Dodany: 02.09.2021 19:07|Autor: justyna39

Książka: Siostry
Douglas Claire

Jak siostry...

Jak dotąd, zapoznałam się z wieloma kryminałami zagranicznymi i nie wszystkie mnie zachwyciły (głównie norweskie). Nieco lepiej wypadł kryminał amerykańskiej pisarki Lisy Gardner. Tym razem przyszedł czas na kolejny kryminał autorstwa brytyjskiej pisarki, Claire Douglas. Jak wypadła zatem ta książka i czy warto ją polecać?

Abi, dziennikarka, nie może się otrząsnąć po tragicznej śmierci swojej siostry Lucy i żałuje, że nie może cofnąć czasu. Nieustannie obwinia się o to, co się stało; uczęszcza na terapię oraz bierze silne leki antydepresyjne. Gdy poznaje Beatrice, tak podobną do Lucy, wszystko się zmienia, lecz... czy na lepsze? Początkowo Beatrice zdaje się być przejęta losem Abi i stara jej się okazywać empatię. Abi ma wsparcie w dobrej przyjaciółce i nieraz zwierza jej się z kłopotów. Jednakże po zawarciu bliższej znajomości z Benem (bliźniaczym bratem Beatrice) sytuacja ulega zmianie... Jaką tajemnicę skrywa Abi? Czy Beatrice i Ben mają dobre intencje wobec Abi? Kto okaże się notorycznym kłamcą? czy dotychczasowe życie Abi ulegnie zmianie na lepsze?

Jakie wrażenia po lekturze? Otóż "Siostry" okazały się całkiem interesującym kryminałem, choć kojarzą mi się nieco z literaturą obyczajową. Interesująca wydaje się postać Abi, która nie może się pogodzić ze śmiercią siostry.

W powieści nie brakuje intryg, niedopowiedzeń, niejasności (oraz kłamstw). Nic nie jest pewne. Prawda przeplata się z kłamstwem. I, choć nie jest to powieść pełna wartkiej akcji, można wyczuć w niej napięcie, które (krok po kroku) narasta. Sami bohaterowie od początku intrygują swoim zachowaniem, co jest zaletą powieści. Fabuła sama w sobie jest dosyć ciekawa, podobnie jak zakończenie. Narracja poprowadzona została w pierwszej osobie przez Abi; forma ta niezbyt przypadła mi do gustu. Zarówno sam styl, jak i język powieści wydaje się całkiem przystępny i czytelny. Nie ma tutaj zbędnych opisów, co również jest zaletą książki.

Uważam, że jest to dobra książka, którą można przeczytać w kilka dni. Nie ma w niej wartkiej akcji, lecz z całą pewnością nie może zabraknąć napięcia opartego na niedopowiedzeniach i intrygach. Polecam ją osobom zainteresowanym dobrymi powieściami kryminalnymi.

Recenzję opublikowałam również na blogu oraz na innym portalu.