Dodany: 05.09.2021 12:01|Autor: pawelw

Książki i okolice> Konkursy biblionetkowe

Zapisy na konkursy w 2022 roku

Uwaga, uwaga! Rozpoczynamy zapisy na zorganizowanie konkursu w 2022 roku.

Nie ma rewolucji, ale jeśli ktoś miałby jakieś pomysły na jakieś ożywienie konkursów, to teraz jest dobry czas na dyskusję.

Ogólne zasady numerowanych konkursów nie zmieniają się i można je streścić w kilku zdaniach:
- Podstawą są fragmenty z utworów literackich, które trzeba rozpoznać. Najlepiej, żeby fragmenty były jakoś powiązane (np. tematycznie).
- Odpowiedzi wysyłamy do organizatora i nie zdradzamy ich na forum.
- Punktowane są prawidłowe odpowiedzi.

Konkursy w BiblioNETce mają już swoją tradycję i niepisane zasady, ale jeśli ktoś miałby jakiś bardziej nietypowy pomysł, to też jest to do rozważenia. Proszę tylko o konsultację takiego pomysłu ze mną.

Od tej chwili czekam na Wasze zgłoszenia przez prywatną wiadomość lub mailem na adresem: konkursy[at]biblionetka.pl

Jeżeli ktoś nie ma zarezerwowanego tematu konkursu, proszę o podawanie go przy zgłoszeniu. Temat ten, po uzgodnieniu ze mną, będzie można jeszcze później zmienić. Można też podać proponowany termin lub kilka terminów

Podczas uzgadniania terminu nie trzeba mieć gotowego konkursu! Wystarczy mieć chęci i pomysł, a konkurs przygotować później.

Tradycyjnie planowane jest dziesięć konkursów, prowadzonych w pierwszej połowie każdego miesiąca oprócz lipca i sierpnia. Zazwyczaj konkurs zaczyna się pierwszego dnia miesiąca i trwa 10-14 dni.

Plan ten może się zmienić, jeśli chętnych do organizacji konkursów będzie bardzo mało lub bardzo dużo.
Proszę o śmiałe zgłaszanie się. :)
Ponadto, jeśli ktoś ma ochotę, może zorganizować więcej niż jeden konkurs.

Z czym się wiąże prowadzenie konkursów?

1. Trzeba wymyślić i zarezerwować temat konkursu. Można to zrobić w każdej chwili pisząc do mnie wiadomość albo maila na adres: konkursy[at]biblionetka.pl.
Konkursów było już bardzo dużo, dlatego temat konkursu może się powtórzyć z którymś z wcześniejszych, ale w takim wypadku należy zachować szczególną ostrożność i starać się wybierać inne książki.
Listę tematów dotychczasowych konkursów najłatwiej znaleźć w czytatce Sznajpera: Tematy konkursowe (AKTUALIZOWANA) albo w czytatce konkursowej.

2. Trzeba wyszukać odpowiednie fragmenty. Powinny być na tyle charakterystyczne, żeby dało się rozpoznać skąd pochodzą. Warto wybrać przynajmniej kilka książek bardziej znanych i popularnych. Fragmentów nie musi być dużo, są osoby, które z braku czasu chętnie wzięły by udział w mniejszym konkursie. Powiedzmy, że powinno być ich od 10 do 30.

3. Przygotowany konkurs - wstęp, fragmenty i odpowiedzi - trzeba przysłać do mnie około tygodnia przed planowaną datą rozpoczęcia. Przyślę też przypomnienie, mniej więcej w terminie zakończenia poprzedniego konkursu.

4. Trzeba określić zasady konkursu. W szczególności czas trwania, gdzie i jak wysyłać odpowiedzi, o czym informuje w odpowiedzi organizator i jaka jest punktacja.
Zwykle przyznawane są punkty za poprawne podanie tytułu i autora książki. Jeżeli w konkursie pojawia się fragment wiersza lub opowiadania ze zbioru, organizator informuje, jaką odpowiedź uzna za wystarczającą (może prosić o podanie również tytułu zbioru). Do konkursowych fragmentów (wszystkich lub tylko kilku) można też przygotować pytania dodatkowe, odpowiedzi na te pytania też mogą być punktowane.

5. Ponieważ terminy są dość odległe, może się zdarzyć, że ktoś nie będzie mógł poprowadzić konkursu w uzgodnionym terminie. W takiej sytuacji proszę o jak najszybszą informację.

6. Konkurs może być przygotowany przez więcej osób, ale w takim przypadku należy wyznaczyć „kapitana” zespołu – osobę kontaktową i odpowiedzialną za przeprowadzenie konkursu.

Użytkownik: Sznajper 05.09.2021 21:18 napisał(a):
Odpowiedź na: Uwaga, uwaga! Rozpoczynam... | pawelw
Przy okazji aktualizacji czytatki wrzuciłem ją od nowa, dlatego ma nowy adres:
Tematy konkursowe CZYTATKA AKTUALIZOWANA
Użytkownik: pawelw 05.10.2021 11:18 napisał(a):
Odpowiedź na: Uwaga, uwaga! Rozpoczynam... | pawelw
Mija właśnie miesiąc od ogłoszenia zapisów, a są nadal wolne miejsca na przyszły rok ...

Jeśli ktoś jeszcze rozważa przygotowanie konkursu, to zapraszam. I zachęcam nawet tych mniej zdecydowanych. :)
Użytkownik: pawelw 27.10.2021 23:19 napisał(a):
Kalendarz konkursów na 2022 jest dość dziurawy. :(

Gdyby ktoś chciał poprowadzić konkurs, ale nie miał pomysłu na temat to zapraszam do kontaktu, coś na to poradzimy. Są też tematy z już przygotowanymi kilkoma fragmentami, można taki "odziedziczyć".

A co jeśli nie znajdzie się wystarczająco chętnych na organizację? Albo konkursów w roku będzie mniej, albo musimy jakoś przemyśleć formułę konkursów.
Jeśli ktoś ma jakiś pomysł jak zachęcić organizatorów (ale i uczestników też), to zapraszam do dyskusji.