Dodany: 04.10.2021 07:57|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Zbigniew Rokita laureatem jubileuszowej, 25. Nagrody Literackiej Nike oraz Nike Czytelników 2021

W niedzielę, 3 października 2021 r. poznaliśmy werdykt jury Nagrody Literackiej Nike – tegorocznym zwycięzcą nagrody został za książkę „Kajś” Wcześniej Zbigniew Rokita otrzymał Nagrodę Nike Czytelników, przyznawaną w plebiscycie „Gazety Wyborczej”. Dodatkowo, w związku z jubileuszem nagrody, „Wyborcza” ogłosiła plebiscyt na Nike 25-lecia, w którym zwyciężyła książka „Nie ma” Mariusza Szczygła, nagrodzona Literacką Nagrodą Nike w 2019 r. Gala podsumowująca 25. edycję Nagrody Nike odbyła się w Warszawie i była transmitowana m.in. na Wyborcza.pl.

W finale Nike 2021 znalazły się cztery książki reporterskie, powieść, tom poezji oraz biografia. O najbardziej prestiżową nagrodę literacką w Polsce rywalizowały dwie kobiety i pięciu mężczyzn.

Ostatecznie jury zdecydowało, że tegoroczna Nagroda Nike trafiła do Zbigniewa Rokity za reportaż „Kajś” (Wydawnictwo Czarne)

– Nagradzajmy „Kajś”, książkę pomagającą zrozumieć przemocy charakter oficjalnej historii i podnoszącą na duchu jako zapis codzienności, w której dobroć ludzka odgrywa ratunkową rolę. Książkę pokazującą, jak bardzo konieczne są zmiany i rewizje zapieczonych poglądów, ustalonych zasad. Po lekturze wiem więcej nie tylko o Śląsku, lecz o świecie, o polityce, ludziach i przypadkach. O pochodzeniu, które z reguły jest zmącone i drwi z potrzeby podziałów, stawiania granic. Mocnej też wierzę w sens zapisywania zdarzeń, a więc w literaturę – mówiła w laudacji na cześć laureata prof. Inga Iwasiow, przewodnicząca jury Nagrody Literackiej Nike.

Wyboru dokonało jury Nagrody Literackiej Nike, w którym zasiedli: Teresa Bogucka, Przemysław Czapliński, Maryla Hopfinger, Inga Iwasiów (przewodnicząca), Dariusz Kosiński, Iwona Kurz, Tadeusz Nyczek, Magdalena Piekara i Szymon Rudnicki.

Zwycięzca Nike 2021 otrzymał otrzymała 100 tys. zł i statuetkę projektu Gustawa Zemły. Fundatorami nagrody są „Gazeta Wyborcza” i Fundacja Agory.

Swoją nagrodę przyznali też czytelnicy „Gazety Wyborczej”, którzy wybierali ulubione lektury spośród siedmiu książek nominowanych do Nike 2021 na stronie Wyborcza.pl/plebiscytnike. W plebiscycie dziennika najwięcej głosów otrzymał reportaż „Kajś” Zbigniewa Rokity, zdobywając Nagrodę Nike Czytelników. Więcej informacji – tutaj.

Więcej o zwycięzcy Nike 2021 można już teraz przeczytać na Wyborcza.pl/nagrodanike, a w poniedziałek, 4 października na łamach „Gazety Wyborczej”.

Prócz laureata w finale tegorocznej Nike znaleźli się:

Kasper Bajon – „Fuerte”, Czarne, Wołowiec (reportaż)

Krzysztof Fedorowicz – „Zaświaty”, Wysoki Zamek, Kraków (powieść)

Aleksandra Lipczak – „Lajla znaczy noc”, Karakter, Kraków (reportaż)

Grzegorz Piątek – „Najlepsze miasto świata”, WAB, Warszawa (reportaż)

Jacek Podsiadło – „Podwójne wahadło”, WBPiCAK, Poznań (poezja)

Monika Śliwińska – „Panny z Wesela”, Wydawnictwo Literackie, Kraków (biografia)

Gala wręczenia Nike 2021 odbyła się w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego i była transmitowana na żywo na antenie TVN24 oraz w serwisie Wyborcza.pl.

Dodatkowo, w związku z jubileuszem nagrody, „Wyborcza” ogłosiła plebiscyt na Nike 25-lecia. Czytelnicy wyłonili w nim najlepszą ich zdaniem książkę spośród 24 tytułów nominowanych przez redakcję. Zwycięskim tytułem okazało się „Nie ma” Mariusza Szczygła nagrodzona Nagrodą Literacką Nike oraz Nike Czytelników w 2019 r.

25. edycję Nagrody Literackiej Nike wspierały działania promocyjne w „Gazecie Wyborczej” i na Wyborcza.pl, w internecie i radiu, a także w mediach społecznościowych.

Nagroda Literacka Nike przyznawana jest za najlepszą książkę roku. Nie można jej podzielić ani nie przyznać. Lista 20 nominowanych jest ogłaszana w maju – zwykle na Warszawskich Targach Książki, 7 finalistów – na początku września na łamach „Gazety Wyborczej”.

Decyzję o laureacie jury podejmuje w dniu wręczenia Nagrody Nike, zawsze w pierwszą niedzielę października. Zwycięzca otrzymuje 100 tys. zł i statuetkę projektu Gustawa Zemły. Fundatorami nagrody są „Gazeta Wyborcza” i Fundacja Agory.

Laureatem Nagrody Nike w 2020 r. został Radek Rak za powieść „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”. W całej historii nagrody 11 razy wyróżniano powieść, 6 razy poezję i książki poetyckie, dwa razy reportaż, dwa razy eseje, dwa razy książki autobiograficzne lub opisujące historię rodziny i tylko raz dramat.

Użytkownik: Alele 04.10.2021 17:41 napisał(a):
Odpowiedź na: W niedzielę, 3 październ... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Mój faworyt wygrał :) Gratulacje!
Właśnie jestem w trakcie lektury "Kajś" i cieszę się, że nie będę czekać w kolejce do rezerwacji tej pozycji w bibliotece. Książka bardzo ciekawa, kopalnia wiedzy o Śląsku i poszukiwaniu własnych korzeni.
Zbigniew Rokita dołącza do grona moich ulubionych pisarzy.
Użytkownik: ilia 11.10.2021 21:45 napisał(a):
Odpowiedź na: Mój faworyt wygrał :) Gra... | Alele
Dobrze, że książkę "Kajś" kupiłam w ubiegłym roku, bo teraz nie jest dostępna w żadnej bibliotece w Katowicach i Rudzie Śląskiej, a także w żadnej księgarni internetowej. W księgarniach będzie dopiero w listopadzie.
Widziałam, że oceniłaś ją na 6. Myślę, że mi też się spodoba, gdyż jestem zakochana w Górnym Śląsku. Mieszkam tu większość życia. W młodości żyłam na Śląsku Opolskim, ale... to też Górny Śląsk :)