Dodany: 04.09.2021 08:40|Autor: zielkowiak

Homo Sapiens - niektórych wciągnie i zafascynuje, innych zaś – znudzi i zmęczy.

Nie bardzo wiem, jak opisać tę książkę. Powiedzieć, że jest ciekawa, to nic nie powiedzieć. Byłoby to spostrzeżenie pobieżne i – dla wielu – nie oddające jej charakteru.
Albowiem niektórych wciągnie i zafascynuje, innych zaś – znudzi i zmęczy.

O czym jest "Sapiens"? Najogólniej rzecz ujmując – o historii naszego gatunku, o czym też mówi podtytuł: "Od zwierząt do bogów". Czy istotnie przeszliśmy taką drogę? I to w stosunkowo krótkim czasie, bo cóż to jest dwa miliony lat wobec historii życia na ziemi…

Książkę napisał uczony erudyta, ale przystępnym i zrozumiałym językiem. Jeśli ktoś szuka historii ludzkości w jednym, niezbyt grubym tomie – dobrze trafił. Od razu dodam, że prostota języka na swoją zaletę, ma też i wadę. Z jednej strony książka popularnonaukowa – a taką jest "Sapiens" – powinna być zrozumiała dla każdego. Nie trzeba być profesorem antropologii, żeby ją zrozumieć. Z drugiej strony czasami chciałoby się powiedzieć z przekąsem: „Nie no, stary, w życiu nie wpadłabym na to sama, dzięki…” (na przykład na to, że niszczymy naszą planetę).

Więc, powtarzam raz jeszcze, mamy tutaj całą historię ludzkości. Harari jednak prowadzi narrację ciekawie i niebanalnie, przygląda się kolejnym etapom naszej ewolucyjnej drogi, umiejętnie splata wątki i zwraca uwagę na szczegóły. Do momentu rewolucji neolitycznej jest to książka bardzo dobra, potem niestety robi się zbyt pogmatwana, nieco przegadana i zdecydowanie pesymistycznie zakończona. I dobrze by było, gdyby nie była to pierwsza przeczytana przez nas książka na ten temat. Koniecznie potrzebna jest baza, by móc polemizować z autorem. Wiele jest tutaj faktów, ale niemało również przemyśleń i dygresji Harariego. Nie ze wszystkimi można się zgodzić, a już na pewno nie można traktować tej książki jako „podręcznikowej” wiedzy o rozwoju ludzkości. Autor szeroko i z rozmachem traktuje temat, ale właśnie ten rozmach utrudnia czasem rzetelne spojrzenie na przedstawiane problemy. Zachłystujemy się erudycją a powinniśmy być też krytyczni.

Na koniec powiem tylko, że to dobra książka. Intrygujący i zmuszający do myślenia głos w sprawie drogi, którą przebyliśmy i kierunku, w którym jako ludzkość zmierzamy.