Dodany: 01.08.2021 10:30|Autor: justyna39

Ku zbrodni...

Kim właściwie był Charles Manson? Z czego "zasłynął" ów mężczyzna? Jakim był człowiekiem? Na te pytania odpowiada wyczerpująco biografia "Manson: Ku zbrodni" autorstwa Jeffa Guinna. Charles Manson, mężczyzna o nieprzyjemnym charakterze i niecnych zamiarach, stał się jedną z bardziej rozpoznawalnych ikon późnych lat XX wieku. Jego zbrodnicze idee zostały wkrótce nagłośnione przez środki masowego przekazu.

Charles Manson był synem Kathleen i jej partnera, Lewisa, który zmagał się z alkoholowym nałogiem. Kathleen nie była idealną matką, gdyż również miała za sobą problemy alkoholowe i przeszłość kryminalną. Chciała wychować syna na porządnego człowieka, lecz jej wysiłki nie przyniosły spodziewanych rezultatów. Zamiast tego Manson miał bliską styczność ze światem przestępczym. Jako dorosły mężczyzna pragnął stać się przede wszystkim sławnym muzykiem.

"Manson: Ku zbrodni" okazał się solidną i rzetelną biografią Charlesa Mansona. Informacje na jego temat zostały przedstawione w sposób przystępny i czytelny, choć nieco monotonny i nużący. Można poznać wiele istotnych faktów z życia owego zbrodniarza, lecz prócz tego lektura ta niewiele wnosi. Interesujące wydaje się tło ukazane w biografii, czyli między innymi ruch hippisów oraz ich sprzeciw wobec ustalonego ładu w społeczeństwie. Niemniej jednak lekturę tę czytałam przez dosyć długi czas i nieco mnie nużyła. Nie jest to słaba książka, lecz trzeba jej poświęcić trochę czasu.

Ciekawa wydaje się postać Charlesa Mansona, który mimo mizernego talentu muzycznego zdołał zjednać sobie i "oczarować" sporą liczbę osób . Mężczyzna, którego całe życie toczyło się wokół świata kryminalnego, popchnął ku zbrodni zarówno oddanych mu mężczyzn, jak i kobiety. Gdy tylko chciał, potrafił być przekonujący i pewny siebie; nieraz uciekał się do Biblii jako źródła prawdy.

W biografii Charlesa Mansona można znaleźć również obszerne opisy złożonych procesów sądowych. Charles Manson, człowiek odpowiedzialny za liczne zbrodnie, próbował szukać ucieczki od odpowiedzialności. Jednakże los nie okazał się dla niego zbyt łaskawy.

A zatem dla kogo jest ta książka? Z pewnością dla osób zainteresowanych biografiami znanych ludzi. Informacje zawarte w biografii są dosyć obszerne i rzeczowe; przedstawiono zarówno wczesne lata Charlesa Mansona, jak i jego dorosłe życie kryminalne. Przybliżony również został świat prawa (procesy sądowe) i zamknięty świat więźniów.

Uważam, że warto przeczytać tę książkę, gdyż można poznać bliżej nie tylko sylwetkę Charlesa Mansona, ale też świat kryminalny i świat prawa, które nieustannie ścierają się ze sobą.

Recenzję opublikowałam również na blogu oraz na innym portalu.