Dodany: 31.07.2021 11:37|Autor: mafiaOpiekun BiblioNETki

Książki i okolice> Książki w ogóle

Książkowe wspomnienia z lipca 2021

Zapraszam. :)
Użytkownik: ilia 31.07.2021 19:01 napisał(a):
SF
1. Łzy Mai (Raduchowska Martyna) t. 1 (5)
2. Spektrum (Raduchowska Martyna) t. 2 (5)
Żołnierze
3. Afgański Tryptyk (Parafjańczuk Agata) (4,5)
Poezja
4. Adam Asnyk: Wybór poezji (Asnyk Adam (pseud. El...y)) (4)
Użytkownik: yyc_wanda 31.07.2021 19:12 napisał(a):
Stillness Is the Key – Holiday Ryan; ocena: 5
Wyciszenie, kontemplacja – stan psychiczny, który promuje autor, a o który coraz trudniej w naszym hałaśliwym świecie. Dużo szczegółów biograficznych, które obrazują rolę kontemplacji w życiu wybitnych osób, jak również dewastujące konsekwencje jej braku i nieprzemyślanego działania. Ciekawe i pouczające.
czytatka: Pochwała kontemplacji

From Here to Paternity – Jill Churchill; ocena: 3
Kryminał typu „cozy mystery”. Lubię takie, bo nie ma w nich brutalności. Jest zbrodnia, o której dowiadujemy się po fakcie, bez zbędnych, ociekających krwią szczegółów i jest dedektyw-amator, w tym przypadku Jane Jeffry. Ale jak to z amatorami bywa, ich dochodzenie opiera się na snuciu domysłów z których niewiele wynika, za to powtarzanych w kółko niezliczoną ilość razy. Całość przegadana, roztrząsane problemy mało interesujące i więcej tu nudy niż suspence.

Wizyta (Fleszarowa-Muskat Stanisława); ); ocena: 4,5
Ostatnia część trylogii przedstawiającej losy Magdaleny, ale czyta się ją równie dobrze jako oddzielną powieść. W tej części Magdalena z mężem Gastonem, odwiedzają Edelheim, bawarskie miasteczko, w którym obydwoje spędzili lata wojenne na przymusowych robotach. Wracają wspomnienia, z którymi krzyżują się bieżące wydarzenia z życia miasteczka. Ciekawa powieść, odtwarzające nastroje lat 60. ubiegłego wieku.

Geografia szczęścia (Weiner Eric); ocena: 5
Czy można wynaleźć receptę na szczęście, opierając się na doświadczeniach mieszkańców krajów uznanych za szczęśliwe? Próbuje tego dokonać dziennikarz Eric Weiner, odwiedzając 10 krajów, zadając pytania , obserwując, kosztując lokalne przysmaki i biorąc udział w czynnościach preferowanych przez tubylców. Ciekawe relacjie z podróży do krajów bardziej lub mniej znanach, szczęśliwych lub nie. Do tego świetny styl i spora dawka humoru.
Recenzja: Tam, gdzie mieszka szczęście

Więcej szczegółów: Przeczytane Q3, 2021

Użytkownik: jolekp 31.07.2021 19:39 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam. :) | mafiaOpiekun BiblioNETki
Czerwiec i lipiec razem. Oceny bez szału, bo ostatnimi czasy jakoś nic mi się za bardzo nie podoba.

1. Strzały w Stonygates (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) - 5.0
2. Niezatapialny: Pełna historia RMS Titanic (Butler Daniel Allen) - 4.5
3. Charlotte Isabel Hansen (Renberg Tore) - 4.0
4. Malwina przegrała milion (Kłodzińska Anna (pseud. Załęski Stanisław lub Mierzański Stanisław)) - 4.0
5. Marta (Orzeszkowa Eliza) - 4.0
6. Może pora z tym skończyć (Reid Iain) - 1.5
7. Hurt/Comfort (Łodyga Weronika) - 4.5
8. Pięć dni w Madison City (Gardner Erle Stanley) - 3.5
9. Przebudzenie; Do wynajęcia (Galsworthy John) - 4.0
10. Britt-Marie tu była (Backman Fredrik) - 4.5
11. Poprawiny (Siedlecka Joanna) - 5.0
12. Pijane banany (Šabach Petr) - 4.0

13. Mężczyzna w brązowym garniturze (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) - 3.0
14. Do ostatniej łzy (Quindlen Anna) - 4.5
19. Gorsza (Czechowicz Jarosław) - 3.0
20. Aksamitne pazurki (Gardner Erle Stanley) - 4.0
21. Daleko, coraz bliżej (Schulman Alex) - 5.0
22. Kiedy byłem dziełem sztuki (Schmitt Éric-Emmanuel) - 5.0
23. Wampir z Zagłębia: Największa mistyfikacja polskiego wymiaru sprawiedliwości (Semczuk Przemysław) - 4.5

Więcej było pisane tu: Się czytało się - 2021
Użytkownik: margines 31.07.2021 19:45 napisał(a):
… „»«” »« „”
Marżin nieresponsywny i załamany… »« „”❤️⚡

Lipiec 2021 - już siedemnaście! miesięcy rządzą „Kwarant Anna” i „pan Demia”:

Tajemnice Gór Izerskich (Skowroński Janusz (Skowroński Janusz Piotr)) - 5,5; 31 lipca 2021 - przyznam, że BARDZO dobrze czytało mi się o zakątkach i nazwiskach, które znam i miło wspominam:) Nawet nie „łapałem się” specjalnie na tym, ale po prostu przez zdecydowaną większość książki „wędrowałem” tamtędy:)​
Tarmosia (Samojlik Tomasz) - 5,5; 8 lipca 2021 - „bo Samojlik”.
Chore historie (Kulik Gosia, Żarnecki Tomek (właśc. Żarnecki Tomasz)) - 5, 4 lipca 2021 - Marżin poznaje chore historie Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu
Użytkownik: ktrya 31.07.2021 22:41 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam. :) | mafiaOpiekun BiblioNETki
Historia roślin jadalnych: Trunki, słodkości i wyrafinowane potrawy z roślin w dziejach człowieka (Molenda Jarosław) - 3,5 (zdecydowanie ciekawsze i bardziej erudycyjne teksty niż te noty historyczno-encyklopedyczne o owocach, ale często niespójne i autorski pogląd, że wcale nie jemy nawet wystarczającej do zdrowia dawki cukru przypomniał mi, dlaczego nie lubię publikacji Bellony)
Koniec dnia (Clegg Bill) - 3 (tak zagmatwana, że po wczorajszym spotkaniu dyskusyjnym niemal każdy przekonał się, że historia przebiegła inaczej niż wcześniej mu się wydawało, inne postaci są istotne, inne wątki ważne i przekonujące... może to być plus, jeśli ktoś planuje kilkakrotną lekturę by wyłapać wszystko... dla mnie zbyt zagmatwana jak na tę opowieść)
Rozrzucone (Hermetz Liliana) - 3 (ten sam problem co wyżej i pytanie, po co?)
Zapaść: Reportaże z mniejszych miast (Szymaniak Marek (ur. 1988)) - 4,5 (recenzja będzie na blogu)
Siedem dalekich rejsów (Tyrmand Leopold) - 4,5 (kameralny romans, choć w kreacjach postaci Tyrmand wydaje się dziś dość konserwatywny)
Grona gniewu (Steinbeck John) - 5 (myślę o tej powieści w kontekście Nomadland)
Po drugiej stronie lustra i inne eseje (Eco Umberto) - 5
Siódma funkcja języka (Binet Laurent) - 5 (no akademicka perełka :D)
Tu jest teraz twój dom: Adopcja w Polsce (Wroniszewska Marta) - 5 (recenzja na blogu)
Kąkol (Papużanka Zośka) - 4 (recenzja na blogu)
Użytkownik: ka.ja 01.08.2021 15:54 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam. :) | mafiaOpiekun BiblioNETki
Cienie Barcelony (Pastor Marc) - powieść osnuta na faktach historycznych, całkiem niezły dreszczowiec, chociaż narracja jest niepotrzebnie udziwniona.

Kierunek zwiedzania (Wicha Marcin) - przypuszczam, że kupiłabym nawet opis techniczny budynku, gdyby był podpisany przez Marcina Wichę. Niewiele wiedziałam o Malewiczu, więc oprócz doznań estetycznych wyniosłam z lektury całkiem sporo wiedzy. Podziwiam też umiejętność naśladowania języka epoki - rozdział o wystawie sztuki użytkowej w Paryżu w 1925 roku piękny, do czytania na głos.

Zatruty ogród (Marwood Alex (właśc. Mackesy Serena)) - czytadło dla odprężenia, ale porządne. Szczególnie doceniam pozostawienie zakończenia otwartym - takie rzeczy nigdy się naprawdę nie kończą.

Kolonia (French Tana) - bardzo wciągający thriller, porządnie poplątane wątki, postać detetktywa wyeksponowana z umiarem.

Mała (Carey Edward) - kolejna w mojej kolekcji świetna biografia fabularyzowana. A jeszcze do niedawna uważałam tę modę literacką za szkodliwą.

Szczury z via Veneto (Kępiński Piotr) - bardziej eseje niż reportaże, ale bardzo smaczne i pełne ciekawych odniesień literackich, kulinarnych, historycznych i politycznych. Dodatkowa radość - czytałam tę książkę w samolocie, co od razu zauważył steward i wdał się ze mną w króciutką, ale jakże przyjemną dyskusję o lekturze i wydawnictwie Czarne.

Polki na Montparnassie (Zientek Sylwia) - wpadłam na chwilkę do Warszawy, a przy tej okazji po prostu musiałam zobaczyć wystawę poświeconą Annie Bilińskiej (osobom wybierającym się do Muzeum Narodowego podpowiadam, żeby koniecznie zajrzeć do Galerii Sztuki Średniowiecznej). A jak po tej wystawie nie sięgnąć po taką książkę? Większość z bohaterek już znałam z literatury, ale Irena Reno i Alicja Halicka są moimi odkryciami malarskimi sezonu.
Użytkownik: Monika.W 04.08.2021 08:35 napisał(a):
Odpowiedź na: Cienie Barcelony - powieś... | ka.ja
I zachęciłaś nie tyle do książki, co do wystawy. Przechodziłam ostatnio koło MN i zastanawiałam się nad tą Bilińską. Teraz pójdę na pewno. Jeśli tylko zdążę.
A i na Kępińskiego zrobiłaś mi ochotę, uwielbiam erudycyjne książki. Pewnie snobką jestem :).
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 01.08.2021 16:55 napisał(a):
U mnie tyle:

Dziewczyny: Moda ulicy lat 70. i 80. XX wieku (Janas Agnieszka L.) (3,5) [recenzja: Moda nie tylko z ulicy ]
Proste życie: Szczęście domowej roboty (Kent Emily) (3) [recenzja: Jeśli nawet nie aż tak proste, to na pewno tradycyjne ]
Cisza po życiu (Sarjusz-Wolski Marek) (5) [czytatka: Czytatka-remanentka VII 21 ]
Niezamknięte drzwi (Marinina Aleksandra (właśc. Aleksiejewa Marina)) (5) [recenzja: Jeśli drzwi zamknięto, wyobraź sobie wyjście ]
Wszystkie piosenki o miłości (Sanderson Jane) (4) [recenzja: Odrdzewiająca składanka ]
Okularnik (Bonda Katarzyna) (3) [recenzja: Tło świetne, intryga niezła, a warsztat kulawy... ]
Rewolwer obok Biblii: W co wierzy Ameryka (Jarkowiec Maciej) (5) [recenzja: Obrazy spod gwiaździstego sztandaru ]
Wąski pas lądu (Hickey Christine Dwyer) (5) [recenzja: Pejzaże samotności ]
Mama kłamie (Bussi Michel) (4) [recenzja: Kto tu mówi prawdę - chyba nie pluszowy zwierzak? ]
Ślady małych stóp na piasku (Julliand Anne-Dauphine) (4) [czytatka: Czytatka-remanentka VII 21 ]
Było i tak: Życie codzienne w Polsce w latach 1945-1989 (Jarosińska Izabela) (4) [czytatka: Czytatka-remanentka VII 21 ]

Rendez-vous z Agathą Christie:
Tajemnica lorda Listerdale'a (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) (4) [recenzja: Drugorzędność, ale jaka przyjemna! ]

Własna półka:
Straż nocna (Pratchett Terry) (powt.; zmiana oceny z 4 na 6) [recenzja: Bez zakwitnie, Vimes się nie złamie ]
Jak pisać: Pamiętnik rzemieślnika (King Stephen (pseud. Bachman Richard, Evans Beryl)) (powt.; ocena bez zmian) [czytatka: Czytatka-remanentka VII 21 ]

Użytkownik: Rbit 01.08.2021 20:43 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam. :) | mafiaOpiekun BiblioNETki
Dinozaury odkryte na nowo: Jak rewolucja naukowa rewiduje historię (Benton Michael J.) (5,0)
Jedna z tego typu książek, które rozbudzają pasję do nauki. Gdybym czytał to za dzieciaka, na pewno chciałbym zostać paleontologiem, paleobiologiem, czy bioinformatykiem.

Świerczewski: Śmierć i kult bożyszcza komunizmu (Potaczała Krzysztof) (4,0)
Reportaż o Jabłonkach, tamtejszym pomniku Waltera i wszystkim, co się wokół niego działo. Wyjaśnia, dlaczego w ankiecie z 1987 r. na najwybitniejszego Polaka Świerczewski zajął 9 miejsce wśród wszystkich postaci historycznych.

Geniusz kobiet: Historie kobiet, które zmieniły świat nauki (Odifreddi Piergiorgio) (2,0)
Koszmarny, sensacyjno-plotkarski styl. Więcej o życiu prywatnym niż naukowym. Do tego fetysz Nobla. Więcej pożytku przyniosłoby poczytanie biografii bohaterek na Wikipedii. Mam nadzieję, że to tylko wpadka wydawnictwa CC Press, a nie nowy trend.

Morderczy kret (Siwiec Tomasz) (3,0)
A więc są w Polsce wydawane horrory klasy D! Ot taka głupotka - opowiadanie o zmutowanym krecie terroryzującym Suchą Beskidzką.

Kotolotki [zbiór] (Le Guin Ursula K. (Le Guin Ursula Kroeber)) (4,5)
Cztery opowiadania dla dzieci. O przygodach latających kotów. Szczególnie trzecie i czwarte opowiadanie bardzo fajne. Spodoba się wszystkim kociarzom i nie tylko.

Z zamkniętymi oczami (Carofiglio Gianrico) (5,0)
Niby thriller sądowy, ale przede wszystkim opowieść o męskim kryzysie wieku średniego. Bardzo dobra powieść. Moje pierwsze spotkanie z autorem, ale na pewno nie ostatnie.

Porwanie Baltazara Gąbki (Pagaczewski Stanisław) (podwyższenie oceny na 5,0)
Powtórka po wielu, wielu latach. Bawi nawet bardziej niż za dzieciaka. Można się skupić na smaczkach dystopijnych i satyrze na PRL.

Babcia na jabłoni (Lobe Mira (właśc. Rosenthal Hilde Mirjam)) (4,0)
Poprawna historia o przyszywanej babci, ale częstych zachwytów nie podzielam.

Alternatywna historia: Co by było, gdyby... (Osica Janusz, Sowa Andrzej (ur. 1945)) (4,0)
Bardziej analiza węzłowych momentów naszej historii i przesłanek podejmowanych wówczas decyzji, niż czysta gdybologia.

Sposób na Elfa (Pałasz Marcin) (5,0)
Historia adoptowania psa plus niecodzienne relacje ojca z synem w tle. Sięgnę po kolejne tomy.

Jak mówić o miejscach, w których się nie było? (Bayard Pierre) (5,0)
"Fizyczna podróż pozwala wprawdzie widzieć, w optycznym sensie tego słowa, odwiedzane miejsce, lecz nie wglądać w to, czym ono jest w głębszym sensie". Bardzo dobry esej, głównie o literatach — podróżnikach gabinetowych.

Burzliwe dzieje pirata Rabarbara (Witkowski Wojciech (1939-2013)) (4,0)
Całkiem zabawna, zwariowana głupotka. A do ilustracji Lutczyna mam słabość od czasu gdy publikowała go na przedostatniej stronie "Wiedza i życie".
Użytkownik: Monika.W 04.08.2021 08:47 napisał(a):
Odpowiedź na: Dinozaury odkryte na nowo... | Rbit
Zrobiłeś mi smaka na Bayarda. Nawet jest w bibliotece.
Od razu przypomniała mi się podróż na Sycylię, na którą w trakcie I WŚ Iwaszkiewicza zabrał starszy kuzyn Szymanowski.
Użytkownik: ka.ja 16.08.2021 21:08 napisał(a):
Odpowiedź na: Dinozaury odkryte na nowo... | Rbit
Czy to w tym tomie przygód Rabarbara ludożercy gotują Bretończyka po fasolsku?
Użytkownik: Rbit 17.08.2021 09:23 napisał(a):
Odpowiedź na: Czy to w tym tomie przygó... | ka.ja
Tak! Świetna pamięć!
Użytkownik: ahafia 01.08.2021 21:17 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam. :) | mafiaOpiekun BiblioNETki
W lipcu mało czasu i mało książek, ale za to dobre:

- Ogrody (Iwaszkiewicz Jarosław (pseud. Eleuter)) - drugie spotkanie z Iwaszkiewiczem w ostatnich miesiącach, jestem zainteresowana
- A Keeper, Graham Norton - ...i drugie spotkanie z Nortonem, na tyle udane, że na czytniku mam już jego ostatnią książkę
- Palestyna po raz trzeci (Pruszyński Ksawery) - a to było odkrycie
- Lato nagich dziewcząt (Fleszarowa-Muskat Stanisława) - idealna na lato

W czytatce więcej: lipiec 2021
Użytkownik: Jabłonka 02.08.2021 12:35 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam. :) | mafiaOpiekun BiblioNETki
Lipcowo - bardzo leniwie wakacyjnie :)
Tubylerczykom spełły fajle (antologia; Kuttner Henry, Moore C. L. (Moore Catherine Lucille)) bardzo dobre opowiadania, niektóre przewrotne z przymrużeniem oka
Reguła przetrwania: Jak zwierzęta przezwyciężają niebezpieczeństwa ze strony środowiska (Dröscher Vitus B.) rewelacja! do powtórki za lat parę
Sekretne życie kotów (Kruszewicz Andrzej G., Czujkowska Agnieszka) dobra, taka ot... niekonieczna
Brudne ulice Nieba (Williams Tad (właśc. Williams Robert Paul)) przeciętne czytadło
Jaskółka i koliber (Montefiore Santa) przeciętna
Moc srebra (Novik Naomi) dobra, kolejna w planie.
Ptaki Europy i obszaru śródziemnomorskiego (Svensson Lars, Mullarney Killian, Zetterström Dan) Rewelacja! Mam i ja :)
.. i już...
Użytkownik: benten 04.08.2021 10:23 napisał(a):
Odpowiedź na: Lipcowo - bardzo leniwie ... | Jabłonka
Co za zbieg okoliczności. Też w lipcu czytałam Tubylerczykom spełły fajle (antologia; Kuttner Henry, Moore C. L. (Moore Catherine Lucille)), to chyba mój trzeci zbiór Kuttnera, również dobrze się bawiłam.
Użytkownik: Jabłonka 06.08.2021 08:07 napisał(a):
Odpowiedź na: Co za zbieg okoliczności.... | benten
Ale przyznasz że to słodka ramotka ;) czytając ciągle myślałam - nikt już tak nie pisze... a szkoda...
Użytkownik: Musaszi 02.08.2021 12:57 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam. :) | mafiaOpiekun BiblioNETki
W lipcu będę robić to co lubi, czyli czytać
Użytkownik: JERZY MADEJ 02.08.2021 20:23 napisał(a):
Lektury - LIPIEC 2021 r.

1. Pruskie baby (Starosta Małgorzata) (4,5)
2. Wesela nie będzie! (Starosta Małgorzata) (4,5)
3. Kwestia czasu (Starosta Małgorzata) (4,5)
4. Gdzie diabeł nie może, tam trupa pośle (Banach Iwona) (4,5)
5. Morderstwo na śniadanie (Banach Iwona) (4,5)
6. Szczęśliwy los (Starosta Małgorzata) (4,5)
7. Dama ciężkich obyczajów (Obuch Marta) (4,5)
8. Wiedźmie opowieści (Gromyko Olga) (5)
9. Мексиканская невеста (Буссенар Луи) - Meksykańska niewiasta - Tyt. oryg. La Fiancée Mexicaine (Boussenard Louis Henri (Boussenard Ludwik, Boussenard Louis-Henri)) [po rosyjsku] (5)
10. Адвокат Перри Мейсон (Гарднер Эрл Стенли) - Sprawa dziewczyny z kalendarza - Tyt. oryg. The Case of the Calendar Girl (Gardner Erle Stanley) [po rosyjsku]
11. Чайка (Чехов Антон) - Mewa (Czechow Antoni) [po rosyjsku] (4,5)

W ciągłym czytaniu

1. Biblia (antologia; < autor nieznany / anonimowy >)
2. Żywoty Świętych Pańskich na wszystkie dnie roku: Podług najwiarogodniejszych źródeł wyjętych z dzieł ojców i doktorów Kościoła św. (< praca zbiorowa / wielu autorów >)
Użytkownik: Monika.W 03.08.2021 10:10 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam. :) | mafiaOpiekun BiblioNETki
Takiego miesiąca nie pamiętam - po prostu zły i słaby. Zarówno ilościowo, jak i jakościowo. Musze popracować nad sierpniem.

38. Dubrownik czyli Zgon do poduszki (Bilski Max), ocena: 2
Jeśli kryminał nudzi, to oznacza, że jest zły. Oprócz nudnej zagadki, fatalny warsztat i styl. Schematy i stereotypy. Żart oparty wyłącznie na przerysowaniach.

39. Od zwierząt do bogów: Krótka historia ludzkości (Harari Noah Yuval), ocena: 4
Nie rozumiem fenomenu tej książki - skąd te zachwyty, skąd średnia ocen 5,15? Nie wiem też, o czym właściwie jest ta książka. Podtytuł "Krótka historia ludzkości" nie jest prawdziwy - jeśli już: kilka wybranych zagadnień. I tak przez 500 stron. Początek jest ciekawy - czemu homo sapiens, jak wyparli innych. O przejściu od zbieraczy do rolników - też ciekawe. Ale potem - to już bez ładu i składu zebrane różne rzeczy. Nic nie wyniosłam z tej lektury.
A do tego mnóstwo błędów. Rozczarował mnie PWN. Zdania typu - na świecie jest 2,5 miliarda chrześcijan i 1,5 miliona muzułmanów nie są wyjątkiem: miliardy i miliony mylone nagminnie. Podobnie z datami - przed naszą erą i po naszej erze (taka terminologia przyjęta, nie wiem czemu, nie sądzę, aby tak było w oryginale) mylone, pomijany dodatek "p.n.e." bardzo często.
A książka tłumaczona z angielskiego a nie hebrajskiego - myślałam, że tak już szanujące się wydawnictwa nie robią.
Słowem - rozczarowanie.

40. Całkiem zwyczajny kraj: Historia Polski bez martyrologii (Porter-Szűcs Brian), ocena: 3
Wiedziałam, w co się pakuję - Jak nas widzą.... Ale nie przypuszczałam, że będzie tak źle. Generalnie - w Polsce sami nacjonaliści i katolicy, oba pojęcia są równie negatywne, a poza tym jakaś szara reszta.
Główny wydźwięk - wcale nie mieliśmy źle, może nie za fajnie, ale od razu źle? Zawsze można porównać do kogoś, kto miał gorzej, z pewnością znajdzie się taki przykład. A już PRL w ogóle był fajny i o co Wam Polacy właściwie chodzi? O jakąś wolność? No nie bądźcie śmieszni, w USA też wolności nie ma i też jest źle. Zawsze znajdziemy jakiś wskaźnik, który wykaże, że w sumie było dobrze. Np. cały czas wywodzi, że wszystko, co się działo w Polsce, to tylko jakaś garstka ludzi (no, może poza Solidarnością 1980-1981), społeczeństwo za tym nie stało. I tak. np. 1989 to wcale nie rewolucja, przełom, itp., bo w wyborach wzięło udział tylko 62%. Sprawdziłam - w ostatnich wyborach w USA udział wzięło 66,9% i jest to najwyższy wynik od 120 lat.

41. Grobowa cisza, żałobny zgiełk (Ogawa Yōko), ocena: 4
Po lekturze Ukochane równanie profesora = 博士の愛した数式 (Ogawa Yōko) wzięłam w ciemno. Ale zachwytu nie było. Te opowiadania mogły opisywać dowolny inny kraj, oderwanie zupełne od jakiegokolwiek tła, podłoża. Średnie. Już właściwie zapomniałam,

42. Sekretne życie pisarzy (Musso Guillaume), ocena: 2,5
Gdyby to był kryminał/sensacja to byłaby średnia z tendencją do słabej. Ale to książka "z ambicjami" - ma chyba za zadanie stwarzać w czytelniku wrażenie, jaką dobrą i wysoką literaturę czyta, wszak przerzucamy się cytatami i nazwiskami: Eco, Flaubert, Proust, Kundera, Roth i inni. Takie egzaltowanie w połączeniu ze złym stylem i marną intrygą stworzyło książkę nie wartą czytania.
Użytkownik: Akrim 03.08.2021 15:03 napisał(a):
Dwa letnie miesiące
-- czerwiec --
Obcy przyszedł na farmę (Waltari Mika) (4)
Więzienny prawnik (Grisham John) (4,5)
Tortilla Flat (Steinbeck John) (4,5)
-- lipiec --
Żywica (Riel Ane) (4,5)
Miasto duchów (Creed Ben (właśc. Rickaby Chris i Thompson Barney)) (5,5)
Shuggie Bain (Stuart Douglas) (5,5)
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 05.08.2021 11:39 napisał(a):
Uzupełniając brak zeszłego miesiąca:

==================================================​​​​​​

CZERWIEC 2021 (ΣR=12709s; Σm=1700s;𝔼m=2118)

1.(29.) Ręka mistrza (King Stephen (pseud. Bachman Richard, Evans Beryl)) Średniawa książka mistrza, chyba za bardzo się na cuda-wianki nastawiałem. Bohater po wypadku, w którym uszkadza mózg i traci rękę (oraz po którym rozstaje się z żoną), wyjeżdża dla rehabilitacji na wyspę florydzką - a tam odkrywa w sobie talent malarski. Okazuje się jednak, że nie płynie on z niego, a z pewnego nadnaturalnego i niebezpiecznego źródła. Pomysł interesujący (być może wzięty z Pierwsze prawo magii (Goodkind Terry) ), ale jakoś przegadane i bez większej głębi dla mnie. Umiarkowane na szczęście jeszcze wtręty polityczne. Plus dla książki - w jakiś specyficzny sposób kojarzyła mi się z Absalomie, Absalomie... (Faulkner William) - stara kobieta, której historię poznajemy z urywków i splątanych aluzji, posiadłość w dżungli, tajemnice sprzed lat. 3.5 (640s)

2.(30.) Kroniki Jakuba Wędrowycza (Pilipiuk Andrzej (pseud. Olszakowski Tomasz)) Po Lawrensie musiałem sobie odpocząć przy czymś lekkim i dobrze trawionym - powtórka na 5.0 (290s)

Akcja CSA - Czytam Słynne Arcydzieła

3.(31.)(CSA.131.1) Wiek niewinności (Wharton Edith (Wharton Edyta, Wharton Edith Newbold Jones)) Lata 70. XIXw. i spętane konwenansami wysokie sfery. Czy główny bohater pozostanie wierny narzeczonej czy złamie dobe obyczaje i pójdzie za głosem serca, wdając się w romans z kobietą o nadszarpniętej reputacji? Niestety, książka jest ciężkawa, tło akcji jest bardzo ubogo zarysowane, praktycznie jakikolwiek wątek z sensem to ten Beauforta, w resztę jesteśmy wrzuceni bez wielkich ceregieli i uzasadnień "bo tak". Rozumiałbym jeszcze, że "niewolnicy konwenansów" postępują w określony sposób bez potrzeby namysłu czy autorefleksji, ale postępujący im wbrew (czy zastanawiający się nad takim uczynkiem) również nie prezentują sterowania namysłem - co najwyżej impulsami uczuciowymi. Dodatkowo odniosłem wrażenie, że autorka chce przekazać w ostatecznym rozwiązaniu Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu
Krzywdę książce (która jest pisana dobrym językiem) zrobiła też tłumaczka Łada-Zabłocka (czytałem wydanie Czytelnika z 1981r.), ponieważ jest w niej wiele lapsusów i "nieświadomości językowej" (np. klienci "biegną do banku", a nie "był run na bank"), czego wisienką na torcie była "najmniejsza linia oporu" 3.0 (390s)

4.(32.)(CSA.8.2) Synowie i kochankowie (Lawrence David Herbert) Bardzo męcząca lektura. Planuję cos więcej o niej napisać, ale wciąż w planach. 2.5 (380s)

==================================================​​​​​​

LIPIEC 2021 (ΣR=14787s; Σm=2078s;𝔼m=2112)

1.(33.) Wina (Schirach Ferdinand von) czytatka Duch praw a książka na 5.0 (157s)

2.(34.) Kolej podziemna: Czarna krew Ameryki (Whitehead Colson) czytatka Niewola po amerykańsku 3.5 (381s)

3.(35.) W obronie jedzenia: Manifest wszystkożerców (Pollan Michael) Dobra to książka, tu wypiski: Żywieniowa inflacja 5.0 [czyszczenie schowka] (231s)

4.(36.) Achaja: Tom 1 (Ziemiański Andrzej (pseud. Shoughnessy Patrick)) powtórka na 5.0 (w zasadzie głównie najlepszy wątek Zaana i Siriusa) (618s)

Akcja CSA - Czytam Słynne Arcydzieła

5.(37.)(CSA.95) Opowieść podręcznej (Atwood Margaret) czytatka: Materiał źródłowy do histerii o tym jak będzie nigdy 3.5 (261s)

6.(38.)(CSA.106.2) Domostwo pani Wilcox (Forster Edward Morgan) siążka interesująca, bardzo pozytywnie odbieram trochę humorystycznych elementów. Choć spodziewałem się, że samo Howards End będzie bardziej w centrum zdarzeń jako dom, a nie jako element majątku i symbol. Postacie z lekka przerysowane, ale przyjmuję to jako element satyryczności: skontrastowania nowoczesnej idealistki i zatwardziałego konserwatywnego kapitalisty. Jedna strona kieruje się emocjami, druga pragmatyzmem i obie popełniają błędy - to dobrze, bo nie wyszła agitka. 4.5 (430s)

==================================================​​​​​​

Komplet tegorocznych: Lektury 2021r.