Dodany: 2021-08-31 13:51|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

1 osoba poleca ten tekst.

Konkurs - "Skóra"

Skóra (Brown Liam) to książka, w której serial „Black Mirror” spotyka się „Rokiem 1984” Orwella. Wciągający dystopijny thriller z elementami czarnego humoru o świecie, gdzie pocałunek to tylko x na monitorze. Po wybuchu epidemii, która powoduje szybką i bolesną śmierć, naukowcy ze zdumieniem odkryli, że wirus tak bardzo osłabia odporność, że zagrażają nam najmniejsze drobinki skóry innych ludzi. Wszyscy są na wszystkich uczuleni. Nie możemy przebywać w jednym pomieszczeniu. Nie ma mowy o dotyku. Aby przetrwać, musimy poddać się całkowitej izolacji. Tymczasem w życiu Angeli niewiele się zmieniło. Dalej pracuje przed komputerem od rana do nocy, dzieci siedzą pozamykane w swoich pokojach i porozumiewają się przez komunikatory. A jeśli chodzi o jej męża, cóż… Pod pewnymi względami ich małżeństwo też wygląda tak jak wcześniej. Ale pewnego dnia Angela zauważa tajemniczego mężczyznę spacerującego bez maski ani jakiejkolwiek innej ochrony. Wygląda, jakby można go było dotknąć bez żadnych konsekwencji…
Książka powstała wiosną 2019 roku. Rok później wybuchła pandemia COVID-19 i nauczyliśmy się żyć w izolacji od innych. Zaczął nas dziwić widok odsłoniętych twarzy na ulicy. „Skóra” przedstawia wizję przyszłości, która zdaje się niedorzeczna, ale jest przerażająco prawdopodobna. Liam Brown zmusza nas do zastanowienia się, co czyni nas ludźmi, i do poszukiwania odpowiedzi na pytanie, czy kontakt fizyczny jest konieczny, aby się do kogoś zbliżyć.

Do wygrania są dwie książki Skóra (Brown Liam)

Wystarczy odpowiedzieć na pytanie konkursowe: Czy epidemia może mieć pozytywny wpływ na ludzi?

Na odpowiedzi czekamy do 10.10.2021 r.

Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 3
Użytkownik: Szeba 2021-09-10 09:50 napisał(a):
Odpowiedź na: Skóra to książka, w kt&o... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Czy termin zgłoszeń to faktycznie 10.10, czy może to pomyłka i jednak 10.09?
Użytkownik: WiadomościOpiekun BiblioNETki 2021-09-10 10:52 napisał(a):
Odpowiedź na: Czy termin zgłoszeń to fa... | Szeba
10.10, zachęcam do udziału :)
Użytkownik: laotong 2021-09-14 14:18 napisał(a):
Odpowiedź na: Skóra to książka, w kt&o... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Epidemia przez swój globalny zasięg, zmiany jakie za sobą niesie musi mieć wpływ na człowieka. Poczucie zachwiania się codzienności, zgubienia poczucia bezpieczeństwa, izolacja sprawia, że każdy musi przewartościować w swoim życiu.
Obecne czasy pokazują to idealnie. Poza negatywnymi skutkami, widzę jednak pozytywne strony.
Przede wszystkim wobec zagrożenia zdrowia doszła do nas świadomość tego jak ono jest ważne. Na początku epidemii informacje były szczątkowe, większość osób pożerał strach i to sprawiło że poczuliśmy ogromną potrzebę zaopiekowania się sobą i bliskimi. Musieliśmy zmienić nawyki tak by chronić zdrowie. Mimo upływu czasu widzę, że to nadal owocuje i część osób z mojego otoczenia dba o to by nadal trwać w zdrowszym trybie życia.
Przez izolację doceniliśmy potrzebę bliskości z drugim człowiekiem. Strach o bliskich, zamknięcie powodowało, że chcieliśmy bliżej. Technika nam pomogła, ale też każdy tak mocno tęsknił do bezpośredniego przebywania. Przy tym też pojawił się problem (ale też szansa) nauczenia się ponownego bycia razem. Razem, a nie bycia obok siebie.
Kolejnym i nie mniej ważnym pozytywnym efektem było docenienie wolności. Dopiero kiedy przy lockdownie spadły na nas ograniczenia, których nie znaliśmy wcześniej zrozumieliśmy jak ważnym prawem ludzkim jest bycie wolnym. Móc iść gdzie się chce, mieć dostęp do tego czego się pragnie.
I na koniec epidemia pokazała nam też naszą kruchość i przynajmniej części z nas otworzyła oczy na to by doceniać życie i żyć każdą chwilą.