws... | benzmanOpiekun BiblioNETki
I wszystko jasne :)
Pisałeś o tym, ilu jest polecających i książek, ale dopiero widok tej listy pokazuje, że wybór łatwy nie będzie/nie był.
Obecność niektórych pozycji trochę mnie zaskoczyła, ale jakich to zachowam dla siebie.
Użytkownik: Losice 29.11.2021 18:17 napisał(a):
Odpowiedź na: I wszystko jasne :) Pisa... | fugare
Podlinkowana lista książek polecanych Benzmanowi - dla łatwiejszej analizy (jesli komuś się przyda)



1. 13½ życia kapitana Niebieskiego Misia (Moers Walter)
13½ życia kapitana Niebieskiego Misia (Moers Walter)
2. 13 bajek z królestwa Lailonii dla dużych i małych oraz inne bajki (Kołakowski Leszek)
13 bajek z królestwa Lailonii dla dużych i małych oraz inne bajki (Kołakowski Leszek)
3. A lasy wiecznie śpiewają (Gulbranssen Trygve)
A lasy wiecznie śpiewają (Gulbranssen Trygve)
4. Agonia dźwięków (Cabré Jaume)
Agonia dźwięków (Cabré Jaume)
5. Alicja w Krainie Czarów (Carroll Lewis (właśc. Dodgson Charles Lutwidge))
Alicja w Krainie Czarów (Carroll Lewis (właśc. Dodgson Charles Lutwidge))
6. Archipelag GUŁag 1918-1956: Próba analizy literackiej (Sołżenicyn Aleksander)
Archipelag GUŁag 1918-1956: Próba analizy literackiej (Sołżenicyn Aleksander)
7. Arthur i George (Barnes Julian (pseud. Kavanagh Dan))
Arthur i George (Barnes Julian)
8. Atlas zbuntowany (Rand Ayn (właśc. Rosenbaum Alissa))
Atlas zbuntowany (Rand Ayn (właśc. Rosenbaum Alissa))
9. Bajka o Rašce i inne reportaże sportowe (Pavel Ota (właśc. Popper Otto))
Bajka o Rašce i inne reportaże sportowe (Pavel Ota (właśc. Popper Otto))
10. Bajki robotów [1964] (Lem Stanisław)
Bajki robotów (Lem Stanisław)
11. Baku, Moskwa, Warszawa (Wysocki Marcin Michał)
Baku, Moskwa, Warszawa (Wysocki Marcin Michał)
12. Bal w operze (Tuwim Julian)
Bal w operze (Tuwim Julian)
13. Barbarzyńca w ogrodzie (Herbert Zbigniew)
Barbarzyńca w ogrodzie (Herbert Zbigniew)
14. Białe na czarnym (Gallego David Rubén González)
Białe na czarnym (Gallego David Rubén González)
15. Błękitny zamek (Montgomery Lucy Maud)
Błękitny zamek (Montgomery Lucy Maud)
16. Bóg rzeczy małych (Roy Arundhati)
Bóg rzeczy małych (Roy Arundhati)
17. Broad Peak: Niebo i piekło (Dobroch Bartek, Wilczyński Przemysław)
Broad Peak: Niebo i piekło (Dobroch Bartek, Wilczyński Przemysław)
18. Brzemię (Winterson Jeanette)
Brzemię (Winterson Jeanette)
19. Chrobot: Życie najzwyklejszych ludzi świata (Michniewicz Tomasz (Michniewicz Tomek))
Chrobot: Życie najzwyklejszych ludzi świata (Michniewicz Tomasz (Michniewicz Tomek))
20. Ciała i dusze (Meersch Maxence van der)
Ciała i dusze (Meersch Maxence van der)
21. Cichy Don (Szołochow Michaił (Szołochow Michał))
Cichy Don (Szołochow Michaił (Szołochow Michał))
22. Cud generalny: Powieść nadziei (Páral Vladimír (pseud. Laban Jan))
Cud generalny: Powieść nadziei (Páral Vladimír (pseud. Laban Jan))
23. Czarny ogród (Szejnert Małgorzata)
Czarny ogród (Szejnert Małgorzata)
24. Czy Wielki Wybuch był głośny? (Głowacka Karolina, Lasota Jan Piotr (Lasota Jean-Pierre))
Czy Wielki Wybuch był głośny? (Głowacka Karolina, Lasota Jan Piotr (Lasota Jean-Pierre))
25. De non existentia Dei czyli O nieistnieniu Boga (Kochan Jerzy)
De non existentia Dei czyli O nieistnieniu Boga (Kochan Jerzy)
26. Demony: Według kroniki radcy departamentu Geyrenhoffa (Doderer Heimito von)
Demony: Według kroniki radcy departamentu Geyrenhoffa (Doderer Heimito von)
27. Diabły z Loudun (Huxley Aldous)
Diabły z Loudun (Huxley Aldous)
28. Diuna (Herbert Frank)
Diuna (Herbert Frank)
29. Dom Augusty (Axelsson Majgull)
Dom Augusty (Axelsson Majgull)
30. Dom duchów (Allende Isabel)
Dom duchów (Allende Isabel)
31. Dom z dwiema wieżami (Zaremba Bielawski Maciej (Zaremba Maciej))
Dom z dwiema wieżami (Zaremba Bielawski Maciej (Zaremba Maciej))
32. Dom z papieru (Dominguez Carlos Maria)
Dom z papieru (Dominguez Carlos Maria)
33. Dotknięcie pustki (Simpson Joe)
Dotknięcie pustki (Simpson Joe)
34. Droga (McCarthy Cormac (właśc. McCarthy Charles))
Droga (McCarthy Cormac (właśc. McCarthy Charles))
35. Dziennik pisany nocą (Herling-Grudziński Gustaw)
Dziennik pisany nocą: 1971-1981 (Herling-Grudziński Gustaw)
36. Dzień dobry, północy (Brooks-Dalton Lily)
Dzień dobry, północy (Brooks-Dalton Lily)
37. Dziesięciu Murzynków (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary))
Dziesięciu Murzynków (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary))
38. Dziewczyna z pomarańczami (Gaarder Jostein)
Dziewczyna z pomarańczami (Gaarder Jostein)
39. Dzikie łabędzie: Trzy córy Chin (Chang Jung)
Dzikie łabędzie: Trzy córy Chin (Chang Jung)
40. Dziwne losy Jane Eyre (Brontë Charlotte (Brontë Karolina; pseud. Bell Currer))
Dziwne losy Jane Eyre (Brontë Charlotte (Brontë Karolina; pseud. Bell Currer))
41. Egipcjanin Sinuhe (Waltari Mika)
Egipcjanin Sinuhe (Waltari Mika)
42. Eseje (Stempowski Jerzy (pseud. Hostowiec Paweł))
Eseje (Stempowski Jerzy (pseud. Hostowiec Paweł))
43. Excentrycy (Kowalewski Włodzimierz)
Excentrycy (Kowalewski Włodzimierz)
44. Folwark zwierzęcy (Orwell George (właśc. Blair Eric Arthur))
Folwark zwierzęcy (Orwell George (właśc. Blair Eric Arthur))
45. Geografia szczęścia (Weiner Eric)
Geografia szczęścia (Weiner Eric)
46. Gówno się pali (Šabach Petr)
Gówno się pali (Šabach Petr)
47. Gubernator (Warren Robert Penn)
Gubernator (Warren Robert Penn)
48. Hrabia Monte Christo (Dumas Aleksander (ojciec; Dumas Alexandre))
Hrabia Monte Christo (Dumas Aleksander (ojciec; Dumas Alexandre))
49. Imię róży (Eco Umberto)
Imię róży (Eco Umberto)
50. Imperium (Kapuściński Ryszard)
Imperium (Kapuściński Ryszard)
51. Ja, Dago (Nienacki Zbigniew (właśc. Nowicki Zbigniew Tomasz))
Ja, Dago (Nienacki Zbigniew (właśc. Nowicki Zbigniew Tomasz))
52. Julian (Vidal Gore)
Julian (Vidal Gore)
53.Kanon w odwróceniu (Maurensig Paolo)
Kanon w odwróceniu (Maurensig Paolo)
54. Kochanek Wielkiej Niedźwiedzicy (Piasecki Sergiusz)
Kochanek Wielkiej Niedźwiedzicy (Piasecki Sergiusz)
55. Kochankowie z Marony (Iwaszkiewicz Jarosław (pseud. Eleuter))
Kochankowie z Marony (Iwaszkiewicz Jarosław (pseud. Eleuter))
56. Kot i mysz (Grass Günter)
Kot i mysz (Grass Günter)
57. Czarnobylska modlitwa: Kronika przyszłości (Aleksijewicz Swietłana)
Krzyk Czarnobyla (Aleksijewicz Swietłana)
58. Księga apokryfów (Čapek Karel)
Księga apokryfów (Čapek Karel)
59. Kto się boi Virginii Woolf? (Albee Edward)
Kto się boi Virginii Woolf? (Albee Edward)
60. Kwiaty dla Algernona (Keyes Daniel)
Kwiaty dla Algernona (Keyes Daniel)
61. Kwietniowa czarownica (Axelsson Majgull)
Kwietniowa czarownica (Axelsson Majgull)
62. Lampart (Lampedusa Giuseppe Tomasi di)
Lampart (Lampedusa Giuseppe Tomasi di)
63. Lista nieobecności (Urbaniak Michał Paweł)
Lista nieobecności (Urbaniak Michał Paweł)
64. Lód (Dukaj Jacek)
Lód (Dukaj Jacek)
65. Madame (Libera Antoni)
Madame (Libera Antoni)
66.Mała zagłada (Janko Anna)
Mała zagłada (Janko Anna)
67. Małe Licho i tajemnica Niebożątka (Kisiel Marta)
Małe Licho i tajemnica Niebożątka (Kisiel Marta)
68. Małe życie (Yanagihara Hanya)
Małe życie (Yanagihara Hanya)
69. Mały Bizon (Fiedler Arkady)
Mały Bizon (Fiedler Arkady)
70. Marley i ja: Życie, miłość i najgorszy pies świata (Grogan John)
Marley i ja: Życie, miłość i najgorszy pies świata (Grogan John)
71. Masłem do dołu (Šabach Petr)
Masłem do dołu (Šabach Petr)
72. Matematyka współczesna: Dwanaście esejów (antologia; Hammond Allen L., Richards Ian, Alperin Jonathan L. i inni)
Matematyka współczesna: Dwanaście esejów (antologia; Hammond Allen L., Richards Ian, Alperin Jonathan L. i inni)
73. Mężczyzna imieniem Ove (Backman Fredrik)
Mężczyzna imieniem Ove (Backman Fredrik)
74. Mgły Avalonu (Bradley Zimmer Marion)
Mgły Avalonu (Bradley Zimmer Marion Eleanor)
75. Miasto niedźwiedzia (Backman Fredrik)
Miasto niedźwiedzia (Backman Fredrik)
76. Miasto Śniących Książek: Powieść z Camonii autorstwa Hildegunsta Rzeźbiarza Mitów (Moers Walter)
Miasto Śniących Książek: Powieść z Camonii autorstwa Hildegunsta Rzeźbiarza Mitów (Moers Walter)
77. Morderstwo odbędzie się... (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary))
Morderstwo odbędzie się... (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary))
78. Mort (Pratchett Terry)
Mort (Pratchett Terry)
79. Morza Wszeteczne (Mortka Marcin)
Morza Wszeteczne (Mortka Marcin)
80. Most na Drinie (Andrić Ivo)
Most na Drinie (Andrić Ivo)
81. Mroczna wiedza (Novik Naomi)
Mroczna wiedza (Novik Naomi)
82. Musimy porozmawiać o Kevinie (Shriver Lionel)
Musimy porozmawiać o Kevinie (Shriver Lionel)
83. My mieliśmy szczęście (Hunter Georgia)
My mieliśmy szczęście (Hunter Georgia)
84. Na nieludzkiej ziemi (Czapski Józef)
Na nieludzkiej ziemi (Czapski Józef)
85. Na południe od Brazos (McMurtry Larry)
Na południe od Brazos (McMurtry Larry)
86. Natalii 5 (Rudnicka Olga)
Natalii 5 (Rudnicka Olga)
87. Nie odchodź, Julio (Barańska Ewa (właśc. Barańska Stanisława))
Nie odchodź, Julio (Barańska Ewa (właśc. Barańska Stanisława))
88. Nienawiść, którą dajesz (Thomas Angie)
Nienawiść, którą dajesz (Thomas Angie)
89. Niestandardowi (Urbaniak Michał Paweł)
Niestandardowi (Urbaniak Michał Paweł)
90. Niewidzialne kobiety: Jak dane tworzą świat skrojony pod mężczyzn (Criado Perez Caroline)
Niewidzialne kobiety: Jak dane tworzą świat skrojony pod mężczyzn (Criado Perez Caroline)
91. Niewola (Spiró György)
Niewola (Spiró György)
92. Noce i dnie (Dąbrowska Maria)
Noce i dnie (Dąbrowska Maria)
93. Nocny pociąg do Lizbony (Mercier Pascal (właśc. Bieri Peter))
Nocny pociąg do Lizbony (Mercier Pascal (właśc. Bieri Peter))
94. Oddział chorych na raka (Sołżenicyn Aleksander)
Oddział chorych na raka (Sołżenicyn Aleksander)
95. Ołowiane żołnierzyki (Aleksijewicz Swietłana)
Ołowiane żołnierzyki (Aleksijewicz Swietłana)
96. Opowiadania wybrane [Ossolineum] (Iwaszkiewicz Jarosław (pseud. Eleuter))
Opowiadania wybrane [Ossolineum] (Iwaszkiewicz Jarosław (pseud. Eleuter))
97. Opowieści o Niewidzialnym (Schmitt Éric-Emmanuel)
Opowieści o Niewidzialnym (Schmitt Éric-Emmanuel)
98. Ostatni brzeg (Shute Nevil (Shute Norway Nevil))
Ostatni brzeg (Shute Nevil (Shute Norway Nevil))
99. Outsiderzy (Hinton Susan Eloise)
Outsiderzy (Hinton Susan Eloise)
100. Pamiętniki Adama i Ewy (Twain Mark (właśc. Clemens Samuel Langhorne))
Pamiętniki Adama i Ewy (Twain Mark (właśc. Clemens Samuel Langhorne))
101. "Pan raczy żartować, panie Feynman!": Przypadki ciekawego człowieka (Feynman Richard Phillips)
"Pan raczy żartować, panie Feynman!": Przypadki ciekawego człowieka (Feynman Richard Phillips)
102. Pani Bovary (Flaubert Gustave (Flaubert Gustaw))
Pani Bovary (Flaubert Gustave (Flaubert Gustaw))
103. Picie: Opowieść o miłości (Knapp Caroline)
Picie: Opowieść o miłości (Knapp Caroline)
104. Pięć małych świnek (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary))
Pięć małych świnek (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary))
105. Plaga (Raj E.)
Plaga (Raj E.)
106. Plugawy ptak nocy (Donoso José)
Plugawy ptak nocy (Donoso José)
107. Płytki umysł: Jak internet wpływa na nasz mózg (Carr Nicholas)
Płytki umysł: Jak internet wpływa na nasz mózg (Carr Nicholas)
108. Podróże z Herodotem (Kapuściński Ryszard)
Podróże z Herodotem (Kapuściński Ryszard)
109. Poezje (Szekspir (Shakespeare William))
Poezje (Szekspir (Shakespeare William))
110. Pokolenie Kolosów: 15 historii na 15-lecie (Tomza Piotr)
Pokolenie Kolosów: 15 historii na 15-lecie (Tomza Piotr)
111. Pokój w kolorach szczęścia: Tom 1 (Hakuri (pseud.))
Pokój w kolorach szczęścia: Tom 1 (Hakuri (pseud.))
112. Poniedziałek zaczyna się w sobotę (Strugacki Arkadij (pseud. Jarosławcew S.), Strugacki Borys)
Poniedziałek zaczyna się w sobotę (Strugacki Arkadij (pseud. Jarosławcew S.), Strugacki Borys)
113. Profesor Stoner (Williams John Edward)
Profesor Stoner (Williams John Edward)
114. Przeżyłem, więc wiem: Nieznane kulisy wypraw wysokogórskich (Szafirski Ryszard, Tasz Klaudia)
Przeżyłem, więc wiem: Nieznane kulisy wypraw wysokogórskich (Szafirski Ryszard, Tasz Klaudia)
115. Raz w roku w Skiroławkach (Nienacki Zbigniew (właśc. Nowicki Zbigniew Tomasz))
Raz w roku w Skiroławkach (Nienacki Zbigniew (właśc. Nowicki Zbigniew Tomasz))
116. Samotność liczb pierwszych (Giordano Paolo)
Samotność liczb pierwszych (Giordano Paolo)
117. Silva rerum (Sabaliauskaitė Kristina)
Silva rerum (Sabaliauskaitė Kristina)
118. Spotkania z wybitnymi ludźmi (Gurdżijew Georgij)
Spotkania z wybitnymi ludźmi (Gurdżijew Georgij)
119. Srebrzynek i ja: Elegia andaluzyjska (Jiménez Juan Ramón)
Srebrzynek i ja: Elegia andaluzyjska (Jiménez Juan Ramón)
120. Stąd do wieczności (Jones James)
Stąd do wieczności (Jones James)
121. Sto lat samotności (García Márquez Gabriel)
Sto lat samotności (García Márquez Gabriel)
122. Straż! Straż! (Pratchett Terry)
Straż! Straż! (Pratchett Terry)
123. Stulecie chirurgów: Według zapisków mojego dziadka, chirurga H. St. Hartmanna (Thorwald Jürgen (właśc. Bongartz Heinz))
Stulecie chirurgów: Według zapisków mojego dziadka, chirurga H. St. Hartmanna (Thorwald Jürgen (właśc. Bongartz Heinz))
124. Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki (Vargas Llosa Mario)
Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki (Vargas Llosa Mario)
125. Szkice piórkiem (Bobkowski Andrzej)
Szkice piórkiem (Bobkowski Andrzej)
126. Śniła się sowa (Ostrowska Ewa Maria (pseud. Zbyszewski Brunon lub Lane Nancy))
Śniła się sowa (Ostrowska Ewa (1938-2012; pseud. Zbyszewski Brunon lub Lane Nancy))
127. Terror (Simmons Dan)
Terror (Simmons Dan)
128. Tessa d'Urberville: Historia kobiety czystej (Hardy Thomas (Hardy Tomasz))
Tessa d'Urberville: Historia kobiety czystej (Hardy Thomas (Hardy Tomasz))
129. Trzej towarzysze (Remarque Erich Maria (właśc. Remark Erich Paul))
Trzej towarzysze (Remarque Erich Maria (właśc. Remark Erich Paul))
130. Wanna z kolumnadą: Reportaże o polskiej przestrzeni [Czarne] (Springer Filip)
Wanna z kolumnadą: Reportaże o polskiej przestrzeni [Czarne] (Springer Filip)
131. Witaj, smutku (Sagan Françoise (właśc. Quoirez Françoise))
Witaj, smutku (Sagan Françoise (właśc. Quoirez Françoise))
132. Władca skalnej doliny (Curwood James Oliver)
Władca skalnej doliny (Curwood James Oliver)
133. Władcy dyscypliny (Conroy Pat)
Władcy dyscypliny (Conroy Pat)
134. Wojna końca świata (Vargas Llosa Mario)
Wojna końca świata (Vargas Llosa Mario)
135. Wszystko czerwone (Chmielewska Joanna (właśc. Kühn Irena))
Wszystko czerwone (Chmielewska Joanna (właśc. Kühn Irena))
136. Wyspy na Golfsztromie (Hemingway Ernest)
Wyspy na Golfsztromie (Hemingway Ernest)
137. Zabić drozda (Lee Harper)
Zabić drozda (Lee Harper)
138. Zaginiona księga Enki: Wspomnienia i proroctwa pozaziemskiego boga (Sitchin Zecharia)
Zaginiona księga Enki: Wspomnienia i proroctwa pozaziemskiego boga (Sitchin Zecharia)
139. Zapomniane słowa (antologia; Kozioł Urszula, Czyżewski Krzysztof, Ogórek Michał i inni)
Zapomniane słowa (antologia; Kozioł Urszula, Czyżewski Krzysztof, Ogórek Michał i inni)
140. Złodziejka książek (Zusak Markus)
Złodziejka książek (Zusak Markus)
141. Znaczy Kapitan (Borchardt Karol Olgierd)
Znaczy Kapitan (Borchardt Karol Olgierd)
142. Znikająca łyżeczka: Dziwne opowieści chemicznej treści (Kean Sam)
Znikająca łyżeczka: Dziwne opowieści chemicznej treści (Kean Sam)
143. Żeglarz na koniu (Stone Irving)
Żeglarz na koniu (Stone Irving)
144. Żołnierze spod Salaminy (Cercas Javier)
Żołnierze spod Salaminy (Cercas Javier)
145. Życie przed sobą (Gary Romain (właśc. Kacew Roman, pseud. Ajar Émile))
Życie przed sobą (Gary Romain (właśc. Kacew Roman, pseud. Ajar Émile))
Użytkownik: OlimpiaOpiekun BiblioNETki 29.11.2021 19:20 napisał(a):
Odpowiedź na: Podlinkowana lista książe... | Losice
Napracowałeś się. Dzięki Tobie wiem, że dużą część z tej listy znam, ale znalazłam kilka, które chcę poznać.
Użytkownik: benzmanOpiekun BiblioNETki 29.11.2021 23:00 napisał(a):
Odpowiedź na: Podlinkowana lista książe... | Losice
Wow. Dzięki wielkie! Tak samo chciałem, żeby wyszło, ale coś sknociłem. Jak zawsze, na kogoś z Was można liczyć :)
Użytkownik: Monika.W 01.12.2021 09:49 napisał(a):
Odpowiedź na: Podlinkowana lista książe... | Losice
Ze 145 przeczytałam 49. Nieźle.
O niektórych nawet nie słyszałam. To zawsze ciekawe jest - dla kogoś książką życia, a inny ktoś (kto uważa się za czytelnika zaangażowanego) nawet nie słyszał.

A możesz jeszcze podać, na które pozycje było po kilka wskazań?
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 01.12.2021 10:41 napisał(a):
Odpowiedź na: Ze 145 przeczytałam 49. N... | Monika.W
Nadzwyczajny przypadek - u mnie także dokładnie 49/145!
Użytkownik: Marylek 01.12.2021 11:20 napisał(a):
Odpowiedź na: Ze 145 przeczytałam 49. N... | Monika.W
A ja 65 z tych 149 :)
Użytkownik: Marylek 01.12.2021 11:21 napisał(a):
Odpowiedź na: A ja 65 z tych 149 :) | Marylek
... ze 145
Użytkownik: benzmanOpiekun BiblioNETki 01.12.2021 11:50 napisał(a):
Odpowiedź na: Ze 145 przeczytałam 49. N... | Monika.W
Jestem w trasie, napiszę w weekend (niedzielę?), dodam też listy itp.
Użytkownik: Losice 01.12.2021 20:06 napisał(a):
Odpowiedź na: Ze 145 przeczytałam 49. N... | Monika.W
Mam skromne 24 ze 145, więc zawstydzony stanę w kącie.
Przeczytałem 1,3 i 5 z siódemki Benzmana.

Ale Gubernator (Warren Robert Penn) to książka, do której pokusiłem się o własną recenzję Co się zdarzyło w Baton Rouge, w niedzielę 8 września 1935 roku i jedna z książek mojego życia (przeczytałem ją gdy miałem 18 lat).

Dodatkowo Benzman wybrał do przeczytania My mieliśmy szczęście (Hunter Georgia), a ja też tę książkę wybrałem na pierwszym miejscu do przeczytania po przeanalizowaniu całej jego listy (dobrze, że ktoś ją umieścił wśród swoich rekomendacji).

A lasy wiecznie śpiewają (Gulbranssen Trygve), których nie czytałem, stały zawsze (odkąd tylko pamiętam) na półce z książkami w biblioteczce moich rodziców - dlaczego ich jeszcze nie przeczytałem ... hmm sam nie wiem. Może teraz jest odpowiedni moment.

Co jeszcze - Benzmanie miałeś fajny pomysł ... podkolorowałeś nasz czytelniczy świat .... wielkie dzięki !!!!

Użytkownik: Monika.W 01.12.2021 20:30 napisał(a):
Odpowiedź na: Mam skromne 24 ze 145, wi... | Losice
Jakoś umknęła mi "My mieliśmy szczęście". Poczytałam o niej - chcę ją przeczytać. Koniecznie. Już się zapisałam do kolejki w bibliotece.
Użytkownik: jolekp 03.12.2021 08:04 napisał(a):
Odpowiedź na: Mam skromne 24 ze 145, wi... | Losice
Ja znam 30 łącznie z moimi i niczego ze zwycięskiej siódemki, ale tak mi się spodobała ta akcja, że chyba sobie wybiorę z tej listy swoją dwunastkę na przyszły rok:)
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 01.12.2021 11:01 napisał(a):
Odpowiedź na: Podlinkowana lista książe... | Losice
Czytałam mniej więcej połowę.
Oprócz swojej siódemki zdecydowanie poleciłabym jeszcze 36 tytułów. 24 dalsze czytałam i potwierdzam, że też są dobre. 8 czytałam, ale bez większego zachwytu.
Z nieczytanych: 6 mam w planach, reszta rozkłada się mniej więcej po 1/3 na kategorie: "może kiedyś przeczytam", "raczej nie będzie w moim guście", "pierwszy raz widzę".
Użytkownik: janmamut 30.11.2021 03:45 napisał(a):
Odpowiedź na: I wszystko jasne :) Pisa... | fugare
Obecność niektórych pozycji mnie cieszy, bo sam bym je dodał, mając większy limit; pojawienie się niektórych rozumiem, choć w życiu bym ich nie dał nawet wśród pierwszych 777; ale np. pojawienie się dzieła obłąkanego marksisty, po co najmniej 100 milionach ofiar śmiertelnych z inspiracji Marksa, jest poza moją wyobraźnią.
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 30.11.2021 09:20 napisał(a):
Odpowiedź na: Obecność niektórych pozyc... | janmamut
No wiesz, istnieją tylko ludzie, nie ideologie. Co nie przeszkadza zapewne niektórym polecającym wykorzystywać takiej szansy na szerzenie odpowiednio kierowanej propagandy - a nuż ktoś się skusi :)
Użytkownik: benzmanOpiekun BiblioNETki 30.11.2021 11:18 napisał(a):
Odpowiedź na: Obecność niektórych pozyc... | janmamut
Którą książkę masz na myśli? Musiałem ją przeoczyć lub zbyt pobieżnie analizowałem treść poleconych utworów.
Użytkownik: janmamut 30.11.2021 17:24 napisał(a):
Odpowiedź na: Którą książkę masz na myś... | benzmanOpiekun BiblioNETki
Kochana. Można, a czasem wręcz trzeba zastanawiać się nad ateizmem, ale wiemy już chyba, że od marksistów niczego dobrego nie oczekujemy.
Użytkownik: fugare 30.11.2021 18:41 napisał(a):
Odpowiedź na: Kochana. Można, a czasem ... | janmamut
Wiemy też, że doszukiwaniem się wszędzie "wrogich" ideologii i intencji można popsuć nawet najlepszą zabawę.
Użytkownik: Losice 30.11.2021 22:48 napisał(a):
Odpowiedź na: Wiemy też, że doszukiwani... | fugare
Masz rację, szkoda żeby fajna zabawa i ciekawa lista ksiązek, stała się przyczynkiem do rozpoczęcia "polowania na czarownice".
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 01.12.2021 08:34 napisał(a):
Odpowiedź na: Wiemy też, że doszukiwani... | fugare
Co nie oznacza, że takie ideologie i intencje nie istnieją :) Przy czym wykukany przez Mamuta przykład jest istotnie odstający od reszty zestawienia…
Użytkownik: fugare 30.11.2021 12:08 napisał(a):
Odpowiedź na: Obecność niektórych pozyc... | janmamut
Moje zdziwienie było natury socjologicznej (wyłącznie), więc chyba nie ten sam tytuł był jego powodem.
Użytkownik: benzmanOpiekun BiblioNETki 01.12.2021 00:27 napisał(a):
Odpowiedź na: Witajcie. Dziś leżąc troc... | benzmanOpiekun BiblioNETki
No dobrze...
Bęben maszyny losującej gotowy...
Następuje zwolnienie blokady...


Nr 1
Gubernator (Warren Robert Penn)

Nr 2
A lasy wiecznie śpiewają (Gulbranssen Trygve)

Nr 3
Lista nieobecności (Urbaniak Michał Paweł)

Nr 4
My mieliśmy szczęście (Hunter Georgia)

Nr 5
Egipcjanin Sinuhe (Waltari Mika)

Nr 6
Na nieludzkiej ziemi (Czapski Józef)

Nr 7
Słoneczna ruleta: Wiersze przebrane z lat 1969-2020 (Baran Józef) (pozycja dodatkowa, spoza poleconej 7)

Taką "siódemkę" wybrałem. Najserdeczniej przepraszam wszystkie osoby, których polecone książki nie znalazły się na tej liście. Z takiego ogromu utworów wybrałem właśnie te. Teraz, jeżeli ktoś zechce, może zagłosować na "siódemkę" Biblionetkowiczów :-) Czasowo - może do końca grudnia?
Dziękuję WSZYSTKIM WAM za zabawę! Świetne książki, przeczytam duuużo więcej, ale już poza akcją. To będzie dla mnie pierwszy taki rok, gdzie będę miał w miarę ustaloną listę i kolejność planowanych do przeczytania książek.
Użytkownik: Marylek 01.12.2021 02:04 napisał(a):
Odpowiedź na: No dobrze... Bęben maszy... | benzmanOpiekun BiblioNETki
O! Z Twojej finalnej listy mam przeczytane cztery pozycje (1, 2, 3, 5), wszystkie bardzo dobre, a wiersze Józefa Barana (nr 7) znam, lubię i cenię, choć akurat tego zbiorku nie czytałam. Czyli, przy odrobinie dobrej woli, tak jakby pięć ;)

Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 01.12.2021 11:02 napisał(a):
Odpowiedź na: O! Z Twojej finalnej list... | Marylek
I ja dokładnie tak samo.
Użytkownik: Monika.W 01.12.2021 09:42 napisał(a):
Odpowiedź na: No dobrze... Bęben maszy... | benzmanOpiekun BiblioNETki
Przeczytałam 4 z tej siódemki.
Z całą pewnością polecam Czapskiego. To świetna pozycja. Osobiście dałam 6.

"Egipcjanin Sinuhe" mnie jakoś wynudził, choć wiem, że ma liczne grono fanów. Chyba nie moja poetyka. Choć doceniam.
Za to zupełnie nie rozumiem zachwytów nad "A lasy wiecznie śpiewają". Dla mnie było to dydaktycznie czarno-białe, słabiutkie. Z tej samej kategorii polecam za to Błogosławieństwo ziemi (Hamsun Knut (właśc. Pedersen Knut)). Świetna rzecz.

Zaś na "Gubernatora" od dawna się zasadzam. Jak napiszesz kolejną wychwalającą opinię, to może w końcu i ja przeczytam?


Użytkownik: benzmanOpiekun BiblioNETki 01.12.2021 11:47 napisał(a):
Odpowiedź na: Przeczytałam 4 z tej siód... | Monika.W
A lasy wiecznie śpiewają (Gulbranssen Trygve) wybrałem intuicyjnie, choć nie powiem, że nie jestem ciekawy tej książki po dodanych opiniach. Po prostu postanowiłem, że coś z literatury skandynawskiej musi się znaleźć w finalnej 7.
Hamsun Knut (właśc. Pedersen Knut) jest w planach :-)
Użytkownik: Marylek 01.12.2021 12:14 napisał(a):
Odpowiedź na: A lasy wiecznie śpiewają ... | benzmanOpiekun BiblioNETki
Nie są takie złe te wiecznie śpiewające lasy! ;) To taka klasyczna narracja, powolna, bardzo mocno osadzona w ówczesnej skandynawskiej rzeczywistości, tak mocno, że aż się zimno robi czasami od czytania. Jednak z klasyki skandynawskiej wolałabym polecić Ci Krystyna córka Lavransa (Undset Sigrid (Undset Sygryda)).

Natomiast Egipcjanin Sinuhe (Waltari Mika) to jest książka, która niegdyś przywróciła mi wiarę w powieść. Miałam lat 20+ i wydawało mi się, że z beletrystyki wszystko już przeczytałam, co czytać warto - cóż, chyba bolączka wieku. I wtedy trafiłam na Egipcjanina. Przywrócił mnie do rzeczywistości, bardzo polecam.
Użytkownik: fugare 01.12.2021 14:48 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie są takie złe te wiecz... | Marylek
A lasy wiecznie śpiewają (Gulbranssen Trygve) bardzo mi się podobały, podobnie jak drugi tom cyklu Dziedzictwo na Björndal (Gulbranssen Trygve) Skandynawska surowość, odrobina magii i gorące uczucia.
Użytkownik: Marylek 01.12.2021 12:16 napisał(a):
Odpowiedź na: Przeczytałam 4 z tej siód... | Monika.W
No, nie wierzę, że nie czytałaś "Gubernatora"! Się nie zasadzaj i nie czekaj, tylko od razu poszukaj. Jest tam absolutnie wszystko, co być powinno, a poza tym jeszcze trochę. Uczta, uczta literacka!
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 01.12.2021 12:20 napisał(a):
Odpowiedź na: No, nie wierzę, że nie cz... | Marylek
Pełna zgoda, dałem się onegdaj namówić i był to strzał w "10".

Mam jeszcze na półce Spotkajmy się w zielonej dolinie (Warren Robert Penn), ciekaw jestem, czy podobnie będzie.
Użytkownik: janmamut 01.12.2021 13:46 napisał(a):
Odpowiedź na: Pełna zgoda, dałem się on... | LouriOpiekun BiblioNETki
O, to musi być rzeczywiście ciekawe, skoro przeczytałeś grubą książkę w jeden dzień!
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 01.12.2021 14:28 napisał(a):
Odpowiedź na: O, to musi być rzeczywiśc... | janmamut
Hę? Gdzie tak napisałem? Dawno już mi się tak nie zdarzyło, rekord mój sprzed ponad pół życia to 460 stron jednego dnia, czyli lekko powyżej połowy Kamień łez (Goodkind Terry). Jeśli chodzi o "Gubernatora", to z notatek wynika 10 dni ([9-19.03.2018]).
Użytkownik: janmamut 01.12.2021 20:47 napisał(a):
Odpowiedź na: Hę? Gdzie tak napisałem? ... | LouriOpiekun BiblioNETki
Nie zaglądałem w Twoje oceny, tylko użyłem standardowego rozumienia onegdaj jako przedwczoraj. Ale i tak mnie zachęciłeś do "Gubernatora". :-)
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 02.12.2021 09:10 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie zaglądałem w Twoje oc... | janmamut
Ja używam `onegdaj` jak `ongiś`, rozumienie "dawniej, kiedyś" jest zresztą spójne ze słownikami :) sjp.pwn.pl/szukaj/onegdaj.html

A co do zmiany rozumienia pewnych określeń - dzisiejsze "niech mu ziemia lekką będzie" kiedyś było przekleństwem ;)
Użytkownik: janmamut 03.12.2021 13:55 napisał(a):
Odpowiedź na: Ja używam `onegdaj` jak `... | LouriOpiekun BiblioNETki
Tfu, tfu! Słownik PWN-u? Tego PWN-u, u którego na liście patronów honorowych słownika niemieckiego jest prof. dr hab. Władysław Bartoszewski? Wstępne informacje tu: https://niezalezna.pl/54781-pwn-poprawia-zyciorys-bartoszewskiego-juz-nie-tylko-profesor-ale-tez-dr-?desktop, a zdjęcia mam zachowane.

Ja jakoś nie przywyknę do psujów języka, według których pasjonat to nie choleryk, lecz hobbysta, a Sapiehę mam odmieniać "Sapiesze" (tfuj!).
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 03.12.2021 14:26 napisał(a):
Odpowiedź na: Tfu, tfu! Słownik PWN-u? ... | janmamut
No cóż, sam-wiesz-kto jest nadal wśród honorowych obywateli Gdańska, Wrocławia i mnóstwa innych miast na świecie… A z Sapiehą się ciesz, że nie "poprawili" (jeszcze?) Sapieżyna Teresa (Sapieżyna Teresa Izabela) itp. ;)

Zresztą słowa takie jak DUHA czy PUHA są poprawnie odmienione DUŻE i PUŻE itd.
Użytkownik: Monika.W 01.12.2021 16:53 napisał(a):
Odpowiedź na: No, nie wierzę, że nie cz... | Marylek
Dobrze, pójdę jutro do antykwariatu. Mam ochotę na jakieś stare wydanie w płótnie.
Użytkownik: Marylek 01.12.2021 17:10 napisał(a):
Odpowiedź na: Dobrze, pójdę jutro do an... | Monika.W
Istnieje takie - PIW 1962. Sama je mam z antykwariatu :)
Użytkownik: minutka 02.12.2021 01:12 napisał(a):
Odpowiedź na: No dobrze... Bęben maszy... | benzmanOpiekun BiblioNETki
Z wybranej przez Ciebie siódemki czytałam 1,2,5, a także wiersze z innego tomiku Józefa Barana. Każdą z tych książek oceniam wysoko!
Użytkownik: benzmanOpiekun BiblioNETki 05.12.2021 12:59 napisał(a):
Odpowiedź na: Witajcie. Dziś leżąc troc... | benzmanOpiekun BiblioNETki
Zaczynam podsumowanie. Wreszcie, po długim tygodniu w pracy, chwila wytchnienia. Więc tak, na początek może dodam te książki, które nie zostały wcześniej przeze mnie podane, a użytkownik, zdecydował, że jednak mogę opublikować:

146. A. B. C. (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary))

147. Prowadź swój pług przez kości umarłych (Tokarczuk Olga)

148. Wszystko czego wam nie powiedziałam (Ng Celeste)

149. Zgubieni (Rogan Charlotte)

150. Kentuki (Schweblin Samanta)

Także z tylu łącznie książek musiałem wybrać swoją siódemkę. Co wybrałem, widzieliście wyżej.

24 Biblionetkowiczów zdecydowało się polecić mi z jakiegoś powodu ważne, wyjątkowe książki. W kolejnym poście postaram się podzielić na listy poszczególnych siódemek, tak jak się umawialiśmy.
Z tej listy 46 miałem już w planach czytelniczych (i myślę, że prędzej czy później je przeczytam, a dzięki Waszym zachętom, może to być dużo szybciej niż by mogło nastąpić normalną koleją mojego czytania).

Literatury anglojęzycznej: 59
polskiej: 43
niemieckojęzycznej: 8
francuskiej: 7
rosyjskiej: 7
skandynawskiej: 6
iberoamerykańskiej: 6
czeskiej: 5
hiszpańskiej: 3
włoskiej: 3
portugalskiej: 1
serbskiej: 1
węgierskiej: 1
Litewskiej: 1
Mogłem się gdzieś pomylić z tymi liczbami, więc za ewentualne błędy przepraszam.

16 pozycji się powtarza:

Gubernator (Warren Robert Penn) 3x

Na południe od Brazos (McMurtry Larry) 3x

Lista nieobecności (Urbaniak Michał Paweł) 3x

Chrobot: Życie najzwyklejszych ludzi świata (Michniewicz Tomasz (Michniewicz Tomek)) 3x

Znaczy Kapitan (Borchardt Karol Olgierd) 3x

Egipcjanin Sinuhe (Waltari Mika) 3x

Ostatni brzeg (Shute Nevil (Shute Norway Nevil)) 3x

Nocny pociąg do Lizbony (Mercier Pascal (właśc. Bieri Peter)) 2x

Kwietniowa czarownica (Axelsson Majgull) 2x

Imię róży (Eco Umberto) 2x

Samotność liczb pierwszych (Giordano Paolo) 2x

Wanna z kolumnadą: Reportaże o polskiej przestrzeni [Czarne] (Springer Filip) 2x

Kwiaty dla Algernona (Keyes Daniel) 2x

Dotknięcie pustki (Simpson Joe) 2x

Mężczyzna imieniem Ove (Backman Fredrik) 2x

Atlas zbuntowany (Rand Ayn (właśc. Rosenbaum Alissa)) 2x

Jeżeli chodzi o autora, który ma największą reprezentację swoich książek w tym zestawieniu, to jest nią Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary). I tu należą się gratulacje dla Losice, który pierwszy odgadł o kogo chodzi (wybacz, że przeoczyłem wtedy ten moment i nie potwierdziłem Twojej prawidłowej sugestii).
Użytkownik: benzmanOpiekun BiblioNETki 05.12.2021 13:52 napisał(a):
Odpowiedź na: Witajcie. Dziś leżąc troc... | benzmanOpiekun BiblioNETki
Siódemeczki :-):

(1)
Bal w operze (Tuwim Julian)
Kanon w odwróceniu (Maurensig Paolo)
Lampart (Lampedusa Giuseppe Tomasi di)
Madame (Libera Antoni)
Masłem do dołu (Šabach Petr)
Wyspy na Golfsztromie (Hemingway Ernest)
Excentrycy (Kowalewski Włodzimierz)

(2)
Dziesięciu Murzynków (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary))
Dziewczyna z pomarańczami (Gaarder Jostein)
Dziwne losy Jane Eyre (Brontë Charlotte (Brontë Karolina; pseud. Bell Currer))
Miasto niedźwiedzia (Backman Fredrik)
Samotność liczb pierwszych (Giordano Paolo)
Trzej towarzysze (Remarque Erich Maria (właśc. Remark Erich Paul))
Władcy dyscypliny (Conroy Pat)

(3)
Cichy Don (Szołochow Michaił (Szołochow Michał))
Demony: Według kroniki radcy departamentu Geyrenhoffa (Doderer Heimito von)
Gubernator (Warren Robert Penn)
Imię róży (Eco Umberto)
Kot i mysz (Grass Günter)
Na południe od Brazos (McMurtry Larry)
Witaj, smutku (Sagan Françoise (właśc. Quoirez Françoise))

(4)
Błękitny zamek (Montgomery Lucy Maud)
Mroczna wiedza (Novik Naomi)
Natalii 5 (Rudnicka Olga)
Nie odchodź, Julio (Barańska Ewa (właśc. Barańska Stanisława))
Pokój w kolorach szczęścia: Tom 1 (Hakuri (pseud.))
Straż! Straż! (Pratchett Terry)
Złodziejka książek (Zusak Markus)

(5)
Ciała i dusze (Meersch Maxence van der)
Cud generalny: Powieść nadziei (Páral Vladimír (pseud. Laban Jan))
Kwietniowa czarownica (Axelsson Majgull)
Nocny pociąg do Lizbony (Mercier Pascal (właśc. Bieri Peter))
Ołowiane żołnierzyki (Aleksijewicz Swietłana)
Władca skalnej doliny (Curwood James Oliver)
Znaczy Kapitan (Borchardt Karol Olgierd)

(6)
De non existentia Dei czyli O nieistnieniu Boga (Kochan Jerzy)
Małe Licho i tajemnica Niebożątka (Kisiel Marta)
Mort (Pratchett Terry)
Niewidzialne kobiety: Jak dane tworzą świat skrojony pod mężczyzn (Criado Perez Caroline)
Płytki umysł: Jak internet wpływa na nasz mózg (Carr Nicholas)
Zapomniane słowa (antologia; Kozioł Urszula, Czyżewski Krzysztof, Ogórek Michał i inni)
Znaczy Kapitan (Borchardt Karol Olgierd)

(7)
Chrobot: Życie najzwyklejszych ludzi świata (Michniewicz Tomasz (Michniewicz Tomek))
Dom Augusty (Axelsson Majgull)
Na południe od Brazos (McMurtry Larry)
Outsiderzy (Hinton Susan Eloise)
Pięć małych świnek (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary))
Poezje (Szekspir (Shakespeare William))
Wanna z kolumnadą: Reportaże o polskiej przestrzeni [Czarne] (Springer Filip)

(8)
Diabły z Loudun (Huxley Aldous)
Gubernator (Warren Robert Penn)
Ja, Dago (Nienacki Zbigniew (właśc. Nowicki Zbigniew Tomasz))
Miasto Śniących Książek: Powieść z Camonii autorstwa Hildegunsta Rzeźbiarza Mitów (Moers Walter)
Musimy porozmawiać o Kevinie (Shriver Lionel)
Na południe od Brazos (McMurtry Larry)
Plugawy ptak nocy (Donoso José)

(9)
Droga (McCarthy Cormac (właśc. McCarthy Charles))
Egipcjanin Sinuhe (Waltari Mika)
Kochanek Wielkiej Niedźwiedzicy (Piasecki Sergiusz)
Kwiaty dla Algernona (Keyes Daniel)
Spotkania z wybitnymi ludźmi (Gurdżijew Georgij)
Srebrzynek i ja: Elegia andaluzyjska (Jiménez Juan Ramón)
Żeglarz na koniu (Stone Irving)

(10)
Bajka o Rašce i inne reportaże sportowe (Pavel Ota (właśc. Popper Otto))
Czy Wielki Wybuch był głośny? (Głowacka Karolina, Lasota Jan Piotr (Lasota Jean-Pierre))
Dotknięcie pustki (Simpson Joe)
Gówno się pali (Šabach Petr)
Morza Wszeteczne (Mortka Marcin)
Raz w roku w Skiroławkach (Nienacki Zbigniew (właśc. Nowicki Zbigniew Tomasz))
Znikająca łyżeczka: Dziwne opowieści chemicznej treści (Kean Sam)

(11)
Geografia szczęścia (Weiner Eric)
Marley i ja: Życie, miłość i najgorszy pies świata (Grogan John)
Mężczyzna imieniem Ove (Backman Fredrik)
My mieliśmy szczęście (Hunter Georgia)
Nienawiść, którą dajesz (Thomas Angie)
Przeżyłem, więc wiem: Nieznane kulisy wypraw wysokogórskich (Szafirski Ryszard, Tasz Klaudia)
Zaginiona księga Enki: Wspomnienia i proroctwa pozaziemskiego boga (Sitchin Zecharia)

(12)
A lasy wiecznie śpiewają (Gulbranssen Trygve)
Folwark zwierzęcy (Orwell George (właśc. Blair Eric Arthur))
Ostatni brzeg (Shute Nevil (Shute Norway Nevil))
Pamiętniki Adama i Ewy (Twain Mark (właśc. Clemens Samuel Langhorne))
Stąd do wieczności (Jones James)
Wszystko czerwone (Chmielewska Joanna (właśc. Kühn Irena))
Zabić drozda (Lee Harper)

(13)
Dzikie łabędzie: Trzy córy Chin (Chang Jung)
Ostatni brzeg (Shute Nevil (Shute Norway Nevil))
Picie: Opowieść o miłości (Knapp Caroline)
Profesor Stoner (Williams John Edward)
Stulecie chirurgów: Według zapisków mojego dziadka, chirurga H. St. Hartmanna (Thorwald Jürgen (właśc. Bongartz Heinz))
Terror (Simmons Dan)
Życie przed sobą (Gary Romain (właśc. Kacew Roman, pseud. Ajar Émile))

(14)
Egipcjanin Sinuhe (Waltari Mika)
Hrabia Monte Christo (Dumas Aleksander (ojciec; Dumas Alexandre))
Imperium (Kapuściński Ryszard)
Księga apokryfów (Čapek Karel)
Most na Drinie (Andrić Ivo)
"Pan raczy żartować, panie Feynman!": Przypadki ciekawego człowieka (Feynman Richard Phillips)
Wanna z kolumnadą: Reportaże o polskiej przestrzeni [Czarne] (Springer Filip)

(15)
Barbarzyńca w ogrodzie (Herbert Zbigniew)
Dziennik (Márai Sándor) (pozycja zamieniona z kilku propozycji za pozycję poleconą w ramach siódemki, a którą już przeczytałem)
Dziennik pisany nocą (Herling-Grudziński Gustaw)
Eseje (Stempowski Jerzy (pseud. Hostowiec Paweł))
Na nieludzkiej ziemi (Czapski Józef)
Opowiadania wybrane [Ossolineum] (Iwaszkiewicz Jarosław (pseud. Eleuter))
Szkice piórkiem (Bobkowski Andrzej)

(16)
Arthur i George (Barnes Julian (pseud. Kavanagh Dan))
Dom duchów (Allende Isabel)
Egipcjanin Sinuhe (Waltari Mika)
Julian (Vidal Gore)
Tessa d'Urberville: Historia kobiety czystej (Hardy Thomas (Hardy Tomasz))
Wojna końca świata (Vargas Llosa Mario)
Żołnierze spod Salaminy (Cercas Javier)

(17)
Alicja w Krainie Czarów (Carroll Lewis (właśc. Dodgson Charles Lutwidge))
Archipelag GUŁag 1918-1956: Próba analizy literackiej (Sołżenicyn Aleksander)
Bajki robotów [1964] (Lem Stanisław)
Białe na czarnym (Gallego David Rubén González)
Kto się boi Virginii Woolf? (Albee Edward)
Matematyka współczesna: Dwanaście esejów (antologia; Hammond Allen L., Richards Ian, Alperin Jonathan L. i inni)
Poniedziałek zaczyna się w sobotę (Strugacki Arkadij (pseud. Jarosławcew S.), Strugacki Borys)

(18)
Atlas zbuntowany (Rand Ayn (właśc. Rosenbaum Alissa))
Diuna (Herbert Frank)
Czarnobylska modlitwa: Kronika przyszłości (Aleksijewicz Swietłana)
Mężczyzna imieniem Ove (Backman Fredrik)
Niewola (Spiró György)
Noce i dnie (Dąbrowska Maria)
Podróże z Herodotem (Kapuściński Ryszard)

(19)
13 bajek z królestwa Lailonii dla dużych i małych oraz inne bajki (Kołakowski Leszek)
Agonia dźwięków (Cabré Jaume)
Bóg rzeczy małych (Roy Arundhati)
Brzemię (Winterson Jeanette)
Chrobot: Życie najzwyklejszych ludzi świata (Michniewicz Tomasz (Michniewicz Tomek))
Dom z dwiema wieżami (Zaremba Bielawski Maciej (Zaremba Maciej))
Gubernator (Warren Robert Penn)

(20)
Broad Peak: Niebo i piekło (Dobroch Bartek, Wilczyński Przemysław)
Dzień dobry, północy (Brooks-Dalton Lily)
Kwietniowa czarownica (Axelsson Majgull)
Lód (Dukaj Jacek)
Nocny pociąg do Lizbony (Mercier Pascal (właśc. Bieri Peter))
Pokolenie Kolosów: 15 historii na 15-lecie (Tomza Piotr)
Samotność liczb pierwszych (Giordano Paolo)

(21)
13½ życia kapitana Niebieskiego Misia (Moers Walter)
Atlas zbuntowany (Rand Ayn (właśc. Rosenbaum Alissa))
Cykl barokowy (to pozycja, która chyba gdzieś się ukryła wcześniej i wydaje mi się, że nie ma jej na głównej liście?)
Dotknięcie pustki (Simpson Joe)
Kwiaty dla Algernona (Keyes Daniel)
Ostatni brzeg (Shute Nevil (Shute Norway Nevil))
Znaczy Kapitan (Borchardt Karol Olgierd)

(22)
Baku, Moskwa, Warszawa (Wysocki Marcin Michał)
Dom z papieru (Dominguez Carlos Maria)
Mały Bizon (Fiedler Arkady)
Mgły Avalonu (Bradley Zimmer Marion)
Plaga (Raj E.)
Silva rerum (Sabaliauskaitė Kristina)
Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki (Vargas Llosa Mario)

(23)
A. B. C. (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary))
Kentuki (Schweblin Samanta)
Lista nieobecności (Urbaniak Michał Paweł)
Niestandardowi (Urbaniak Michał Paweł)
Prowadź swój pług przez kości umarłych (Tokarczuk Olga)
Wszystko czego wam nie powiedziałam (Ng Celeste)
Zgubieni (Rogan Charlotte)

(24)
(tajne/poufne) :-)

Jeżeli zdecydujecie się zabawić w zgadywanie, zaznaczam, że ja nie będę potwierdzał czy zaprzeczał trafności. Niech to będzie na zasadzie, kto zechce potwierdzić, że dana lista jest jego, niech to zrobi, a kto zechce zachować anonimowość, niech tak będzie.
Użytkownik: ilia 05.12.2021 19:11 napisał(a):
Odpowiedź na: Siódemeczki :-): (1) ... | benzmanOpiekun BiblioNETki
1 - Fugare
2 - niedźwiedź z tobołem
3 - Losice
4 - Aril27
5 - dot59
6 - Vemona
7 - Olimpia
8 - Louri
9 - mariuszdbki
11 - yyc_wanda
12 - minutka
13 - Akrim
14 - Ania_em
15 - Monika W
16 - idiom1983
17 - mamut
18 - Nutinka
19 - Marylek
22 - Asia Czytasia
23 - żonkil
10, 20, 21 - jeszcze do zastanowienia się :)
Użytkownik: Marylek 05.12.2021 19:34 napisał(a):
Odpowiedź na: 1 - Fugare 2 - niedźwied... | ilia
20 - Joyeuse ;)
Użytkownik: janmamut 05.12.2021 19:43 napisał(a):
Odpowiedź na: 1 - Fugare 2 - niedźwied... | ilia
Dobra jesteś! Faulknera nie było, a i tak rozpoznałaś mamuta. :-)
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 05.12.2021 20:51 napisał(a):
Odpowiedź na: 1 - Fugare 2 - niedźwied... | ilia
Brawo! Choć ze mną pewnie było prosto dzięki tym pozycjom, których wielkim ambasadorem jestem, tj. Musimy porozmawiać o Kevinie (Shriver Lionel) i Plugawy ptak nocy (Donoso José) :)
Użytkownik: OlimpiaOpiekun BiblioNETki 05.12.2021 21:27 napisał(a):
Odpowiedź na: 1 - Fugare 2 - niedźwied... | ilia
Wow, dobra jesteś! Oczywiście moja lista kryje się pod 7 :) Pewnie Outsiderzy mnie zdradzili.
Użytkownik: jolekp 05.12.2021 21:35 napisał(a):
Odpowiedź na: 1 - Fugare 2 - niedźwied... | ilia
Doświadczenie konkursowe się tu chyba przydało;)

Chyba nie muszę potwierdzać, bo wydaje mi się, że moja lista była w oczywisty sposób oczywista:)
Użytkownik: Losice 05.12.2021 22:20 napisał(a):
Odpowiedź na: 1 - Fugare 2 - niedźwied... | ilia
Jesteś "demonicznie" niesamowita bo 3-ka to rzeczywiście moja lista :) :)

Użytkownik: fugare 06.12.2021 08:18 napisał(a):
Odpowiedź na: Jesteś "demonicznie" nies... | Losice
Odgadłeś, że to Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary) miał najwięcej polecanych tytułów - brawo :)
Użytkownik: Losice 06.12.2021 23:29 napisał(a):
Odpowiedź na: Odgadłeś, że to Christie ... | fugare
Dzięki :)

Zamierzam w ramach mojej 7-ki przeczytać "Twoje" Wyspy na Golfsztromie (Hemingway Ernest) :D
Użytkownik: tweety008 05.12.2021 22:21 napisał(a):
Odpowiedź na: 1 - Fugare 2 - niedźwied... | ilia
Ale jakim cudem?
14 się zgadza :)
Użytkownik: mariuszdbki 05.12.2021 22:39 napisał(a):
Odpowiedź na: 1 - Fugare 2 - niedźwied... | ilia
Bezbłędnie :) Oczywiście w moim przypadku to było dość proste (choćby przez Gurdżijewa i bardzo skromną listę moich ocen). Ale patrząc na skalę pozostałych trafień - gratuluję przenikliwości!
Użytkownik: ilia 06.12.2021 14:43 napisał(a):
Odpowiedź na: Bezbłędnie :) Oczywiście ... | mariuszdbki
Tak, na Ciebie trafiłam przez Gurdżijewa :) bo mam w domu - jeszcze nie czytane - "Spotkania z wybitnymi ludźmi".
Użytkownik: mariuszdbki 08.12.2021 14:43 napisał(a):
Odpowiedź na: Tak, na Ciebie trafiłam p... | ilia
Właśnie muszę sobie tą książkę powtórzyć. Mam nadzieję, że nadal się broni i moja ocena nie jest "sentymentalnie na wyrost". Bądź co bądź czytałem ją lata temu i możliwe, że szczenięce spojrzenie na świat lekko przysłoniło pewne niedoskonałości. Natomiast cały czas pamiętam tą specyficzną, ezoteryczną atmosferę która wówczas tak mnie urzekła.
Użytkownik: fugare 06.12.2021 08:15 napisał(a):
Odpowiedź na: 1 - Fugare 2 - niedźwied... | ilia
Potwierdzam - 1- to moje propozycje :)
Użytkownik: Monika.W 08.12.2021 10:29 napisał(a):
Odpowiedź na: 1 - Fugare 2 - niedźwied... | ilia
No tak, pod 15 jest moja lista.
Jestem transparentna do bólu.
Dobrze, że "Lalka" wypadła (zamieniona na Marai'a), bo już byłoby całkiem oczywiste.

Użytkownik: ilia 05.12.2021 21:02 napisał(a):
Odpowiedź na: Siódemeczki :-): (1) ... | benzmanOpiekun BiblioNETki
24 - (tajne/poufne) - wydaje mi się, że jest to lista Lutka :) Mam nadzieję iż się nie obrazi, bo przecież to jest bardzo piękna lista.
- Czarny ogród (Szejnert Małgorzata)
- Imię róży (Eco Umberto)
- Kochankowie z Marony (Iwaszkiewicz Jarosław (pseud. Eleuter))
- Mała zagłada (Janko Anna)
- Opowieści o Niewidzialnym (Schmitt Éric-Emmanuel)
- Pani Bovary (Flaubert Gustave (Flaubert Gustaw))
- Śniła się sowa (Ostrowska Ewa Maria (pseud. Zbyszewski Brunon lub Lane Nancy))
Użytkownik: Losice 06.12.2021 00:03 napisał(a):
Odpowiedź na: 24 - (tajne/poufne) - wyd... | ilia
Dla mnie Kochankowie z Marony (Iwaszkiewicz Jarosław (pseud. Eleuter)) wskazują, że jest to misiak.
Użytkownik: Marylek 06.12.2021 10:27 napisał(a):
Odpowiedź na: Dla mnie Kochankowie z Ma... | Losice
Tak, ta pozycja, a oprócz niej jeszcze Pani Bovary (Flaubert Gustave (Flaubert Gustaw)) i Śniła się sowa (Ostrowska Ewa Maria (pseud. Zbyszewski Brunon lub Lane Nancy)).
Misiak, bez dwóch zdań.
Użytkownik: Losice 06.12.2021 16:03 napisał(a):
Odpowiedź na: Tak, ta pozycja, a oprócz... | Marylek
Racja - Pani Bovary (Flaubert Gustave (Flaubert Gustaw)) pojawia się u Misiaka w Lista nieobecności (Urbaniak Michał Paweł)
Użytkownik: benzmanOpiekun BiblioNETki 05.12.2021 21:22 napisał(a):
Odpowiedź na: Siódemeczki :-): (1) ... | benzmanOpiekun BiblioNETki
Z góry przepraszam! Wasze odgadywanie autorów list uświadomiło mi, że jednego pominąłem :(
Dlatego, że lista znalazła się na prywatnym mailu, i o niej zapomniałem...
Ale jak widzę nie będzie problemu z odgadnięciem :)

(25)
Imię róży (Eco Umberto)
Mała zagłada (Janko Anna)
Chrobot: Życie najzwyklejszych ludzi świata (Michniewicz Tomasz (Michniewicz Tomek))
Opowieści o Niewidzialnym (Schmitt Éric-Emmanuel)
Oddział chorych na raka (Sołżenicyn Aleksander)
Czarny ogród (Szejnert Małgorzata)
Lista nieobecności (Urbaniak Michał Paweł)
Użytkownik: Marylek 05.12.2021 23:30 napisał(a):
Odpowiedź na: Z góry przepraszam! Wasze... | benzmanOpiekun BiblioNETki
Moim zdaniem, to jest lista Lutka.
Użytkownik: janmamut 05.12.2021 23:40 napisał(a):
Odpowiedź na: Moim zdaniem, to jest lis... | Marylek
Fakt, 24 bardziej pasuje do Misiaka.
Użytkownik: lutek01 06.12.2021 00:45 napisał(a):
Odpowiedź na: Moim zdaniem, to jest lis... | Marylek
Jak Ty mnie znasz... To znaczy mój regał...
Tak, pod numerem 25 skrywam się ja. Nie tajny i nie poufny, ale zagubiony w odmętach internetu, bo z nieznanych mi przyczyn zrozumiałem, że mamy wysyłać polecanki na maila.

Ależ to strasznie bolało, jak się miało długą listę wstępną i trzeba było po kolei pozycje obcinać, żeby dojść do 7. :-/

Użytkownik: Marylek 06.12.2021 10:21 napisał(a):
Odpowiedź na: Jak Ty mnie znasz... To z... | lutek01
Każdy z tych tytułów kojarzył mi się z Tobą, każdy z osobna, tylko "Imienia róży" nie byłam pewna, bo o tym nigdy nie rozmawialiśmy. Poszłam sprawdzić - oceniłeś je tak, jak ja :)
To już nie miałam żadnych wątpliwości! :D

Tak, 7 to jest bardzo mało :-/
Użytkownik: benzmanOpiekun BiblioNETki 05.12.2021 21:46 napisał(a):
Odpowiedź na: Witajcie. Dziś leżąc troc... | benzmanOpiekun BiblioNETki
Ktoś poprosił, więc jest: lista benzmana

(26)
Biblia (antologia; < autor nieznany / anonimowy >)
Absalomie, Absalomie... (Faulkner William)
Grona gniewu (Steinbeck John)
Teatrzyk Zielona Gęś (Gałczyński Konstanty Ildefons) (cały Gałczyński)
Kamień na kamieniu (Myśliwski Wiesław)
Głęboki sen (Chandler Raymond) (Marlowe, dawno Cię nie widziałem, ale kiedy wpadnę, obym Cię nie zastał trzeźwego :D)
Tato (Wharton William (właśc. Du Aime Albert))

Już Was wszystkich rozumiem, że wybrać 7 jest baaardzo ciężko! Tak po swojemu, wybrałem intuicyjnie. Żeby wybrać naprawdę rzetelnie, potrzebowałbym ze dwóch miesięcy. Wszystkie książki ocenione przeze mnie od 5 w górę - wiele 4 także - albo mną wstrząsnęły, albo zachwyciły, albo w jakiś sposób ukształtowały mnie, wpłynęły na to jak postrzegam ludzi i świat. To tak w skrócie. Ale uświadomiłem sobie, że ta lista powinna się kończyć gdzieś bliżej setki...
Tym bardziej kolejny raz dziękuję Wam za polecone mi książki, wiele poza wybraną "7" przeczytam w dalszej kolejności.
Użytkownik: minutka 05.12.2021 22:38 napisał(a):
Odpowiedź na: Ktoś poprosił, więc jest:... | benzmanOpiekun BiblioNETki
Widzę, że mamy zbliżony gust, oprócz pierwszej pozycji, przeczytałam i wysoko oceniłam te książki. W przypadku Chandlera były to tylko inne tytuły, więc "Głęboki sen" jeszcze przede mną.
Użytkownik: Losice 06.12.2021 00:29 napisał(a):
Odpowiedź na: Ktoś poprosił, więc jest:... | benzmanOpiekun BiblioNETki
W jednej ze swoich wcześniejszych informacji, powiedziałeś, że na liście proponowanych książek pojawił się Coelho Paulo.
Nie ma go jednak w zestawieniu końcowym (chyba, że przegapiłem).

Podejrzewam, że jest on na liscie osoby, która ukryła swoje propozycje ???
Dlaczego wracam do tego tematu ? - bo sam nie czytałem Coelho Paulo, a chciałbym się przekonać jak odbiorę jego twórczość - i ...... postanowiłem sobie, że przeczytam pozycję, którą umieścił na swojej liście ktoś, kto przesłał Ci propozycję ......

Czy jeśli mój powyższy wywód jest prawdziwy .... mógłbyś zapytać "zastrzeżonego" biblionetkowicza, czy nie zgodziłby się, aby tę jedną jego pozycję odtajnić i podać do publiocznej wiadomości.

Oczywiście całkowicie rozumiem i akceptuję negatywną odpowiedź na moją prośbę.

Użytkownik: janmamut 06.12.2021 03:57 napisał(a):
Odpowiedź na: W jednej ze swoich wcześn... | Losice
Tymczasem polecam tę recenzję: Na pokrzepienie serc
Użytkownik: fugare 06.12.2021 09:16 napisał(a):
Odpowiedź na: W jednej ze swoich wcześn... | Losice
A ja proponuję Ci, abyś przeczytał np. "Alchemika", dzięki któremu Coelho Paulo stał się sławny, oczywiście pamiętając, że było to dobrych 30 lat temu.
Ja oceniłam tę książkę na "4" co traktuję jako ocenę wyjściową - ani się nie zachwyciłam, ani nie oburzyłam - to taka alegoryczno-filozoficzna bajka, jak większość książek autora - taki ma styl.
Nie widzę jednak powodu, żeby z niej drwić, bo to tak jakbym chciała ośmieszyć ponad tysiąc osób, które na biblionetce oceniły ją na 6, a właśnie z drwiną i komentarzem, że to książki dla "inteligentnych inaczej" najczęściej można się ostatnio spotkać.
Użytkownik: Marylek 06.12.2021 10:23 napisał(a):
Odpowiedź na: Ktoś poprosił, więc jest:... | benzmanOpiekun BiblioNETki
Z Twojej listy czytałam drugą, trzecia, czwartą i ostatnią pozycję, i wszystkie je mogę polecić jako świetne!
Użytkownik: ilia 06.12.2021 16:17 napisał(a):
Odpowiedź na: Witajcie. Dziś leżąc troc... | benzmanOpiekun BiblioNETki
Jak się tak bawimy dzięki Benzmanowi, to może zaproponuję, aby - każdy kto chce - wybrał z tych wszystkich książek własną siódemkę. Oczywiście jest to trudny wybór, bo na liście są znakomite książki, ale przyjmijmy, że nasza siódemka, to będą książki, które chcemy przeczytać w pierwszej kolejności.

Ze 159 książek przeczytałam 52. Z tych, których nie znam najbardziej jestem zainteresowana:
- Imię róży (Eco Umberto) z listy nr 3
- Spotkania z wybitnymi ludźmi (Gurdżijew Georgij) z listy 9
- Życie przed sobą (Gary Romain (właśc. Kacew Roman, pseud. Ajar Émile)) z listy 13
- Most na Drinie (Andrić Ivo) z listy 14
- Arthur i George (Barnes Julian (pseud. Kavanagh Dan)) z listy 16
- Dom z papieru (Dominguez Carlos Maria) z listy 22
- Czarny ogród (Szejnert Małgorzata) z listy 25

Użytkownik: benzmanOpiekun BiblioNETki 06.12.2021 17:30 napisał(a):
Odpowiedź na: Proste :) Masłem do do... | OlimpiaOpiekun BiblioNETki
W środowisku rówieśników moich synów mówi się "wjeżdżam z tym, normalnie" ;-)

Jestem za, czytajcie, bo świetne książki się pojawiły. A ja wjeżdżam z inną propozycją: kto ma ochotę, niech dorzuci z ogólnej listy 1 książkę dla mnie (może być własna, ale nie wybrana przeze mnie lub inna, byle z tych już poleconych. Pierwsze siedem propozycji, dokładam do już wybranych. I mam nadzieję, że uda mi się wszystkie przeczytać A.D. 2022 :-)
I
Użytkownik: ilia 06.12.2021 17:58 napisał(a):
Odpowiedź na: W środowisku rówieśników ... | benzmanOpiekun BiblioNETki
Moja propozycja to:
Czarnobylska modlitwa: Kronika przyszłości (Aleksijewicz Swietłana). Wszyscy niby wszystko już wiedzą o Czarnobylu, ale to nie jest tak. Ta książka jest wstrząsająca. Dodatkowo, autorka otrzymała nagrodę Nobla w 2015 roku - warto zapoznawać się z twórczością noblistów.
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 06.12.2021 20:36 napisał(a):
Odpowiedź na: W środowisku rówieśników ... | benzmanOpiekun BiblioNETki
A moja - Władca skalnej doliny (Curwood James Oliver), pierwsza książka, która uświadomiła mi, że zwierzęta myślą i czują, choć inaczej, niż my, i która mnie nadal wzrusza po 50 z górą latach.
Użytkownik: Valaya 06.12.2021 21:15 napisał(a):
Odpowiedź na: W środowisku rówieśników ... | benzmanOpiekun BiblioNETki
A ja bym poleciła "Znaczy Kapitan". Mamert Stankiewicz, kapitan żeglugi wielkiej, to nietuzinkowa postać, wspaniały człowiek i patriota. Książka jest napisana w zabawny sposób, jednak niektóre fragmenty chwytają za serce i pozostają na długie lata w pamięci (te zabawne zresztą też zostają).
Użytkownik: Marylek 06.12.2021 22:13 napisał(a):
Odpowiedź na: W środowisku rówieśników ... | benzmanOpiekun BiblioNETki
Wybierz "Chrobot", wybierz "Chrobot", wybierz "Chrobot"...
Chrobot: Życie najzwyklejszych ludzi świata (Michniewicz Tomasz (Michniewicz Tomek))
Użytkownik: Losice 07.12.2021 00:08 napisał(a):
Odpowiedź na: W środowisku rówieśników ... | benzmanOpiekun BiblioNETki
Myslę, że do kompletu Twojej literatury amerykańskiej bardzo pasowałaby propozycja z listy 12 minutka

Zabić drozda (Lee Harper)
Użytkownik: janmamut 07.12.2021 01:02 napisał(a):
Odpowiedź na: W środowisku rówieśników ... | benzmanOpiekun BiblioNETki
O tym, co Alicja odkryła po drugiej stronie lustra (Carroll Lewis (właśc. Dodgson Charles Lutwidge))
Na liście podawałem "Alicję w Krainie Czarów", ale druga (ta) część jest arcydziełem, wstrząsającym zastanym myśleniem.
Użytkownik: janmamut 07.12.2021 00:50 napisał(a):
Odpowiedź na: Proste :) Masłem do do... | OlimpiaOpiekun BiblioNETki
Albeego polecam szczerze, natomiast przed "Znikającą łyżeczką" delikatnie w tym wątku ostrzegałem. To znaczy: warto przeczytać, ale pamiętając, że są błędy.
Użytkownik: OlimpiaOpiekun BiblioNETki 07.12.2021 14:47 napisał(a):
Odpowiedź na: Albeego polecam szczerze,... | janmamut
Będę się bawić w wychwytywanie błędów. :)
Użytkownik: jolekp 06.12.2021 17:26 napisał(a):
Odpowiedź na: Jak się tak bawimy dzięki... | ilia
Ja sobie wybrałam nawet 12, potencjalnie do przeczytania na przyszły rok (co z tego wyjdzie, to inna kwestia), ale jak mam się ograniczyć tylko do siedmiu, to by było tak:

Brzemię (Winterson Jeanette)
Kanon w odwróceniu (Maurensig Paolo)
Stąd do wieczności (Jones James)
Niewola (Spiró György)
Ostatni brzeg (Shute Nevil (Shute Norway Nevil))
Miasto Śniących Książek: Powieść z Camonii autorstwa Hildegunsta Rzeźbiarza Mitów (Moers Walter)
Agonia dźwięków (Cabré Jaume)
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 06.12.2021 20:29 napisał(a):
Odpowiedź na: Jak się tak bawimy dzięki... | ilia
A moje tu.
Cichy Don (Szołochow Michaił (Szołochow Michał))
Diuna (Herbert Frank)
Niewidzialne kobiety: Jak dane tworzą świat skrojony pod mężczyzn (Criado Perez Caroline)
Ostatni brzeg (Shute Nevil (Shute Norway Nevil))
Wyspy na Golfsztromie (Hemingway Ernest)
Hrabia Monte Christo (Dumas Aleksander (ojciec; Dumas Alexandre))
Dom duchów (Allende Isabel)

Przy okazji odkryłam, że kilku przeczytanych nie mam ocenionych (i uzupełniłam braki), a z jedną nie wiem, co zrobić, bo w katalogu występuje w wersji rozszerzonej, powieściowej, a ja ją czytałam jako opowiadanie.
Użytkownik: janmamut 07.12.2021 00:46 napisał(a):
Odpowiedź na: O tym samym myślałam wczo... | tweety008
"Znikającą łyżeczkę" w miarę miło się czyta, trzeba jednak mieć świadomość, że zawiera błędy merytoryczne (i inne).
Użytkownik: Losice 07.12.2021 00:02 napisał(a):
Odpowiedź na: Jak się tak bawimy dzięki... | ilia
A oto i moja 7-ka ....

1. My mieliśmy szczęście (Hunter Georgia) (z listy 11 yyc_wanda)

2. Wyspy na Golfsztromie (Hemingway Ernest) (z listy 1 fugare)

3. Nocny pociąg do Lizbony (Mercier Pascal (właśc. Bieri Peter)) (z listy 5 dot59Opiekun BiblioNETki i listy 20 ilia )

4. Żołnierze spod Salaminy (Cercas Javier) (z listy 16 idiom1983)

5. Most na Drinie (Andrić Ivo) (z listy 14 tweety008)

6. Opowiadania wybrane [Ossolineum] (Iwaszkiewicz Jarosław (pseud. Eleuter)) (z listy 15 Monika.W)

7. Złodziejka książek (Zusak Markus) (z listy 4 Aril27)

Dziękuję wszystkim za wspaniałą zabawę (przez duże Z) !!!
Użytkownik: mariuszdbki 08.12.2021 14:55 napisał(a):
Odpowiedź na: Jak się tak bawimy dzięki... | ilia
To i ja wybrałem siódemkę :) Chociaż dzięki tej akcji koniecznie muszę sobie zapisać dużo dłuższą listę - nie wiem jak mój przepełniony, biblionetkowy schowek to zniesie...

Gubernator (Warren Robert Penn)
Musimy porozmawiać o Kevinie (Shriver Lionel)
Na południe od Brazos (McMurtry Larry)
Poniedziałek zaczyna się w sobotę (Strugacki Arkadij (pseud. Jarosławcew S.), Strugacki Borys)
Dzień dobry, północy (Brooks-Dalton Lily)
Broad Peak: Niebo i piekło (Dobroch Bartek, Wilczyński Przemysław)
Dotknięcie pustki (Simpson Joe)
Użytkownik: Monika.W 08.12.2021 20:04 napisał(a):
Odpowiedź na: Jak się tak bawimy dzięki... | ilia
Jak się bawić, to się bawić
Oto moje wybrane:

Gubernator (Warren Robert Penn) (już kupione stare wydanie w antykwariacie)
Cichy Don (Szołochow Michaił (Szołochow Michał))
Silva rerum (Sabaliauskaitė Kristina)
Chrobot: Życie najzwyklejszych ludzi świata (Michniewicz Tomasz (Michniewicz Tomek))
My mieliśmy szczęście (Hunter Georgia)
Na południe od Brazos (McMurtry Larry)
Żołnierze spod Salaminy (Cercas Javier)

W sam raz na akcję 2022 roku - 2022 ramię w ramię z Benzmanem.
Użytkownik: benzmanOpiekun BiblioNETki 08.12.2021 21:23 napisał(a):
Odpowiedź na: Jak się bawić, to się baw... | Monika.W
Mocno się zastanawiałem przy wyborze 7 nad tymi trzema wybranymi przez Ciebie:
Chrobot: Życie najzwyklejszych ludzi świata (Michniewicz Tomasz (Michniewicz Tomek)) ( ta jednak wpadła jako dodatek :-))
Na południe od Brazos (McMurtry Larry) i
Żołnierze spod Salaminy (Cercas Javier)
Ogólnie fajny zestaw Ci wyszedł. Trzymam za ramię (chciałem powiedzieć, kciuki ;-))
Użytkownik: Monika.W 08.12.2021 21:31 napisał(a):
Odpowiedź na: Mocno się zastanawiałem p... | benzmanOpiekun BiblioNETki
Ale 2 pozycje są z Twojej listy.

Szkoda, że nie wybrałeś "Szkiców piórkiem". To dopiero rarytas.
Użytkownik: benzmanOpiekun BiblioNETki 08.12.2021 22:03 napisał(a):
Odpowiedź na: Ale 2 pozycje są z Twojej... | Monika.W
Ten rarytas też jest w planach, jeśli życia starczy. A wybór był trudny....
Użytkownik: ilia 06.12.2021 18:13 napisał(a):
Odpowiedź na: Witajcie. Dziś leżąc troc... | benzmanOpiekun BiblioNETki
Tak jak odgadła Marylek lista nr 20 jest moja.
Lista 21 - to Valaya.
Lista 10 - nie umiem odszyfrować autora. Mogę tylko podejrzewać, ale nie ma to pokrycia w ocenach. Ktoś wie?
Użytkownik: Valaya 06.12.2021 19:32 napisał(a):
Odpowiedź na: Tak jak odgadła Marylek l... | ilia
Bingo. Pozdrawiam :)
Użytkownik: tweety008 07.12.2021 09:59 napisał(a):
Odpowiedź na: Witajcie. Dziś leżąc troc... | benzmanOpiekun BiblioNETki
Wybierz Feynmana!
"Pan raczy żartować, panie Feynman!": Przypadki ciekawego człowieka (Feynman Richard Phillips)

Bo to przykład książki, której opis nie zachęca do przeczytania - nie dość, że autobiografia, to jeszcze fizyka noblisty. Nuuudy ;) I mogłabym teraz dołożyć część "wychowawczo-interpretacyjną" o nieocenianiu książki po okładce, o uprzedzeniach itd., itp., ale po co...
To po prostu dobra książka jest :)
Użytkownik: Marylek 07.12.2021 20:03 napisał(a):
Odpowiedź na: Nr 13 Alicja w Krainie C... | benzmanOpiekun BiblioNETki
Nr 14 - świetna książka, też polecam!
Użytkownik: ilia 08.12.2021 21:52 napisał(a):
Odpowiedź na: Witajcie. Dziś leżąc troc... | benzmanOpiekun BiblioNETki
Nikt nie spróbował jeszcze odgadnąć autora/autorki listy nr 10. Zaryzykuję. Może jest to lista Verdiany?
Użytkownik: Losice 09.12.2021 01:02 napisał(a):
Odpowiedź na: Nikt nie spróbował jeszcz... | ilia
Zapewne masz rację - bo świetnie rozszyfrowałaś pozostałe listy ...

10 jest rzeczywiscie zagadką (biorąc jako bazę analizę ocenionych pozycji) - postawiłbym na biblioNetkowy tandem - Szreq i jaruch
Użytkownik: ilia 09.12.2021 01:23 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapewne masz rację - bo ś... | Losice
Tak, to jest druga opcja, którą też rozważałam.
Użytkownik: Szreq 09.12.2021 09:15 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapewne masz rację - bo ś... | Losice
Jak Ty to robisz???? że z pośród tysiąca znajdujesz tych prawidłowych ???

Bo to tandem był :))))))
Użytkownik: ilia 19.12.2021 18:40 napisał(a):
Odpowiedź na: Witajcie. Dziś leżąc troc... | benzmanOpiekun BiblioNETki
Ponieważ lubię statystykę, zrobiłam zestawienie najczęściej wybieranych książek do własnych siódemek (czyli do przeczytania przez siebie) - z puli książek zaproponowanych Benzmanowi przez biblionetkowiczów.
Dziesięć osób pokusiło się o sporządzenie swoich siódemek. Dwie książki cieszyły się największą popularnością - "Dom duchów" (wybrały ją 3 osoby) i "Gubernator" (3 osoby); 13 książek - wybrały je po dwie osoby, 38 książek - po jednej.
Są to:
1. Dom duchów (Allende Isabel) wybrały Ania_em, dot59, Fugare
2. Gubernator (Warren Robert Penn) - Ania_em, mariuszdbki, Monika W
3. Arthur i George (Barnes Julian (pseud. Kavanagh Dan)) - Joyeuse, Olimpia
4. Chrobot: Życie najzwyklejszych ludzi świata (Michniewicz Tomasz (Michniewicz Tomek)) - Ania_em, Monika W
5. Cichy Don (Szołochow Michaił (Szołochow Michał)) - dot59, Monika W
6. Diuna (Herbert Frank) - Ania_em, dot59
7. Kto się boi Virginii Woolf? (Albee Edward) - Fugare, Olimpia
8. Most na Drinie (Andrić Ivo) - Joyeuse, Losice
9. My mieliśmy szczęście (Hunter Georgia) - Losice, Monika W
10. Na południe od Brazos (McMurtry Larry) - mariuszdbki, Monika W
11. Ostatni brzeg (Shute Nevil (Shute Norway Nevil)) - dot59, niedźwiedź z tobołem
12. Silva rerum (Sabaliauskaitė Kristina) - Marylek, Monika W
13. Wyspy na Golfsztromie (Hemingway Ernest) - dot59, Losice
14. Znikająca łyżeczka: Dziwne opowieści chemicznej treści (Kean Sam) - Ania_em, Olimpia
15. Żołnierze spod Salaminy (Cercas Javier) - Losice, Monika W
Użytkownik: yyc_wanda 28.12.2021 21:39 napisał(a):
Odpowiedź na: Witajcie. Dziś leżąc troc... | benzmanOpiekun BiblioNETki
Wyjątkowo długo byłam nieobecna na B-netce i ominęła mnie zabawa w odgadywanie autorów siódemek. Gratuluję ilia za trafne odgadnięcie tak wielu, w tym również mojej siódemki ukrytej pod numerem 11. Zaiste nie lada to był wyczyn, odgadnąć tak wiele i to w tak krótkim czasie.
Choć z opóźnieniem, dołączam swoją siódemkę, wybraną w ramach wyzwania na rok 2022. Każdy, kto brał udział w tej zabawie, wie jak trudno było podjąć ostateczną decyzję; ile wahań i skreśleń trzeba było zaliczyć, by dokonać wyboru. Pocieszeniem jest myśl, że to jest tylko pierwsza siódemka. Na następne przyjdzie czas później.
A oto ona:
1/ Miasto Śniących Książek: Powieść z Camonii autorstwa Hildegunsta Rzeźbiarza Mitów (Moers Walter)– polecane przez Louriego nie tylko w ramach tej akcji; a także dlatego, że do książek o książkach i czytaniu mam wyjątkową słabość (z listy 8 LouriOpiekun BiblioNETki)
2/ Miasto niedźwiedzia (Backman Fredrik) – pierwsze, bardzo udane podejście do tego autora już miałam; aż dziw bierze, że potrzebowałam tej akcji, by mi o nim przypomnieć (z listy 2 jolekp)
3/ Lampart (Lampedusa Giuseppe Tomasi di) - klasyk, który doprasza się o moją uwagę od dawna, a od czasu, gdy przeczytałam zbeletryzowną biografię autora wiem, że muszę przeczytać również to dzieło (z listy 1 fugare)
4/ Absalomie, Absalomie... (Faulkner William) – nie wiem czemu unikam Faulknera, przecież lubię literaturę amerykańską, zwłaszcza z Południa; pora zmierzyć się z tym gigantem (z listy 26 benzmanOpiekun BiblioNETki)
5/ Ostatni brzeg (Shute Nevil (Shute Norway Nevil)) – dawno, dawno temu czytałam tę powieść i zrobiła na mnie kolosalne wrażenie; najwyższy czas, żeby zrobić powtórkę (z listy 12 minutka, 13 Akrim, 21 Valaya)
6/ Na południe od Brazos (McMurtry Larry) – Western? A czemu nie. Zawsze warto wyjść poza sferę komfortu, zwłaszcza gdy powieść cieszy się takim uznaniem wśród B-netkowiczów (z listy 3 Losice, 7 OlimpiaOpiekun BiblioNETki, 8 LouriOpiekun BiblioNETki)
7/ Władca skalnej doliny (Curwood James Oliver) – bo jeśli o zwierzętach i wzrusza, to biorę w ciemno (z listy 5 dot59Opiekun BiblioNETki)

Dołączam do ogólnych podziękowań za zorganizowanie tej zabawy. Podziękowania należą się również wszystkim uczestnikom, bo to dzięki nim mamy tę listę wybranych tytułów, do których wielu z nas będzie powracać w poszukowaniu literackich inspiracji.
Użytkownik: benzmanOpiekun BiblioNETki 30.12.2021 21:49 napisał(a):
Odpowiedź na: Wyjątkowo długo byłam nie... | yyc_wanda
Skoro odświerzyłaś troszkę ten wątek, to w związku z kończącym się rokiem, jeszcze raz gorąco wszystkim dziękuję za wzięcie udziału w tej akcji. Zaangażowanie Wasze przerosło moje przewidywania. Cała lista ponad stu pięćdziesięciu książek - świetna! Wybór - ogromnie trudny! Ale najbardziej chyba cieszy mnie, że wielu z Was skorzysta z tej listy, że wybraliście coś dla siebie. A przecież są to pozycje nie byle jakie - każda ma wyjątkowe znaczenie i osobistą historię z użytkownikiem, który ją polecił. Może też dlatego akcja spotkała się z takim zainteresowaniem, że są to książki dla Was ważne. A teraz będą miały okazję stać się wyjątkowe również dla mnie i innych. W przedłużającej się niestety pandemicznej paranoi, która, wszystko na to wskazuje, w 2022 roku nie zniknie, mam nadzieję, dzięki tym lekturom, na smakowity, zróżnicowany czytelniczy rok. Rok pełen pozytywnych emocji, poznanie nietuzinkowych charakterów, ale przede wszystkim literacki obraz normalnego świata, pewnie niedoskonałego, po prostu ludzkiego. Gdzie nie dominuje codziennie statystyka wirusa celebryty i gdzie nie króluje Pan Demia i Kwarant Anna ;-)

Ja już plan na 2022 mam ułożony (jak nigdy wcześniej, przyznaję) i nawet już zacząłem realizować. Ale chyba utworzę nowy wątek, gdzie, jeżeli ktoś będzie miał ochotę - luźno i bez obowiązku i przymusu - będzie się można dzielić wrażeniami z przeczytanej książki. Mogą się utworzyć ciekawe dyskusje, refleksje, jak to w temacie konkretnej książki bywa. Rewelacyjnego literacko 2022 roku życzę!
Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: