Dodany: 15.09.2021 12:13|Autor: antypater

O tym, jak Rzym w greckie sprawy na dobre wszedł.

Pan Krzysztof Kęciek, historyk starożytnik z naszego kraju, popełnił już jakiś czas temu książkę o bitwie pod Kynoskefalaj z 197 roku przed naszą erą (link: Kynoskefalaj 197 p.n.e. (Kęciek Krzysztof)), która to wyszła na światło dzienne w ramach zasłużonej serii ''Bitwy Historyczne''. W batalii tej wojska macedońskie pomimo swojej dzielności uległy potędze Republiki znad Tybru, której wtargnięcie na swoje tereny potomkowie Wielkiego Aleksandra niejako sprowokowali, a przynajmniej wydatnie przyspieszyli. Przebiegły władca macedoński Filip V z rodu Antygonidów zapragnął skorzystać z nadarzającej się okazji i po największych klęskach Rzymian, zawarł przymierze z ich wrogiem i tymczasowym pogromcą Hannibalem, w czym widział swój partykularny interes. Albowiem w 229 roku przed naszą erą Rzymianie zaczęli już usadawiać się pomału na Bałkanach, a dokładnie na wybrzeżu illiryjskim. Nie podobało się to tak ambitnemu wodzowi, jak Filip V Antygonida. Pragnąc stanąć po stronie, jak się wówczas wydawało zwycięzcy oraz zabezpieczyć swoją tradycyjną strefę wpływów, ów zdolny, ale także porywczy władca przypieczętował los całego świata hellenistycznego, o czym w tym momencie wiedzieć nie mógł jeszcze nikt.

Sama książka napisana jest sprawnie. Autor nie przedstawił w niej tylko samej tytułowej bitwy, co jest istotnym plusem dla treści tej pracy. Wojskowość obu stron konfliktu oraz tło polityczne tych aryciekawych czasów zostały szeroko oraz należycie omówione. Cenie jasność przekazu pana Kęćka, który stoi zdecydowanie po helleńskiej stronie barykady, nie ukrywając przy tym swojej niechęci do ''Barbarzyńców'' znad Tybru. Niemniej jednak, potrafi on trafnie wypunktować błędy oraz wady swoich helleńskich ulubieńców. A takowych przecież nie brakowało. Takie samo podejście da się także u tego historyka zaobserwować wobec króla Filipa V Antygonidy, którego bezmyślne okrucieństwo, jakiego czasami się dopuszczał, pan Kęciek otwarcie potępia, nie podzielając jednak wybitnie negatywnej opinii o tym władcy, jaka jest obecna w pismach wielu historyków, piszących o tym Antygonidzie przez długie wieki. Przy analizie opisywanych bitew pan Kęciek koryguje pewne nieścisłości, jakie to znalazły się, bądź to w źródłach historycznych, bądź to w późniejszych opracowaniach tej epoki dziejowej, takich jak fenomenalny oraz niezastąpiony ''Atlas Bitew do Historii Wojskowości Starożytnej'' autorstwa wybitnych niemieckich badaczy Veitha oraz Kromayera.

Jeśli chodzi o światopogląd to pan Kęciek jest zdecydowanie lewoskrętny, niemniej jednak, co jest istotne, jego światopogląd nie jest wtłaczany czytelnikom jego książek. Zachowują one tym samym merytoryczny charakter.