Dodany: 07.09.2021 10:19|Autor: OlimpiaOpiekun BiblioNETki

Nie żyje Józef Nyka - żołnierz AK, taternik, alpinista, twórca przewodników górskich

Nie żyje Nyka Józef – alpinista, taternik, twórca przewodników tatrzańskich, żołnierz Armii Krajowej. Był legendarną wręcz postacią dla górskiego świata. Miał 97 lat.

Nyka Józef urodził się w 1924 roku w Łysininie koło Żnina na Pojezierzu Wielkopolskim. Z górami zetknął się w 1940 roku. Wspinać się zaczął w 1952 roku. Na swoim koncie miał wytyczonych w Tatrach 20 dróg wspinaczkowych. Jego największym sukcesem jest droga lewym filarem wschodniej ściany Rysów, wschodnia ściana Młynarczyka, północno-wschodnia ściana Małego Młynarza, pierwsze przejście zimowe północnej ściany Świstowej Czuby, czy pierwsze przejście zimowe drogi Sokołowskiego na Mięguszowiecki Szczyt.

Wspinał się także w Dolomitach. Był członkiem Polskiego Związku Alpinizmu.

Zasłużył się jednak przede wszystkim na niwie pisarskiej. To spod jego ręki wyszło mnóstwo artykułów i książek o tematyce górskiej. Był autorem przewodników turystycznych po Tarach polskich i słowackich, Gorcach i Pieninach. Jego książki były inspiracją dla wielu pokoleń tatrzańskich pasjonatów. Po dziś dzień przewodniki spod ręki Nyki są w zbiorach wielu prywatnych bibliotek górskich.

Nyka Józef był także wieloletnim redaktorem naczelnym „Taternika” czy biuletynu informacyjnego Polskiego Związku Alpinizmu.
Zasłużył się także mocno Ojczyźnie. W czasie II wojny światowej. Był jednym z ostatnich żołnierzy 1. Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej. Działał pod pseudonimem „Szpis”. Był żołnierzem oddziału kpt Juliana Zapała „Lamparta”, który działał w Gorcach. Nyka brał udział m.in. w akcjach zbrojnych na stację kolejową w Lasku koło Nowego Targu i placówkę niemieckiej straży celno-granicznej w Harklowej. Broń złożył dopiero po ogłoszeniu amnestii w drugiej połowie 1945 r.

Cytowane za: "Dziennik Polski"

Użytkownik: Marylek 07.09.2021 12:26 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie żyje Nyka Józef &n... | OlimpiaOpiekun BiblioNETki
Jak chodziłam po górach, przewodniki Nyki to była najwyższa jakość. Można było w ciemno pójść każdą opisaną przez niego trasą - wszystko było dokładnie sprawdzone i zobrazowane.
[*]
Użytkownik: lutek01 07.09.2021 14:18 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie żyje Nyka Józef &n... | OlimpiaOpiekun BiblioNETki
Prawda, przewodnik Józefa Nyki po Tatrach to absolutny klasyk gatunku. U mnie na półce egzemplarz z 21 wydania (sic!), a chyba nie jest najnowsze, bo z 2018 roku. Jak w Tatry, to tylko z tym! Już choćby tym przewodnikiem zasłużył sie Pan Józef polskiemu taternictwu.