Dodany: 31.08.2021 19:30|Autor: mafiaOpiekun BiblioNETki

Książki i okolice> Książki w ogóle

5 osób poleca ten tekst.

Książkowe wspomnienia z sierpnia 2021

Zapraszam. :)
Użytkownik: ilia 31.08.2021 21:10 napisał(a):
Literatura zagraniczna
1. Gra w klasy (Cortázar Julio) (4) powtórka po wielu latach, zmiana oceny z 3 na 4, kilka fragmentów powieści zamieściłam w czytatce "Gra w klasy" Julio Cortazara - fragmenty
2. Pewnego dnia o zmierzchu świata (Saroyan William) (5) powtórka po latach, zmiana oceny z 4 na 5, cytat cytat z książki
3. Zbyt głośna samotność (Hrabal Bohumil) (4)
4. Uciekaj, Króliku (Updike John) (5) cytat cytat z książki
Literatura polska
5. Pożądanie: Antologia opowiadań miłosnych, zmysłowych, erotycznych i dziwnych (antologia; Twardoch Szczepan, Przybyłek Marcin Sergiusz (pseud. Ann Martin), Szostak Wit (właśc. Kot Dobrosław) i inni) (5) cytat cytat z książki
Kryminały na wesoło
6. Noc na blokowisku (Matyszczak Marta) (5) cytat z książki w gwarze śląskiej cytat z książki
7. Oddaj albo giń! (Rudnicka Olga) (4,5)
8. Byle do przodu (Rudnicka Olga) (4,5)
Użytkownik: yyc_wanda 01.09.2021 02:22 napisał(a):
Odpowiedź na: Literatura zagraniczna 1... | ilia
Świetna ta gadka śląska cytowana w Twojej czytatce. I wysoka ocena dla książki. Trzeba się będzie przyjrzeć bliżej pani Matyszczak.
Użytkownik: Artola 01.09.2021 13:21 napisał(a):
Odpowiedź na: Literatura zagraniczna 1... | ilia
Czy tylko ja tak mam, że nie mogę przebrnąć przez więcej niż 20 str Gra w klasy (Cortázar Julio) ? Robiłam już ze trzy podejścia i jakoś nie ma między nami chemii...Mam ochotę, intryguje mnie, a potem szybko znajduje się coś, co mnie bardziej wciąga, odkładam Grę niby na chwilę, a potem ta chwila trwa miesiące...I zaczynam znów od nowa...
A tu kolejna wysoka ocena, znów mi się tytuł przypomniał i ochota wraca...
Użytkownik: margines 01.09.2021 01:18 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam. :) | mafiaOpiekun BiblioNETki
Odważnym nijak nie mogę się nazwać, ale ktoś musi zacząć, niechaj będzie, że tym kimś będę ja.

Sierpień 2021 - już osiemnaście! miesięcy (1,5 roku!) rządzą „Kwarant Anna” i „pan Demia”:

Gender queer: Autobiografia (Kobabe Maia) - 5,5; 29 sierpnia 2021. Bohaterowie literaccy czytający książki.
Pamiątka z Polanicy-Zdroju: Dawnych pocztówek piękno i czar (Franczukowski Zbigniew, Serafin Robert) - 5, 24 sierpnia 2021.
Janek (nie Janka) (Silverman Erica, Hatam Holly) - 5,5; 15 sierpnia 2021.
Pan Apoteker (Ryrych Katarzyna (Dziki-Ryrych Katarzyna, Dziki Katarzyna, Ryrych-Korczyńska Katarzyna)) - 5, 7 sierpnia - „bo Ryrych”​ i Żydzi, getto krakowskie i „Wojny dorosłych – Historie dzieci”. ...Dobra książka, przypominały mi się „Walizki”. Okazuje się, że jej tytułowy bohater był prawdziwy - to Pankiewicz Tadeusz. Bohaterowie literaccy czytający książki.
Fred, psi ekopatrol (Kosmowska Barbara) - 5, 5 sierpnia 2021 - tagi: psy, ekologia, ochrona środowiska, szczególnie zbieranie i segregowanie śmieci oraz zbieranie, oszczędzanie wody. Bohaterowie literaccy czytający książki.
Użytkownik: epikur 01.09.2021 12:48 napisał(a):
Odpowiedź na: Odważnym nijak nie mogę s... | margines
A w tych "Pocztówkach..." to tylko pocztówki czy trochę lektury też się znajdzie?
Użytkownik: margines 01.09.2021 13:49 napisał(a):
Odpowiedź na: A w tych "Pocztówkach..."... | epikur
Takie krótkie komentarze do zdjęć.
Kiedy, co było, co jest.
Użytkownik: yyc_wanda 01.09.2021 04:50 napisał(a):
Her Name, Titanic – Pellegrino Charles; ocena: 4,5
Książka napisana zaraz po odkryciu zatopionego statku, stąd też dużo szczegółów z życia oceanografa, Roberta Ballarda, opisy sprzętu, jakiego używał do badań głębinowych i dzięki któremu natrafił na wrak słynnego statku. Szczegóły techniczne i oceanograficzne przeplatane są opowieściami o pasażerach i załodze Titanica w ostatnich godzinach przed zatonięciem statku.
Czytatka: Nawet Pan Bóg nie mógłby go zatopić

Can You Keep a Secret? – Kinsella Sophie (właśc. Wickham Madeleine); ocena: 3,5
Komedia romantyczna, specjalność tej autorki. Tym razem średnio udana. Zachowanie bohaterów ociera się o skrajny idiotyzm. Ja rozumiem, że komedie rządzą się swoimi prawami i czytelnik musi przymknąć oko na wiele niedorzeczności, ale bez przesady. Dodatkowo tajemnice i sekrety bohaterów są wydumane na siłę i niezbyt interesujące. Podnoszę ocenę za lekkie pióro autorki, bo chociaż sensu w tym wszystkim niewiele, to styl pozwolił połknąć tę papkę bezboleśnie.

Do nieba i z powrotem (Neal Mary C.); ocena: 5
Wspomnienia autorki, która uległa wypadkowi podczas spływu kajakowego i choć przebywała pod wodą kilka, a może nawet kilkanaście minut, udało się ją odratować. W czasie śmierci klinicznej odwiedziła niebo. W książce znajdziemy wiele szczegółów biograficznych dotyczących jej pracy, rodziny i często niezwykłych wydarzeń w jej życiu. Jej przeżycia pozwalają spojrzeć na naszą egzystencję z całkiem nowej perspektywy.
Recenzja: Pamiętny spływ kajakiem

Północ w ogrodzie dobra i zła: Opowieść o Savannah (Berendt John); ocena: 5
Skrzyżowanie true-crime z travelogue. Miasto Savannah i unikalny klimat starego Południa, plejada ekscentrycznych bohaterów i proces sądowy o zabójstwo, o którym mówiło całe miasto.

2/3 sukcesu (Chmielewska Joanna (właśc. Kühn Irena)); ocena: 2
Przygody Pawełka i Janeczki. Niby książka dla dzieci/młodzieży, ale niektóre fragmenty – jak np. szczegóły filatelistyczne – niekoniecznie wzbudzą ich zainteresowanie. Z kolei błazenada i infantylność młodocianych bohaterów były dla mnie przerysowaniem charakterów i z trudem brnęłam przez te fragmenty. Zdecydowanie nie jest to humor, który mnie śmieszy.

Więcej szczegółów: Przeczytane Q3, 2021
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 01.09.2021 08:27 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam. :) | mafiaOpiekun BiblioNETki
Dobrze (i szybko) mi się w sierpniu czytało:

Mgnienia: Opowieści z lat 1918-1920 (Bereś Witold, Burnetko Krzysztof) (5) [recenzja: Niepodległościowa mozaika sprzed stu lat ]
Lampiony (Bonda Katarzyna) (2) [czytatka: Czepliwy czytelnik ma problem z odzyskaniem fonii ]
Długi zew (Cleeves Ann) (5) [recenzja: Północny Devon też skrywa tajemnice ]
W ustach sól (Runcie Charlotte) (5,5) [recenzja: A może morze jest w nas wszystkich? ]
Słone ścieżki (Winn Raynor) (4,5) [recenzja: Szczególna teoria względności, czyli kim jest człowiek z całym dobytkiem na plecach? ]
Kocia Szajka i ucho różowego jelenia (Romaniuk Agata [dziennikarka], Hajduk Malwina) (4,5) [recenzja: Czworonożni detektywi na tropie wandala ]
Patolodzy: Panie doktorze, czy to rak? (Łopatniuk Paulina) (5) [czytatka: Czytatka-remanentka VIII 21 ]
Nomadland: W drodze za pracą (Bruder Jessica) (4) [recenzja: Jeśli dom, to na kółkach, jeśli praca, to taka, jaką dają ]
Strój na śmierć (Leon Donna) (5) [recenzja: Podczas upałów przestępcy też nie odpoczywają ]
11 września: Dzień, w którym zatrzymał się świat (Zuckoff Mitchell) (5) [recenzja: Katastrofa, jakiej jeszcze nie było ]
Kiedy to się zaczyna?: Wybór opowiadań (antologia; Siesicka Krystyna, Sołonowicz-Olbrychska Klementyna, Fleszarowa-Muskat Stanisława i inni) (5) [czytatka: Książkowy wehikuł czasu ]
Bilet do stacji pierwsza miłość i inne wiersze (antologia; Kuszner Aleksander, Gorbowski Gleb, Szklariewski Igor i inni) (3,5) [czytatka: Kolejny połów w oceanie poezji - cz. I ]
Dawniej ludzie żyli w brudzie: Kiedy i dlaczego zaczęliśmy dbać o siebie (Krzemińska Agnieszka) (4) [recenzja: Jak człowiek zapragnął być czystszym i piękniejszym ]
Cesarzowa Elżbieta (Hamann Brigitte) (5) [czytatka: A gdyby tak naprawdę wypięła... czyli o zbuntowanej cesarzowej ]
Szarpidruty i poeci: Piosenka wobec przemian społecznych i kulturowych ostatnich dekad (Gajda Krzysztof) (3) [czytatka: Czytatka-remanentka VIII 21 ]

Rendez-vous z Agathą Christie:
Morderstwo na polu golfowym (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) (powt.; ocena bez zmian) [recenzja: Poirot starym prykiem? Cóż za faux pas! ]

Własna półka:
Gwiazdy Oriona (Sowa Aleksander (pseud. Szulc Artur)) (4) [recenzja: Kto będzie sprytniejszy, "kot" czy "Pająk"? ]
Łups! (Pratchett Terry) (powt.; zmiana z 4 na 4,5) [recenzja: Skąd ta odwieczna wrogość? ]
Miecz Jedi (Fry Jason) (3,5) [czytatka: Czytatka-remanentka VIII 21 ]
Użytkownik: Monika.W 01.09.2021 17:39 napisał(a):
Odpowiedź na: Dobrze (i szybko) mi się ... | dot59Opiekun BiblioNETki
I znów 2 tropy, które wydają się wspaniałe:
W ustach sól - Runcie Charlotte - nie ma w żadnej bibliotece, nowość chyba? Może kupię. Kocham takie rzeczy.
Mgnienia: Opowieści z lat 1918-1920 - Bereś Witold, Burnetko Krzysztof - już sobie zapisałam, jest w bibliotece. Tylko w takiej dalekiej, do której nie chadzam. Ale może właśnie w listopadzie będzie warto?
I za takie tropy uwielbiam Biblionetkę.
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 01.09.2021 18:02 napisał(a):
Odpowiedź na: I znów 2 tropy, które wyd... | Monika.W
Tak, "W ustach sól" jest nowiutka, bardzo polecam - autorka ma świetne pióro, sama przyjemność.
Użytkownik: Monika.W 01.09.2021 13:59 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam. :) | mafiaOpiekun BiblioNETki
W sierpniu czytałam tylko w pierwszej połowie. Po 15-ym nie przeczytałam ani 1 książki. Aż dziwne.

43. Noc sów: Opowieści z lasu (Karczewski Jacek), ocena: 4,5
Książka o sowach. Dobra. Ale zbyt naukowa, aby dać 5. Suchy język, za dużo liczb, za mało opowieści.

44. A ślady zasypał piasek... Opowieść z Palmyry (Jeżewska Zofia), ocena: 4
Trop od Dot. Połączenie reportażu z romansidłem i książką historyczną. Wszystko, co o Palmirze, niezależnie od epoki - bardzo ciekawe. Część romansowa całkiem niepotrzebna. Warto przeczytać. Byłaby wyższa ocena, gdyby nie słaby warsztat.

45. Pokusa przebaczenia (Leon Donna), ocena: 4,5
Donna Leon trzyma klasę. Cóż ja poradzę, że lubię te opowieści, nawet jeśli z kryminałów przemieniły się w powieści obyczajowe z wątkiem poboczno-kryminalnym?

46. Neurolożka: Piękny umysł, który się zgubił (Lipska Barbara K., McArdle Elaine), ocena: 4
Wspomnienia naukowiec zajmującej się badaniami mózgu. W wyniku raka mózgu miała objawy, jak przy chorobach psychicznych. Wyzdrowiała i opisała to. Ciekawe doświadczenie - analiza tego, co czują, jak myślą osoby chore psychicznie. Także tutaj ocena obniżona za bardzo słaby warsztat.

47. Wir (Granhus Frode), ocena: 2,5
Mroczne, skandynawskie kryminały są modne. Zatem postawimy na mroczność i się sprzeda. No to mamy takie nagromadzenie mroczności i zła, że czytać się tego nie da. Brrrr.

48. W 80 dni dookoła świata (Verne Jules (Verne Juliusz)), ocena: 4,5
Powtórka po latach. Trąci myszką - czasem urokliwie, czasem mniej. Ogólnie - miło się czyta.

49. Dziobak literatury (antologia; Villanueva Chang Julio, Avilés Marco, Titinger Daniel i inni), ocena: 4,5
Zbiór reportaży różnych autorów z Ameryki Południowej. Jak to zbiór - lepsze i gorsze. Ogólnie - całkiem dobre. Jeśli tylko nie epatują całym złem tego świata, to lektura ma sens.

50. Jak rozmawiać o książkach, których się nie czytało? (Bayard Pierre), ocena: 3,5
Trop od Rbita. Rzekomy. Rbit pisał o Jak mówić o miejscach, w których się nie było? (Bayard Pierre). A ja, mało rozgarnięta, wzięłam z biblioteki tę drugą książkę Bayarda, ech... Wszystko o tej książce jest tutaj - Dlaczego nie czytać książek takich jak ta?.
Dla mnie to wygłup, jak słusznie zauważyła Dot, czytałam coraz bardziej zniesmaczona - jak długo można puszczać oko i się chichrać. Zdecydowanie nie polecam.

51. Od jednego Lucypera (Dziewit Anna (Dziewit-Meller Anna)), ocena: 4
Historie 2 kobiet - lata 40 XX wieku i współczesna. Ciotecznej babki i wnuczki. Do tego historie całej rodziny: matki, babki, dziadka, ciotki, itd. Ta najstarsza historia - przejmująca. Ale ilość kolejnych traum i nieszczęść za duża, aby wszystkimi się przejąć. A już współczesna wnuczka to z tych celebrujących problemy. Wolałabym więcej lat 40-ych, niż współczesnego rozczulania się.
Użytkownik: Rbit 01.09.2021 14:12 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam. :) | mafiaOpiekun BiblioNETki
Posiadacz (Galsworthy John) (5,0)
Babie lato jednego z Forsyte'ów; W matni (Galsworthy John) (4,5)
Przebudzenie; Do wynajęcia (Galsworthy John) (3,5)
Sam nie wiem, czy te powieści tak dobrze odzwierciedlały epokę, czy autor narzucił tak sugestywną wizję, że patrzymy na tamte czasy jego oczami.

Podróż za jeden uśmiech (Bahdaj Adam (pseud. Damian Dominik)) (powtórka, obniżka oceny z 5,0 na 4,0)
Z wszystkich popularnych książek Bahdaja, ta chyba najbardziej się zestarzała. Powoli zaczyna być tylko świadectwem epoki. Niemniej jednak nadal jestem fanem Dudusia, przepraszam, Janusza.

Świt państwa polskiego (Buko Andrzej) (5,0)
czytatka: Świt, który zadziwia.
Użytkownik: Monika.W 01.09.2021 17:44 napisał(a):
Odpowiedź na: Posiadacz (5,0) Babie la... | Rbit
Ten Buko i wygląda bardzo dobrze. Zamawiałeś w PANie?
Użytkownik: Rbit 02.09.2021 13:32 napisał(a):
Odpowiedź na: Ten Buko i wygląda bardzo... | Monika.W
Tak, w PANie.

Ostrzegam, że choć wnioski historyczne są najciekawsze, bardzo dużo naukowej archeologii.
Użytkownik: jolekp 01.09.2021 14:28 napisał(a):
1. Pora przypływu (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) - 4.5
2. Cudze dzieci (Trollope Joanna) - 4.0
3. My przeciwko wam (Backman Fredrik) - lekko naciągane, ale jednak 6.0, bom zaślepiona miłością
4. Sprawa zielonookiej siostry (Gardner Erle Stanley) - 4.0
5. Shuggie Bain (Stuart Douglas) - 5.0
6. Drogi Edwardzie (Napolitano Ann) - 4.0
7. Jaskółki z Czarnobyla (Audic Morgan) - 5.0
8. Pod tęczą (Laskey Celia) - 4.0
9. Kolory ognia (Lemaitre Pierre) - 4.5
Użytkownik: Artola 02.09.2021 11:13 napisał(a):
Odpowiedź na: 1. Pora przypływu - 4.5 ... | jolekp
Mnie My przeciwko wam (Backman Fredrik) jednak tak nie zauroczyło jak pierwsza część. Tylko ;) 4,5.
Użytkownik: jolekp 02.09.2021 11:23 napisał(a):
Odpowiedź na: Mnie My przeciwko wam jed... | Artola
Tak, też uważam, że jest słabsze - zwłaszcza początek był dla mnie zbyt rozwleczony, ale jednak ta historia mnie nadal bardzo emocjonalnie angażuje. I mimo wszystko czekam na trzecią część:)
Użytkownik: Artola 03.09.2021 10:56 napisał(a):
Odpowiedź na: Tak, też uważam, że jest ... | jolekp
Emocjonalnie angażuje mnie też, ale druga mimo wszystko była dla mnie dużo bardziej przewidywalna.
Użytkownik: asia_ 01.09.2021 21:55 napisał(a):
Artysta zbrodni (Silva Daniel) - 5,0
Kamień Księżycowy (Collins Wilkie (Collins William Wilkie)) - 5,0
Miasto upadłych (Baldacci David) - 5,0
Nie ta siostra (Smith Joan) - 4,0
Tajemnica cyrku (Widmark Martin) - 4,5

No i jeszcze "przeczytałam" Mała Dorrit (Dickens Charles (Dickens Karol)). Wszystko było fajnie do momentu, kiedy książka się skończyła, a w fabule zostały jakieś dziwne dziury i niedomknięte wątki. Wierzyć mi się nie chciało, żeby Dickens wyprodukował taką fuszerkę. Faktycznie - okazało się, że nabrałam się na wersję skróconą (z wydawnictwa Siedmioróg - trzymajcie się od niej z daleka), z której usunięto wszystko, co nie było najściślej powiązane z głównym wątkiem fabularnym, czyli grubo ponad połowę zawartości. Teraz czytam od nowa, dla odmiany w oryginale, a że zakończenie już znam, to ciekawość mnie nie pogania i wolno mi idzie. Pół sierpnia zeszło i chyba jeszcze pół września będzie.
Użytkownik: Marylek 02.09.2021 19:23 napisał(a):
Odpowiedź na: Artysta zbrodni - 5,0 Ka... | asia_
To jest tragedia, to kastrowanie starszych książek. Nie rozumiem, dlaczego nie ma ostrzeżenia na początku książki, że jest to wersja skrócona. Takie ordynarne oszukiwanie czytelnika!

Swego czasu Reader's Digest wydawał serię powieści skróconych - cztery książki w jednym tomie - ale było to robione za zgodą autorów i była informacja na ten temat.
Użytkownik: jolekp 02.09.2021 20:02 napisał(a):
Odpowiedź na: To jest tragedia, to kast... | Marylek
Ja się tak nacięłam z "Martwymi duszami" Gogola wydanymi w serii Arcydzieł Literatury Rosyjskiej w wydawnictwie Hachette. Nigdzie wewnątrz książki nie ma o tym wzmianki, dowiedziałam się przypadkiem z jakiegoś bloga.
Użytkownik: ka.ja 01.09.2021 21:57 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam. :) | mafiaOpiekun BiblioNETki
Ściana sekretów (French Tana) i Bez śladu (French Tana) - pokiełbasiła mi się kolejność tomów tego cyklu, ale na szczęście nie jest ona aż tak istotna, ważniejsze, że to są porządne kryminały o bardzo ciekawym tle społecznym - irlandzka elitarna szkoła dla dziewcząt oraz również irlandzka dzielnica robotnicza są opisane bardzo wnikliwie i barwnie. Koniecznie muszę przeczytać pozostałe książki pani French.

Unorthodox: Jak porzuciłam świat ortodoksyjnych Żydów (Feldman Deborah) - tę książkę dostałam w prezencie, sama bym jej pewnie nie kupiła, ale ofiarodawczyni była tak podekscytowana historią chasydki, która opuściła swoje ortodoksyjne środowisko, że dałam się namówić i przeczytałam w dwa wieczory. No cóż - interesujące, ale jakoś im bliżej porzucenia chasydyzmu, tym słabiej literacko. Ostatnie rozdziały już nieco nudne, takie banalnie amerykańskie.

Okruchy większej całości (Frymorgen Bogdan) - niektóre, zwłaszcza te dotyczące dzieciństwa i rodziców, są piękne i wzruszające, inne po prostu ładne, a ze trzy bym bez żalu wykreśliła, bo mnie jakoś "nie kupiły", ale całość bez wahania polecam i podpowiadam, że warto w sieci poszukać zdjęć, które Frymorgen robił różnym swoim przyjaciołom i znajomym oraz opatrywał krótszymi lub dłuższymi opowieściami.

Długi zew (Cleeves Ann) - bardzo porządny kryminał. Wciąż najbardziej z bohaterów pani Cleeves lubię Verę Stanhope, ale Matthew Venn też mi się spodobał. Mam nadzieję, że w kolejnych tomach tego nie zepsuje nudnymi rozterkami sercowymi.

Ołowiane dzieci: Zapomniana epidemia (Jędryka Michał) - spodziewałam się reportażu i jestem nieco zawiedziona. Sposób narracji mnie irytował, zwłaszcza te rozdziały z życia nastolatka w PRL, ale doceniam próbę opisania historii niełatwych związków przemysłu ciężkiego i partii z opieką zdrowotną.

Orzeszkowo 14: Historie z Podlasia (Romaniuk Anna) - bardzo lubię serię Sulina, zawsze znajduję w niej mnóstwo nowych informacji o pozornie znanych mi regionach i wydarzeniach. W tym tomie natomiast najbardziej podobały mi się rozdziały o rzeczach zwykłych - o domu i o stacyjce.

Zbieranie kości (Ward Jesmyn) - na tej książce kompletnie poległam. Nie jestem w stanie przeczytać jej do końca, nie dlatego, że jest zła - wprost przeciwnie, to bardzo dobry kawałek literatury. Po prostu nie mogę psychicznie znieść treści. Zawsze przerastają mnie historie, w których wszystko nieuchronnie zmierza do coraz większej krzywdy, coraz bardziej nieludzkiego cierpienia i coraz gorszych wyborów. Osobom wrażliwym na opisy cierpienia zwierząt i ludzi radzę galopem uciekać jak najdalej.

Pasterska korona (Pratchett Terry) - kontynuuję słuchanie audiobooków Pratchetta w oryginale i również tym razem byłam bardzo zadowolona z odbioru. Chwilami trudno mi było nadążyć za językowymi łamańcami Nac Mac Feeglów, ale bawiłam się znakomicie, zwłaszcza próbując sobie przypomnieć, jak różne pratchettyzmy spolszczył pan Cholewa.
Użytkownik: JERZY MADEJ 02.09.2021 14:27 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam. :) | mafiaOpiekun BiblioNETki
Lektury - SIERPIEŃ 2021 r.

1. Дьявол с револьвером (Ламур Луис) - Diabeł z rewolwerem Tyt. oryg.: Heller with a Gun (L'Amour Louis) [po rosyjsku] (5)
2. Денежный торт (Донцова Дарья) - Ciasto z pieniędzmi (Doncowa Daria) [po rosyjsku] (4)
3. Tajemnica starej leśniczówki (Brzozowski Janusz) (4)
4. Kiecka i krynolina (Maludy Aleksandra Katarzyna) (4,5)
5. Продюсер козьей морды (Донцова Дарья) - Producent koziej mordy (Doncowa Daria) [po rosyjsku] (5)
6. W zaklętym zamczysku: Powieść z lat dawnych (Łada Jan (właśc. Gnatowski Jan)) (Nowe uwspółcześnione opracowanie pt. "W nawiedzonym zamczysku") (5)
7. Biuro M (Witkiewicz Magdalena, Rogoziński Alek) (5)
8. Czerwono mi (Rogoziński Alek) (5)
9. W mroku lasu (Kava Alex) (5)
10. Jezus i żydowskie korzenie Eucharystii (Pitre Brant) (5,5)
11. Zanim powiesz amen: Potęga zwykłej modlitwy (Lucado Max) (5)
12. Gawędy o wilkach i innych zwierzętach (Kostrzyński Marcin) (5)

W ciągłym czytaniu

1. Biblia (antologia; < autor nieznany / anonimowy >)
2. Żywoty Świętych Pańskich na wszystkie dnie roku: Podług najwiarogodniejszych źródeł wyjętych z dzieł ojców i doktorów Kościoła św. (< praca zbiorowa / wielu autorów >)
Użytkownik: Akrim 07.09.2021 14:21 napisał(a):
-- sierpień --

Szczelina (Karika Jozef) (4) Titanic: Pamiętna noc (Lord Walter) (5) Ostatni: Powieść (Lunde Maja) (4)
Stowarzyszenie leworęcznych (Nesser Håkan) (5,5)