Dodany: 31.08.2021 13:51|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Konkurs - "Skóra"

Skóra (Brown Liam) to książka, w której serial „Black Mirror” spotyka się „Rokiem 1984” Orwella. Wciągający dystopijny thriller z elementami czarnego humoru o świecie, gdzie pocałunek to tylko x na monitorze. Po wybuchu epidemii, która powoduje szybką i bolesną śmierć, naukowcy ze zdumieniem odkryli, że wirus tak bardzo osłabia odporność, że zagrażają nam najmniejsze drobinki skóry innych ludzi. Wszyscy są na wszystkich uczuleni. Nie możemy przebywać w jednym pomieszczeniu. Nie ma mowy o dotyku. Aby przetrwać, musimy poddać się całkowitej izolacji. Tymczasem w życiu Angeli niewiele się zmieniło. Dalej pracuje przed komputerem od rana do nocy, dzieci siedzą pozamykane w swoich pokojach i porozumiewają się przez komunikatory. A jeśli chodzi o jej męża, cóż… Pod pewnymi względami ich małżeństwo też wygląda tak jak wcześniej. Ale pewnego dnia Angela zauważa tajemniczego mężczyznę spacerującego bez maski ani jakiejkolwiek innej ochrony. Wygląda, jakby można go było dotknąć bez żadnych konsekwencji…
Książka powstała wiosną 2019 roku. Rok później wybuchła pandemia COVID-19 i nauczyliśmy się żyć w izolacji od innych. Zaczął nas dziwić widok odsłoniętych twarzy na ulicy. „Skóra” przedstawia wizję przyszłości, która zdaje się niedorzeczna, ale jest przerażająco prawdopodobna. Liam Brown zmusza nas do zastanowienia się, co czyni nas ludźmi, i do poszukiwania odpowiedzi na pytanie, czy kontakt fizyczny jest konieczny, aby się do kogoś zbliżyć.

Do wygrania są dwie książki Skóra (Brown Liam)

Wystarczy odpowiedzieć na pytanie konkursowe: Czy epidemia może mieć pozytywny wpływ na ludzi?

Na odpowiedzi czekamy do 10.10.2021 r.

Użytkownik: Szeba 10.09.2021 09:50 napisał(a):
Odpowiedź na: Skóra to książka, w kt&o... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Czy termin zgłoszeń to faktycznie 10.10, czy może to pomyłka i jednak 10.09?
Użytkownik: WiadomościOpiekun BiblioNETki 10.09.2021 10:52 napisał(a):
Odpowiedź na: Czy termin zgłoszeń to fa... | Szeba
10.10, zachęcam do udziału :)
Użytkownik: laotong 14.09.2021 14:18 napisał(a):
Odpowiedź na: Skóra to książka, w kt&o... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Epidemia przez swój globalny zasięg, zmiany jakie za sobą niesie musi mieć wpływ na człowieka. Poczucie zachwiania się codzienności, zgubienia poczucia bezpieczeństwa, izolacja sprawia, że każdy musi przewartościować w swoim życiu.
Obecne czasy pokazują to idealnie. Poza negatywnymi skutkami, widzę jednak pozytywne strony.
Przede wszystkim wobec zagrożenia zdrowia doszła do nas świadomość tego jak ono jest ważne. Na początku epidemii informacje były szczątkowe, większość osób pożerał strach i to sprawiło że poczuliśmy ogromną potrzebę zaopiekowania się sobą i bliskimi. Musieliśmy zmienić nawyki tak by chronić zdrowie. Mimo upływu czasu widzę, że to nadal owocuje i część osób z mojego otoczenia dba o to by nadal trwać w zdrowszym trybie życia.
Przez izolację doceniliśmy potrzebę bliskości z drugim człowiekiem. Strach o bliskich, zamknięcie powodowało, że chcieliśmy bliżej. Technika nam pomogła, ale też każdy tak mocno tęsknił do bezpośredniego przebywania. Przy tym też pojawił się problem (ale też szansa) nauczenia się ponownego bycia razem. Razem, a nie bycia obok siebie.
Kolejnym i nie mniej ważnym pozytywnym efektem było docenienie wolności. Dopiero kiedy przy lockdownie spadły na nas ograniczenia, których nie znaliśmy wcześniej zrozumieliśmy jak ważnym prawem ludzkim jest bycie wolnym. Móc iść gdzie się chce, mieć dostęp do tego czego się pragnie.
I na koniec epidemia pokazała nam też naszą kruchość i przynajmniej części z nas otworzyła oczy na to by doceniać życie i żyć każdą chwilą.
Użytkownik: WiadomościOpiekun BiblioNETki 06.10.2021 15:31 napisał(a):
Odpowiedź na: Skóra to książka, w kt&o... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Zachęcam do udziału w konkursie! :)
Użytkownik: sadza12345@gmail.com​ 09.10.2021 21:12 napisał(a):
Odpowiedź na: Skóra to książka, w kt&o... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Richard oświadczył, że jego zdaniem nie należy ulegać panice: chodzi o gorączkę
z komplikacjami pachwinowymi, to wszystko, co można powiedzieć; hipotezy w nauce, jak i w życiu, są zawsze niebezpieczne. Stary Castel, który żuł spokojnie swój pożółkły wąs, podniósł jasne oczy na Rieux. Potem spojrzał życzliwie na audytorium i zwrócił uwagę, iż wie bardzo dobrze, że to dżuma, ale orzeczenie oficjalne zmuszałoby oczywiście do zastosowania bezlitosnych środków. Wie, że w gruncie rzeczy ten wzgląd właśnie każe się cofać jego kolegom, a zatem dla ich spokoju zgadza się uznać, iż to nie jest dżuma. Prefekt poruszył się niespokojnie i oświadczył, że w każdym razie nie jest to dobry sposób rozumowania (A. Camus: Dzuma, Warszawa, 2020, tłum. J. Guze, str. 23).
Czyż ta sytuacja nie wydaje się znajoma?.
Można doszukiwać się wielu analogi pomiędzy sytuacją przedstawioną w wyżej wymienionym dziele noblisty, a wydarzeniami z początku dwa tysiące dziewiętnastego roku. Wtedy również nie byliśmy w stanie stwierdzić, od razu co jest przedmiotem naszego strachu.
Aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się choroby zakaźnej wiele europejskich miast zostało zamkniętych na wiele miesięcy podobnie jak Oran, który jest zwykłym miastem i niczym innym jak prefekturą francuską na wybrzeżu algierskim (tamże, str. 2).
Wielu ludzi było zmuszonych do zmiany swoich dotychczasowych przyzwyczajeń. Okazało się, że pracę z powodzeniem można wykonywać przez internet, siedząc w domowym zaciszu. Z czasem, po przeprowadzeniu badań, stwierdzono, że pracownicy wykonują swoją pracę bardziej efektywnie bowiem jest ona lepszej jakości niż wykonana podczas ośmiogodzinnego dnia pracy w biurze. Każdy podczas pandemii mógł czy też dalej może dobrać sobie model pracy jaki najbardziej jemu odpowiada. Są wśród nas ludzie, który wolą zasiąść nad jednym zadaniem i nie przerywać dopóty do póki, nie uznają że mogą odesłać część projektu, za który byli odpowiedzialni. Są wśród nas i tacy, który wolą sobie robić przerwy podczas skompliwowanego przedsięwięcia.. Wystarczy po każdej godzinie siedzenia przy komuterze zrobić sobie pięć minut przerwy, napić się wody, poparzeć w okno, aby zwrok mógł odpocząć.
Ludziom, którzy posiadają zwierzęta w trakcie pracy pomaga obecność ukochanego pupila. Nie chodzi, o fakt, że praca w obecności „najmniejszego członka rodziny” wykonywana jest szybciej ale o okoliczność, że mamy koło siebie kogoś bliskiego, kto nas rozumie i dzięki temu zmniejsza się nasz poziom stresu. Nasz organizm nie produkuje kortyzonu, co powoduje, że jesteśmy w stanie lepiej się skupić i w konsekwencji wykonać nawet najtrudniejsze zadanie. To tylko jedna z zalet Naszej izolacji w czasach powszechnie paującej na świecie choroby.
Kolejną jest duża oszczędność czasu jaki poświęcaliśmy na wszelkiego rodzaju dojazdy do miejsc docelowych, choćby na różnego rodzaju spotkania, konferencje, wizyty, dajmy na to lekarskie. Czwarty wymiar to najcenniejsze co mamy, taka panuje przynajmniej obiegowa opinia. Posiadając kilka godzin w zapasie jesteśmy je w stanie przeznaczyć na dodatkowy sen, co z kolei sprawia, że jesteśmy zdrowski. Gdy organizm jest wypoczęty jego system immunologiczny działa prawidłowo. Możemy być wtedy pewni, że nie zmoże nas przeziębienie grypa i nie trafimy do lekarza, co ma niebagatelne znaczenie w dzisiejszych czasach. Duża część populacji zaraża się w różnego rodzaju placówkach medycznych. Ma to swoje logiczne uzasadnienie. Personel medyczny pracuje z chorymi przez cały czas spotykając wielu pacjentów, jednych bardziej odpowiedzialnych, dbających o swoje zdrowie innych mniej.
Ostatnią dużą zaletą jaką dostrzegam w czasach pandemii jest kwestia rozwoju własnych zainteresowań.Mam tu na myśli spektakle, filmy, warsztaty i wiele innych imprez Duża liczba wydarzeń branżowych przeniosło się na platformy cyfrowe. Mało tego bardzo ważnym elementem służącym do promocji tych wydarzeń stanowiły i wciąż stanowią portale społecznościowe. To dzięki nim bardzo wielu użytkowników w krótkim czasie dowiaduje się o interesujących ich zdarzeniu. Dzięki dużej liczbie wsółeksporójących różne forma mamy możliwość spróbować wielu różnych rzeczy, poznać nowych znajomych, odkryć w sobie nowe talenty. Czasem nowo poznany kolega czy koleżanka może stać się członkiem naszej rodziny… naprawdę, lecz to już temat na inną znacznie dłuższą opowieść…

Użytkownik: Jagoda57 16.10.2021 19:32 napisał(a):
Odpowiedź na: Richard oświadczył, że je... | sadza12345@gmail.com​
Pandemia Covid-19 zaczęła się u nas (w Polsce) na początku marca 2020r. W 2019r nikomu z nas do głowy nie przyszło co nas czeka w przyszłym roku.
Użytkownik: dobrawrozka 10.10.2021 13:08 napisał(a):
Odpowiedź na: Skóra to książka, w kt&o... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Epidemia jest z pewnością trudnym doświadczeniem dla każdego – dla osób samotnych, nie tylko tych starszych, ze względu na izolację od innych ludzi; dla rodzin z dziećmi – gdy praca, jak i nauka odbywają się w domu – to wyzwanie nie tylko logistyczne, ale i emocjonalne: na często niewielkiej przestrzeni pojawiają się różne problemy. Jednak można spróbować znaleźć jakieś pozytywne aspekty zaistniałej sytuacji.
Po pierwsze zadbanie o siebie, na tyle, na ile się da. Przy problemach z dostępem do opieki zdrowotnej jeszcze większego znaczenia nabiera powszechnie znane hasło: „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Wysiłek fizyczny, ruch, warzywa, owoce, regularny sen są na wyciągnięcie ręki praktycznie dla każdego z nas.
Po drugie zadbanie o innych. Ograniczenie bezpośredniego kontaktu niejako wymusza porozumiewanie się za pomocą komunikatorów, zwiększa się częstotliwość telefonów. Dzięki epidemii można odświeżyć dalsze znajomości, a także częściej pamiętać o znajomych, przyjaciołach, również dzięki wspólnocie doświadczenia.
Po trzecie epidemia jest ogromną zmianą i dzięki temu może motywować do zmian w różnych obszarach życia, np. zawodowego. Przeniesienie pracy do środowiska online umożliwiło wielu osobom prowadzącym własną działalność poszerzenie grona klientów, a nawet otwarcie się na rynki zagraniczne. Wykonywanie zlecenia dla klienta w innym mieście czy kraju przestało być uznawane za odstępstwo od normy.
Człowiek potrafi zachwycić w swojej umiejętności dostosowywania się do zmieniających się okoliczności. Także wtedy gdy są one dramatyczne.
Użytkownik: iwa_90 10.10.2021 13:36 napisał(a):
Odpowiedź na: Skóra to książka, w kt&o... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Wszystkiego ma swoje plusy i minusy tylko czasami te pizytywne strony trudniej dostrzec.
Epidemia ma wiele minusów: niesie śmierć, strach, cierpienie i niepewność jutra, jednak w tej beznadziejnej sytuacji znajdą się i pozytywne strony. Podczas wybuchu epidemii zaczynami doceniać i cieszyć się z rzeczy na które wcześniej nie zwracaliśmy uwagi. Nagle okazało się, że możemy większość spraw w urzędach załatwić przez internet zamiast stać pół dnia w kolejce do okienka. Podczas lockdownu uzmysłowiliśmy sobie, że by wykonać swoją pracę wcale nie musimy spędzać całego dnia w biurze, ale możemy zaplanować swoje godziny pracy bardzo elastycznie, a część obowiązków możemy wykonać nie wychodząc z domu. Jestem pielęgniarką, więc praca zdalna nie wchodzi w moim przypadku w grę, jednak znalazłam duży plus obecnie panującej sytuacji. Wcześniej by podnieś swoją wiedzę, poszerzyć horyzonty, dowiedzieć i nauczyć się nowych rzeczy jedną z możliwości był udział w konferencjach. Gdy się mieszka w małej miejscowości i mam małe dzieci taki wyjazd nie jest jednak taki łatwy i prosty. Nagle się okazało, że takie konferencje można z powodzeniem przeprowadzić przez internet. Dla mnie największym plusem wybuchu epidemii jest podniesienie swojej wiedzy, doszkolenie się, a to wszystko za darmo i bez wychodzenia z domu. Mam nadzieję, że taki trend się utrzyma i poza spotkaniami na żywo te internetowe nadal będą się odbywać.
Użytkownik: WiadomościOpiekun BiblioNETki 11.10.2021 10:01 napisał(a):
Odpowiedź na: Skóra to książka, w kt&o... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Nagrody zdobywają: dobrawrozka i laotong

Gratulujemy! :)