Dodany: 08.09.2021 19:48|Autor: Teofila

Książki i okolice> Akcje i wyzwania czytelnicze

Wyzwanie poetyckie 2021 - jak zaczęłam czytać poezję

Strasznie dawno nie wypowiadałam się tutaj na forum w żadnym wątku! Ale chyba najwyższy czas to zmienić :) Post jest dość opóźniony - bo wyzwanie rozpoczęłam w styczniu 2021, ale jestem ciekawa, czy ktoś z Was miał kiedyś podobny pomysł, lub może na ostatnie miesiące roku chciałby dołączyć do wyzwania :)

Od zawsze uwielbiałam czytać - początkowo wyłącznie beletrystykę, ale z czasem także coraz więcej książek z szeroko pojętej kategorii non-fiction. Natomiast szkoła pozostawiła we mnie poczucie, że poezja nie jest dla mnie i że nie jestem typem osoby, do której poezja w ogóle może przemawiać.

I tak sobie żyłam w tym przekonaniu, ale w ostatnich latach trafiłam na dokładnie 4 wiersze, które zachwiały moje przekonanie, że poezja do mnie nie trafia - jeden autorstwa Elizabeth Bishop, drugi Lermontowa, trzeci Baudelaire'a, aż w końcu przypadkiem przeczytałam "This be the verse" Philipa Larkina.

Dlatego w 2021 roku zainaugurowałam 12 poets in 2021 reading challenge - wyzwanie poetyckie polegające na wybraniu 12 poetów, po jednym na każdy miesiąc. Więcej zasad nie ma - tj. wystarczy przeczytać 1 wiersz na miesiąc, żeby wyzwanie "zaliczyć"; ja staram się przeczytać zbiór wierszy danego autora. Jestem już do tyłu, bo póki co jestem w trakcie zbioru wierszy Verlaine'a, który jest moim sierpniowym poetą, ale i tak nadrobiłam zaległości.

Póki co moja lista kształtuje się następująco:

Styczeń: Władimir Majakowski
Czerwiec: Elizabeth Bishop
Lipiec: T.S. Eliot
Sierpień: Paul Verlaine
...

Do wyzwania "zobowiązałam się" na moim kanale na YouTube i to bardzo pomogło mi nie poddawać się :D O każdym poecie trochę opowiadam (wszystko jest po angielsku) - cała playlista z filmikami dot. wyzwania jest tutaj: https://www.youtube.com/playlist?list=PLFbeaQTk3vQ​OofDNt0YrRKDUZVdybsg4r

A jakie Wy macie podejście do poezji? Ja już czuję, że moje bardzo się zmieniło po nieco ponad połowie wyzwania.
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 08.09.2021 21:06 napisał(a):
Odpowiedź na: Strasznie dawno nie wypow... | Teofila
A ja poezję lubię od zawsze - trochę też dzięki szkole, bo miałam w starszych klasach podstawówki i w liceum polonistki, które nie zniechęcały uczniów do poezji wymogiem bezmyślnego klepania "co poeta chciał powiedzieć"; wiele osób mi znanych nie miało takiego szczęścia i do dziś poezji nie trawi...

Czytam ją też systematycznie, chociaż bywa, że miesiącami nie poznaję żadnego nowego poety, w kółko zaglądając do swoich ulubionych tomików albo do zeszytów, w których nazbierałam parę setek wierszy, wypisywanych od czasów szkolnych z gazet i antologii. Jeden taki, niestety, mi zginął, a ponieważ od czasu do czasu przypominają mi się echa wierszy, które w nim (prawdopodobnie) zapisałam, wpadam wówczas w wir poszukiwań i wypożyczam: a to antologię, a to nieznany mi dotąd tomik znanego autora, a to znów coś autora wybranego zupełnie w ciemno.
Teraz właśnie szukam jednego takiego, eksplorując poezję rosyjską; na razie bez powodzenia w sensie głównego celu, ale z powodzeniem, jeśli chodzi o wynajdywanie wierszy, które mi się podobają/robią wrażenie.
Użytkownik: Teofila 13.09.2021 09:00 napisał(a):
Odpowiedź na: A ja poezję lubię od zaws... | dot59Opiekun BiblioNETki
O tak, takie poszukiwania zawsze umożliwiają znalezienie czegoś ciekawego! Z czasów szkolnych pozostał mi w pamięci tylko jeden wiersz - i to wcale nie z lekcji, na której go omawialiśmy, tylko po prostu czytałam go wielokrotnie, przeglądając podręcznik. Tak, jak piszesz, wiele zależy od nauczyciela, a pewnie też i jego/jej stosunku do poezji.