Dodany: 02.10.2021 23:29|Autor: Smigacz00

Książki i okolice> Zestawienia tematyczne

Szukam książek o młodzieży

Witam, mam ostatnio straszną ochotę poczytać książki na temat młodzieży, nie musi być to jakaś niesamowita fabuła, ważne żeby była realistyczna,wiek bohaterów najlepiej taki 13-18 lat, coś podobnego do ten obcy czy chłopcy z placu bronii byłoby mile widziane, chciałabym przeczytać książkę o chłopakach którzy wykazują pierwsze zainteresowania płcią przeciwną, są łobuzami itd ,ale także nie będę narzekal na coś dobrego z dziewczyną jako główną bohaterką najlepiej jak będzie się to odbywać w latach 1900-2000 i w państwach raczej wschodnich Polska,Wegry, Rosja
Użytkownik: karolina_helena 03.10.2021 22:43 napisał(a):
Odpowiedź na: Witam, mam ostatnio stras... | Smigacz00
Siesicka Krystyna i Musierowicz Małgorzata pisały o bohaterach i bohaterkach w tym wieku. Książki obu czytałam tak dawno temu, że nie pamiętam szczegółów (i nie zawsze do końca pamiętam, które czytałam), ale jeśli chodzi o tę pierwszą, to wydaje mi się, że Czas Abrahama (Siesicka Krystyna) może spełniać Twoje kryteria.

Poza tym
Kolacja na Titanicu (Boglar Krystyna) na pewno dotyczy bohaterów w tym przedziale wiekowym.
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 04.10.2021 08:16 napisał(a):
Odpowiedź na: Witam, mam ostatnio stras... | Smigacz00
Najpierw kilka z czasów PRL:
Zielone kasztany (Domagalik Janusz)
Życzę ci dobrej drogi (antologia; Domagalik Janusz, Jackiewiczowa Elżbieta, Minkowski Aleksander (pseud. Hunter Alex lub Dor Marcin) i inni)
Zatańcz z moją dziewczyną (Frankowska Anna)
Czarne okna (Kowalewski Stanisław)
Kiedy to się zaczyna?: Wybór opowiadań (antologia; Siesicka Krystyna, Sołonowicz-Olbrychska Klementyna, Fleszarowa-Muskat Stanisława i inni)
Tabliczka marzenia (Snopkiewicz Halina)
Niziurski Edmund (bohaterowie w wieku wczesnonastoletnim, w niektórych powieściach licealnym; czas akcji od lat 50 - Księga urwisów (Niziurski Edmund) - po 80-90 XX wieku, większość o wyraźnym klimacie satyrycznym)
Ożogowska Hanna , zwłaszcza powieści Ucho od śledzia (Ożogowska Hanna), Tajemnica zielonej pieczęci (Ożogowska Hanna) (lata 50/60), Dziewczyna i chłopak czyli Heca na 14 fajerek (Ożogowska Hanna), Głowa na tranzystorach (Ożogowska Hanna), https://ww,w.biblionetka.pl/book.aspx?id=485 (lata 60/70)
I z tegoż czasu z sąsiednich krajów:
Grubaska czyli Kości zostały rzucone (Rudolf Stanislav) (bohaterką główną jest dziewczyna, ale chłopcy też odgrywają istotną rolę; Czechosłowacja, lata 70 XX w.)
Zapiski pewnej Anny (Kapor Momo) (jak wyżej, tylko akcja rozgrywa się na Węgrzech)
Oraz coś nieco nowszego:
Wszystko, tylko nie mięta | Seria Miętowa (głównymi – lub równoprawnymi - bohaterami są chłopcy w wieku licealnym; początek XXI w. aż po czas obecny)
Rudolf Gąbczak (bohater w wieku gimnazjalnym-licealnym; przełom w. XX i XXI, cykl zdecydowanie satyryczny)
Klasa pani Czajki (grupa młodzieży od gimnazjum aż do początku studiów; pocz. XXI w.)