Dodany: 22.10.2021 21:03|Autor:

Ośmiu znanych mężczyzn, osiem odmiennych historii.

Izdebski, Kondrat, Kuczok, Santorski, Sawka, Turnau, Zanussi, Zięba - decydują się odpowiedzieć na pytania nastolatka o dorastaniu, trudnych decyzjach i ich konsekwencjach.

Krzysztof Zanussi: "Trzeba walczyć na miarę własnych sił. Nie wolno rzucać się z krzykiem na barykady, jeśli następnie człowiek stchórzy i ucieknie. To trzeba o sobie wiedzieć z góry: na co mnie stać, jakiej pokusie sprostam, a przy jakiej runę. Czy jestem nie do kupienia, czy to tylko kwestia ceny?"

Jacek Santorski: "Miłość na całe życie to nie pani Sabina czy pan Adam. To jest dyspozycja: gotowość, sztuka i kompetencja".

Wojciech Kuczok: "W życiu zawsze poszukiwałem bardzo silnych wrażeń, niemal ekstremalnych i nigdy nie miałem trudności, aby je znaleźć. Jednak nadmiar powoduje, że wszystko pospolicieje. Gdy pierwszy raz pocałuje się kobietę, zachwyci utworem muzycznym, zobaczy wschód słońca na grani wysoko w górach… To działa, ale potem pospolicieje. Coraz mniej jest takich pierwszych doświadczeń, pozostaje coraz mniej możliwości, a nawet jeśli się już zdarzają, okazują się być mniejszej siły".

Marek Kondrat: "Szermowanie patriotyzmem w Polsce osiągnęło dziś taki poziom głupoty, że każdy, kto wziął w czymś udział, jest patriotą. A ja mam zawsze ochotę zapytać: czy mógł zrobić coś innego? Czy w wojsku mógł odmówić zdobywania Monte Cassino? Nie mógł, od razu rozstrzelaliby go pod ścianą. A jak już w końcu udało mu się nie zginąć w wyprawie na klasztor, tak samo bezsensownej jak wszystkie inne wojny, został bohaterem".

[Wydawnictwo Smashwords, 2011]